Rama "përplaset" me zv.ambasadorin e BE-së: Mos guxoni të na thoni mos e bëni, s’na bën dot njeri për budallenj

15 Korrik 2022, 17:10Ekonomia TEMA

Rama "përplaset" me zv.ambasadorin e BE-së: Mos guxoni

Kryeministri Edi Rama gjatë takimit për amnistinë fiskale ka replikuar me zv.amabasadorin e BE-së në vendin tonë, Alexs Hupin. Ky i fundit i tha Ramës se paratë e shqiptarëve që jetojnë në BE duhet fillimisht të vërtetohet që janë të ligjshme dhe më pas të futen në Shqipëri.

Kryeministri i tha se janë të gatshëm të punojnë, por nuk duhet t’i thonë mos guxoni ta bëni amnistinë fiskale.

Alexs Hupin: Ne e mirëpresim këtë konsultim, kemi ndarë me shërbimet tuaja komentet tona pjesë që janë publike. 

Ju folët për faktin që edhe shqiptarët që janë në BE të kualifikohen për këtë amnisti. Janë tatimpagues edhe të shteteve tona, ndaj është shumë e rëndësishme që të sigurohet ligjshmëri e këtyre sigurimeve para se të futen në Shqipëri. 

Presim me padurim që të punojmë me ju sesi të vëmë mekanizmat e  duhur të kontrollit për rezidentët shqiptarë që qëndrojnë në BE. 

Në shumë vende amnistia fiskale është gatuar si e tillë, por kryesisht për të ardhurat që lidhen me fiskalitetin. Duket se s’do kemi shumë kohë gjatë gushtit, do flasim ditët në vijim. Presim me padurim.  

Edi Rama: Ajo çfarë ju thatë është muzikë për veshët tanë. Kjo është gjithçka çfarë kemi kërkuar, për t'u ulur dhe bërë realitet në mënyrën më të mirë. 

Jo që të thuhet pa filluar ende, "jo, nuk duhet ta bëni. Jeni shumë të ndërlikuar, jeni një vend i dyshimtë". Kjo është e papranueshme. 

Për pjesën tjetër jemi të hapur të ulemi me ekspertët më të mirë. BE është plot me ekspertë, s’do keni probleme të na gjeni për të na ndihmuar. 

Është një draft ndryshe nga ai që kishim vite më parë. Kemi trajtuar pika të ndryshme që janë ngritur nga BE dhe të tjerët në takime informale. 

Ju kurrë nuk do të thoni bëjeni se kjo është e shkëlqyer për t'u bërë, po kërkojmë vetëm respekt dhe për atë mundësinë e dyshimit, siç tha edhe miku ynë britanik, zbatimi do të tregojë sesa të aftë jemi për të bërë saktësisht atë çka është shkruar në ligj. 

E meritojmë të na jepet mundësia dhe fakti është që jemi në shtëpinë tonë, jeni të mirëpritur si askund tjetër. Nuk kemi sekrete, ku nuk kemi axhenda që janë ndryshe nga partnerët tonë atlantikë.

Ne punojmë, ju na monitoroni, kjo është mirë, kjo jo, por mos guxoni të na thoni mos e bëni, kjo nuk është e mirë.

Rama: Kush kritikon e ka bërë më parë në vendin e vet, s’na bëjnë dot budallenj

Për kryeministrin Edi Rama, të gjitha kritikat që të huajt kanë bërë për projektligjin e amnistisë fiskale nuk janë të sinqerta, sepse sipas tij këto vende kanë bërë të njëjtën gjë në kohë të ndryshme. Këtë qëndrim Rama e bëri nga konsultimi publik që zhvilloi për amnistinë me grupet e bizneseve, ku të pranishëm ishin edhe përfaqësuesit e ambasadave më të rëndësishme në vend.

Rama i ftoi që t’i sjellin ligjet që ata kanë miratuar për amnistinë në vendet e tyre, dhe ‘u dha fjalën’ që do ta ndryshojë ligjin nëse ata i kanë pasur me kushte më të ashpra. Por, pas këtij ‘premtimi’, kreu i qeverisë nuk kurseu as ironitë teksa tha se është i bindur që nuk do të na ndihmojnë dot, pasi në vendet e tyre e kanë pasur ligjin më demokratik sesa projektligji që qeveria ynë ka hartuar.

"Të gjithë partnerëve iu them, nëse ju i keni më të shtrënguar i bëjmë si ju. Askush nuk i ka më të shtrënguara si ky që është si Shqipërisë, amnisti penale dhe fiskale flas. Sillni ju dhe ne do i fusin në ligj pa kushte. I keni shumë demokratike amastitë dhe s’do na ndihmoni dot për t’i shtrënguar”, tha Rama.

Mungesë respekti për sovranitetin e vendit, e ka quajtur Rama qëndrimin e Dhomës Amerikane të Tregtisë, sipas së cilës amnistia fiskale rrezikon pastrimin e parave të krimit.  

“Të çohet Dhoma e Tregtisë me flamuj të vendeve partnere dhe të bëjnë flet rrufe për këtë iniciativë të qeverisë kjo është vetëm mungesë respekti për sovranitetin dinjitetin dhe të drejtën e shqiptarëve për të pasur ambiciet e saj. Institucionet financiare mund të kenë kundërshtimet e tyre, të luftës kundër krimit, patjetër, po dhoma tregtie”, vijoi Rama.

82 Komente

 1. R
  Ridi

  Pae duhet ato te nderhyjen ne pune tona

  1. t
   tom

   Sepse je pengu i tyre,ke pranuar se ke mare borxh nga aleatet strategjik (tutoret) pavarsishte se keto borxhe ne rruge private u jane kthyer individeteve ne bashkepunim te jashtem dhe te brendshem.Ne fund keto borxhe do ti paguaj populli me gjithe interesat se jane mare nga aleatet strategjik(tutoret) ne menyre legale.E kane te drejte te ligjeshme te ngrene zerin.

   1. T
    Taulant

    O tom, ca po thu bre? A e di ti se cfare jane dhomat e tregetise? Rama qeverive perendimorer po jua thote troc: edhe ju perpara shume viteve e keni bere, biles me liberale sesa kjo qe duam ne te bejme, atehere cfare mutin keni? Ec aty Ed Rama, Shqiperia do te fuqizohet!

    1. m
     mateo

     Nuk duan se kanë frikë se u ikin shumë para' nga vendi i tyre. Kaq e thjeshte eshte.

     1. B
      Bato

      Ato para nuk jane kurre pjese e sistemit bankar te vendeve te huaja, thjesht flene ne ndonje "Toyota Yaris" dhe ky kryegjati yne do me i fut ne sistem. Kaq e thjeshte.

   2. P
    Patronazhezhisti

    Po, ne kemi vjedhur me thas......Tani duam ti legalizojme........Se jemi vend SovrHan, nuk pjerdhim per Bashkimin Urrupian!!!......Kemi vjedhur me Korrupsion, ne Dogana, Tatime dhe Cdo Koncesion....kemi vjedhur e bere Kerdine, Rroft Ballkani i Hapur i ynë............Do vjedhim siç kemi Vjedhur, Nuk pyesim per Evropen e Pjerdhur.....###### Do vjedhim.se na takon, se e kemi Qeverrin ma tbukur nbote....... Te dashura nuset e partise, komentuese ne mbrojtje te Liderrit tone, Tea...Esea...preshea.....tilda.....qilda....o burra ta mbrojne Korrupsionin, Se tani eshte Radha jone.............Te Dashura komentuese , qe ju Ekzalton Liderri Yne, edhe ju fatin e Epistes dl te kini...............Partia e jone Pirdhurilindase Pirdhupase e Tallash Palles, do tju jap nje post Ekselenc...# ,,,,#### Do ket Amnisti edhe per "kurverimin" tuaj me komente blogjeve........Ajo çka kerkohet nga ju eshte qe te jeni Sa me te Flakta Sa me te Paturpta, sa me te Pacipta, sa me Trushplara, sa me rrospie.......ne mbrojtje te Liderrit....tone Ju due shumëëë dhe Ju Preshëndesh në ëmër të Liderrit tone, qe ja plasi Evrropit ne Sy...... Neve Vjedhim, Bota na shikon...dhe na ndihmon

    1. H
     Hyp xhixhi

     Ik bej cicin ti ore moj kush je se na dhjeve se qeshuri te qifte sali fenda dhe like pordha a se harova dhe akademiku fuga

    2. S
     Semi

     Jo nuk nderhyne thjesht thote ato qe kane nga krimi ke ne mos I legalizoni e kjo eshte normale....pastaj te thone hajdeni me viza ke ne e nuk keni kokerr ndihme dhe BE ta shihni me dylbi....shkoni ke Erdogani e knaquni...pastaj u ben thirrje Shqiptareve mos ta votojne Edushin...kaq

    3. T
     Tri

     Z rama ka punuar gjithmone shume per vendin tone

     1. P
      Popull

      Tri a me ha ....

      1. Y
       Ylli

       Popull hajde ma mer me llap......

      2. K
       Koc boli

       Ju jeni serb i sigurt, opo e kam gabim! Nëse flasim per vendin tim Shqipërinë, edvin rama vetëm e ka vjedhur, shitur, dhe tradhtuar!

      3. I
       Igli

       Sa mire iua ben Edi Rama qe te gjithe te mesojne se ku e kane vendin

       1. Z
        Zefi

        I lumte Rames qe flet pa pike problemi per te mbrojtur vendin tone

        1. A
         Anja

         Rama si ghjithmon ka punuar shume per vendin tone

         1. E
          Esea

          Bravo zoti rama qe jua mbyllni gojen gjithmone dhe sna len te na marrin per budallenj

          1. T
           Tea

           Be duhet sa me shpejt te hape negociatat per vendin tone sepse kemi bere nje pune shume te madhe

           1. E
            Edesa

            Jeni me i miri zoti rama jua mbyllni gojen te gjithe si lini tju shkelin me kemb

            1. H
             Hasan

             Kemi punuar vertet shume si vend keshtuqe mos te bejne padrejtesira me ne dhe mos te hapin negociatat

             1. Z
              Zyko

              Vazhdo beje lesh e li ate vend. Ti ke korrupsion galopant e nuk po kap hajdutet ne shqiperi e kerkon te kontrollosh parate e shqiptareve neper bote???!!!. Shto pastaj edhe legalizimin e droges kontrolli i te ciles kerkon zbatim shume rigoroz te ligjit cka ne shqiperi nuk ndodh. I vodhet parate e shqiptareve e tani do te legalizosh parate e korrupsionit. Nderkombetaret e dine kete prandaj kundershtojne. Tani sillesh si dhia e zgjebur me gishtin perpjete. Turp!

              1. A
               Antipatrea

               " i vodhe paratë e shqiptarëve ... " O Zyko pyka : Ky or Taj , nuk është ai i Sudes dhe Xhaferit ... nqs s'e ke marrë vesh akoma ... o Zyykoooo ...

               1. T
                TF

                Pyka e pi*** te PS. Besoj tu be qejfi.

               2. U
                USA

                Ti ke ike per lesh. Nuk po ben asgje qe bota nuk e ka bere. Mafjozet europiane e kane bere me kohe ate qe kerkojne te bejne shqiptaret tani. ata jane ne nje sdad tjeter "Krijojne kompani ne USA dhe blejne patenta me ndihmen e bankave Europiane. Thua se kane vdekur bankat ne Amerike?" Keshtu legalizohet paraja e madhe ne vendin e madh, me banka qe nuk i dihet sesi i kane siguruar fondet dhe te kujt jane?! Ndaj paraja e shqiptareve duhet per te finacuar keto banka dhe jo te administrohen ne bankat e shqiperise.

                1. A
                 Analisti

                 O idioti Zyko. Po lexoje more i trashë fjalën e Z.Tama se mbase kupton ndonjë gjë o tru peshk.

                 1. A
                  Atdheu

                  O Zyko, o shplafshin trute dhe mbase vjen ne te. Po cpare do kontrolloje mo derezi? Ai thote qe gjithe shqiptaret qe kane para dhe nuk i justifikojne dot do t'i sjelli ne menyre te ligjeshme ne Shqiperi. Nuk na intereson fare se si i kane bere ato para, vendit tone mire do t'i behet. Kaq .

                 2. E
                  Entoni

                  Kam gati 8 vite si person fizik. 6 vitet e para pagova TVSh, taksa edhe Tatim fitimi (5%), ne nje total 180 mije euro. E pezullova para dy viteve. Kur qeveria doli edhe tha qe hiqen tatim fitimi (deri me 14 mil leke xhiro) deri me 2029 e hapa prape. Tani ky i gjati thote qe ju do paguani tatim fitim 23% sepse eshte e pandershme kundrejt buxhetoreve qe paguajne taksa. Si rrjedhim 70% e xhiros se nje bisnesi te vogel do tatohet 23% tatim fitimi. Nderkohe qe tatim fitimi per dividentet e bizneseve te medha ulet deri me 6% . Per ti vene kapakun amnistia fiskale taton 5-7%. Pra ai qe i ka fituar leket ne te zeze edhe ka bere evazion fiskal tere jeten duhet te paguaj 7 %. Une qe kam qene tere jeten korrekt duhet te paguaj 23%. E thene ndryshe ate 180 mije euro te permendur me lart. Do kisha bere mire te mos te ia paguaja shtetit, te punoja ne te zeze edhe ti legalizoja tani duke paguar 7% te shumes vetem 12600 euro. Diferencen do ta kisha ne xhep. Flmn o shtet per mesimin qe me dhe. Qe neser do iki ta mbyll perfundimisht niptin.

                  1. U
                   USA

                   Kerko njehere revizionim nga struktuat e specializuara, te shohim sa faktura fiktive ke bere dhe sa xhiro te padeklaruar ke. Te gjithe e dine si ka funksionuar biznesi ne Shqiperi.

                   1. E
                    Entoni

                    Patjeter! Do vish ta besh ti kontrollin… se kam pershtypjen qe duhet te mi ktheni ca leke mbrapesht sidomos shpenzimet e panjohura nga tatimet (si psh karburantin e makines etc). Hajde perpiqu njehere mos gjen ndonje fature fiktive, mbase me ktheni edhe 20% mprapshte. Po une jam nje nga ato profesionet e lira qe kam 8 vjet veprimtari edhe kam prere vetem fatura shitje asnje blerje. Vetem i kam derdhur shtetit TVSh edhe tatim fitimi pa llogaritur taksat e tjera. Te gjitha faturat me kompani nderkombetare me kontrata te rregullta te delozituara ne tatime edhe banke (sipas ligjit). Nxito te vish per ate kontrollin se sapo hapa nje biznes online ne Estoni. Do ti kanalizoj atje te gjitha punet me klientet nderkombtar (taksa 4%) edhe cdo gje ligjore. Rama edhe ju paragjykuesit e tij mbani te gjatin sepse te gjithe njerezit punetor po largohen te neveritur nga vendi

                   2. D
                    Detari

                    po ashtu osht, gezuar ramazonin

                    1. C
                     Corona

                     Bizneset e vogla me xhiro deri ne 14 milion leke do vazhdojne te mos paguajne takse per fitimin. Por jo te vetepunesuarit ne profesione sipas nje liste qe do te miratohet. Keta konsiderohen si te punesuar, pra rogetar.

                    2. f
                     flamur

                     cdo vleresim arrihet atehere kur krijohen debate sepse puna eshgte rezultat i cdo fjale apo projekti! vazhdoni keshtu ju jeni lideri qe i duhet cdo vendi

                     1. g
                      goni

                      butak ......(qenie pa shtylle kurrizore)...

                      1. V
                       Varik@rsi me furçe

                       Po ik o gar se na hape barkun. Gore e felliqur

                      2. g
                       goni

                       hajde ta thyejme dhe tiranen meqe ata jelkverdhirt e thyen parisin ...se po e beri bota duhet ta bejme dhe ne ...goxha argument me siguri edhe berisha prandaj i lejoi firmat piramidale meqe e kishte bere dhe bota me heret ........a ju sjeni ne terezi ..... me ca leshin do i sjellin ata rezidentet jashte shqiperise shumat mbi 10 mije euro me canta ????? dikush do thote do i sjellin me banke ,po ti sjelle me banke ska cte ligjeroje se e ka te ligjeruar atje ku e ka dhe i sjell me transferte bankare duke paguar thjehste nje komision bankar asgje me shume ......kjo qartazi behet per te amnistuar parane e zeze qe qarkullon brenda territorit ......

                       1. a
                        ana

                        Po legalizimet e ndertimeve pa leje pse u bene? Eshte e njejta llogjike. Pra do duheshin prishur te gjitha ndertimet pa leje dhe do duhej te kthehej toka pronareve privat dhe shtetit. A mund te behej kjo? Jo se hidhej ne ere tere shqiperia. Po as mish e as peshk nuk mund te vazhdohet pergjithmone dhe Rama si vizionar qe eshte, gjykon qe tani eshte rasti me oportun per tu kryer dhe reforma e amnistise fiskale.

                       2. V
                        Vin

                        O gazeta tema hiqeni kte komentusin patronazhist se na e merzitet gazeten ,me mir te lexosh syri tv

                        1. a
                         altin

                         shpulla e rradhes per biznesin dhe individin taksapagues te rregullt .......jam i lumutr qe ste kam votuar kurre piktor ,as vellezerit e ty gjakpires meta basha berisha ...shkofshi ne djall.....

                         1. A
                          Antipatrea

                          Egzakt ... Ç'mutin do ketu o vini ??? Me vrap te syri , se kanë ngelur dhe pa punë ata të shkretët ...

                         2. Z
                          Zeqo Pilafi

                          Shumë mirë që informuat më së fundi për këtë aspekt kaq të rëndësishëm për jetën ekonomike të vëndit. Duke e lexuar, mora vesh se Rama nuk është më një njeri i lirë. Ai lufton e punon si një i kapur rob, është mafia që i dikton atij se çfarë duhet të bëjë. Të arrijë deri aty sa të flas pa pikën e ndryshimit ndaj qëndrimeve amerikane si Sali Berisha pas shpalljes non grata, duke nxjerrë nga goja broçkulla sovraniste, kjo flet qartë se ja ka zënë kokën me derë mafja, pra është ajo që e detyron të mbajë këtë qëndrim të skajshëm ndaj partnerëve tanë europian dhe amerikanë. Kjo tregon shqeto se atij po i shpëton shteti nga duart. Gjithçka flet për një kryeministër të zënë rob, i cili nuk është më i lirë për marrjen e vendimeve. Dhe nëse kjo nuk do të ishte e vërtetë, atëherë ky njeri ka çmëndur, i ka hypur mëndja mbi flokë dhe si i tillë po merr më qafë vëndin. Duket është kthyer në nevojë të domosdoshme paisja e tij me frena, ndryshe ky, me ato që ka filluar të bëjë gjatë këtij viti të fundit, vërtet ka për t'a turpëruar këtë vënd në kufij proverbial. Ka shumë të ngjarë që bota t'a bojkotojë hapur edhe si kryeministër në detyrë, pasi ky po i shfaq hapur dhe me mburrje marrëzitë e tij. Shkurt, një pleh injorant, ka filluar t'i jap mënt botës, kjo është vërtetë një fatkeqësi e madhe për vëndin tonë të vogël. Ç'të jetë vallë ky mallkim që na ndjek, duke nxjerrë historikisht vetëm të marrë në krye të vëndit?

                          1. C
                           Corona

                           O zeqo pilafi a me thua ku ndryshon llogjika midis legalizimit te objekteve pa leje ne mbare vendin dhe legalizimi i parave te pa taksuara?Ata qe ndertuan shtepite ne tokat e tjetrit me cfare paresh i bene? Me para te pastra dhe te deklaruara mbas pagimit te taksave? Sigurisht qe jo, pjesa me e madhe ishin para informale te siguruara brenda dhe jashte vendit nga puna ne te zeze ne emigracion. Pra legalizimi i banesave ju legalizoje pushtimin e tokes se xanun, por edhe amnistine e parave qe kishin ndertuar dhe mobiluar objektet e banimit por jo vetem se nje pjese i kane si keshtjella!!!! Amnistia fiskale eshte nje e keqe e domosdoshme qe duhet bere nje ore e me pare. Kush nuk e kupton nuk e ndihmoje dot!

                          2. R
                           Rei

                           Krenari kur e shof tmodhin tu i bo ball tgjithve nuk hec shteti me koken ul e me mor kritika palidhje hallall i qoft

                           1. E
                            Euklit

                            Deri tani eshte sjelle ne menyre perfekte persa i perket ceshtjeve te politikave te jashtme,kjo replike qe i eshte bere zv ambasadorit tregon shume vendosmeri dhe "trimeri" e pergezoj kryeministrin

                            1. Q
                             Qelbësirat..

                             Hajde sufllaqe hajde..hahaha...paska renë çmimi fare..hahaha...KY PALLOSHI krye/qimister ,le të jap emrat e ketyre personave qe do legalizojne PARAT!!!...

                             1. X
                              Xha Gajduri

                              Te na marrin te keqen shoku Enver.Te rroje partia. Lavdi Marksizme - Lleninizme..

                              1. G
                               Goditesi

                               Ty te rrofte LGBT DHE SALLAMI EVROPIAN ME GOJE

                              2. B
                               Bjordi

                               Eshte e paprecedente qe bullgaria te na mbaj peng pa fajin tone

                               1. M
                                Mark

                                Perse duhet te bej amnisti fiskale? Kush eshte qellimi? Nje amnisti e tille i sherben (ashtu si i sherben te denuarve per krime) personave qe ka kryer veprime te paligjeshme financiare. Mesa duket Edi dhe rrethi i tije jane te perfshire ne veprime te tilla, dera nervozohet dhe insiston. Kam rreth 30 vjet ne nje vend perendimore dhe kurre nuk kam amnisti financiare.

                                1. m
                                 maloku

                                 Po pse duhej bere legalizimi i ndertimeve pa leje dhe i uzurpimit te trojeve te te tjereve? Nese ti vete ke perfituar nga legalizimi dhe tani proteston per amnistine fiskale je thjesht dallkauk. Po thuj shyqyr qe jeni pak dhe jua shtypim koken ne shumica progresiste.

                                 1. A
                                  Atdheu

                                  E mor Mark, pse nuk e ke degjuar ti nuk do te thote qe nuk jane bere amnisti fiskale ne shume shtete.

                                 2. B
                                  Bojaxhiu

                                  O Tema, ndalojeni kete idiotin qe poston 1000 komente me emra te ndryshem tek ju dhe shqiptarja se late nom. Do jete ai karagjozi bariu i dhive geri selenica i porto romanos se aty e bitisi

                                  1. S
                                   Spak

                                   S'kane faj! SHikojne Saliun dhe duket qarte se cfare mendojne per ne! Kete e kane bere te gjitha vendet e Botes,pse jo ne! Shpifjet e PD dhe Saliu vazhdojne t'i bejne nje dem te madh Shqiperise! Nje fiskale e tille do te rriste shume ekonomine!

                                   1. S
                                    Sulejman Pumi

                                    Ketu jane 2 probleme, Vendet europiane nuk duan te largohen shumat qe kane njerezit shqiptare ne bankat e tyre, sepse mund te jene 3-4 miliard euro te pakten ato qe do largohen. Keto para jane lehtesisht te kontrollueshme qe jane te pastra sepse njerezit jane paguar me cek. Si shembull, keshtu ben polaku qe transferon parate e tij nga Anglia apo Gjermania ne Poloni. Persa i takon parave te pista, ato jane qe do levizin me canta apo me "Toyota Yaris" dhe ata qe do i levizin mund te jene edhe shqiptare qe jane andej, por mund te jene edhe te huaj. Keto kane ekzistuar edhe me pare dhe do egzistojne gjithmone, merrni shembull Hollanden, Estonine, Danimarken, qe u bene qendra te pastrimit te parave te miliarda eurove. Te mos na bejne budallenj. Nese hapen negociatat, ata do kene me shume ekses kontrolli. Leqe e kane bere vete me pare disa here kete amnisti, dhe ky eshte problemi i trete. Sa per ate Jacen, kryetarin e Dhomes Amerikane te Tregetise, nje personazh misterioz dhe kryetar i nje enti misterioz, qe nuk e dime se si merr 15-20 mije dollare cdo muaj rroge (doli nga hack i pagave), ky njeri "merr" projekte europiane dhe paguhet nga ata. Nese eshte kaq i ndershem, qe ne cdo rast kundershton vendimet e Qeverise apriori, te na tregoje argumentet, te ulet ne tavoline, nese Qeveria e pranon, se ai nuk eshte Qeveri,nuk ka asnje pergjegjesi, vetem flet sipas urdherave te padronit te tij qe i jep projekte. Lufte parash eshte kjo, e mbani mend Greqine kur para privatizimit te Bankes se Kursimeve, u larguan rreth 400 milion dollare ne drejtim te saj nga Shqiperia ne nje kohe rekord. Edi, je ne rruge te drejte, propozimi qe u ke bere ka sens, le te paraqesin ligjet e tyre, ne ligjin qe kemi hartuar e te diskutojme per te gjetur me te miren qe te evitohet pastrimi i parave qe ata "kane frike" perfshi edhe Jacen, kete gjithollog ekonomik. Por jo apriori te thone nuk duhet bere. Faleminderit.

                                    1. g
                                     goni

                                     o toc po e pati ne banke e ka legjitim o idiot ,ska cfare ti amnistohet ...ah medet me ju ....

                                     1. T
                                      Taulant

                                      Gono me shpetove nga te sqaruarit. Rrofsh. Budallenje ka gjithandej, detyre e lodheshme por fisnike ti sqarosh.

                                     2. Z
                                      Zeqo Pilafi

                                      Ore zotëri! Merr vesh ti, se vëndet europiane duan t'i shkurtojnë ditët e pushtetit Edi Ramës? Ata nuk po i japin më lekë, se këta i vjedhin në përmasa skandaloze. Tani, Rama, çfarë bënë? Ngaqë nuk ju jep njeri para, do të legalizojnë paratë e bëra në rrugë të pandershme nga shqiptarët jashtë saj, pra ti fusin nëpër bankat shqiptare. Shkurt, ti fusin tek Sudja, por jo tek Sudja demokrate, por tek Sudja rilindiote. Cili na qënka ai shtet, që lejon të dali valuta e tij jashtë vëndit pa u deklaruar dhe marrë prej saj taksën për të ardhura? E di ti që po të zunë në aeroport me më shumë se 10000 dollarë, t'a masin mirë kokën me spango? Nuk ka lekë Rama që të vazhdojë sundimin, ndaj i duhen lekët e shqiptarëve jashtë Shqipërisë. Merr vesh?

                                     3. ?
                                      ?

                                      Nga 17:27 deri ne 17:32, pra brenda 5 minutash kemi 9 komente te shkruara nga e njejta dore, me nick-e te ndryshem si Tea, Esea, Igli, Edea, Ridi, tiri etj etj. Mjaft o njerez se kjo ben efektin e kundert me ate qe do ti Rilindiot Sufllaqja.

                                      1. S
                                       Skrapari

                                       E keni gabim po mendoni se këta lëpirsa komentues e bëjnë për "sufllaqe"! Jo! Janë ato shushunjat e administratës me diploma fallco që paguhen për të vjedhur nëpër tendera korruptivë taksat tona! Nuk jan SCIALISTË! Janë ai llumi që lëviz nga lsi te ps e pd!.

                                       1. A
                                        ASD

                                        Bashko komentin e Entonit dhe Gonit dhe skemi cfare shtojme me ne te tjeret.

                                        1. B
                                         Busho

                                         C'jane keta komentues bastarde partiak e tifoza. Nuk e kuptojne keta se ka filluar theqafja e bojaxhiut Rama, ashtu si Stalin Berisha me 1997? Prisni e do ja degjoni shpejt zerin...

                                         1. R
                                          Redi

                                          Une jetoj ne France dhe jam ekspet kontabel. Para pak vitesh u be nje amnisti fiskale krejt e ngjashme me ate qe do te beje Rama. Te na thone jo, kjo do te thoje :"Bej siç them une e mos bej si bej une!". Mos te na marrin per te marre, ka te drejte kryeministri.

                                          1. ?
                                           ?

                                           Redim une pres doren po te jesh expert kontabel ne France, ti shkruan nga bodrumi i K@rministrise, ec e pirdhu e mos na ha mut.

                                           1. @
                                            @Redi

                                            Ne france shteti nuk eshte pjese e mafjes qe pastron parate e pista!! Keta tanet bejne amnisti vetes se tyre

                                            1. F
                                             Francez

                                             Sa % u tatua? Sa ishte shuma maksimale e amnistuar? Te fala Sarkoziseeeeee

                                             1. ?
                                              ?

                                              Redi, po te jesh ti expert kontabel ne France, une jam Napoleon Bonaparti.

                                             2. O
                                              Otto

                                              Kur qendron gjate ne pushtet keshtu behesh. Ligji I pare duhet te jete kufizimi I mandate per te zgjedhurit.pastaj te tjeret. Pushtet I perish njerezit. Rama eshte bere njesoj si sala njer shan USA ky Europen

                                              1. B
                                               Berti

                                               Rama e ka zhvilluar shume Shqiperine cdo gje e ka arritur

                                               1. ?
                                                ?

                                                Uaaaaaaaaaa, me verte e ke mi Berta?

                                               2. E
                                                EMIGRANTI

                                                Nuk e kuptoj pse ky Edi ngul kemb per kete Amnisti? Per popullin nuk e ka car koken asnjehere. Tani mendon per emigrantet. Leri emigrantet Edi se i zgjidhin vete hallet e tyre te zeza opo te bardha. Dihet qe Edi vret mendjen per Hajdutet. Kriminelet,oligarket dhe per politikanet qe kane nxjerr leke ne of shore dhe qe duan ti pastrojne. Me kryesorja Edi qane hallin per pasurite e tij qe do ti pastroj. Ti Edi u thua Europianeve qe mos na beni per budallenj. Ti Edi pa tru ne koke merresh me ata por njehkosisht kerkon te besh popullin tend budalla. Populli nuk ka kerkese per kete amnisti. Car kerkon populli ti nuk e ben. Kete kerkese e ben ti me shoket e tu hajduta dhe kriminel

                                                1. T
                                                 Tani

                                                 Ju beni debate sic duhet zoti Rama keshtu arrihet suksesi kete duhet ta dine te gjithe.

                                                 1. T
                                                  Tatani

                                                  Bravo Tani, pervec sufllaqes sot paska dale edhe nje cope sallami dhe nje shishe dhalle.

                                                 2. J
                                                  Jeton

                                                  Ore si t'ja bëjmë shalqiut se janë ul çmimet, plasëm duke ngrënë.

                                                  1. H
                                                   Hyp xhixhi

                                                   O Zyko (mut) i thone nga anet tona u bete gjitholloge te gjithe ata qe dine nga keto pune i thone ok RAMES se ai nuk ja fut kot ..po mo po europa amerika e kan bere shum para per ne nuk duan ..bravo edi thyua turinjte se jan hala tek shqiptaret jane njerez me bisht ..po bisht kemi po para ama dhe cfar bishti se...

                                                   1. L
                                                    Luli qe ta nguli

                                                    Ramuti po te ket byth ta votoi populli per amnisti Jo ramuti thot te pastroim lekt e familjarve kusherirve si nga e majta dhe e djadhta I bije mir te dyjave per pastrami parash

                                                    1. P
                                                     PAPLLI

                                                     EUROPIANET DUAN T`JU LEPISH BYTHEN SIC VETE EUROPA I LEPIN BYTHEN AMERIKES DHE VENDET E BALLKANIT DUAN TI MBAJNE NEN TUTELE PER INTERESAT E TYRE MONETARE, INDUSTRIALE PER EKONOMINE SEPSE BANKA EURPIANE KERKOJNE TE JAPIN PARA ME INTERESA TE MEDHA KUR TE SHOHIN QE JE NE KRIZE E KESHTU QE NUK I PELQEN TE FUQIZOHESH ME PARAN TENDE!!

                                                     1. K
                                                      Ku surrat Qeni flet si me qen BE-ja Gestapo

                                                      Ky Pederast Neofashist e BE me bo te tilla pordh para Rames ,si me qen BE-ja nji Diktature dhe ne Shqipeia jemi ne Burgun e Neofashisteve dhe duhet ti japim llogari dhe kontrollohet gjithcka hyn e del nga Shqiperia !!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Me cilen te drejt nderhyn ky bir Putane ,e kerkon te qe BE-ja te marri nen kontroll gjithcka qe ka te bej me shtetin Shqiptare ,kur pothuaj gjithe shtetet Europiane ,ka larje parash qe behet ne shuma Super te Medha qe nga shteti Narkoman Hollanda e Belgjiha apo Gjermania ,ku ne Portet e tyre perkatesishte , Roterdam ,Antwerpen -Hamburg - shkarkohen pothuaj cdo Muaj Konternat e Anijeve me 100-ra Tonelata Droge ,per mos te folur pastaj per Miljonat qe qarkullojne ne te Zeze nga Drogat Sintetike , e shitjet e Armeve etj etj etj !!!!!!! - Shqiperia eshte nji vend Sovran dhe aspak nen Diktaturen e BE-se ,prandaj KM Shqiptare Rama duhet ti denoncoje te tilla Deklarata absurde dhe tregoj Perderastit Neofashist ,se BE-ja duhet te rrespektoje Sovranitetet e Shtetev Europiane , si i takon ne nji Sistem Demokratike dhe lirite qe ajo ka ne Parime . Shndrimi i BE-se ne nji Xhandar Kampesh Perqendrimi me popujt e Europas ,eshte nji fytyre e shemtuar neoNaziste qe na Kujton epoken e Nazi-Fashizmit . - KM Shqiptare do duhej ti tregonte ktij surrat Palacoje , qe te rrespektoje Kufijt e te llapurit .

                                                      1. G
                                                       Goditesi

                                                       HARROVE PORTET E PORTUGALISE, SPANJES DHE IRLANDES KU HYN DERGA ME LEHTE SE MIELLI I BUKES. Spanja gjithe turizmin e ka te zhvilluar me para te Pista dhe sidomos para DROGE. Costa del sol I SPANJES eshte qendra Boterore ku mblidhen mafiozet me te medhenj ne cilat e tyre superluksoze

                                                      2. F
                                                       Firmat e themeluesve të PD-së 1991

                                                       Pedofilët francez dhe Gjermania nazi duhet të kishin hapur negociatat gjatë Presidencës 6 mujore të këshillit të BE-së. Tani me këta shtetet e vogla ose të bllokut Sovjetik as që bëhet fjalë për një hap të tillë.

                                                       1. B
                                                        Boll u Mashtrut z-KM .BE s'eshte Bashkim jo

                                                        Boll u mashtruat z.KM e gjithe shqiptaret te cilet po shkaterrojne veten e humbur kohe , 30-vjet pame shume mire se cfar donin nga Shqiperia Emisaret e BE-se ,ku mbeshteten Krimin Politike dhe Institucional duke degjenruar qellimishte gjithcka ,dhe kur PS-ja erdhi ne Pushtet dhe kerkoje te bejte Katarsis ne Instiucionet e Drejtesise Shish e Polici , Putana Naziste qe menaxhonte Degjenerimine Shtetit Shqiptare Deputetja e PE-se Doris Pack japi gojen e saj te shqyer dhe silmoj Qeverrine PS , qe nuk duhet te ndryshoje asgje ,sepse gjithcka ishte nji "Investim i BE-se "ne Shqiperi !!!!!!! Pra , gjithe Degradimi ,shkaterrimi ,korrupsioni e gjithe Inkriminimi i pushtetev ne Shqiperi na paskesh qen nji Investim i BE-se per Shqiperine dhe kjo u kuptua leht edhe me vone ,kur BE-ja Heshti ndaj Gerdecit dhe vrasjes se 4- portestueseve para Kryeministerise me 21 -Janare nga Kryekrimineli e Diktatori Shpellar ,qe Kultivuan Miqte tane BE- ne Shqiperi .----- Pra cdo te thote kjo Loje /Politike kaq Agresive e madje teper Keqedashese e BE-se vs Shqiperise ? - I kemi ne ndonji Borxh Europes ,apo ajo na ka Borxhe ne Shqiperise _Coptimin qe na bene Baballaret e bijve te Kurves qe mesa duket nuk heqin dore nga Politika e Mallkuar e 1913 ala sot kunder interesave te Shtetit Shqiptare ,duke minuar e sabotuar gjithcka nen emrin e BE-se ??????????????? --------------- Ky Zedhenes i BE-se , ben nji Politike te ahpur antishqiptare ,ku qellimi nuk eshte aspk Ajo qe ky Maskara i Ndyre , deklaron (lufta ndaj parase se Piste gjasme ) - nen ate Politike te Fshehur qe eshte mbajtja nen Varferi e moszhvillimi i Shqiperise ,lufta me cdo Mjet per Pengimin e zhvillimit te Shqiptareve e mbajtja nen Ngerc Politike kudo jashte e brenda vendit -- e aspak ajo qe Duket se i interesin BE-s ,ndalimi i paraese se Pist -larja e parave , ku Europa njihet Boterishte si Lavatricja Gjigande e Botes ku grumbullohen Paret e bera ne rruge Ilegale nga gjithe Bota ku gjysma e Larjes i kalon vetem Bankave te Zviceres ,qe per cudi asnji nuk ndihet dhe Partneri i Zviceres BE-ja e hudh Topin e piste ne Kopeshtin e Shqiptareve !!!!!!!!!!! Basta m,e me kto Lojra te Pista ,kto Politika Mafiozesh nga BE-ja e cila ne fund te fundit e kane kuptuar te gjithe se nuk Konsiston aspak ashtu si u Deklarua e shiten si nji Bashkim shtetesh te Kontinentin Europian -pooor - nji Pushtim me Metoda e Maska te reja mbas nji Politike trushplarje mashtruese te Sofistikuar - nga Bijte e Krimineleve te Vjeter ,qe nuk mundet te shperbejne kurr - Genet e tyre Kriminale e pushtuese ,vetem se kan ndryshuar Metodat me te cilat i arrijne te Pushtojne ato qe ne te Kaluaren i pushtiuan me Forcen e Armeve dhe Krimieve ndaj Njerezimit . 30-vjet - kohe e HUmbur per Shqiperine ne vorbullen e Mashtrimeve duke degjuar disa Versione te Prralave te bijve te Kurves Plake te --------------Ujku dhe Ksulkuqja-----------------

                                                        1. D
                                                         Dhembeli

                                                         Ai perfaqesuesi i BE-së, po t’ a lexoni me vemendje thotë; -Ju kerkoni te legalizoni parate e emigranteve tuaj , te cilet i kane fituar ne vendin tonë me pune te “ zeze” dhe nuk kane paguar taksa, e si te tilla , të paguajne taksat tek ne njehere dhe pastaj legalizoini ju ne Shqiperi ! Une mendoj qe, nuk eshte faji i emigranteve qe kane punuar ne te zezë… Rama ka te drejte per kete qendrim që mban me ta.

                                                         1. E
                                                          Emigranti U S A

                                                          Bravo Rama qe mendon vertet per kete popull jo sikriminelSali pordha e super hajduti-spiunLike floriri qe rrinin si minj para tyre

                                                          1. G
                                                           Goditesi

                                                           Disa minj haleah ketu na thone se Po e bene reformen fiskale do ta ahohim me dylbi Bashkimin Evropianet. Po cilin bashkim Evropianet so shikojme? France, Belgjiken, Suedine qe Jane Afrikanizuar dhe Arabizuar ku Po digjen nga zjarret e emigranteve te huaj? Evropen qe Po vdes nga krizacekonomike ngaqe aka me as gaz te Lire Rus dhe asnje lense te pare nga Russia? Are Evrope dhe Amerike qe kete popull DEBIL ka 33 vjet qe I jep genjeshtrat dhe premtime dhe e genjen me life bosh? Po na rrjepin cdo pasurinmatyrore pa na dhene asgje. Sot e ARDHMJA ESHTE BRICS. Sot e ardhmja eshte Linda dhe Jo Perendimit. Sot Kemi zgjidhje dhe Po mo's I pelqeu Evropes Kurve ka variante te tjera. Keta legena qe I kane bere vete keto reforma me pare nuk mund te vijne te na bejne kolonizatorin ashtu sic na e kane bere nder shekuj. F..ck Europe and USA. Rrofshin Shqipet

                                                           Lini një Përgjigje