Rama: Vitin e ardhshëm do të ketë një rritje të pagave për mbi 30 mijë mësues

10 Nëntor 2023, 09:20Ekonomia TEMA
Rama: Vitin e ardhshëm do të ketë një rritje të pagave

Kryemininistri Edi Rama ka njoftuar se me buxhetin e vitit 2024 do të ketë një rritje domethënëse të pagave për mbi 30 mijë mësues.

“Mirëmëngjes dhe me lajmin e mirë se me buxhetin e ri për vitin e ardhshëm do të ketë një rritje domethënëse të pagave për mbi 30 mijë mësues, ju uroj një ditë të mbarë”, shkruan Rama.

Buxheti i vitit 2024 do të ketë në total për të shpenzuar rreth 735,9 miliardë lekë (rreth 7 mld euro), prej të cilave 633,7 miliardë vijnë nga të ardhurat dhe pjesa tjetër është borxh i ri (deficiti) prej 61,9 miliardë lekësh.

Siç mësohet nga relacioni i projektbuxhetit 2024, pjesën më të madhe të financimit do të marrin investimet publike me 128,5 miliardë lekë (1,2 miliardë.

Fondi shtesë për rritjen e pagave është 11 miliardë lekë rreth 100 milionë euro. Sektori publik ka rreth 184 mijë të punonjes nga të cilat rreth 84 mijë janë administratës dhe pjesa tjetër janë punonjës në shërbimet bazë të sektorit publik, arsim, shëndetësi dhe polici dhe nëse përdoret vetëm për punonjësit e shënimeve publike, pagat rriten me një mesatare 9 mijë lekë në muaj.

Qeveria anuloi planin për një rritje pagash në dhjetor siç e kishte planifikuar në një nga dokumentet e saj për reformimin e administratës publike.

4 Komente

 1. D
  Duam zdukjen tende nga Qeverria jo rrogat

  Nji qeverri e cila mendon per Populln ja kishte shtuar Rrogat Popullit te pari dhe jo 30% te dhjera por 100% , dhe nuk shperblente Bijt e Kurvave Esadiste ne Parlament qe kane shpartalluar jeten e shqiptareve dhe kte vend per 33- vjet o pafytyre . Pirdhu Maskara se sduam ta shikojme me surratin ,tradhetare i ndyre .Shko e qiu ne Lalz me Dyshen Esadiste. plehr

  1. V
   Vlora.Vlora

   Nje qeveri karri qe vetem per popullin s pyet ,,me 500 -600 mije pensioniste me nje rroge prej170 $ si mund te jetojne keta njerez ,,dhe ky del dhe derdellit ,ysht fare e keq ,kush te paska njohur

   1. a
    aleks

    170 dollare?? , pensionistet e fshatrave nuk i marrin 100 euro ne muaj, kurse ky plloçi i surrelit na derdellit, nuk e di kam qene ne anen e tij, po qe kur tha qe do sjelle afrikanet ne shengjin ,nuk e shof dot , me eshte bere me i urryer se saliu dhe meta

   2. i
    ilirian

    Gjithmonë vitin tjetër????

    Lini një Përgjigje