Izraeli ofron ndihmë kibernetike për Shqipërinë pas ndërprerjeve të marrëdhënieve me Iranin për hakerim

13 Shtator 2022, 17:18Kronika TEMA

Izraeli ofron ndihmë kibernetike për Shqipërinë pas

Izraeli i ofroi Shqipërisë ndihmën e mbrojtjes kibernetike të hënën, disa ditë pasi shteti ballkanik ndërpreu marrëdhëniet e tij diplomatike me Iranin, duke përmendur akuzat se Republika Islamike kreu sulme kibernetike kundër vendit në korrik, raportojnë mediat izraelite.

Zëvendësministri i Jashtëm, Idan Roll, u takua me ministren e Jashtme shqiptare Olta Xhaçka në Konferencën për Formimin e Politikës së Jashtme Feministe në Berlin, ku ofroi ndarjen e njohurive dhe përvojën izraelite në mbrojtjen kibernetike dhe gjithashtu shprehu vlerësimin e Izraelit për vendimin e Tiranës për të të dëbuar diplomatët iranianë.

“Ne do të vazhdojmë të forcojmë bashkëpunimin midis Izraelit dhe Shqipërisë”, tha Roll.

Javën e kaluar, Shqipëria fajësoi Iranin për një sulm kibernetik të 15 korrikut që mbylli përkohësisht shumë shërbime dhe faqe interneti dixhitale të qeverisë shqiptare. 

Gjatë fundjavës, Ministria e Brendshme e Shqipërisë akuzoi Teheranin për një sulm shtesë të premten që synonte sistemet kompjuterike të policisë kombëtare.

Kryeministri shqiptar Edi Rama tha se një hetim përcaktoi se sulmi kibernetik i korrikut nuk ishte kryer nga individë apo grupe të pavarura, duke e quajtur atë një “agresion shtetëror”.

Të dy vendet kanë qenë armiq të ashpër prej vitesh, që kur Shqipëria filloi të presë në tokën e tij anëtarë të opozitës Muxhahidinët Popullorë të Iranit, ose Mujahedeen-e-Khalq (MEK).

Irani hodhi poshtë akuzat se qëndron pas sulmit kibernetik si “të pabazë” dhe e quajti vendimin e Shqipërisë për të ndërprerë marrëdhëniet diplomatike “një veprim të pamenduar dhe dritëshkurtër”.

“Irani si një nga vendet e synuara të sulmeve kibernetike ndaj infrastrukturës së tij kritike refuzon dhe dënon çdo përdorim të hapësirës kibernetike si mjet për të sulmuar infrastrukturën kritike të vendeve të tjera”, tha Ministria e Jashtme e tij.

Administrata Biden nga ana tjetër deklaroi se mbështet lëvizjen e Shqipërisë, e cila është një anëtare e NATO-s.

“Shtetet e Bashkuara dënojnë fuqishëm sulmin kibernetik të Iranit”, tha në një deklaratë zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare Adrienne Ëatson. “Ne i bashkohemi thirrjes së kryeministrit Rama që Irani të mbajë përgjegjësi për këtë incident kibernetik të paprecedentë.”

Izraeli dhe Irani janë përfshirë për disa vite në një luftë kibernetike kryesisht klandestine që herë pas here del në sipërfaqe. Zyrtarët izraelitë kanë akuzuar Iranin për përpjekje për të hakuar sistemin e ujit të Izraelit në vitin 2020.

2 Komente

 1. R
  Rrofte Izraeli

  Flm Izrael . Rrofshi ...

  1. N
   Nikua pe leshi

   shqipekaret si gjithmone ne meshire te “me te forteve” koha kalon po prape se prape ky popull mbetet i prapambetur ne te gjitha fushat

   Lini një Përgjigje