DETAJET: Oficeri i Operacionales i përfshirë dhe në masakrën e Fushë Krujës ku u vra Brilant Martinaj, cili ka qenë roli i tij

14 Shtator 2022, 11:30Kronika TEMA

DETAJET: Oficeri i Operacionales i përfshirë dhe në masakrën

Oficeri i skuadrës së kërkimit “Fast”, Jeton Lami, i arrestuar me akuzën se ka ndihmuar Ervis Martinajn në lëvizjet e tij teksa ishte person në kërkim del në pah edhe në ngjarjen 17 korrikut 2022 në mbikalimin e Fushë-Krujës ku u vranë tre persona.

Në këtë ngjarje humbën jetën Brilant Martinaj, Besmir Hoxha dhe Diklen Vata. Prokuroria ka zbuluar se oficeri Jeton Lami është personi që ka shërbyer si shofer dhe ka transportuar Brilant Martinajn dhe Diklen Vatën nga restorant “....” tek një servis në fshatin Larushk.

…në parkimin e restorantit, Martinaj dhe Diklen Vata, kanë lënë makinën e tyre me të cilën kishin ardhur nga Fushë-Kuqja.

Dhe me një mjet tjetër me targa Gjermane, të vjedhura një furgoni në Pogradec, kanë udhëtuar drejt servisit në fshatin Larushk. Vetë shoferi i makinës me targa Gjermane, që ka çuar dy viktimat në Larushk, në kamerat e servisit nuk dallohet.

Por më pas nga kërkimet operative, është zbuluar se është pikërisht Jeton Lami, oficeri i policisë që ka bërë transportin…”-tha një burim pranë grupin të hetimit.

Nisur nga kjo indicie e re, policia dhe prokuroria e Krujës, po shikojnë mundësinë e marjes në pyetje të Jeton Lamit për rolin e tij në ngjarjen ku mbetën të vrarë tre të rinjtë. Oficeri aktualisht ndodhet në burgun e Shën Kollit në Lezhë, ndërsa ditën e djeshme depozitoi ankimimin në gjykatë, duke kërkuar lirimin nga qelia.

Pyetja e tij pritet të realizohet javën e ardhshme, ku Lamit do ti kërkohen shpjegime si person që ka dijeni mbi rrethanat e ngjarjes ku mbeti i vrarë i afërmi i Ervis Martinajt.  

Ky i fundit prej më shumë se një muaji është denoncuar nga familjarët për humbjen e kontaketeve. Personi i fundit me të cilin Martinaj ka lëvizur mbrëmjen e 9 Gushtit 2022, ka qënë polici Jeton Lami.

Edhe në masakrën e Fushë-Krujës, personi i fundit që Briland Martinaj dhe Diklen Vata, takuan dhe lanë pas, ishte pikërisht polici Jeton Lami.

Ndërsa vetëm pak minuta nga ndarja me të, në mesditën e 17 korrikut 2022, mbetën të vrarë. Sipas grupit hetimor të kësaj dosje, tre viktimat Brilant Martinaj, Diklen Vata dhe Besmir Hoxha, u qëlluan befasisht me 91 plumba, nga një armë e vetme./OraNews

 

13 Komente

 1. T
  Tani

  Rrofte policia me ne krye burrin e kurves Blendi Cuci.

  1. E
   Eli

   Ne krye te MPB duhet nje profesionist dhe jo burri i dyte i gruas...

    1. T
     Tani

     Ti daj "Sam", me kete anglishten tende, qenke me i zgjuar

    2. T
     Tani

     Po ti "Eli", i sati burre i gruas tende je?

     1. Roberto

      Sikur edhe burri i trete te vinte nuk do bente gje sepse keto jane probleme te lena oas dore qe 30 vite me pare dhe tani duhet shume kohe qe ti kapesh fijet nje e nga nje prandaj nuk eshte mire te mereni me numrin e grave pa arsye.

     2. L
      Likja i MONES...

      Ik e loqe,,,i plasi rrocka policise ke kta garipat,,,kur ju vjen veza ke bytha kerkojn policine kta ...ishalla mut u bofshin,,,mos te shoenzihet as i QINDARKE per kta nga taksapaguesit shqiptar,,,jav hyn valles,,,hajd bytht e forta,,

      1. P
       Pilo Lala

       Police qe bashkpunojne me krimin ka ne gjithe boten, jo vetem ne Shqiperi. Fakti qe polici eshte ne burg, eshte shenje qe kjo polici nuk eshte ne sherbim te krimit, por disa police te Agron Kulicajt, Flamur Nokes, vazhdojne aktivitetet kriminale. Nje nga nje do dalin. Shpresojme qe Jeton Lami te flase, perndryshe do kalbet ne burg.

       1. S
        Sylvester Stallone

        Prit Pilo se dhe ai do dali, sa ta harrojn gazetat.

       2. T
        Tata luigji

        Per ta bere profesioniste pilicine duhet burri i dyte i Argita berishes Lul basha qe me urdher te salih kurves vrane 4 veta ne bulevard

        1. E
         Eli

         Ndjese per lexuesit. Po baba jot mor "Tani" apo ti vet, a jeni burra te kurvave? Keto fjale qe shkruaj , e di qe nuk jane te mira, por e keqja del vetem me te keqe.

        2. K
         KAPS

         Pse jo Flamur noka. Jo për gjë po është dhe i besuari berish halesë dhe i serbëve.

         1. k
          kaps

          polic i vene ne kurth dhe i perdorur perdorur per ta eleminuar Martinajn

          Lini një Përgjigje