Trendi i rrezikshëm në TikTok: Ekspertët thonë se rrezikon fëmijët

19 Janar 2023, 10:46Hi-Tech TEMA

Trendi i rrezikshëm në TikTok: Ekspertët thonë se rrezikon

Ekspertë në Indonezi dhe mjekë në mbarë botën po paralajmërojnë njerëzit kundër konsumimit të azotit të lëngshëm sepse më shumë se 20 fëmijë u dëmtuan pasi provuan trendin “fryma e dragoit" që është viral në TikTok.

Fëmijët pësuan djegie në lëkurë, dhimbje të forta stomaku dhe helmim nga ushqimi pasi konsumuan karamele me azot. Karamelet zhyten në azot të lëngshëm për të krijuar një efekt avulli kur hahen.

Përdorimi i azotit të lëngshëm në përgatitjen e ushqimit nuk është i paligjshëm. Kuzhinierët shpesh përdorin avujt për të krijuar efekte kur shërbejnë pjatat.

Megjithatë, kur nuk përdoret siç duhet, mund të jetë i rrezikshëm, sidomos për fëmijët.

3 Komente

 1. h
  hera

  seshte fare keshtu, thjesht fare tik tok nuk e do amerika edhe kur sdo amerika fillon propaganda me lloj lloj sajesash.

  1. E
   Eno

   Po moj idiote po! Paste sa me pak monstra si ti kjo Bote!

  2. l
   largohini sa nuk eshte vone !

   s'ka gje me te demesahme per trurin e njeriut se tik tok -i cili eshte nji ishull Toksik qe nqs nuk e kupton se c'po ndodh me trurin tend ,pasiojat do jene katastrofale

   Lini një Përgjigje