Rama: Bankat të hapin dyert e teknologjisë, duam të shikojmë rënie reale të cash-it në qarkullim

1 Shkurt 2024, 11:24Ekonomia TEMA
Rama: Bankat të hapin dyert e teknologjisë, duam të

Kryeministri Edi Rama zhvilloi një takim me përfaqësues të sistemit bankar dhe të industrisë së re Fintech, mbi nevojën për shtrirjen e modernizimit të shtetit në digjitalizimin e shërbimeve financiare.

Rama kërkoi nga bankat që të bëjnë ndryshime reale dhe të prekshme në përmirësimin e teknologjisë dhe modernizimin e shërbimeve.

“Nuk mund të jemi një vend që mbetet shumë i mbyllur karshi inovacionit në sistemin banker. Nuk mund të jemi një vend që mbetet ende shumë i kapur në një boshllëk midis mënyrës se si është i ndërtuar dhe funksionon sistemi ynë financiar.

Që vazhdon me një volum cash-i të papranueshëm në qarkullim, duke pasur ndërkohë një shpenzim shumë të lartë të vetë prodhimit të letrës së parasë, nuk mundet të jemi një vend që kërkon formalizimin e ekonomisë në rrugët tradicionale të inspektimeve fizike dhe të gjobave që kanë rezultuar në të shumtën e herës metodë e pa suksesshme.

Nuk mund të jemi një vend ku bankat mbeten ende shumë larg nevojës së ekonomisë kur vjen puna tek shpejtësia, eficenca e transaksioneve që për ta thënë me një fjalë të vetme edhe pagesat direkte janë në të shumtën e rasteve me metoda tradicionale. Shipëria duhet të fokusohet dhe qeveria është shumë e fokusuar, por kjo nuk është vetëm një çështje e qeverisë tek inovacioni.

Dhe faktikisht ne jemi në situatën kur ligji, jo unë, e ka të shkruar e zeza mbi të bardhë që në janar të këtij viti, duhet të ishte zbatuar nga të gjitha bankat e nivelit të dytë aplikimi i protokolleve të open banking. Dhe Janari ishte një afat i përsëritur dhe i dhënë për herë të parë. Më kujtohet kur kemi bërë së bashku me Delinën bisedën me bankat e nivelit të dytë për sigurinë kibernetike, kur kemi folur për domosdoshmërinë e marrjes seriozisht të kërcënimit kibernetik dhe u desh të ndodhte që pastaj bankat të viheshin në lëvizje.

Kemi një sistem bankar që virtytet po të sistemit tradicional , tanimë nuk jemi më në listën gri dhe kemi të gjitha arsyet të kërkojmë me zë të lartë nga bankat që të jenë në lartësinë e kësaj sfide, që është sfidë e fortë e Shqipërisë. Shqipëria ka tre drejtime ku duhet të shkëlqejë në Evropë, jo vetëm në rajon: Turizmi, energji dhe inovacion, tre drejtimet ku ne mund të rrisim ekonominë. Nëse deri dje nuk e kishim bekimin e teknologjisë, sot jemi në një epokë të progresit eksponencial me një veprim x dhe në bazë të vendimi y të bazuar tek teknologjia, një vend mund të bëjë një kapëcim 100 vjet.

Bankat janë aty për të hapur dyert e zhvillimit, teknologjisë, Shqipërisë që të shkojë më përpara duke u kthyer nga një vend që ka përdorimin më të lartë të cash në ekonomi në një vend pa cash. Dhe kjo është plotësisht e mundur. Mendoj që është koha të merremi vesh shumë qartë për këtë, s’mund ta pranojmë më këtë situatë”, tha Rama.

6 Komente

 1. D
  Detari

  ...qe tju rjepi me lehte shteti, mos paguani online ose me karta se do ju kthehet ne bumerang.

  1. K
   Kritiku

   Do te ishte me mire qe te beje disa klase shkolle dhe pastaj jep ndonje mendim. Nuk ngeli idiot me apo pa shkolle pa dhene mend

   1. K
    Kalec Dega

    Bankeri Edrama, ska nevoje per”cash” se kshu i ka thon Sorrosi apo e ka shpik vet pikloqi

    1. D
     Detari

     per cfare ta bej shkollen? Shtetit i intereson perdorimi i kartave qe te dine gjithe transaksionet. Mbas disa vitesh leket e thata do ndalohen me ligj dhe shteti te kontrollon sa mund te shpenzosh, te penalizon, te takson etj. Keto gjera jane ne veprin ne shtete perendimore.

   2. p
    paemer

    pa merak ashu ...

    1. C
     Columbo

     Në konferencën me gazetarët në Kryeministri, osman stafa i tha Ramës se ka fëmijë që vuajn nga uria, ndërsa Edi e mohonte.

     Lini një Përgjigje