Shtyhet për në vitin 2025 hapja e tunelit të Murrizit në Rrugën e Arbrit

7 Nëntor 2023, 17:30Ekonomia TEMA
Shtyhet për në vitin 2025 hapja e tunelit të Murrizit në

Është shtyrë afati i përfundimit të Rrugës së Arbrit, më saktësisht ai i hapjes së tunelit të Murrizit.

Ministria e Infrastrukturës ka shtyrë afatin e ndërtimit, që më herët ishte caktuar të ishte shtatori i këtij viti.

Tashmë tuneli është përcaktuar të dorëzohet në vitin 2025 e sipas ministrisë shkak për këtë është bërë kompleksiteti i punimeve.

Ndërtimi i tunelit duhet të ishte mbyllur në prill të vitit 2022, por u shty me 17 muaj për tu dorëzuar në shtator të vitit 2023, me të njëjtin argument, vështirësia në hapjen e tij për shkak të gjeologjisë së terrenit.

Për vitin që vjen për koncesionin e Rrugës së Arbit janë parashikuar pagesa në vlerën 3.5 miliardë lekë. Në total vlera e këtij investimi është 40.3 miliardë lekë.

Që prej nisjes së punës në vitin 2019, pagesat për këtë kontratë koncesionare përllogariten në rreth 15.7 miliardë lekë.

11 Komente

 1. T
  Tirona

  Kaq shpejt do hapet e?Mos mer jahu se e kishim llogarit per vitin 2125.

  1. l
   lani

   hahaha legjend je ...2125 i madh je

  2. T
   TE DY DIBRAT TE NGRIHEN NE KEMBE! Koha nuk pret!

   U qifshin motrat grate vajzat dashnoret kujtdo qe tall karin me rrugen e arbrit. E ka shtyre bytheqiri rama dhe bytheqire jugu e rilindja per tu marre vjedhur dibraneve e matjaneve vottat e 2025!!! O robqiri kryeminister,pse nuk lejon nje grup dibranesh inxhiniere qytetare te te dy Dibrave qe te inspektojne shtyrjen???!!!! Dibrane KETE MOS E FALNI SE ZOTI NUK DO TJUA FALE!!!

   1. S
    Sit back and relax !

    Nuk e besoj me qenë Dibran ti o shok jo për fjalorin por për menyrën sesi e trajton situatën. E kuptoj indinjatën tënde dhe pjesërisht mund të jetë e drejtë gjithësesi larg zgjuarsisë dhe maturisë së dibranëve të paktën për atë që mbahen. Jam dakord dhe besoj se dhe unë se kjo është një çështje kooruptive që filloi qysh me përzgjedhjen e firmës etj. Por s'ka të bëj as me gjithë Rilindjen e Jugun jo e jo. Bela-ja timonierja është e besuara e Ramës dhe kjo i leviz ujrat. (Dhe me sa di unë të dy nuk janë nga jugu). Nuk e besoj se nuk do Jugu ti bëhet rruga Dibrës për më tepër ti fyesh te gjithë. Kështu që si mbyllje të gjitha çfarë thua si fyerje i ke për veten dhe familjen tënde o bythqir portalesh se Dibran jo e jo që nuk je.

    1. A
     Aron

     Keta qe i fryne frymes krahinore jane krejt trapa. Ka plot zona ne jug qe edhe pse ja kane dhene gjithmone voten PS'se jane akoma te pa kapura me dore, sepse sic shikojme per shume arsye nuk del mundesia.

   2. Z
    Zoti bekofte Dibren dhe dibranet

    Me kete vendim edvin rama i ka bere varrin vetes dhe jo vetem politikisht! Ky zhgarravinaxhi tradhtar maskara e DROGAXHI DO TE PAGUAJE SHTRENJTE ME KETE VENDIM! Dibranet i bejne thirrje per here te fundit qe ta hape tunelin brenda marsit 2024,perndryshe askush nuk mban pergjegjesi per fatin e ketij antidibrani dhe antishqiptari! Zoti bekofte Dibrat dhe Dibranet!

    1. P
     Pse nuk i hidhni komentet e meparshme???!

     Hidhini komentet e mehershme o tema kelyshe e zgjebosur e nje qeni te zgjebosur!!;

     1. r
      rezari

      Keshtu vidhen paret e shtetit.Punime te paparashikuara a thua se nuk jane dhene para per projektin. Vidh te vjedhim qeveri e kompani .Se mos eshte vetem rruga e Arberit jane dhe te tjera qe bejne punime te paparashikuara.

      1. 9
       9 vite 26 km rruge??!!

       Ku ka rruge ne bote qe 27 km zgjasin 9 vite o kara? Kjo eshte tallje trapi e rames jugut rilindjes sslise e Soros qe urrejne dibren historine e vlerat e saj pertej kombetare!!! Zoti i vrafte ata qe tallen me rrugen e arbrit!!!!

       1. D
        Dritan hilja

        Ju lutem shumë ruani fjalorin. I ftoj lexuesit të moderojne të folurit, këtu ka popullsi që lexon. Nuk mund të hidhni gëlBaze aty ku lëpini.

        1. R
         Rajub Akuc

         O qeveri e korrupsionit si nuk u nope ka 9vjet me kete project qe bota e Ben per 2 vjet pse talleni me Dibren dhe distant o ju vrafte I made zot

         Lini një Përgjigje