Vrau dy persona dhe "u zhduk" drejt Anglisë/ Media britanike: Historia e shqiptarit që rrezikon ekstradimin

19 Nëntor 2022, 16:20Kronika TEMA

Vrau dy persona dhe "u zhduk" drejt Anglisë/ Media britanike:

Një shqiptar i dyshuar si vrasës i dyfishtë, Ilirian Zeqaj, 50-vjeç, po përballet me ekstradimin nga Britania për herë të dytë pasi hyri fshehurazi në Mbretërinë e Bashkuar dy herë, i cili mori nënshtetësinë me një emër të rremë.

Ai u dënua në mungesë për dy akuza për vrasje në vitin 2002 dhe u dënua me 23 vite burg, por Zeqaj, i cili ka tre fëmijë, ku vajza e tij ndjek studimet në Universitetin Kembrixh, më në fund u gjurmua nga policia britanike në vitin 2011 dhe u ekstradua në Shqipëri dy vjet më vonë për t’u përballur me një rigjykim, i cili e liroi atë nga akuzat për vrasjet, raporton Daily Mail.

Pas lirimit të Zeqaj, Gjykata e Lartë e Shqipërisë më vonë zbuloi se gjyqi ishte i korruptuar dhe vendimet e pafajësisë nuk ishin të sigurta.

50-vjeçari dyshohet se vrau dy vëllezër, Gramoz dhe Shkëlqim Llanajt, në fshatin Cakran në vitin 1999, por u largua drejt Britanisë së Madhe në pjesën e pasme të një kamioni pesë muaj më vonë dhe kërkoi azil me emrin Klemend Zeqaj pasi u kishte thënë zyrtarëve se ishte një refugjat kosovar.

Vëllezërit u vranë në shtator 1999, rrugës për në postën e fshatit në një sulm hakmarrës të dyshuar për vrasjen e një anëtari të familjes Zeqaj tre ditë më parë dhe se Policia gjeti në vendngjarje 22 gëzhoja plumbash që ishin shkrepur nga arma e Jetnorit, sipas dokumenteve ligjore shqiptare.

Në një seancë dëgjimore në fillim të këtij viti, një gjykatës i qarkut i dha Ilirian Zeqaj lirimin me kusht me kushte duke përfshirë një shtetrrethim, sigurinë prej 30,000 £ dhe se ai nuk lejohet të udhëtojë në asnjë stacion treni, aeroport apo port detar ndërkombëtar.

Një zëdhënës i Home Office tha: “Z. Zeqaj ishte ekstraduar më parë në Shqipëri dhe u shpall i pafajshëm. Pas një kërkese të mëtejshme për ekstradim nga autoritetet shqiptare, ai u arrestua më 27 shkurt 2022, në Britani”.

6 Komente

  1. P
    Plehra eshte fshehur ,nese je vrases ..

    Cfare gallate Si e kane nxjere ne Foto ... Edhe pse e ke nenshtetesine ,por me Emer falls,,, Ty do te kthejne Si ceco,,,,dhe nese je vertete vrases per rastin qe flitet....TI do beshe Burgun njehere ,pastaj varet ha te meret haku apo jo nga gjaku ....

    Lini një Përgjigje