10 mendimtarët kryesorë të botës, Lea Ypi para Elon Musk

10 Shtator 2022, 10:39Kulturë TEMA

10 mendimtarët kryesorë të botës, Lea Ypi para Elon Musk

Revista mujore britanike “Prospect” publikoi të enjten e 8 shtatorit listën përfundimtare të “mendimtarëve kryesorë të botës”.

Shqipëria përfaqësohej denjësisht në këtë votim nga mendimtarja Lea Ypi.

Teoricienia politike u rendit ndër 10 mendimtarët kryesorë në rang global.

Kjo, duke lënë pas një figurë të shquar si sipërmarrësi i diskutueshëm amerikan Elon Musk.

‘Prospect’ ka një diapazon me interes të përgjithshëm, e specializuar në politikë, ekonomi dhe aktualitet.

Zakonisht, temat e mbuluara prej saj përfshijnë politikën britanike, evropiane dhe amerikane, çështjet sociale, artin, letërsinë, kinemanë, shkencën, median, historinë, filozofinë dhe psikologjinë.

Ypi u votua nga një listë me 50 mendimtarë kryesorë, ku mes tyre renditeshin edhe filozofë, aktivistë, shkrimtarë apo profesorë.

Libri i saj “Të lirë – Të rritesh në fund të historisë” bëri xhiron e botës duke lëvruar në ballinat e “The Guardian”, “The Times” apo “Financial Times”.

Lea Ypi është profesoreshë e Filozofisë Politike në “London School of Economics” (LSE) dhe profesoreshë e asociuar e Filozofisë në Shkollën e Kërkimit të Shkencave Sociale në Universitetin Kombëtar të Australisë.

Ajo është autore e disa veprave, shkrimeve, analizave, prej të cilave më të njohurat janë “Arkitektonika e Arsye së Pastër: Qëllimësia dhe Uniteti Sistematik në Kritikën e Arsyes së Kulluar të Kantit”, “Drejtësia Globale dhe Veprimi Politik Avant-Gard”, dhe bashkëautore me Jonathan White në veprën “Kuptimi i Partizanitetit”.

Lista

Lexuesit zgjodhën filozofen Kathleen Stock si fituese dhe me një diferencë të konsiderueshme, sipas ‘Prospect’.

Vitin e kaluar ajo u dorëhoq nga Universiteti i Sussex-it pas protestave të aktivistëve për pozicionin e saj kritik gjinor, duke e kthyer atë në një emblemë për lirinë e fjalës.

Më tej në listë është Caroline Criado Perez, një feministe që ka analizuar me detaje të pakundërshtueshme se si jetojmë në një botë të ndërtuar për burra.

Pak sipër saj është aktivisti kundër varfërisë Darren McGarvey, i cili mundi kolegun e tij të nominuar Kendrick Lamar për t’u bërë rapper-i i parë që u shfaq në top 10-she.

Libri i ri i McGarvey, “Distanca sociale mes nesh”, kritikon njerëzit që drejtojnë vendin se kanë pak ndërgjegjësim për fundin e shkallës sociale.

Alaa Abdel Fattah dhe Anand Teltumbde janë të dy të burgosur të ndërgjegjes.

Abdel Fattah është një britaniko-egjiptian i cili ishte i përfshirë në kryengritjet e vitit 2011 në Kajro.

Që prej asaj kohe ka qenë shumë kritik ndaj regjimit autokratik të Abdel Fattah El-Sisit.

Ai u burgos në dhjetor nën akuzën e “transmetimit të lajmeve të rreme”.

Teltumbde, ndërkohë, është një aktivist dhe mendimtar i respektuar për të drejtat nga India, i cili ka kritikuar ideologjinë nacionaliste hindu të qeverisë së tij.

Dy konflikte të ndryshme politike historike kanë marrë një rezonancë të re me ngjarjet aktuale.

Lisa McGee shkroi komedinë “Derry Girls” (Vajzat e Derry-t), për adoleshentët që u rritën gjatë trazirave në Irlandën e Veriut.

Duke parë nga e ardhmja, filozofi William MacAskill argumenton në një vepër të ardhshme se ne kemi një detyrim moral të shikojmë nga e ardhmja nëse duam të shpëtojmë veten nga katastrofa mjedisore.

Zgjidhja e një tjetër mendimtari, Elon Musk, është e thjeshtë: kolonizoni Marsin dhe përdorni burimet e tij për të fuqizuar stilin tonë të jetesës.

13 Komente

 1. b
  ben

  Keto jane ca budallalliqe,humor anglez.Ka shume gazeta,revista ne bote,qe bejne keto percaktime qesharake.Mendojeni vete,lexoni emrat e ketyre mendimtareve.Mund te kishin fut edhe Fahri Balliun,Klevis Balliun,etj etj,si mendimtar gjenial.

  1. R
   Raimond vlonjati

   Boll ti o idiot. Kjo rank list eshte per mendjet me inteligjent ene Bote, dhe behet cdo vit Kete vit ne na perfaqson zemra jone Lea Ypi, qe eshte super inteligjente,, ka mendim filzofik ne nivel super te larte qe mbizoteron mbi gjithe Europen ne filozofi dhe ne eprgjithesi Lea ka edhe talent ne te shkruar eshte superb Lea eshte nje figure shume e dashur dhe e repsektuar per mendimin e saj te rafinuar ne rethet me te larta intelektuale te Europes Eshte me te vertete Lea Pasuria jone Kombetare Motra jone me e mire dhe cdo Shqiptar duhet te jete krenar me Lean, se ajo na nderon me intelektin e saj super te avancuar kur diskuton ne Filozofi por edhe ne cdo ceshtje tjeter Urime Leas! We love her !

   1. b
    ben

    Sa bole qenke o Rajmo vlonjati.Te dhjefsha ty,edhe budallenjte si ty qe jane me shumice.Pasuri kombetare Lea,ajo eshte pasuri boterore.,

    1. k
     kush po flet

     Ben, ti rri tere diten ne celular, si qente e pastrehe qe verdallosen rrugeve. Di vetem banalitete dhe sharje. Lea Ypi eshte pjese e elites shoqerore. Ajo prodhon dicka qe nuk eshte pjese e jotja, kulturen.

     1. l
      like

      Ben - vertet je karagjoz. Ke nje karakter banal qe ofendon te tjeret vetem pse mundesh dhe jo pse duhet. Rajmond Vlonjati nuk kishte si qellim minimizimin e zonjes Ypi, perkundrazi e vlersoj ate si pasuri kombetare, mbasi zonja Ypi dhe Rajmondi jane i se njejtes kombesi. A eshte zonja Ypi pasuri boterore, kete nuk mund ta vlersoj Rajmondi, une apo ti, kete e vlerson bota.

   2. B
    Bato

    Vendi ku kjo u sha, u ndot, u pergojua, ishte Shqiperia. Cimat, bejtjat e shkullaket ja treguan vendin kesaj pseudo filozofes .

    1. r
     receta speciale

     byrek me gjize

     1. K
      Kim Yong

      Na hapet barkun me keto idiotsira...

      1. q
       qytetar i merzitur

       Qenka vertete loqe femer perderi sa pranon ti dhitet ne kete menyre ajo mender performance qe i krijoi shtypi,dhe mbi te gjitha kur pranon qe bytha e saj te klasifikohet para profesor doktor Sali Kerrmes

       1. L
        Laje Gopin

        Sot,tuaj e nga mend e Joker se qenka shume e zgjuar

        1. P
         Pokeristi

         Të lumtë Lea.Pasardhëse e denjë e të ndjerit Zafer(Zafo) Ypi.

         1. p
          pirro

          Perse jane kaq budallenj keta te lagjes tone? Po na del si Shqiperia ne 1987 kur na dhaane cmim per ushqimin me te mire ne Shqiperi, ne nje kohe kur hiptaret vun per buken e gojes.

          1. Q
           Qytetar i zakonshem

           Po more po te gjitbe kendojme neper dasma , kercrjme , por nuk jemi kengetar ose balerin. Ka disa kenge p.sh. operat qe nuk jane bere per zerin e cilitdo, ka disa valle ( baleti klasik) qe nuk eshte bere per kembet e cilitdo. Po ashtu ka disa mendime filozofike , koncepte, studime qe megjithese mund te lexohen nga kushdo por nuk mund te kuptohen nga kushdo . Te tilla jane punimet e Lea Ypit dhe ata qe e shajne nuk besoj se kane lexuar ndonje rradhe te shkruar nga Lea Ypi. Edhe po te kishin lexuar me siguri qe nuk do kuptonin gje e jo me te hidhnin poshte tezat filozofike te saje . Ohou ...kush ka kohe per keto gjera ..se mu ftoh kafja duke shkruar.... .

           Lini një Përgjigje