Bullizohej nga moshatarët, 14-vjeçari shqiptar i jep fund jetës duke u vetëvrarë në Greqi!

24 Shtator 2023, 10:10Kronika TEMA

Bullizohej nga moshatarët, 14-vjeçari shqiptar i jep fund jetës

Një ngjarje e rëndë është shënuar në Greqi, ku një 14-vjeçar shqiptar i ka dhënë fund jetës duke u vetëvrarë.

Mediat greke raportojnë se ngjarja ka ndodhur në Aiginas, ku 14-vjeçari me origjinë shqiptare i ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur në pemë.


Raportohet se adoleshenti bullizohej dhe ndodhta kjo e ka çuar që të ndërmerrte dhe aktin ekstrem. I mituri i ka lënë një letër familjes pak para se t’i jepte fund jetës.

Edhe pse bëhet fjalë për vetëvrasje, autoritetet greke po hetojnë për shkaqet që kanë çuar 14-vjeçarin në këtë akt ekstrem.

 

11 Komente

 1. e
  emigranti i perhershem shqiptar

  Shoqeria helene pra , shoqeri perparimtare ...me siguri qe do kete nota racizmi vetmohimi i gjese me te shtrenjet ...Jetes nga adoleshenti , nuk desha te isha ne vend te prinderve te tije ....qe edhe hane buken e nxjere me gjak e mund dhe humben femijen e tyre nga bulling ...nuk dua te perfitoj nga rasti , pasi e kam te qarte qe pergjithesimi dhe paragjykimi jane karakteristikat e injorantit vec me racista te peshtire dhe vulgare nuk i ben nena ...., nuk mare shkas nga ngjarja te kem mendim negativ , vec kam jetuar shume shume raste qe me kane cuar te keme kete mendim ....racista me shqiptaret deri ne ekstrem ...se ku e ka zanafillen ?? Kete nuk e shpjegoj dot ....degjojne shqiptere dhe u ngrihet qimja dhe sillen ne ekstaze duke shtjelluar superpatriotizmin e tyre komplet te genjeshter ,te ishin ne te vertete patriote helenet nuk do katandisej shteti i tyre atdheu i tyre te harinte nje dekradim total dhe nje poshterim nga pothuajse gjithe Europa ......helenet degjojne shqip dhe eksitohen ....qendrova per me shume se 2 dekada ne shtetin Helen , u mundova me gjithe shpirt te isha sa me teper kalonte nga duart e mia te isha miqesor , vec mundimi ishte se ne shtetin helen nuk mjaftonte .....tani vec pak fjale te vetme ....ika dhe shpetova ...kur u instalove ne Vankouver , nuk me besohej se sa miqesore ishin me mua ....u ula nje mbremje ne parkun Stanley Park ku perballe kisha detin ku lidhej me Oqeanin e Famshem dhe qaja vitet e mia te humbura ..... E theksoj qe te mos keqkuptohem ....sa do te perpiqemi ne te reflektopjme , te paisemi me pasaporta vendase , te jemi miqesor , ne kurre nuk do duan te ne mbeshtesin dhe te na fusin ne gjirin e tyre helenet ...dhe ky nuk eshte faji yne .....

  1. K
   Kafsha

   Si ske turp qe perdor tragjedine e nje femije per politik dhe nacionalizem. Qenke kafshe. Kafshe e perhershme.

   1. T
    Tirana

    Mund te jesh ti nje nga ato kafshet, per te cilat flet emigranti shqiptar.

  2. R
   Realisti

   Ngushëllime familjes! Ngushëllime edhe për gazetarin që I ka ikur me da me kohë. Ku e gjete fjalëm bullizim I paparë? Kemi fjalën tallje në shqip o qendra e universit.

   1. K
    Koli

    Po pse jetoni akoma atje,mor te mjere.NQS ka vend qe te ndryshon bga te gjitha anet,te Poshterin,Te Vret,i ke vetem ne Greqi.Akoma ka Shqiptar atje?Vetem 3 muaj jetova ne Athine,dhe ika me Vrap.

    1. T
     Taulant, ish foltorist i zhgenjyer.

     Jane bullizuar jo vetem femijet por edhe prinderit.Terrori nisi qysh ne 1992 kur edhe nje fshatar grek nuk punesonte nje Shqiptar po mos te nderronte emrin dhe te hiqej si vorioepiriot. Te gjitha mallkimet qe kane zene greqin keto vite jane prej keqtrajtimit te Shqiptareve. Kane shume gjynahe per te lare ata...

     1. s
      shtjefen palushi

      Bulling eshte rracizmi me i ndyre i kohes sone. E di sa femije grek, amerikane, francez apo italiane kane vrare veten , vetem se kane disa kile me teper? se jane te urte dhe i quajne cuna mami? se jane te vetmuar? se nuk pine cigare apo se vijne nga familje emigrantesh ? Pa fund.... se shkolat ne sistemin kapitalist jane kthyer ne "bordello" 12 djem dhunuan nje vajze ne shkolat e Indise. Kjo eshte njerat nga faqet e zeza te sistemit KAPITALIST.... ku njeriu per njeriun eshte UJK

      1. r
       ripeni te Gjalle Janullen dhe hidhjani qenve

       emigranti perhershem ne Bythe te Pederasit qe ushqehet me mute - je duke ngren Mute aty ku je e shpresojme te shijoj alla grekshe

       1. E
        Erdogan

        Mire per fjalen Bulizem zoti Realisti kini Talljen Po per Familjen (Family), Gazetatin (Gazete) Edhe (And) Qendra (Center) Universit (Univers) Veten Realisti (Real) etj perse (perke) you i kini pjese te fjalorit tuaj? Apo ndrysho nje Germe nga nje fjale e huaj dhe "behet Ilyrishte"? Sa per Tragjedine (Tragodhia greq) eshte per te ardhur shume keq (Mucho Kako). Sa per komentin (coment angl) e pare te Emigrantit te perhershem. Nuk ke kuptuar zoteri se Arnautia (Skiperia) eshte (este) Pashallek Turk i krijuar (criate angl) nga Veziret kunder (contra ital) popullit Epirote,Ilyre,Maqedhonas (jo sllavet e njohur me kete emertim nga colonizatoret Angloamerikane),Ionia epushtyar nga barbaret Osmane turq,Magna Grecia etj. Lufta dhe gjaku ne Canada dhe Sh.B.A midis Frances colonialiste dhe Anglise po ashtu ka qene deri ne Gju. Nuk ka Rracizem ne keto shtete qe jane krijuar me skllever te sjellur me zingire nga Afrika dhe me Llotto? Ik mor Idiot dhe lufto te clirohesh nga Turqia tende qe e kini mbushur kete vend me minera Xhamija,Medrese,Skolio (shkolle "shqip") Turke,fashiste etj. You urreni Ata qe kane mbetur Epirote ne Veri te Saj qe per fat te keq jane Minoritet.

        1. C
         Concili

         o Graqire, shko lexo librat qe jane shkruar para se Evropi te krijonte Graqine dhe do te shikosh kush ishte vertete Albania. Shko lexo arkivat e Vatikanit, por edhe ato qe ngelen nga Bizanti. Te qifte Kina ne bythe, po ai Skipetari, biri i Skipes se Zeusit nuk kishte nevoje te ishte Graqire, kur ju Graqiret hapeshit ne bythe. Edhe ajp Tragudhi qe na e ve ketu si fjale Graqire. Tra-gu-Dhi(Tra-go-Dhia)=Tra-gu(gju-glu)=Dhi(di) apo (Tra-Go(gol)-Dhia-Dia, pra po tregon nje tregim duke levizur gu- gua-guhen, gluhen, gjuhen apo golen qe nxjerr zerin dhe fjalen. Ik tani e mos ha shume me gjuhen shqipe, qe eshte rrenja e gjuheve te botes, qe sic ka thene nje nga linguistet me te medhenj, qe edhe fjalet qe gjoja duken si te huzuara ne gjuhen shqipe, ne fakt ato i kthehen mbas asaj, duke qene se rrenja e tyre eshte e ruajtur ne kete gjuhe. U mundua Princi i Tarantos te shante Albanet(Skipetaret), por e mori pergjigjen sic e meritoi nga Gjergj Kastriot Skenderbeu.

         1. C
          Concili

          Dhe po shkoj edhe me tutje, Tragudhi(Tragudhia), ne kenge a nuk tregohet nje ndodhi apo tregim? Tragu-Tregu, ketu ne linguistike dihet sidomos ne perdorimin e dialektikave rajonale ndryshojne, por kuptimi thelbesor mbetet dhe shqipja kete e copton deri ne fund, jo me kot shqip kur e merr nga varianti i te folurit do te thote te flasesh qarte e shkoqur. Pra, Trago-Tragu-Trego-Dhi-Di(duket qe eshte dialektikore), pra je duke treguar dicka qe di me ze apo ze melodioz ne kete rast. Ngado ta kthesh e rotullosh del tek rrenja o te dalte rrenja qe nuk e shikoni gjuhen shqipe me zemer, ndaj edhe nuk dalloni qe edhe greqishtja ne nje menyre eshte nje dialekt apo formezim i fjaleve shqipe, nuk do ta quash shqip, quaje pellasge. Duhet te dish se kur kane filluar te flasin njerzit nuk kane filluar te flasin me fjale te plota sic i shikojme sot. Greket kur fillojne te etimologojne fjalet nuk i shkojne dot deri ne rrenje, sepse jane larguar shume kuptimit ne thelb sesi jane formuar ato. Shqipetaret jo me kot i perdoren si Greqishten e formuar por edhe Latinishten si gjuhe te shkruara zyrtare apo edhe ne monedhat e tyre, sepse tek ato shikonin edhe gjuhen e tyre, por me te avancuar. Mirepo per cudi ata qe na quhen Grek sidomos u ka hypur ne koke, o do ta qerrojne krejt shqipen o s'ka. Po pse more te mjere, mund ta perdorni edhe ju per te zberthyer gjuhen e formuar greke e ta ruani, ne vend qe ta luftoni e ta zhdukni.

        Lini një Përgjigje