‘Baza më e madhe në botë’ e prodhimit të çipave – Samsung do të investojë 230 miliardë dollarë deri në vitin 2042!

15 Mars 2023, 22:25Hi-Tech TEMA

‘Baza më e madhe në botë’ e prodhimit të

Gjiganti i teknologjisë koreano-jugore Samsung Electronics pret të investojë 230 miliardë dollarë gjatë 20 viteve të ardhshme për të zhvilluar atë që qeveria e vendit e quajti bazën më të madhe në botë të prodhimit të çipave, në përputhje me përpjekjet për të nxitur industrinë kombëtare të çipave.

Projekti rreth 300 trilionë dollarë i Samsung-ut është pjesë e një plani investimi të sektorit privat prej 550 trilionë dollarësh, të prezantuar nga qeveria të mërkurën. Strategjia e Seulit synon të zgjerojë lehtësimet tatimore dhe mbështetjen për të rritur konkurrencën e sektorëve të teknologjisë së lartë, duke përfshirë ato që përfshijnë çipat, ekranet dhe bateritë.

Planet vijnë pasi vendet e tjera prezantojnë hapa për të forcuar industritë vendase të çipave, përfshirë Shtetet e Bashkuara, të cilat muajin e kaluar publikuan detaje të Aktit të CHIPS, duke ofruar miliarda dollarë subvencione për prodhuesit e çipave që investojnë në vend.

Shtesat e prodhimit të Samsung do të përfshijnë pesë fabrika të çipave dhe do të tërheqin deri në 150 prodhues të materialeve, pjesëve dhe pajisjeve, prodhuesve të çipave fabless dhe organizatave të kërkimit dhe zhvillimit të gjysmëpërçuesve pranë Seulit, tha ministria e industrisë në një deklaratë.

Përveç investimeve të sektorit privat, qeveria do të buxhetojë 25 trilionë dollarë ose më shumë gjatë pesë viteve për R&D në teknologjitë strategjike si inteligjenca artificiale. Ai do të sigurojë rreth 360 miliardë dollarë për të zhvilluar paketimin e çipave dhe rreth 100 miliardë dollarë në infrastrukturën e energjisë elektrike dhe ujit këtë vit për komplekset industriale.

Në janar, qeveria propozoi rritjen e normës së zbritjes së taksave për investimet e objekteve në çipa dhe teknologji të tjera strategjike nga 8% në 15% për korporatat e mëdha.

Më vete, Samsung Electronics, njësia Samsung Display, filialet Samsung SDI dhe Samsung Electro-Mechanics thanë se planifikojnë të investojnë 60.1 trilion fitime në 10 vitet e ardhshme në rajone jashtë zonës metropolitane të Seulit për të zhvilluar paketimin e çipave, ekranet dhe teknologjinë e baterive.

Koreja e Jugut, shtëpia e dy prodhuesve më të mëdhenj në botë të çipave të memories, Samsung Electronics dhe SK Hynix Inc, po kërkon të përmirësojë stabilitetin e zinxhirit të furnizimit për t’u bërë një lojtar kryesor në fushën e çipave jo memorie, aktualisht e dominuar nga prodhuesit e çipave si Taiwan Semiconductor Manufacturing. Co Ltd (2330.TW) dhe Intel Corp.

3 Komente

 1. C
  C'po na shikojne site.....

  Ore koqe gazetar ku i ke gjetur keto shifra 300 dhe 550 trilion dollare, Amerika shteti me i fuqishem ne planet e ka PPB 20 trilion dollare.

  1. $
   $antiago-@-Chil€

   Kujdes me trilionat se e i bëtë si patatina. ????

   1. R
    Raimond vlonjati

    Prodhuesi numer 1 ne Bote per Cipat eshte Taivani, dhe as Amerika nuk e harrin dot Amerika tani se fundi po kerkon te zhvilloje me shpejtesi prodhimin e cipave duke perdorru edhe ndihmene Taivanit, ne menyre qe te transferohet ne Amerike teknologji e Cipave , sepse nqs Taivani pushtohet nga Kina te mos i ngelet Kines prodhimi i Cipave

   Lini një Përgjigje