Sekuestrohen 2000 litra naftë kontrabandë në një banesë në Tiranë

14 Shtator 2022, 14:43Kronika TEMA

Sekuestrohen 2000 litra naftë kontrabandë në një banesë

Sekuestrohen 2000 litra naftë kontrabandë dhe një pompë karburanti në një banesë në rrugën “Azem Galica”.

Nga veprimet hetimore të kryera ka rezultuar se Baftjar Sala ushtronte aktivitetin e paligjshëm të tregtimit të hidrokarbureve dhe kishte si bashkëpunëtor qytetarin me iniciale G. P., që e kishte punësuar.


Gjatë kontrollit në banesën e tij u konstatua një ambient i përshtatur për vendosjen e një pompe karburanti dhe një depozite metalike, e cila ishte e mbushur me 2000 litra naftë, e dyshuar kontrabandë.

Pas konstatimit të naftës kontrabandë, u arrestua në flagrancë Baftjar Sala në banesën e tij, ndërsa bashkëpunëtori i tij u procedua penalisht.

Njoftimi i policisë:

Finalizohet operacioni policor i koduar “Diesel 2”.


Operacioni, nga Seksioni për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në DVP Tiranë.

Sekuestrohen 2000 litra naftë kontrabandë dhe një pompë karburanti.

Vihet në pranga 1 shtetas dhe procedohet penalisht 1 tjetër.

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në DVP Tiranë, në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kontrabandës me mallra, bazuar dhe në informacionet e marra në rrugë operative, se një shtetas ushtronte aktivitet të paligjshëm në fushën e tregtimit të hidrokarbureve, në banesën e tij, në rrugën “Azem Galica”, organizuan dhe finalizuan operacionin policor të koduar “Diesel 2”.

Si rezultat i këtij operacioni u arrestua në flagrancë shtetasi Baftjar Sala., si dhe u procedua penalisht shtetasi G. P., të dy banues në Tiranë.

Nga veprimet hetimore të kryera ka rezultuar se shtetasi Baftjar Sala ushtronte aktivitetin e paligjshëm të tregtimit të hidrokarbureve, në bashkëpunim me shtetasin G. P., që e kishte punësuar. Gjatë kontrollit në banesën e shtetasit Baftjar Sala, u konstatua një ambient i përshtatur për vendosjen e një pompe karburanti dhe një depozite metalike, e cila ishte e mbushur me 2000 litra naftë, e dyshuar kontrabandë.

1 Komente

  1. Z
    Zjarri

    Futini ne burg dhe mbajini me buke .45€ kushton nje dite ne burg paguar nga taksat tona.Sejcili nga dy vjet burg i thone nja 80.000 € kosto per 2000 litra karburant qe bejne me pak se 4000 €.Bravo policia e krimit ekonomik

    Lini një Përgjigje