“Kam vuajtur në komunizëm, më çuan në riedukim”- Gazetari “shpërthen” ndaj Kapexhiut: Mjaft o Bujar, ju ishit në shërbim të diktaturës

31 Gusht 2022, 10:53Kulturë TEMA

“Kam vuajtur në komunizëm, më çuan në

Gazetari Ilir Mati shprehet ka reaguar ndaj Bujar Kapexhiut, pasi ky i fundit do të shprehej pak kohë më parë se nuk i vinte keq për vitet që ka jetuar në komunizëm.

Ai tha se pas Festivalit të 11-të të Këngës në RTSH, do e çonin për “riedukim” në punë të rëndë.

Përmes një postimi në rrjete sociale, Ilir Mati i bën thirrje Kapexhiut që të ndalojë me këto deklarata.

“Mos i besoni atyre që ju kanë gënjyer qoftë edhe një herë!

Artistët e Realizmit Socialist shqiptar, me rroga nga shteti: Komunistët anti komunistë, ose antikomunistët komunistë. “Heroj të heshtur“ të antikomunizmit, leva aktive të partisë në sherbim të shtetit te diktaturës të proletariatit.!

Ps.

Mjaft o miku Bujar Kapexhiu!

E ç’bëre ti në Fest 11 të Radio TVSh, veçsa interpretove tekstin e shkruar nga autorët dhe miratuar në organet kompetente të kohës?

Të rikujtoj se në atë festival, une kam qenë kryetar i zhurisë problematike të Tiranes dhe im vëlla, Zamir Mati, piktor i kostumeve të festivalit.

Miqesisht:

Gëzo jetën në liri Bujar, kohët kanë ndryshuar. Me to ndryshon edhe njeriu per të shkuar perpara drejt progresit e në paqe bëshkë me të tjerë”, shkruan ai.

60 Komente

 1. S
  Shaqo

  Cfare pune ka bere Bujari? I zoti per asgje, tani i zoti per llafe. Ishte i Kiu-Fiu i kohes, ashtu si edhe sot.

  1. k
   k

   Gjithë këta degjenerata që rrinin në shetitje ke bulevardi gjithë ditën tani na dalin te persekutuar ? Shqipëria atdheu i genjeshtres, vjedhjes , mashtrimit. Nuk bëhet ai vend me gjithë këta mashtrues të pa ndershëm.

   1. A
    ANTIKOMUNIZMI-VIRTYT I MASKARENJVE E BUDALLENJVE

    Antikomunizmi eshte virtyt i budallenjve dhe i maskarenjve!

    1. R
     Rudi

     Oh sa idiot qenke

     1. o
      opa opa

      Ti Rudi qenke i virtytshem, se gjynaf me t'thon maskara uahahahahahaaa

    2. M
     Mal Cori

     Kapexhiu ka qene kar karikaturist i regjimit. ......... .... . Ne revisten Hosteni ai kritikonte e satirizonte shfaqjet borgjezo revizioniste........ . Ka qene ne sherbim te Partise Komuniste, ashtu si Sala........

     1. S
      S.K.

      Ky Bujar Kapexhiu, është edhe i pacipë, i pa karakter dhe pa asnjë kredo morale që të dalë e të flasë sot, mbasi Ai (Bujar Kapexhiu), ka qenë Agjent i Sigurimit të Shtetit, njesoj si miku i tijë, agjenti I.M (Ilir Metaj(j)), i pa fytyrë edhe ai.

      1. K
       Kino operatori

       Mos e luani Bujarin eshte myslimon 24 karatesh falet 5 here dhe eshte pro Berishes. Kur ngordhi kali mori patkonjte e antikomunizmit, nje palaço medioker.

       1. B
        Bureto

        Kapexhiu, eshte karikaturist i mire, por eshte dhe nje çike burre pa taban, (per te mos thene me shume). Me shume, tani kete pershtypje ma ushqen dhe fakti se si ka mundesi qe artist t'i lepije bythen nje vulgari (per te mos thene me shume) si Ilir Meta. Po per veten e vet, ne kete moshe, a nuk i vjen ndopak keq xhanem?!

       2. Y
        Yxyxyx

        Bujar ! Ta ka thënë shumë bukur Ilir Mati. Shijo si në komunizëm ato vite që të kanë mbetur. Pi kafe e bëj karikatura, të cilat me thënë të vërtetën i qan, ppr nuk të kam parë ndonjë karikaturë për komunistat e kthyer në antikomunistë hileqarë dhe spiunët e sigurimit nëpër lagje sepse Ti i njeh mirë.

        1. I
         Ilir

         e ke myyt ????

         1. L
          Leonard Sota , Regensburg Bayern

          Shoku me inicialin Yxyxyx e ke qare komentin ....per profesionist dhe artist i heq kapelen , vec diku ne mes te rruges degradoi dhe ndoqi rruge te gabuar ....nuk e di qellimin vec se pasurimi i shpejt dhe i pandershem them se do jete arsyeja kryesore .....nuk vazhdoj me gjat se i ke thene kaq bukur sa sben ...tung

          1. D
           Durrsaku

           Prit se ka akoma...shpejt do i bejn ftes si Alketa Vejsiut ke festivali sanremos, qe te shkoj te qahet sa ka vuajtur ne kohen e komunizmit. Kermilla ngelen gjith jeten!

          2. a
           atdheu

           Kur i ka luajtur filmat ky i riedukuari para apo pas riedukimit.....kta jan aq shum qesharak (jo budallenj) sa duan te na shiten edhe ne qe kemi jetur ate kohe si antikomunist, pikerisht keta (se nuk esht vetem ku karagjozi apo humoristi) qe realisht kan qene flamuj te propogandes komuniste..... apo jo Bepin?

           1. n
            nje shqiptar

            ky nuk do te shitet si budalla,por kerkon te na beje budallenj.dhe nuk e ka keq ne fakt, shumeve u ka ecur

           2. s
            serveti

            Bujar , gjithe jeten e kalove si nje karikaturist KARAGJOZ ,,,,,,,,,,,,,,,Gjithe jeten tende e ke kaluar pa e njohur vehten kush kush ke qene , kush je dhe keshtu do vdesesh........SI NJE KARAGJOZ ................Mos e mbivlereso vehten , je nje ZERO ME BISHT .

            1. s
             serveti

             Bujar , gjithe jeten e kalove si nje karikaturist KARAGJOZ ,,,,,,,,,,,,,,,Gjithe jeten tende e ke kaluar pa e njohur vehten kush kush ke qene , kush je dhe keshtu do vdesesh........SI NJE KARAGJOZ ................Mos e mbivlereso vehten , je nje ZERO ME BISHT .

             1. s
              serveti

              Bujar , gjithe jeten e kalove si nje karikaturist KARAGJOZ ,,,,,,,,,,,,,,,Gjithe jeten tende e ke kaluar pa e njohur vehten kush kush ke qene , kush je dhe keshtu do vdesesh........SI NJE KARAGJOZ ................Mos e mbivlereso vehten , je nje ZERO ME BISHT .

              1. F
               Franci

               Servet filtro dicka ......sot varet se ne c'kendveshtrim e shikon veten dikush ......vertet eshte diku qe nuk duhet te ishte dhe u sherben forcave politike qe kane lene gjurme te keqia , vec ajo nuk e zbeh nivelin e tij si artist , e perseris ....nivelin e tij si artist dikur ....sot kujtohen shume e shume si artiste qe na edukuan dhe na riten , perse nuk ka vend ne ate piedistal dhe Bujari ????

              2. s
               serveti

               Bujar , gjithe jeten e kalove si nje karikaturist KARAGJOZ ,,,,,,,,,,,,,,,Gjithe jeten tende e ke kaluar pa e njohur vehten kush kush ke qene , kush je dhe keshtu do vdesesh........SI NJE KARAGJOZ ................Mos e mbivlereso vehten , je nje ZERO ME BISHT .

               1. H
                Himarioti

                Bujar kapexhiu, ti, në kohën e komunizimit, ke qënë një bythëlëpirës, i shokëve të partisë dhe shefave të tu në teatër. Je dalluar për servilizëm, bythëlëpirës dhe sharlatan. Sot, ti po gënjen, po mundohesh të mashtrosh njerëzit, ata që nuk të njohin. Ti po kacavirresh tribinave politike, si hije e zezë, për të dalë përseri në dritat e skenës. Je komplet i degjeneruar, nuk ka ilaç dhe doktorr që të sheron. Thyefsh qafën!

                1. R
                 Roberto

                 E tille ka qene koha Himarjot. JO vetem Bujari por pothuajse te gjithe do i lepinin bythen rregjimit se te plaste brenda kur ishe gabim por e keqja eshte qe keta "te persekutuarit" abuzojne dhe ankohen c'do dite dhe aq me keq kur ata qe kane qene neper poste me te larta,ata qe kane perfituar nga te gjitha anent prej ish rregjimit ne vend qe ta qepin halen pellasin c'do dite kundra tij. Shkrim i shkurter qe i ka brenda te gjitha dhe i shkruar nga miqte e tij.

                 1. a
                  anti25642654censurë

                  robi,nuk e di për ty,por siduket për bujarin ka mbetur e njëjtë!! prapë lëpinë bythë,ndoshta shjeshtë për zakon!!

                2. x
                 xoni

                 Ky quhet BUJKAR.... plerat e komunizmit qe e mbajne veten te persekutuar, ky eshte bisht qeni...

                 1. a
                  artisti

                  Hhaahhaha paska vujt ne komunizem ky kokrra e kurves.O qelbash spiun i sigurimit do demaskohesh tani ne pleqni e do e fusesh koken atje ku e ke vendin ne hale.Ptu butak i peshtire

                  1. X
                   Xan,Xen,Xun

                   Z. Mati ,Bujari atë që ka bërë atëhere do me e bë dhe sot,as më shumë dhe as më pak se babai i tij shpirtëror salehu i cili tash 30 vjet atë që ka bërë si sekretar PPSH në spitalin qëndror të Tiranës (Shqipërisë) po e bën në PD .

                   1. g
                    gjeli

                    ik o kalë plak ,rracë e ndyrë spiuna den babaden

                    1. L
                     L

                     Zvarranik gjithe jeten

                     1. z
                      zalli

                      po ne diktature nuk kishte vetem denime per agjitacion e propagand,po denoheshe per vjedhje,per shpifje per rrahje ,per demtim te prones,etj etj,po ne fund ishte edhe denimi per homosexualet,turp ste vjen kur njerzit e thjeshte jane larguar nga kjo bote pa patur nje fotografi,e zoteria jote na del edhe ne Tv,ne sa e sa filma,me keto ce flet o kapelexhi na e peshtiros edhe kur te shohim ne film.

                      1. T
                       Titi

                       Ke punuar nja 2 vjet 3 km. larg sheshit Skenderbej pune si shumica e shqiptareve o Bujar...leri te ankohen ato shqiptare qe vertete kane vuajtur neper burgje!

                       1. K
                        Kollodoku

                        O PEPINO. HAHAHAH TAMAM PEPINO.

                        1. i
                         ilir

                         Ilir po pse si thua dhe qe gruaja e Bujarit punonte inxhinjere po ne te njejtin Institut , i nje rendesie shum te vecante, qe punove dhe ti! Nje i persekutuar ne ate kohe, merte me vete dhe gjith fisin e jo me familjen ne persekutimin e tije!

                         1. S
                          Shqiptari

                          Spiunet e sigurimit kane qene patriote te medhenj.Ata ishin besnike te partise dhe syri vigjilent i saj.Fale punes se tyre patriotike,sh.Enver dhe partia jetuan 45 vite dhe u dhane grushte derrmuese armiqve te partise. —Kuptohet,disa nga ata kane bere dhe sakrifica,kane shkuar ne” prodhim”,”ne fshat”, madje dhe ne burg.Ehhh sa kane vuajur spiunet —Po sot?! Edhe sot vazhdojne te vuajne,madje dhe ne krye te partive dhe shtetit.Sa gjynah!

                          1. A
                           Andi bushati kryetar i te persekutuarve te bllokut

                           Ky servili islamik,shkoi ne komb "josif pashko"dhe tallte by.. se nuk preku pune me dore... Ky plehra bashke me antikomunistet komunista,luanin filma dhe shkruanin prralla me soc qe te na benin neve te donim shkun enver e soc.. Sot te gjithe keta si ky apo agim nesho,andi bushati,i biri spiunit,lubonja apo zheji,kane mare flamurin e dhjerokracis e po na mbushin mendjen se sa kane vuajtur e sa i mire eshte saliu qe bridhte me epruveten e shurres ne paris...

                           1. T
                            Tirona

                            Ha ha ha ha, ky eshte palaco si njeri,vetem se eshte piktor ,duhen shume daulle per liken e salen.

                            1. J
                             Jimi

                             O Bujar, ore Bujar ma ke koken si sqepar !

                             1. T
                              TURIEMIGR

                              BUJAR : REGJIZORI I DUEL I HESHTUR PER MENDIMIN TIM MUND TE JETE NJE NGA REGJIZORET PSIKOLOG ME TE SHQUAR , AI TE KA NJOHUR TAMAM KUSH JE . DHE KUSH ME MIRE SE NJE SERVIL NJE SHARLATAN ,E HIPOKRIT SI TI MUND TE NXIRTE NJE ROL KAQ TE ARIRE . MOS E SHANI SI KOMUNISTE . PJESA ME E MADHE E KOMUNISTEVE NE SHQIPERI KAN QENE NJEREZ TE THJESHTE DHE TE PASTER. MOS I OFENDONI. NJE PERSON QE ME NGRE LARTE KRIMINELIN S.S SALI BERISHA CFARE PRET.

                              1. r
                               realisti

                               nje karakter te ngjashem ka luajtur edhe te filmi GJURMA, ia pershtatnin personazhet sipas karakterit, pa shtylle kurrizore

                               1. j
                                joel shkodra

                                TURIEMIGR, para se te shkruani, informohuni. Bujari nuk ka qene regjizor i filmit "Duel i heshtur"; ka luajtur rolin e tij te pare aty. Regjizor ka qene: Dhimiter Anagnosti. Pas shume vitesh Bujari do te jete regjizor i disa filmave humoristike.

                               2. I
                                Ia e shtypsit

                                O pikë çuditëse

                                1. C
                                 Coli

                                 Ka vuajtur Jari Trapi se Ka qene SPIUN. Legen burre Lepiji bythen Sales dhe Likes se tere jeten keshtu e ke shtyre

                                 1. L
                                  Leno

                                  Bujar kapexhiu ka qene informator i sigurimit shtetiti Eshte rekurtuar direkt mbas festivalit te 11 Sot ky palaco po na del i persekutuar se e cuan dy vjet puntor ne kombinatin "josif pashko" ku nuk beri asnje pune po vetem karikatura per tabelen e emulacionit

                                  1. a
                                   anti25642654censurë

                                   hë mo se legeni në shërbim të diktaturave mbeti e do cofë!! copë gomari që se ka shokun!! njerëz idiotë që vetëm me "vuajtjet e tyre në komunizëm" duan të rrojnë!sikur vetëm ky ka vuajtur! ata që kanë vuajtur me tërë mënd,asqë flasin për të!!jo për gjë,por nuk kanë kohë,punojnë për të jetuar me djersën e ballit dhe jo me djersën e bythës si kapexhiu!! kam njohur njerëz që i pshurrin në qafë ktij koqes, kur i pyet se si ka qënë ajo kohë dhe vuajtjet e tyre!përgjigjia"i vdekuri me të vdekurit,i gjalli duhet të shkojë përpara"!! ky tërë kohën me të vdekurit!!

                                   1. N
                                    Neritani nga skrapari

                                    Bujar me ate surrat qe ke ti nuk ma mbush dot mendjen se nuk ke qene spiun ne ate kohe bed sidomos ma forcon bindje tani qe jemi ne demokraci menyra qe I qasesh kriminelit Sali berisha nga elozhet qe i thur nje shkaterrusi ma forcon bindjen se je nje finok I mbuluar qe kushedi se sa shoke ke marre ne qafe Ke theme njehere shqiperia e semure ka nevoje per nje doktor qe ta shroje duke ditur qe ai e shkaterroi

                                    1. D
                                     DENI

                                     Bravo Ilir, keni demaskuar nje njeri te neveritshem, pa karakter dhe nje servil i nivelit me te larte.

                                     1. d
                                      ducati

                                      kemi disa emera si pak te cuditshem ne ne dukat,nuk jane emera njerzish,jane lumi dhe kodre,nuk e di perse i kane vene te paret tane,per shembull;peroi i pickos,mali i gjorockes,bregu i morrave,o bujo na hengesh rrock..n.ikni lamasher, komunizmi ka 32 vjet qe ka rene,na qenke i persekutuar ti,ik mblith sherebel ne mal,ike me dhi,ike refugjat maleve,sic kemi bere te gjithe te tjeret,ne nuk na persekutoi kominizmi ee,kemi kaluar mire ne te tjeret,dembela,spurdhjaker,te degjeneruar cfar tju them,se na hengret shpirtin me keto barsoleta,Ilir Mati mire ja ke bere,me jen bere si ato emrat qe shkrova me late.

                                      1. E
                                       Emigrant

                                       Po mir o koqe ti paske qene i persekutuar ne ate koh Po un ore qe punoja me tre turne cfar kam qene i privilegjuar Qe naten veja ne pune turni tret dhe ne mengjes veja ne aksion per te korr miser apo vjele pambuk

                                       1. A
                                        Ari

                                        Ky dhe Bujaret e tjere, kete pergjigje intelektuale dhe shume qytetare , e meritojne. Por, puna eshte sa reflektojneeee Bjaret... Bravo, gazetari

                                        1. M
                                         Muzaka i Ri

                                         Ky u bo si lepuri qe mburrej se shqeu luanin, dhe kur e pyet luani cfar bën o lepur, ja hic , rrim kot dhe flasim budallalleqe gjithe diten.

                                         1. a
                                          anti25642654censurë

                                          e fortë!!!!

                                         2. m
                                          mos me keqkuptoni thjesht nje opinion

                                          ky lozte filma dhe tallej me borgjezet, pse sfliste me para ky spiun i shkalleve te pallateve me frrok cupin kari vogel spiun , spiun

                                          1. T
                                           Tito

                                           Ky spurdhjak i sherbeu regjimit me hir a me pahir dhe prap ne ‘22-shin lëpires i kryekomunistit që boni çorap venin. Rrac e fëlliqme yyyyyt. Vetëm gishtabythazi ka lujt gjith jetën.

                                           1. A
                                            Artisti pa parti

                                            Ky me duket si surrat spiuni, se nuk mund te jete aq mbeshtetes i madh i Saliut, i cili eshte non grata nga SHBA e Anglia, dhe si shkodran qe eshte, te cilet kane qene anti komuniste. Prandaj duhet qe Sala ja ka dosjen dhe ky flet kur ai ja kërkon. Keta medemek artista qe merren me politike jane shume te ulet dhe pa integritet.

                                            1. A
                                             Arbër

                                             ...nuk është shkodran, por dibran pa din pa iman! Dhe si "dëjbron", ka zanat servilizmin, spiunimin, dyfytyrësinë,.....

                                            2. E
                                             E verteta

                                             Mire ta bene, se kastravec i papjekur ke qene...dhe ashtu mbete gjithe jeten

                                             1. L
                                              Leandro

                                              Burrë muti, pa vlerë shoqërore. Servil, spiun, cmirzi, një mut muti kape xhiu kape.

                                              1. A
                                               Arjnan Cani idiot i lindur.

                                               Ik more bythqir muti se tere jeten kurve dhe shkerdhate ke qene.

                                               1. V
                                                Veterani

                                                Ky Bujari kanë si kiu fiu , piktor , artist filmi , artist estrade , kari katurist , kupletist, regjizor filmi dhe teatri , hartues filmash vizatimorë etj , etj . Pra ekuivalent i gjithollogëve të sotëm si Lubonja , Bushati ,Çani e ca vemjeve të vogla të Saliut , që nuk më kujtohen as emrat. Ky ka qenë më i përkëdhelur se Sala , nga ai pushtet , se qe i pranishëm çdo ditë në ekran . Tani na dalka i persekutuar. Turp për këtë mostër plak dhe karagjoz , prodhim 100% bio i sistemit të kaluar.

                                                1. D
                                                 D.Didani

                                                 E cuditshme: Cfare kerkojne Bujari dhe shoket e Bujarit me keto qendrime antikomuniste??? Me llapaqen jane te perkedhelurit e regjimit,servilet,bythelepiresit!! Flasin kot neper studiot televizive,vetdegjenerohen,sharje pa vlere qe i drejtohen diktatures me ne krye Enverin....por ndofta asnje nuk jeton nga ata qe medemek ju kane rene ne qafe ketyre derdimeneve! A nuk do ishte me mire te heshtnin,te benin nje pune ne Demokraci me nder dhe korrektese,askush nuk i trazon me,askush nuk i denigron dhe turturon,ne vend te merren me te ikurit dhe te vdekurit!Tfuuuuuuuu rrace e ndyre!

                                                 Lini një Përgjigje