Ermonela Jaho: Në Shqipëri as në kor s’do më kishin futur, sepse të gjithë duan të jenë numër 1

4 Shtator 2022, 11:37Kulturë TEMA

Ermonela Jaho: Në Shqipëri as në kor s’do më kishin

Ajo vazhdon të mbajë në këmbë operat e botës. Jeton prej dy dekadash në majë të suksesit. E talentuar dhe shumë punëtore, që të dyja bien në sy dukshëm në rrëfimin e saj për podcastin “Zë me Mirën”.

Kazhani e pyet në një moment, se çfarë do kishte ndodhur nëse do kish qëndruar në Shqipëri. Si do ishte jeta e saj. Dhe se me siguri do punonte në opera këtu?

Ermonela Jaho jep një deklartaë të fortë dhe për shumë veta do tingëllojë ironikisht e vërtetë:

Pjesë nga intervista: 

Mira Kazhani: Nëse nuk do ishte ndezur drita e madhe jeshile për ty – ti mund të kishe bërë gjëra të mesme, po ndoshta atë shkëlqimin që ti e kërkove me aq shumë punë edhe me shpirtin tënd, mund të mos e kishe arritur – mund të kishte ndodhur që të ishe kthyer në Shqipëri dhe ta kishe jetën këtu. Do kishe pasur të njëjtën karrierë në Shqipëri besoj?

Ermonela Jaho: Do të të zhgënjej pak me këtë përgjigje, por është përgjigje e drejtpërdrejt. S`e kam thënë ndonjëherë. Unë nuk e di a do më fusnin edhe në kor.

Mira Kazhani: Pse jemi kështu ne?

Ermonela Jaho: Jemi një vend i vogël, me talente. Secili prej nesh ka një talent fantastik. Të gjithë lindin me një talent. Nuk ka vend për të gjithë fatkeqësisht.

Mira Kazhani: Po ne jemi kaq pak.

Ermonela Jaho: Po, sepse të gjithë duan të jenë numër 1. Nuk ka vend për të gjithë, për të qenë numri 1. Edhe për të vajtur tek ai numri 1, janë gati për t`i pushkatuar të gjithë, për të arritur. Edhe pse ti e sheh, dikush tjetër është më mirë se ty, nuk e pranojmë dot. Edhe nuk e pranojmë dot atë që flet gjuhën tonë. Që kemi ndarë atë bukën me gjalpë apo që jemi ulur bashkë, kemi pirë një kafe. Unë atij nuk ia fal të jetë numri 1. Kjo është logjika jonë. Nuk ta fal!

Lexoni artikullin e plotë në Tirana Post

32 Komente

 1. L
  Loku

  Zoti te dha talentin po jo trut,eshte me mire per ty mos te japesh intervista.

  1. A
   Artan

   S'të pëlqen e vërteta? Je dhe ti pjesë e të dëshiruarit të jesh 1 pa pasur talent? Zhvilloni talentin, rrisni kapacitetin, punoni fort dhe pastaj kërkoni të jeni dikushi. Pa talent dhe dhunti të lindur, puno sa të duash 1sh nuk bëhesh kurrë. Se ferrat nuk kanë kapacitetin të jenë lis dhe as kodrat të bëhen male.

   1. K
    Kazan i shpuar

    Haha!!! Bravo !! Kazan shkoi bashkë Silvana Leskaj, Mirela Peza dhe Kazani drejt e në thela ,(në pozicione drejtuese): Ne Ministrine e Jashtme, në Drejtorinë e Shtypit / Diplomacisë Publike Dhe merrte rroge edhe gjetke Kazhani

    1. M
     Majlinda

     O BABELOK. Demokracia te dha mundesine te besh commente, por jo kulturen qytetare, prandaj mos shkruaj me se le nam.

     1. L
      Loçkët

      O Loçkë, po fiks e ka thene Znj Jaho! Apo e verteta djeg? Populli shqiptar eshte pop me kafshe apo zhtaz qe egziston. Shiko ikmt te prestige-i, me sa kersheri "punon" ekskavatoristi. Pop qe i do shkaperdhyer vërra. Ja, sikur po fluturojne ca "korba" mbi shqiperine, me kete luften qe ka filluar! Seç lëvizin ca nendetese ruso, nato, andej afer vlore - shkoder, mbase ia fusin nje penallti shqipes, e te behet e gjitha si prestige-i.

      1. L
       Loku

       Kur te jesh esell shkruj dhe nje her se nuk te kuptoj cfar do te thuash.Ne qofte se vajza priviligjuar e oficerit te ushtris popullore shan sitemin e atehershem dhe do te te takohet me gjith diktatoret e botes per "kulturen ",at here ca te thot Loku ty.

     2. P
      Princi

      Por edhe ajo për talentin po flet, jo për mençurinë more lum Lok-Loku. Për mençurinë ajo ja len vendin të tjerëve....dhe nuk przetendon se është më e mençura. Në të vërtetë kështu tregon edhe mençuri.

      1. L
       Loku

       Or princ ke koh me u bo mbret po kjo cuca ishte ajo qe do takonte Hitlerin Stalini Mao Ce Dun e cdo lloj diktatori per kulturen ,a po e ke haru intervisten e famshe ne 2011.

       1. S
        Spak

        Ermonela urime per ate qe je! Qendro larg politikes dhe sidomos nga gazetare me kulture mesjetare! Kazhani ka pamjen e shekullit por mentalitet verior Shqiptar! Edhe ajo mendon se eshte numuri njesh! Kur djali im u rrit dhe filloi pune i thashe: Biri im ne pune medo dhe puno si te jesh Messi apo Ronaldo,pra njeshi! Por a eshte Saliu njeshi? A eshte Rama i tille! Qendro larg budallenjve qe te jesh e lumtur!

       2. R
        ROÇKODAN

        pirdh o monela pirdh

        1. ?
         ?./

         Po pëllcet nga inati o djali i nonës kurvë?! Nona kurvë, babai dru me pre nga do dalësh me mend ti?!

        2. K
         Ku është problemi këtu?

         Të gjithë mund të duan të jenë nr.1, por kur ka meritokraci, secili merr atë që i takon. Kur shteti është mafioz, kleptokratik dhe nepotik, siç ka qënë këto 30 vite, atëherë shpërblen me pabarazi miqtë, militantët dhe farefisin. Dhe njerëzit e zotë dhe intelektualë emigrojnë jashtë shtetit.

         1. a
          am

          C’lesh shteti. Keshtu jane shqiptaret.

          1. E
           E verteta

           Nuk te vjen turp?Po ti çfare je?Nuk je shqiptar?Si mund te pergjithesohet ne kete menyre?Edhe Ermonela nuk e pergjitheson. Si ka mundesi kaq urrejtje per identitetin tend?

         2. U
          Un

          Vajze e zgjuar, dhe plot talente. ????

          1. U
           Un

           Vajze e zgjuar, dhe plot talente. ????

           1. B
            Bujari

            Gjithcka thote Ermonela eshte mese e vertete.. Ermonela eshte e vetmja Artiste e Vertete Shqipetare Jeton me Artin dhe vlerat e saj… Jo me rrogen e shtetit… Mundemi me e pranu, vleresu e sigurisht me qene krenar… Faleminderit Ermonela qe Ekziston

            1. E
             E verteta

             Po shume e vertete eshte por mos dil ne perkufizime kategorike. Ermonela eshte nje nder por ka edhe te tjere artiste shqiptare qe jane shume te mire dhe perfaqesojne nivele te larta. Kam degjuar plot te tille. Sikur te gjithe bashke te bashkevepronin per te ndertuar diçka te mire per hir te vendit atehere situata do te ishte ndryshe. Eshte e thjeshte per te folur per te shkuaren. E mira do te ishte se si e shkuara te reflektoje per te ndryshuar gjerat ne te ardhmen.

            2. M
             Me quaj Loni po te duash

             Ta befte Zoti drite Ermonela. Nuk ka shqiptar qe nuk krenohet me ty pervec disa birbove injorant qe i ka ngel ora dhe truri ne vitin 1945.

             1. n
              nje shqiptar

              ne jeten time nuk ndikon absolutisht fare emri qe ka bere Ermonela ne bote,dhe e asnje shqiptari tjeter qe ka sukses jashte.Kane ikur per veten e tyre ,s,me intereson fare,krenare jo e jo

              1. k
               katarakti

               E di ti se pse më vjen mirë mua që kjo Ermonela ka bërë emër jashtë?! Njëlloj si dikur Inva Mula dhe tani Dua Lipa, Rita Ora etj?! Që bota të mos kujtojë se gjithë shqiptarët merren me drogë dhe krime. Kaq. Më pëlqen se na pastron pak emrin. Pra jo për interes vetjak. Të kishim sa më shumë Ermonela sa mirë do ishte. Katarakti

               1. n
                nje shqiptar

                kur kane ikur, Shqiperia ishte mendimi i tyre i fundit dhe me fjalet e saj e tregon akoma me mire.Egoizmin e tyre duan ta zbukurojne me famen qe kane fituar.U lumte, por te na e kursejne patriotizmin .

                1. n
                 njeri

                 Shqiperia do nje dore nga brenda se ata nga jashte jane fjale te mira dhe shembull i keq per Shqiperine,se shqiptaret e kerkojne suksesin vetem jashte.

              2. T
               Talenti nga jugu….

               Talenti nuk eshte vetem ne art. Eshte edhe ne pune…si do e spjegoje ti Loku qe Sali Berisha e transformoi konceptin e punes si talent dhe e konsideroi si prone te lokeve. Hoqi talentet nga puna dhe i zevendesoi me loket spse per te nuk kish rendesi puna por kush merrte parane e shtetit per punen e pabere… edhe zonja Ermonela ka provuar te njejtin fat te atyre qe morren rruget sepse Shqiperia per ta u be shume e “Vogel”… keta i dashur lok i deshi Amerika dhe Evropa qe duan talentet dhe jo “dru me pre”….

               1. L
                Loku

                Sali Berisha aq te keqe Shqiperis sa as nje armik i huaj nuk ja ka bere. Ermonala duhet te punoje per ate qe ka pasion e talent dhe duhet te rezervohet me intervista qe mos ti kthej politike se humb respektin,

                1. T
                 Talenti jugut

                 I dashur Loku. Gjaku i mohuar nuk mund te respektohet. Je shume kontraditor dhe vertet je “Loku“ Shan Ermonelen familjarisht, sepse i jati i saj ka qene oficer dhe ajo ka folur gabim ne njeinterviste…Ti merresh me te shkuaren dhe mohon te tashmen. Ti per hir te kundershtimeve ideore mohon talentin…ti vertet je nje Sali Berish i vogel dhe malok njelloj si ai. Je hipokrit njelloj si Saliu sepse llafet i perdredh si kurve. Pale shan Saliun kur je qurre e tij.

               2. K
                Kazani i shpuar i Mires

                Silvana Leskaj, Mirela Peza dhe Kazani. U punesuan bashkë drejt e në thela ,(në pozicione drejtuese): Ne Ministrine e Jashtme, në Drejtorinë e Shtypit / Diplomacisë Publike Ashtu si edhe Gazetare sportive dhe … Enxhi Biba po shkon ne Ambasade ne Hungari se ka te dashurin gazetar sporti qd e njohu je stadium Turp

                1. Z
                 Zamira

                 Ne gezohemi sh per sukses in tuaj , po njekohesisht vleresojme shume artistet qe jane ketu per ne ! Eshte e natyrshme qe ne nje vend te madh ke me shume mundesi per te cfaqur talentin ! Po kush tha se edhe mjaft artiste te tjere qe jane ketu , nuk do kishin patur me shume mundesi jashte ?! Mendoj se ju paragjykoni !

                 1. I
                  Ilir Koçi

                  Urime dhe suksese ! Krenohemi me Ju !

                  1. N
                   Nga Une!

                   Shume e vertete kjo qe thote Ermonela! Kur na nderojne shqiptaret neper bote, ne fusha te ndryshme, jo vetem ne art, atehere kujtohemi t'u thurim ditirambe. Sa e sa talente ka, qe nuk u jepet mundesia ta zhvillojne, per shkak te berrylave. Kujtoni kengen fituese te festivalit te fundit, qe na turperoi ne Eurovizion. Thua, nuk ka kompozitore te talentuar, edhe te panjohur, qe mund te kishin krijuar nje kenge te bukur?

                   1. L
                    LORA

                    Ermonela Jaho eshte krenari kombetare,per talentin, punen dhe suksesin e pashoq ne arenen nderkombetare. I uroj vetem shendet. Faleminderit Ermonela,qe me artin tend i jep Shqiperise tone emer krenarie.

                    1. H
                     Himarioti

                     Bravo Ermonela! Keni thënë të vërtetën për poshtëristë që bëhen ndaj talenteve të të gjitha fushave në Shqipëri. Në Shqipëri, politika, pushteti dhe shteti, i vrasin talentët, që në larvë. Ata komentuesët që ju fyejnë, për thënjen tuaj, janë injorantë, hipokritë, ziliqarë. Suksese mike e nderuar!

                     Lini një Përgjigje