Ervis Martinaj rrëmbeu dhe rrahu babain e “Princit Damian”, gabimi fatal që Klani Duka nuk ia fali kurrë “mbretit” të basteve

22 Shtator 2022, 13:20Kronika TEMA

Ervis Martinaj rrëmbeu dhe rrahu babain e “Princit Damian”,

Dyshohet se Klani Duka ka qenë ai i cili “i ka prerë krahët” Ervis Martinajt. Pas prishjes së pazareve të parave mes tyre, Martinaj dhe Klani Duka u përfshinë në një konflikt të drejtpërdrejtë.

Përplasja mes grupit të Ervis Martinaj dhe vëllezërve Leonard dhe Erlis Duka kulmoi me eleminimin e ish-policit Santiago Malko, një prej miqve më të afërt të Martinaj. Vrasje e cila dyshohet se u krye nga Klani Duka, mbrëmjen e 27 gushtit 2019, në rrugën ‘Xhanfize Keko’, në Tiranë. Santiago Malko, që kishte qenë i pranishëm edhe gjatë përplasjes me armë që Ervis Martinaj, kishte pasur disa muaj më parë, në zonën e ish-Bllokut në Tiranë.

Kjo vrasje erdhi pasi Klani Duka kishte dështuar në ekzekutimin e Martinaj. Përplasja mes Martinajt dhe Dukëve, që duket se kishte nisur për lojërat e fatit. Por ku thuhet se Martinaj, mori peng dhe dhunoi babain e vëllezërve Duka. Gabim të cilin Klani Duka nuk ia fali kurrë Martinajt.

Klan që thuhet se tashmë ishte betuar deri në elemiminin e ushtarit të fundit të Martinaj dhe vetë kundërshtarit të tyre më të madh. Për ata që e njohin, e dinë se Leonard Duka vetëquhet tek miqtë e tij si “Princi Damian”, një nofkë e cila sipas tij reflekton luksin dhe jetën që ka 37-vjeçari.

Ku një hetim i prokurorisë së Tiranës, zbuloi se Vëllezërit Duka ishin investuar fuqishëm me të gjithë mjetet për të ditur lëvizjet e Martinaj me objektivin për të kryer eleminimin e tij. Hetim që ndër të tjera, zbuloi se Klani Duka, kishte rekrutuar punonjësen e një agjensie turistike, me qëllim që kjo e fundit kundrejt pagesës tju vinte ne dispozicion lëvizjet dhe vendet ku do të akomodohej Ervis Martinaj.

Dosja e Prokurorisë e marrë nga emisioni ‘Shenjestër’


N.SH.ka punuar në një agjenci udhëtimesh në rrugën ‘Myslym Shyri’ ku shiste bileta udhëtimesh, paketa turistike, akomodime në hotele jashtë vendit etj. Nga deklarimet e N.Sh, ka rezultuar që përmes të pandehuri Daut Elmazi, ajo dhe i fejuari i saj Dejvison Serjani, kanë krijuar kontakte me shtetasit Leonard Duka dhe Fatmir Hyseni. njohur me pseudonimin ‘Dogja’.

Këta dy shtetas kanë patur në plan eleminimin fizik të shtetasit Ervis Martinaj dhe për organizimin e vrasjes u është dashur informacion prej të pandehurve lidhur me lëvizjet e objektivit Martinaj jashtë vendit. Sipas dosjes së prokurorisë të siguruar ‘Në shënjestër’, e pandehura, pranoi se i ka servirur vëllezërve Duka, informacion mbi fluturimet e Martinaj.

Madje, tregoi edhe shumat që kishte marrë për të dhënë këtë informacion, nga kundërshtarët e Martinaj. Në deklarimet e saj, e pandehura N.Sh ka pranuar që në këmbim të informacioneve do të përfitonin shpërblim në para. Rezulton se në dy raste është dhënë informacion lidhur me planet e udhëtimit të objektivit Martinaj.

Një herë informacioni i është përcjellë shtetasit Fatmir Hyseni për një fluturim të objektivit Martinaj me itinerar Prishtinë-Stamboll- Dubai, ndërsa herën tjetër informacioni i është përejellë Leonard Dukës për një fluturim të objektivit Martinaj, me itimerar Athinë-Stamboll-Valencia).

Sipas deklarimeve të N.SH, Leonard Duka i ka paguar asaj dhe Dejvison Serjanit shumën prej 30 000 euro. Por gjuetia e Klanit Duka, ndaj Ervis Martinaj, duket se ka filluar shumë herët. Ku ashtu edhe si rivali i tyre që kishte lidhje të fuqishme në Policinë e Shtetit, edhe vëllezërit Duka, duket se kishin rekrutuar oficerë policie për të ndjekur gjurmët e gjahut të tyre.

Ky oficer policie që do të siguronte informacione për lëvizjet e Martinaj, do të ishte Ardjan Ahmeti. Që kishte punuar gjatë viteve 2015-2019, si specialist IT, pranë Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës si dhe pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit. Nga deklarimet e Ardjan Ahmetit, ka rezultuar që ka qenë Daut Elmazi, ai që e ka lidhur me Fatmir Hysenin, i njohur si Doqja. Dauti i ka kërkuar Ardjanit që të prezantohet tek Hyseni si punonjës policie dhe ti thotë që ai po siguron informacione lidhur me lèvizjet jashtë territorit të Shqipërisë të Ervis Martinaj.

Dauti i ka premtuar shpërblim në para për këtë shërbim, gjatë kësaj kohe Ardjan Ahmeti është takuar me Fatmir Hysenin dhe ka komunikuar sipas porosisë së Dautit.

I gjendur përballë këtyre dëshmive, grupi hetues vendosi të mbajë në përgjim, dy të fejuarit Dejvison Serjani dhe shtetasen N.Sh. Për të parë nëse deklarimet e tyre ishin të vërteta dhe përputheshin me lëvizjet e Ervis Martinaj, shënjestrës tashmë të Klanit Duka. Ku zbulimi do të ishte surprizues edhe për vetë grupin e hetimit.

Transkriptet e përgjimeve

Nga transkriptet e përgjimeve telefonike rezultojnë edhe konfimimet e deklarimeve të shtetasve Dejvison Serjani, N.Sh, dhe Ardjan Ahmeti. Në kuadër të këtij procedimi, është kërkuar ndihmë nëpërmjet letërporosive nga ana e autoriteteve turke për të konfirmuar fluturimet dhe akomodimin për shtetasit Ervis Martinaj, Leonard Duka, Erlis Duka, Fatmir Hyseni, Igli Memaj, Gentjan Dautaj (Zoto).

Nga kthim-përgjigjet e administruara në fashikull rezulton që këta shtetas kanë udhëtuar në të njejtat data respektive kur supozohet që të realizohej atentati që po planifikohej. Edhe akomodimi i tyre rezulton në të njëjtin vend. Hetuesit dolën në përfundimin se Dukët nuk mundën ta ekzekutonin Martinajt, ndaj për këtë vendosën të hakmarreshin duke vrarë mikun e tij, Santiago Malko.

Ekzekutimi i Santiako Malkos nisja për eliminimin e grupit ‘Martini’

Mbi këtë të fundit, SPAK thotë se e qëlloi vlonjati Fatmir Hyseni, i njohur si DOQJA. Por vrasja e Malkos, do të ishte vetëm fillimi i fundit të pandalshëm të eleminimit të grupit të Ervis Martinaj.

Një tjetër vrasje brenda radhëve të grupit të Martinaj, që do të shënjonte sinjalin se ditët e arta të një perandorie kishin nisur perëndimin e tyre. Më 30 maj 2020, një tjetër atentat, këtë herë brenda një hoteli, në aksin Mamurras-Lezhë, do ti merrte jetën biznesmenit Bujar Lika dhe mikut të tij, Paulin Gjergji.

Lika, që ishte mik i ngushtë me Ervis Martinaj. Atentat që shpejt do të pasohej nga i radhës. Dhe që do të trondiste edhe njëherë fuqishëm grupin e Martinaj. Viktimat këtë herë brenda këtij grupi, do të ishin Erigers Mihasi dhe miku i tij Armand Dumani.

Të cilët u ekzekutuan barbarisht më 13 nëntor 2021, në Tiranë, në zonën e Unazës së Re, brenda makinës së tyre. Eleminim i ushtarëve të Martinaj që do të kryhej publikisht,në sytë e dhjetra pasagjerëve që sapo zbrisnin nga urbani i linjës së Tiranës së Re.

Por teksa viti kalendarik dukej se do të mbyllej pa humbje të tjera në radhët e grupit të Martinaj, një tjetër viktimë brenda këtij grupi do të përmbyllte ciklin vjetor të hakmarrjes së egër që tashmë ishte e dukshme.

Can Karriqi, edhe ky një ushtar i Ervis Martinaj. I cili u ekzekutua më 23 dhjetor 2021, në Kamëz, brenda një makine. Dyshimet për këto krime ranë mbi Klanin Duka. Por duket se Martinaj, nuk kishte llogari të hapura vetëm me këtë Klan. Por edhe me të tjerë grupe apo familje, me të cilat tashmë i ndante gjaku. /abcnews.al

16 Komente

 1. T
  Taulant

  Keto jane llafe po petja eshte pse kryeministri lejoj lojerat e fatit sa u zhduk ky krimineli Martinaj. Cfare interesi ka kryehajduti i pagopuri rama. Si thote Lubonja ne vendet e tjera cdo shtet ka mafjen e tij por ne Shqiperi mafia eshte vete shteti.

  1. S
   Saleh

   Une them qe eshte Amerika nga pas se Joe Biden ka interes te bastet e shqiperise. Ju qifsha mendjen budallenjve te Salehut

  2. P
   Pilo Lala

   Ky Ervis Martinaj paska te njejtin hall me Putinin, po ja bejne mu.t ushtaret. Ky paska ngelur fillikat, prandaj eshte fshehur. Hajde trim hajde. Trim per pilaf e grosh, i themi ne ne Lushnje.

   1. P
    Pambuku

    Dhe te gjithë shkuan ne p.te semes, ne vend te jetuan te lumtur e te gezuar.

    1. l
     leshgopi

     Me mire nje dite si luan... se nje pule mot!

     1. B
      Bibja

      Rifilluan telenovelat!Prit kur te filloje dritare me dritare Artan Hoxha me ate turi kalin Klodi Lala se ketu ne komente kemi kete trapin "Taulant" qe akoma nuk i ka skaduar "pasaporta diplomatike qe i ka dhene Saliu,ku me siguri ia ka rinovuar Likja "ujku i pazarit te ri"!

      1. T
       Tata luigji

       Ky Martini ja paska bere vehtes!!!Martini tani po harbohet me missa nga me te ndyshmet por dhe me vajza vip te mediave Zot qiju nenen gjith keaaj rrace te piste

       1. D
        Drejtesia e munguar

        Eshte produkt i shoqeris qe duam te ndertojme.Shoqeri ujqish ,qe duan te shqyejne njeri tjetrin vec per para.Kjo shoqeri,ku vetgjyqesia eshte baza per te mbijetuar.

        1. Z
         Zateniketa

         Në të sëmës të ven të gjith këta kriminel

         1. A
          Ali Peza

          Shprehja eshte:"me mire nje dite si luan se nje jete si lepur" o "Leshgop".

          1. K
           King D

           Osee... " Nje dite si Luan se njeqind vite jete si dele"

          2. a
           arqile

           Mjaft u moret me llafe injorante.Sejcili do mari ate qe ka kerkuar.Mos filzofoni me duke bere sikur qani hallet sic ben I gazetari Hoxha qe e quan vete sikur di cdo gje.

           1. K
            Kot

            O njerez po kriminelet nderrohen politikanet jo. Keta jane emra qe shkojne e vine. Te gjithe kriminelet ne shqiperi kane mbrojtje nga politika. I perdorin, kur sju duhen i heqin qafe. Dhe pastaj del ne lajme ky klani me ate klanin. Ska klane te ne. Te kishte klane ne armiqesi te ne do shikonit dhe lufta me banda jo noizi/stresi/vk qe bejne si te forte rrugeve me pistoleta me sacme. Te ne cironkat hane njeri tjetrin peshqit e medhej jane shtru me mish e vere.

            1. K
             Koli

             Or Taulanti Kerkon nje Moter.Nuk e di sa i Zgjut je,por te marresh Shprehjet e te (Madhit) Lubonja,nuk e di cfare Truni ke or i gjore.Saliu dhe Likja e kane nga halli,por te shkosh me Idete dhe Idiotlleqet qe nxjerr nga goja,nje I semure mendor si Lubonja,qofsh ti qe je more Djale.

             1. d
              dyshuesi

              Po kjo qenka iden si telenovelat turke te tipit Borati apo te tjera si keto ........

              1. Z
               Zorraxhiu i ndarë në 6 copa

               Lini një Përgjigje