Mini-sateliti i parë i Turqisë mbledh më shumë se 10,000 të dhëna në vit

15 Janar 2023, 20:50Hi-Tech TEMA

 

 

Mini-sateliti i parë i Turqisë mbledh më shumë se 10,000

Mini-sateliti i parë i Turqisë Grizu-263A ka mbledhur më shumë se 10,000 pika të dhënash gjatë vitit të kaluar.

Sateliti Grizu-263A, i projektuar nga Ekipi Hapësinor Grizu 263, studentë të Fakultetit të Inxhinierisë në Universitetin Bulent Ecevit në Zonguldak, u lëshua në hapësirë ​​më 13 janar 2022, nga raketa SpaceX Falcon 9.

“Ai u stabilizua brenda 13 ditëve nga nisja. Pas stabilizimit, të dhënat u morën”, u tha gazetarëve Bulent Ekmekci, këshilltar i Ekipit Hapësinor Grizu-263.

Ai tha se i kishin arritur qëllimet e tyre me satelitin.

“Ne themi se tani është koha për satelitë të rinj”, shtoi Ekmekci.

Prodhon të dhëna çdo 10 sekonda

Ekmekci tha se sateliti, i cili rrotullohet në një orbitë polare, e përfundon orbitën e tij për rreth një orë e gjysmë.

“Gjatë këtyre orbitave, ai lëviz nëpër vende të ndryshme gjeografike në botë. Prodhon të dhëna çdo 10 sekonda. Ka më shumë se 10,000 të dhëna të konfirmuara”, tha ai.

E themeluar në vitin 2016, Ekipi Hapësinor Grizu-263 synon të eksplorojë hapësirën, teknologjinë satelitore dhe të marrë pjesë në garat ndërkombëtare.

Ekipi u emërua në nder të 263 minatorëve që vdiqën në një shpërthim në lagjen Kozlu në 1992.

Sateliti është projektuar për të operuar në orbitë të ulët të tokës rreth 525 kilometra për një total prej katër vjetësh e tetë muajsh.

1 Komente

  1. D
    Detari

    xaxaxaxaxaaaaa Heladha ka qe ne 1975 qe ka hedhur satelite ne hapsire. Kjo eshte kopje e ndonje sateliti te greqis

    Lini një Përgjigje