Bënte thirrje dhe propagandë terroriste në rrjetet sociale, arrestohet mbështetësi i ISIS në Shqipëri

2 Gusht 2022, 11:48Kronika TEMA

Bënte thirrje dhe propagandë terroriste në rrjetet sociale,

Autoritet shqiptare kanë arrestuar një mbështetës të Shtetit Islamik. Mësohet se është vënë në pranga Bledar Zeneli. Ky i fundit dyshohet për kryerjen e veprave penale: “Nxitjes thirrjes  dhe propagandës për  kryerjen e veprave me qëllime terroriste” dhe “Nxitjes  së urrejtjes  ose grindjeve”.

Arrestimi i tij ka ardhur pas dy vitesh hetime nga Antiterrori, i kryer me metoda speciale. Nëpërmjet rrjeteve sociale dhe aplikacioneve te ndryshme “Facebook”, “Tëitter”, “Telegram”, ai publikonte artikuj, materiale radikale,  ekstremiste, propagandistike  dhe statuse, në mbështetje të shtetit Islamik dhe kundra koalicionit global antiterrorizëm.

Njoftimi i plotë:


Sot më date 02.08.2022 ne orën 08:00, nga ana e policisë gjyqësore të Drejtorisë së Antiterrorit, u be ekzekutimi i urdhrit të ndalimit të prokurorit të Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, për shtetasin B.Z, si person i dyshuar për kryerjen e veprave penale: “Nxitjes thirrjes dhe propagandës për kryerjen e veprave me qëllime terroriste” dhe “Nxitjes së urrejtjes ose grindjeve “ parashikuar nga nenet 232/a dhe 265 te Kodit Penal.

Ndalimi i këtij shtetasi u be pas një hetimi intensiv dy vjeçar, te kryer me metoda speciale të hetimit nga Drejtoria e Antiterrorit nën drejtimin e Prokurorisë së Posaçme, ku dyshohej se nëpërmjet rrjeteve sociale dhe aplikacioneve te ndryshme “Facebook”, “Twitter”, “Telegram”, publikonte artikuj, materiale radikale, ekstremiste, propagandistike dhe statuse, në mbështetje të shtetit Islamik dhe kundra koalicionit global antiterrorizëm.

 

2 Komente

 1. A
  Anti islam

  Futini nje plumb prapa kokes te veje ne te semes , islamik i felliqur .

  1. F
   Flaka.al

   Bashke me fundamentalistet terroriste islamike, duhen investiguar, hetuar dhe arrestuar edhe islamofobet antishqiptare, si ky komentuesi i mesiperm ''Anti islam'', i cili edhe me pseudonimin qe zgjedh, por edhe me epitetin ''islamik i felliqur'' ne tekstin e komentit shpall hapur edhe motivet e komentit te tij: nuk eshte anti-terrorizmi, por antishqiptarizmi dhe islamofobia objektiv i propogandes se tij. Dhe ky nuk eshte i vetmi ushtar i kollones se peste greko-ortodokse qe vepron hapur dhe lirshem, i pacensuruar nder vite ne Shqiperi ne te gjitha fushat, perfshire cfaqjen neper bllogjet shqiptare te medias sone. Kjo ushtri e rekrutuar trollesh dhe perhapesish te urrejtjes nderfetare dhe religjioze ndermjet shqiptareve, qe denigron dhe tallet me historine dhe me heronjte e tyre, qe kullon helm dhe ideologji vorio-epirote pas cdo artikulli apo pas cdo lajmi te kronikes se krimeve ne Shqiperi, vepron nder vite e patrazuar, e pacensuruar, e pa hetuar apo investiguar, pa i hyre asnje gjemb ne kembe. Dhe te mendosh se eshte kaq e lehte ta besh kete hetim, kaq e kollajshme te gjesh emrat reale dhe, nga IP-te e kompjuterit te tyre, edhe adresa, edhe strofullen prej nga shkruajne keta mercenare dhe birbo te antishqiptarizmit, saqe natyrshem te lind pyetja: a kane valle shqiptaret institucione te sigurise kombetare per te konstatuar dhe identifikuar keta akrepa dhe neperka qe helmojne opinionin tone publik me urrejtje religjioze dhe etnike apo edhe kete drejtim te sigurise kombetare e kane lene ne dore te Greqise, njelloj sic kane lene ne dore te saj edhe mbrojtjen e hapsires ajrore te Shqiperise.

  Lini një Përgjigje