Rama përplaset me ndërtuesit: Pse i shisni apartamentet 2 mijë euro metrin dhe i deklaroni 850 euro!

3 Tetor 2023, 11:33Ekonomia TEMA
Rama përplaset me ndërtuesit: Pse i shisni apartamentet 2 mijë

Kryeministri Edi Rama u përplas me ndërtuesit, gjatë një takimi me këta të fundit.

Kryeministri u përgjigj ashpër duke kërkuar nga ndërtuesit të shpjegojnë se pse i shesin apartamentet shtrenjtë dhe e deklarojnë shumë të ulët shifrën reale. Rama tha se çmimi i referencës është vendosur në bazë të tregut dhe taksa 3% për strehimin social është minimale.

Kreu i qeverisë tha se e ka diskutuar me Bashkinë e Tiranës që ndërtuesit të paguajnë taksën aty ku ndërtojnë dhe jo në vend tjetër.

Çfarë nuk kishit parashikuar ju, që shteti të thoshte që nuk mund të vazhdoni të deklaroni shitje shumë nën faktin?

Këtë nuk kishit parashikuar ju, ju do gënjenit shtetin pa mbarim dhe do shisnit apartamente me 2 mijë euro dhe do i deklaronit me 850 euro. Këtë nuk kishit parashikuar ju dhe evazionin.

Bashkitë duhet të ndërtojnë infrastruktura që ju s’keni ça merrni përsipër. Epo ju të shisni apartamente me 2 mijë, 3 mijë, 4 mijë, 5, 8 mijë euro dhe të deklaroni çmime që janë larg të vërtetës, kjo nuk mund të vazhdojë. Çmimet e referencës janë vënë mbi bazën e tregut. Është bërë një studim i tregut dhe iu është vënë detyrimi që të përgjigjeni në bazë reale. Sa doni të fitoni ju, ju doni të fitoni sa më shumë.

Mos ta dëgjojmë më historinë  e vendosjes në një nivel të arsyeshëm sepse nuk është akoma maksimumi që duhet vendosur por në një nivel të arsyeshëm kur ti shkon deklaron shitjen sepse kur ti gënjen, shteti ka detyrë të thotë këtu nuk është kaq. Është bërë një kohë e gjatë, çmimet rriten çdo javë. Është shenjë e mirë në një aspekt për rritjen e vlerës së pasurisë, nga ana tjetër duhet të përfitojnë të gjithë.

Të duket shumë 3% kontribut, e ke shumë gabim. Po të marr strofullën e kapitalizmit, New York ku nuk ndërton dot një godinë ku t’i shesësh të gjitha apartamentet. Thotë do të shesësh kaq, kaq do japësh me qira. S’mund të japësh sa të duash ti. Askush nuk ju detyron të ndërtoni me zor, sepse ju keni interes dhe fitoni shumë dhe bravo ju qoftë. E kam folur me Bashkinë e Tiranës 3% për strehimin social të jepet aty ku jetoni. Unë thashë pse s’na e merrni 3% te blloku por te Astiri, ju thoni fare, kjo nuk diskutohet”, tha Rama në fjalën e tij.

61 Komente

 1. E
  Evropiani nga Shqipëria

  Të paskan vënë në pikëpyetje % që mer ti dhe Kokëtari i Bashkisë. Prandaj po ju bën presion?

  1. s
   shqiptari nga roskoveci

   O Evropiani nga Librazhdi keta shushunjat ndertues jane tu shkerdhesh fare e fis pasi vetem vjedhin e grabisin popullin e varfer.I befshin ilace tek onkologjiku inshallah

   1. A
    Al

    O roskovecar eshte ekonomi tregu mo loqe.. po nuk bleu njeri cmimet ulen. Po pastruan sa pastruan keta e tani kerkojne llogari! Roli I qeverise eshte rregullator per standardin e ndertimit dhe kriteret urbanistike. E mbi te gjitha mos lejojne pastrimin e parase qe ia ka shkerdhyer tregun ndertimit. Privati normal qe do doje te fitoje sa me shume. Por eshte kerkese/oferte. Kaq e thjeshte eshte.

    1. J
     Jam pro Rroskovecit ka te drejte

     Al. kari _Eshte e vertet ajo qe thot Rroskovecari ! Kur na tregoni edhe ju shkerdhatat e dallaveraxhinjt ne ate vend qe shiteni si gjasme si Shoqata Ndertimi etj , "Ekonomine e Tregut " qe s'eshte asgje tjeter se nji Ekonomi Xhambazesh te pafytyre , e shoqatave te Dallaverxhinjve Shqiptare ,njerezve me te ndyre e pafytyre qe ka ai vend .- EKONOMIA E TREGUT Bazohet ne Rregulla e Ligje te qarta jo ne Rregullat e Xhambazit si funksionojne aty ne Shqiperi ,te atij shteti Rrumpalle ,ku nuk rrespektohet e s'njihet madje asnji LLoj Ligji e Rregulli o masakrenje .

     1. A
      Al

      O ty te mbifte kari ne goje e shkerdhata I sateme. Po a nuk po them te njejten gje une?? Deri dje xhambazet merrnin 20% ne xhep te tyre e sot ua kerkojne rregullimin atyre qe u kane marre leket e nderkohe populli e ha..! Mos kujto se I rruhet rames sa e ke ble metrin ti e tjetri. Detyra e tyre e vetme ishte te krijonin kushte per ekonomi tregu te drejte e keta qe u kerkojne llogari ndertuesve per leket i kane leket ne xhepat e tyre. Shkurt nuk kane shkuar per taksa por kane shkuar ne XHEPAT E TYRE! Ik lexo bile ik!

     2. T
      Tom

      O Ali-en Në Kroaci, Bullgari, Rumani qê janë në EU. Janë shtete ballkanike si Maqedoni, Mali i Zi, Serbi etj. Në bazë të statistika të standartit, janë më lartë se Shqipëria, por kursesi nuk i kanë këto çmime skandaloze. Edhe aty treg ka apo!! Por terugu shqiptarë, ska të beje fare me normat e tregut kapitalist. Shko lezo statistikat dhe më pas bej kommente.

      1. A
       Al

       Ore Mbase une nuk I kam lexuar te gjitha statistikat po ti nuk dike te lexoke ne pergjithesi… Mundohu ta lexosh dhe nje here..Rumania Bulgaria dhe vendet e BE I kane normale cmimet sepse 1- entet rregullatore funksionojne dhe nuk lejojne blerjet me lekun e piste qe e inflate cmimin artificialisht sepse ka Cecua bicak atje. Dhe 2- shperndarja e popullsise nuk eshte aq detrimentale si ne rastin e Shqiperise.Ketu cmimet jane larta ne Tr osé vende turistike ne pjese nderurbane pastaj jane shume lire, ndryshe nga vendet e BE.

     3. G
      Gjuhetari

      O "shqiptari nga roskoveci" po me Librazhdin cfare ke? (Apo cilindo vend tjeter qe te vjen ne mendje per ate pune) Jane njerez te urte e punetore dhe nuk i bien njeriu ne qafe per qa sa i kam njohur. Kur fillon dhe steriotipizon e shan tregon me shume per veten sesa per ata qe shan. Dhe meqe ra fjala, Rorkoveci eshte emer i pervecem meqenese eshte emer vendi dhe duhet shkruar me shkronje te madhe.

      1. b
       ben.

       Roskovecar vllai ti je kontigjent qe rama tall trapin dhe rendshem. Sepse o byrazer , kur rama rit taxat ,nuk i paguajne firmat o dallkauk, i paguajne ata qe blejne ,populli une ti. E kupton o dallkauk ku eshte tallja e trapit????

       1. B
        Babilon

        Po ti o Roskoveckar, nuk te ben pershtypje fakti qe ky loqja k/minister ben deklarata populiste dhe nuk i con ne prokurori meqe i ditka se sa i shesin dhe sa i deklarojne keta shkerdhatat?

       2. A
        Ari

        Shume bukur, meqe ti e ke kete informacion qe Rama apo Veliaj kane marre % nga ndertues, PERSE NUK i DENONCON?

        1. E
         Evropiani nga Shqipëria

         Po ti ku jeton mor Ari? Të denoncoj Lalin tek Shalgjati? LOL.

         1. M
          Mokrari20cm

          Nxirri faktet genjeshtar

        2. V
         Vranakonti

         Kryeministri e ka shume mire. Askush nuk duhet te spekullio Nertuesit nqs spekullojn te perballen me ligjin.

        3. A
         Anna

         Thuaj Lali Erit Edo,qe krenohet qe rriten çmimet e m² ne stratosfere,kur niveli i rrogave eshte scandaloz.Nuk ka llogjike ekonomike keto çmime ne Shqiperi,dhe sigurisht qe jane para korrupsioni,ose droge qe blihen keto apartamente me keto çmime.Apo do thoni çmimin e vendos tregu?

         1. D
          Dakord

          Anna nuk je krejt e saktë. Rrogat nuk janë skandaloze por merren në të zezë. Sa për taksën 3%, KM thotë se new york të detyron sa do japësh me qera pra nuk ta merr pronën, ndërsa KM ynë thotë unë ti marr fare ato 3%. Kapitalizëm është ky?? Kush ska lekë të blejë shtëpi, të rrijë me qera si në të gjithë botën dhe qeveria të ndërtojë banesa popullore si kudo e ti japë me qera të ulët.

          1. A
           Ardi

           Shume te drejte ka ana. Te pakten mos tallin trapin hapur fare keta dy bq rama veliaj. Njeri del e thote rritet perdite cmimi prones, qe vertet ka kaluar ne stratosfere dhe nuk perputhet fare me te ardhurat. I gjati thote pse rrisni cmimin kur ky eshte nxitesi kryesor qe kur ishte kryetar bashkie. Pse llodheni, vec tallen. Rrobt ku ti kene

          2. N
           Nertil

           Po kush e vendos o Anna ? Na trego ti ndonje teori te re apo te kthehemi aty ku ishim 45 vjet

           1. P
            Piku

            Ka jo vetem teori por rruge shume te qarte si behet. Thjesht kryeministri dhe kryebashkiaku nuk duhet te abuzojne ne piken qe te rritet cmimi i prones per shkak te pjeses se paimagjinueshme qe duan per vete.

            1. S
             Sefer Daja

             Nertil,nuk e vendos tregu çmimim këtu! E vendos mafia e ndërtimit në bashkëpunim me qeverinë!!! Vet fakti që jan mbi 40.000 prona të lira(në shitje), në tregun imobilar, tregon që ktu ka një "kleçkë"! Qeveria ka të gjitha mundësitë me e rregullu këtë treg( për të ndikuar në uljen e çmimit), por po punon për të kundërtën!pse??? Se interesojnë çmimet e larta sepse mbledh më shumë të ardhura( të ligjshme e të paligjshme) 20%( që marrin leje-dhënësit) , që dihet që merret, po nuk pranohet, nuk është njësoj si kur pallati shitet me 800€ m2 si kur i njëjti pallat shitet me 1500€ m2!!! Minimumi qeveria, siç ka vendosur çmim reference( në këtë rast çmim minimal), të vendosë dhe çmimin tavan!!!

           2. e
            edi rama - Fjale e Rrene

            Nuk e ka ditur ky Engjellori Rama kete paudhesi te ndertuesve, po e merr vesht vetem sot...

            1. L
             Lae

             Jo sdinte gje ja tha sot lali

            2. M
             Masht

             Shih si ben rama, sikur nuk e di dhe nuk do cfare po ndodh. Po ik o legen se ti ke ketu e 20 vjet qe percakton cmimet e apartamenteve ne tirane. Tani mendove te besh pak show e te heqesh dhe nje pergjegjesi tjeter nga vetja.

             1. I
              Italia si moter

              Ti nuk qenke europian por kokrra e injorantit ,e cfar fiton me gomarlleqet qe shkruan ?te duket vetja trim dhe i zgjuar o trap

              1. V
               Vlora.Vlora

               U do karri o Ramut ,pse ju e shisni naften me 2000leke ,dhe pse ministret e tua vjedhin dhe ti thua ;pergjegjesi personale,pse neper plazhe nuk pritej nje fature per shezllonin ,apo se hajdutet e tu i mernin nen dore ,kerkoi njehere gabimet te qeveria jote e korruptuar pastaj te ndertuesit ,se fundja ata per te fituar kane dale

               1. c
                colja

                une nuk them qe disa nga keto qe ke shkruar jane te pa verteta, por llogjika qe ke perdorur tregon qe e ke trurin te lidhur direkt me zorren e bythes. Qenke edhe vlonjat ti

               2. T
                Taulant, ish foltorist i zhgenjyer.

                Nuk funksionon shteti me urdhera . Jane ligjet dhe respektimi i tyre . Fatkeqesisht ne Shqiperi nuk funksionon shteti ligjor. Pergjegjes jeni edhe ju qe keni 10 vjet ne pushtet.

                1. T
                 Turi

                 Shashka radhes ... pse nuk pýet me ca lekesh po i blejne keto apatamente me keto cmime se nje shqiptar i ndershem i as me 850 m2 nuk ka fuqi ta blej

                 1. A
                  Alo

                  Ndërtuesit e kanë ndarë mendjen që do fitojnë diçka, por në fund prapë blerësi do ta hajë. Rritja e detyrimeve nga shteti në dëm të popullit blerës është

                  1. L
                   Lin

                   Po shteti cfare ben per te ndalur keta ndertues?

                   1. L
                    Linda

                    Kryetari a e kuton ate qe deklaron? d.m.th e di qe behet evazion fiskla!!!!!!!????????????? Ehhh Zot ku jetojme

                    1. T
                     Trimi

                     Shpejt u kuntove zoyrote! Mos bej si kur nuk e dije. Hipokrit.

                     1. D
                      Demokrati

                      Ndërtuesit mbajnë banesa bosh gati 50% të pallatit për vete. Fillimisht që të rriten cmimet e banesave dhe së dyti për ti dhënë me qira. Në të dy rastet populli fukara e ha. Ndërtuesit nuk dihet të krahasojnë me cmimet e banesave jashtë Shqipërisë, pasi nuk lanë të krahasuar rrogat e presionet atyre jashtë Shqipërisë me vendin tonë. I shkreti popull cvuan. Meqenëse popullit ja shet me 2000 euro m2, po kaq duhet të raportojnë në Shtetet e jo me 850 euro. Kryeministri ka plotësisht të drejtë.

                      1. A
                       Ali Peza

                       Kam degjuar nga "Analiste t shumte" qe ndertimet ne tirane jane luksoze.!Ne fakt ato jane thjesht nje kamion me tulla llaç dhe pllaka dhe asgje me shume.Nuk kane muret shtresa izolimi kunder laeshtires,kunder zhurmave,kunder rrezatimit te rodonit dhe izotermike.Po te krahasosh me ndertimet ne Europe keta ne shqiperi nuk kane as standarin e nderimit te stallave.Shitjet ne fakt duhet te kryhen vetem ne noteri i cili gjen te gjitha te dhenat kadastrale dhe parametrat teknike te nje banese te re apo te vjeter(zona kadastrale,sa m2 ndertim banimi dhe kopesht ka,sa eshte EPC )Nderkohe shitesi vendos çmimin dhe bleresi di gjithmone se çfare blen.Noteri(shteti)merr perqindjene shitjes dhe ky po duhet te vleje nje,dy tre ose maksimumi kater mije euro m2 e jo te vjedhesh shtetin dhe qytetarin.

                       1. D
                        Dr. Rrumpalla

                        E saktë

                        1. E
                         EU eshte shume larte se ne !

                         Po ku ka Standarte sic shkruan ti mese me te drejte ! aty eshte rrum pall,, edhe ata qe ndertojne si kane Parate e veta ! por jane dora e dyte ose dora e trete ! qe sfhihen te tjeret qe vodhen dhe robtuan shqiptaret qe nga 90 e deri sa ishte Penecilina ne krye dhe Gimi me tha 7 % por sme dalin ! Aty do te rregullohet ! por duhet akoma kohe e gjate ! mbasi tu jene konfiskuar parate e pista !

                        2. G
                         Gazepi

                         Sepse edhe ti thua qe vilen ta ka bere Linda dhe ti ske fut 1 euro aty. Kjo quhet reaksion zinxhir o Ramut. Vjedh ti me banden ne pushtet vjedhin dhe nderrueat qe ti i mban shume afer

                         1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

                          Më e turpshmja është vjedhja që bashkitë ju bëjnë qytetarëve, kur humbet jetën një familjar, nëpërmjet çmimit dhe shpenzimeve të varrimit!

                          1. l
                           loqja

                           pse bashkia ve cmimet e gropes o rrot kari

                          2. t
                           tironci

                           Shume shtrenjte shiten apartamentet ne Durres, Tirane, Vlore e Sarande, familjet duhen strehuar qe mos kene grindje mes tyre, por me keto cmime ku blihet dot nje apt i ri.

                           1. T
                            Trapajane hesapi

                            Ka shume te drejte Rama.Ne Durres,te ujsjellesi,pallati 13 Kate.Ne projekt eshte 9 1 Kat nen toke,eshte bere 13 Kate,madje Edhe tarraca qe kudo ne bote eshte ambiente i perbashket ,eshte bere me appartamente dhe shitur.pra 3 Kate mbi projekt ,pa' leje te shitura, AP.ne tarrace.Por me e bukura ,kur nje Miku in shkoi te noterai qe kish bere kadastrimin e appartamente e,akti i shitjes dhe blerjes nga qytetari ishte shkruar 23 mije USD.Ne fakt blereso ,Miku in,Ka paguara 33 mije USD.Beni llogaritet vetem ne ate hyrje Jane 40 appartamente.Nga 10mije dollari i thone 400mije ne nje hyrje.Atje Jane tre hyrje.Vjedhes te pacipe.Po te behet nje hetim ATA ndertuesi dalin me buze te kuqe.

                            1. T
                             Tatimet

                             Çorapekuq është faji jot. Duhej të kishe miratuar ligjin për deklarimin e pasurisë për të gjithë që kanë mbushur moshën 17 dhe e shikoje pastaj se si i dilnin të palarat çdo Shqiptari. Një trafikant droge eshte me nga 10 apartamente dhe eshte 20 vjeç. Kjo është arsyeja pse çmimet e shtepive kanë vajtur në majë. Po ty dhe salehit stë intereson kjo gjë. Doni që të jetë rrumpallë. Vazhdo mbretero i qetë në burdellon që quhet Shqipëri

                             1. Ç'ua bën paq Rama

                              Ça gallate! Me kullat pastrohen paratë e pista. Lali Eri merr % e vet për çdo leje që jep, Rama po ashtu. Dhe tani që ka ngelur arka bosh, del Ramsesit dhe i kërkon llogari, do para prapë. Jo për gjë po nuk ka as vende më për kulla. Kështu që duhen ritaksuar të vjetrit. Ua bën paq Rama. E sponsorizojnë për fushatë, blen vota e bën fushatë luksoze. Pastaj me të mbaruar i kërkon prapë para. Pse? Sepse s'ka opozitë, Rama është gjithmonë e më i fuqishëm e nuk kanë ça t'i bëjnë. Nuk e kanë kuptuar akoma që po financojnë një diktator psikopat.

                              1. P
                               Poli

                               Po ku I cojne leket? Ne banka ..banka ti I ke...ti ke tatimet qe kontrollojne dhe qimen e postiqes...pastaj ti I ke shoke ata qe do...I di mire ti ca gjera se ata te cuan aty....

                               1. B
                                Bravo

                                Bravo Edi Rama ! Kjo eshte detyra e kryeministrit te godasi korrupsionin! Rrjepjen spektakulare te shqiptareve nga "biznezmenet" qe vjedhin nga te dy krahet. Shtetin dhe popullin !

                                1. P
                                 Plehre gazetar plehre qeveri

                                 Po ik o mero mos na hap barkun duke e ilustruar kete plehre kryeminister sikur po i kerkon llogari nderuesve. Eshte fajtori kryesor per gjendjen ku eshte vendi, per ndertimet pa kriter. Persmogun, turp te keni. Dhe ti je si rama e berisha o mero. Ske hallin e vendit

                                 1. R
                                  Rama

                                  Ne shume vende, vlera e baneses, mbi te cilen taksohet banesa, percaktohet nga zyra e taksave mbi base the disa kritereve, qe percaktojne vleren e baneses. Nuk eshte pronari i baneses qe deklaron apo percakton vleren e banese se tij. Pronari ka te drejte ta sheshe banesen e tij me ate cmim qe i ofron tregu ne momentin e shitjes. Veprimet e shit-blerjes behen veten ne rruge bankare, nderkohe informacioni i transaksionit transmet automatikish ne zyren e taksave. Mbi base te informacioni te zyres se taksave shitesi i banese paguan taksen e fitimit (nese ka fitim) - cmimi shitje - cmimi i blerjes ( shpenzimet e ndryshme, riparime etj) = fitim x taksen (%) -> taksa qe i paguhet zyres se takses.

                                  1. a
                                   american16al

                                   Perse bene rolin e te mirit, kur e di si vepron sistemi i mashtrimit, zbatoje ligjin dhe taksoji tamam mos u merr me llafe grash dhe u tregon haduteve dhe bastardeve se sa “ i mire “ je me ta. LOLO ….

                                   1. S
                                    Sefer Daja

                                    Kur km Rama, dhe kb Veliaj , e quajnë arritje të madhe rritjen e vlerës së pronave, është për të vënë duart në kokë!!!! Rritja e çmimeve është jo në bazë të kërkes-ofertës, por në bazë të parave të pista që financojnë kompanitë e ndërtimit për të pastruar paranë e krimit Në tregun imibilar në Shqipëri, sot jan për shitje 40.000 prona, kryesisht apartamente! Nëse do ish treg me para djerse , ky numër pronash nuk do ish kaq i lartë, sepse ndërtuesve do t'ju duheshin para për ti qarkulluar. Por ata jan aq të fuqishëm( sepse shumica punojn me paret e krimit), sa që pranojne ti mbajne stok, në pritje të blerësave të fuqishëm qe manovrojne me paran kesh!!! Nëse deri para 10 vitesh, per te blere nje apartament, një qytetari të Tiranës i duheshin 10 vite punë, ate pronë sot e blen pas 18 vitesh punë!!! Dhe këtë kryeministri ynë dhe kryetari bashkisë na e paraqesin si sukses!!!!

                                    1. m
                                     mirel

                                     Ky eshte vetem fillimi, nuk keni pare gje akoma...

                                     1. B
                                      Baulant Talla

                                      Une e Edi Rama nuk dijme gje per keto zullumet e ndertuesve...do ti kene bo me Lali Fikun !

                                      1. T
                                       Tutu

                                       Shpejt u kujtove zoti Rama… e çove mutin e korrupsionit deri ne gryke kete vend.. dhe tani po i ben nje larje me shurre ketij muhabeti… do ti paguash ato qe i bere ketij populli o mik..nuk i ha njeri karlleqet e tua qe na i shet per zgjidhje universale… ne Reç te pafshim bashke me banden tende dhe dy miqte e tu te ngushte Liken dhe Salen…Zoti ju pafte ..!!

                                       1. i
                                        i forte ky TUTU !

                                        Ho TUTU z. Rama e pastroi dhe jo si thua ti ! E di ti si e mori z. Rama shqiperine te shpeuar gjithandeje nga Njerezit e Toke e zanun dhe nga Gimi me tha 7 % ! he e paska haruar shpejte qe ne Bulevard binin cicin kudo ata qe skishin pare WC por Gropa njeqind metra large shtepise ! Ik ho TUTU futja nje pjate fasule mbushe barkun ose shko ne Demostrata me mere dhurate Sufllaqet qe te mbajne nje dite barkun plote ! hahahha

                                       2. E
                                        Eni

                                        Tallje....cmimet e shtuara dhe taksat do I paguajne konsumatoret....tall ate tall

                                        1. m
                                         mirel

                                         Ramuti i pergjigjet evazionit fiskal me gjuhen korruptive. Te rris taksen ne menyre te padrejte, se teorikisht dhe praktikisht ti vjedh, ben evazion fiskal. Ne rregull, po a ka ligj per evazionin fiskal qe ti pergjigjet ketij fenomeni? Jo, thote Ramuti, nuk perdor ligjin per evazion fiskal, po do ve nje takse abstrakte qe nuk perfaqeson ligjshmerine, por nje lloj grabitjeje te ndertuesit, ashtu sic ndertuesi ja ben shtetit. Pak a shume, Rama perdor te njejten gjuhe me shkelesit e ligjit. Pergjigja nuk mund te jete nje takse e panatyrshme, po nje denim serioz ligjor per ata qe shkelin ligjin. Ky pranon qe shkelet ligji, por perdor pushtetin per te "blere" mungesen e ndeshkimit ligjor per krimin perkates

                                         1. R
                                          Rrofshin ppp

                                          Rama aktron Ose eshte me ta ose eshte i pa afte dhe te shkoje ne shpi Qeveria eshte rregullator i punes dhe urbanistikes Tirana cdo vit rritet me 30 mij banor kurse shqiperia ne cdo cep tkurret sepse kjo eshte formula "Kush do pune te lere shtepine nga konispoli gjer ne vermosh dhe te shkoj e punoj ne tirane dhe si rrjedhoje do blej shtepi qe kjo qeveri me keta 10 njerez kan vendos" Qeveria eshte ajo qe duhet te kanalizoje investimet ku eshte popullsia dhe jo te zhvendose popullaten ku ka apartamente ortakria me shit Pastaj te shohim sesa do ndertojne keta Pra nuk eshte tirana e shtrejte sepse eshte kryeqytet por sepse kan kapur peng popullaten per pune qe te shiten apartamentet

                                          1. P
                                           Pollogasi

                                           Me vend!

                                          2. T
                                           Topografi

                                           Per te gjithe Komentuesit...qe i jane "Versulut Rockovecit": 1-C´fare Standarti Ekonomike ka Shqiperia ne Pergjithesi qe te jete nje m2 -2000-mije euro??????????????????????? 2-Edi Rama, duket sikur u "Qahet" Ndertuesve,me VENDOSJEN e cmimeve te Larta,kur vete Qeveria eshte Rregullatore i te gjitha Gjerrave... 3-Edi Rama Rriti Pagat per "Deputetet dhe Politikaqnet"...qe "Vdiqen me Hallet e Shqiperise"...ne Nivel Europjane por "Harroj" te rrise Rrogat e Njerzeve qe Punojne ne Hoteleri-Turizem,qe ripen nga "Pronaret"...duke u dhen Lemoshe...200-300 Euro ne Muaj... 4-Ne Shqiperi jane Cemimet shume te Larta,po te krahasojme Nivelin Ekonomike te Shqiperise....edhe ne Gjermani nuk jane keto Cemime... @@Dikush thote se jane Para "Droge"...Gabim..jo te gjithe Shqipetaret merren me Droge,se nuk nxirren keto Leke kaq Kollaj...Politikanet...qe Perfitojne nga Korrupsoni, Blejne...Mbase edhe Shume Shqipetare qe merren me Bissnes ne Vende te Eu-s..por nje Njeri i thjeshte qe Punon ne Gjermani, si Kamarjer, Infermjere apo edhe Doktor dhe Inxhinjer...NuK BLEN Dote ne Shqiperi, me keto Cemime.. @@Nese Shqipetaret duan Ulje Cemimesh nga "Sipermarresit e Ndertimit"..atehre Shkurte NUK DUHET TE BLEJNE..me Cemime te Larta...dhe le ti lene "Ndertuesit te shullehen vete ne Ndertesat e tyre"... @@Nje Shembull:Ne Dysseldorf te Gjermanise eshte nje Bllok-Ndertesash te Reja, qe ka disa vite qe eshte Ndertuar..DHE ASKUSH NUK Futet ne te edhe me Qira???Pse???Sepse...Qiraja u Qujat e Larte dhe Blloku eshte ne dalje te Qytetit....pra ASKUSH...nuk jeton atje, ...Theksoj se Qiraja ketu eshte sipas Quadrat Meter, dhe vitit te Ndertimit...aktualisht Qeveria vendosi nje Cmim Tavan:JO ME Te larte se 20%.... @@@@Ne Shqiperine tone te Dashur , kemi Shume "Sipermarres, dhe Tregetare,te dashur"..por Politikanet ja Kalojne me Babezine e tyre..lol

                                           1. K
                                            Kastrati

                                            Edi Rama. Mos bej te virgjeren si ajo prostituta ne dritaren e burdellos qe thote jam e virgjer. Edi Rama...eshte shume e thjeshte...ne rradhe te pare ata ndertuesit jane te gjithe miqte e tu...dhe e dyta... ti e di shume mire pse behet ai makinacion...sepse do tu duhet leku kesh qe ti ndajne me ty zoteri virgjeresha.

                                            1. P
                                             Pollogasi

                                             OR, RAMÊKARI ! KE një të thuash sistem tatimor kokë e bythë. Shitja është me cmim të lirë, sa kam qejf, aq edhe e shes (fiktivisht ose realisht). Mirëpo, po të kesh një normë tatimi që të stimulon të shesësh me cmim real ahere njerëzit, natyrshëm, nuk kanë nevojë të fshehin cmimin. Një shtet në Evropë, shembull: Dua që të blej një shtëpi dhe nuk më konvenon ta paguaj me cmim të rremë. Pse? Po e shita pas , ta zëmë dy vitesh, ahere shuma e mbetur fitim (5000)-dallimi ndërmjet cmimit blerës, 10. 000 euro shembull dhe cmimit të shitjes 15.000, tatimohet 10% për cdo vit më pak, deri në vitin e 5-të. Pastaj, pas 5 vitesh unë nuk tatimohem edhe po tä shisja edhe 50.000 euro, ose 40.000 euro tepër. Në ato 5000 fitim, dy vitet e para, tatimi 30% reduktohet për cdo euro të investuar në rritjen e komoditetit dhe standardit banues, sic janë moblet e reja, një pikturë, po ta lë aty, një sistem ajrosjeje, kështu që nuk paguaj asgjë po të jetë ky investim baraz me 5000 euro. Ja se si stimulohet shitja me korrektësi! Ai që do ta shisja pas një viti këtë banesë (10.000 euro për) 30. 000 euro, fitimi 20.000 euro do tatimohej me 80% dhe shteti do merrte 16.000 euro, ndërsa mua do më mbeteshin 4.000 euro. Por pas vitesh, nuk tatimohem më kurrë, kurrë, kurrë. Ndërkaq, po të shisja edhe një spec, ti do më ndiqje të paguaja tatim. Kuptove ku fle e keqja e shitjeve abuzive. Së pari, nuk njihni investimin e bërë për rritjen e komoditetit të banimit etj. Shëndet!

                                             1. D
                                              Dita

                                              Po o shkerdhat kryeminster loja e e dyfishte qe bo ti demagog legen me i keq se saliu je

                                              Lini një Përgjigje