At Zef Pllumi, mishërim i gjallë i etërve të mëdhenj të Kishës Shqiptare

29 Gusht 2022, 15:36Kulturë Nga Agron Gjekmarkaj

At Zef Pllumi, mishërim i gjallë i etërve të mëdhenj

Dje At Zef Pllumi pat njërën prej ditëlindjeve të tij! Atë të pagëzimit si Prekë Gjekmarkaj, 28 Gusht 1924. Ai ka dhe dy të tjera, një të pazakonte ideologjike, që i shënuan në dëshminë e arrestimit të parë 14 dhjetor 1946 pa pritur përgjigjen e tij se kur pat lindur, 7 Prill, ja vunë meqenëse ishte dita e pushtimit fashist dhe ai si xhakon françeskan duhej me patjetër të ishte këmishëzi ideologjikisht për sundimtaret e rinj !!


Një tjetër e ka në një nga muajt e vitit 1958 ku shugurohet meshtar me emrin e ri Zef Pllumi si dedikim ndaj jetës së re klerikale (si më parë Zef Ndoka në At Gjergj Fishta, në respekt të traditës para konçilit të dytë që filloi në vitin 1962 për ti permbyllur punimet në 1965)!
La gjurmë unike për shkrimin dhe etiken e tij për epërsinë morale që dekadat i vunë mbi supe.

Ismail Kadare kur një shekull po përmbyllej e kah fundi i tij shfaqej “Rrno vetem per me tregue” pat thënë se “gjithë shoqëria shqiptare ka nevojë për këtë vepër. Kanë nevojë për ata që e kanë jetuar atë kohë, e po aq, në mos më tepër, ata që s’e kanë jetuar. Kanë nevojë të shtypurit e të nëpërkëmburit, e po aq, në mos më tepër, ata që shtypën të tjerët. Kanë nevojë antikomunistët, e po aq, ndoshta më tepër, komunistët.
Shkurt për të ka nevojë ndërgjegjja jonë”!


“Frati i lirisë kundër tiranisë” apo “Frati i kujtimeve” e pat përkufizuar Aurel Plasari profesori që ju bashkangjit menjëherë në vitin 1990 për të riformatuar sistemin kulturor, “Misionari i rebeluar” e thirri miku e akademiku Sabri Hamiti e shumë e shumë analiza e përcaktime nga personalitete botërore e të vendit, për të dhe veprën e tij e të gjitha këto sipas profesor Mark Markut e kanë një shpjegim “Ndoshta një nga arsyet pse At Zef Pllumi ishte aq mbresëlënës për ata që e takonin kishte të bënte pikërisht me faktin se ai ishte mishërim i gjallë i etërve të mëdhenj të Kishës shqiptare. Jo vetëm pse i kishte njohur të gjithë me radhë, që nga Fishta e deri te Harapi, jo vetëm pse kishte qenë nxënës i tyre, jo vetëm pse ishte i mbushur plot me kujtime nga afria me ta.


Kishe përshtypjen se Padër Zefi ishte një shumatore e cilësive më të spikatura të tyre. Ishte një ekstrat i çuditshëm i një shqiptari ku ngërtheheshin tradicionalja me modernen, inteligjenca natyrore me kulturën, aftësia abstraguese me shprehitë praktike, vizionarja me pragmatikën, vokacioni fetar me shpirtin qytetar, karakteri kryengritës etj. Kjo e bënte atë njëfarë guruje të çuditshëm të të gjithëve”!!!

 

Ndryshe nga gjuha e kohës në liri! Ai nuk u viktimizua kurrë, nuk u ankua për vuajtjet e veta, nuk kërkoi revansh por ndryshimin e trurit, të mentalitetit, kërkoi dekomunistizim të shoqërisë, shkolla evropiane për të rinjtë tek të cilët shihte shpresën e vetme për ndryshim kur pushteti në demokraci po merrte formë tribale dhe korrupsioni pozicionohej si shtyllë kurrizore e tij.


I vetëdijshëm për historinë, rrolin, misionin si intelektual shqiptar, si frat katolik, si shkrimtar, si ish i burgosur politik nuk u bë asnjëherë garniturë e politikes por në mënyrë antropologjike, shkroi për shqiptaret dhe veten, për atë që pa e nuk duhej të ndodhte, për atë që mësoi e duhej ta përcillte, për atë që përjetoi e përballoi, ashtu siç ai e rrëfente “dhe unë gjatë gjithë kësaj jete, edhe në sistemin komunist jam përpjekur t’u tregoj që ata nuk ja kanë arritur qëllimit, nuk e kanë zhdukur njeriun tek unë. Këtë ia tregoj vetes. Ka qenë një provë shumë e rëndë, ju s’mund ta kuptoni se jeni të rinj, por njeriu në kushte të jashtëzakonshme, mund të humbte aftësinë e të qenurit njeri”!

Në dukje i thjeshtë një pohim kesodore por universal, gordian në çdo ditë të jetës së një individi, së një shoqërie së një kombi në përpjekje për të mos bjerrur humanizmin atë që bën dallimin mes lirisë dhe barbarisë, së drejtës dhe dhunës, së bukures dhe banales, së vërtetës dhe propagandës! Ky është thelbi i veprës së At Zefit që në çdo ditëlindje të tijen na vjen për të na kujtuar se nëse duam mund të jemi të epërm mbi rrethanat, shqiptarë modern që i dinë rrënjët , shqiptarë europianë që duan njëri tjetrin në diversitet” ! “Rrno vetëm për me tregue” është libri themelor i shekullit të shqiptarëve, Pllumi demiurgu i tij asketik.

 

95 Komente

 1. M
  Mirenjohes

  At Zef Pllumit i ndritte shpirti. Ishte njeri i mire, klerik i nderuar dhe patriot shqiptar si pakkush.

  1. E
   E verteta dhemb, por sheron

   Zef Pllumi, nje kolaboracionist i ndyre i fashizmit dhe me pas nje spiun i UDB-se dhe bashkepunetor i bandave kriminale te Gjon Markagjonit (qe vrisnin vajza pse shkonin ne shkolle dhe ne pune, qe vrisnin mesues pse hapnin shkolla). Ky ishte shkerdhata Zef Pllumi.

   1. M
    Mirenjohes

    Ju jeni shue larg te vertetes, pavaresisht se "fjalen" e ke ngjit ne balle. Nga gjuha qe perdor nuk meriton pergjigje, por koken e paske akoma te mbushur me lakrat e Enverit. Suksese te metejshme, po mire eshte te mos hedhesh balte mbi njerezit e nderuar, qe mbeten te tille, pavaresisht nga cfare thote takemi juaj.

    1. R
     Raimond vlonjati

     Ky ishte bashkepunetor i Nazisteve dhe i Fashisteve, ca e mburni kete prift naziskin, pavareishst se dktatura u soll keq me te

     1. E
      E verteta dhemb, por sheron

      Gomar Mirenjohes, ti as lakra nuk ke ne koke, se edhe ato do vlenin me shume se trute e tua. O TRUPESHK, ka 30 vjet qe te eshte bere shpelarje truri dhe thua idiotizma pa fund. Dokumentet dhe faktet per kete figure te urryer jane te shumta dhe te padiskutueshme. Kush ka sy dhe veshe te mesoje te vertetat, jo prej meje, por te informohet mire. Funderrinat historike si Zef Pllumi, e kane vulen e turpit ne balle dhe nuk ja shlyen dot sera juaj e maskarenjve dhe e budallenjve trupjerdhur!

      1. M
       Mirenjohes

       Per te dy ju trukalcifikuarit e mesiperm, dmth Rajmond Vlonjati, dhe ketij qe i dhemb bytha dhe nuk sherohet dot: Fjalori qe perdorni ju, sidomos ky bythedhemburi, me detyron edhe mua te prish gojen. Une shpreha mendimin tim qe meqe eshte i ndryshem nga "lakrat" qe u futi juve ne koke Enveri, nuk ju jep juve te drejten te me fyeni mua. Per At Zefin thoni ate qe doni, ose ate qe ju kane mesuar, ose cfare pidhin e nenes tende te doni (kjo pjese nuk i takon Vlonjatit), me mua mos hani mut. A moret vesh, sidomos ti bythedhemburi, se ti je trumut, trupeshk apo tru lesh, mo me caj karin.

       1. E
        E verteta dhemb, por sheron

        O KATUNAR TRUPESHK, te dogji bytha? Mire tu be, se kur behesh mbrojtes i halabakeve, halabak je o bibilush!

        1. M
         Mirenjohes

         Nuk fitohet gje me te shara o ti i dhemburi. Te shpetofte Zoti nga hajvanlleku qe te ka hyre brenda.

         1. E
          E verteta dhemb, por sheron

          E ti nje HAJVAN ne shkelqim i ben thirrje zotit? I shkreti ti o trupeshk!

          1. M
           Mirenjohes

           Kam meshire per ty dhimbje, ne mos te sherofte Zoti prej hajvanllekut, je pa shprese.

           1. E
            E verteta dhemb, por sheron

            E di qe te dhemb! Shtrengohu, se ndoshta te dhemb me pak ...

            1. M
             Mirenjohes

             E ke nga eksperienca qerrata?

         2. P
          Pikerisht e verteta dhemb por sheron.

          E kujt po i rruhet se ti shkruan ashtu. E verteta eshte se At Zef Pllumbi e mbylli jeten e vet si shqiptari ma i mire i kohes se vet. Po ti si do ta mbydhesh jeten tande si mu...ti me i keq qe ka lind nga kjo toke ?

          1. M
           Mirenjohes

           I ke fole shume bute ketij kokederrit o miku im.

           1. E
            E verteta dhemb, por sheron

            Zef Pllumi e mbylli jeten si nje HALABAK pijanec dhe halabaket si ty do vazhdojne ti shkojne pas, sepse jeni ne gen te tille!

            1. M
             Mirenjohes

             Te shash nje njeri te nderuar qe sakrifikoi jeten e vet per te tjeret, pervec perversitetit tregon edhe qe e ke shpirtin mbush me nje mllef qe me se pari nxin jeten tende. Go, get e life or idiot dhe leri shenjtet ne pune te vet.

      2. F
       Franci

       Zef Pellumbi patriot ??????? Po te jete i tille , po kolaboracionisti i fashizmit kush eshte ??????

       1. E
        E verteta dhemb, por sheron

        Jot'eme.

        1. E
         E verteta dhemb, por sheron

         Nuk eshte shkrimi im ky i mesipermi, eshte i Mirenjohes Katunarit dhe "?" gomarit!!!

         1. E
          E verteta dhemb, por sheron

          Edhe yt'ate.

        2. P
         Populli

         Kot u dënua si profashist?!

         1. ¿?

          Po, fare kot. Enver bastardit i duheshin sa me shume armiq dhe meqene tet'eme nuk e denonte dot se ishte shkerdhyer neper ferrat e maleve gjeti keta e i denoi. A e more vesh?

          1. T
           Tanguli

           Po tet'eme o ? e gjeti dhe e shkerdheu? I paska shkerdhyer dyshe, bashke me Pllum qelbashin.

           1. P
            Populli

            Komentuesi me dy pikepyetje, nga gjuha që përdor, duket se qenka bordello familjarisht dhe vetë ai nje pederast

            1. P
             Populli

             Komentuesi me dy pikepyetje, nga gjuha që përdor, duket se qenka bordello familjarisht dhe vetë ai nje pederast

             1. P
              Populli

              Komentuesi me dy pikepyetje, nga gjuha që përdor, duket se qenka bordello familjarisht dhe vetë ai nje pederast

              1. P
               Populli

               Komentuesi me dy pikepyetje, nga gjuha që përdor, duket se qenka bordello familjarisht dhe vetë ai nje pederast

               1. P
                Populli

                Komentuesi me dy pikepyetje, nga gjuha që përdor, duket se qenka bordello familjarisht dhe vetë ai nje pederast

                1. ¿?

                 Popllo, paske honger te njejtin mut 5 here, si duket te shijoi shume. Idiot!

                 1. u
                  uhahahaaaaaa

                  Ene ti mre "?", 5 here e paske honger palloshin, prandej u pergjigje vetem njehere, se heret e tjera e kishe te zon! uahahahahaaaaaaaaaaaaaaa

                  1. ¿?

                   Ti uhahahaaaaaa akoma e paske mrena se po vazhdoke me bertit prej qejfit.

                   1. u
                    uhahahaaaaaa

                    Ashtu eshte, mrena teje e kam ne vazhdimesi uahahahahahaaaaaaaaaaaa

                    1. ¿?

                     SHif se ate mos e ke mrena noi sirtari, se prej te bertitmes e shof qe bythen e paske plot akoma.

                     1. u
                      uhahahaaaaaa

                      Sirtar je ti?

                      1. ¿?

                       Aha, nuk bertitke me, paske shpetuar nga e keqja.

              2. F
               Free mind

               Respekt per vuajtjet, por feja e shqiptarit asht shqiptaria.

               1. ¿?

                Zoteria "Free mind", me duket se e paske leshuar mendjen fare azat. Shqiptaria nuk eshte FE, eshte ETNI. Brenda Etnise mund te kete fe te ndryshme. Kleri katolik ne pergjithesi dhe At Zef Pllumi ne vecanti kane qene patriote shqiptare me te mire se sa ata qe i burgosen kot.

                1. k
                 kot me ta thon

                 Ata qe bashkepunojne me pushtuesin e Atdheut mund te jene cdo gje po vetem patriote jo. Ne fakt ne gjithe boten keta tipa quhen TRADHETARE te interesave te Atdheut. Nuk e di kush ja u ka cuar ne mendje qe ne Shqiperi te jete ndryshe, pra qe bashkepunetoret me pushtuesin na qenkan "patriorte". Keni probleme te thella mendore ju tipat trushpelare dhe te pashkolluar!

                 1. G
                  Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

                  Po ata qe bashkepunuan me Mugoshen, Tempon, Rankoviqin...a thua jane patriotë ???

                  1. k
                   kot me ta thon

                   Mugosha, Tempo apo Rankovici nuk e pushtuan dot kurre Shqiperine, sepse ata "bashkepunetoret" ja u futen te dyja kembet ne nje kepuce! Mos u mundo te lash mutin me shurre mor sumcpum pretorian, por pyet Hamza Kastriotin qe ke patur shok te Garda e Skenderbeut!

                   1. G
                    Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

                    Me vendimin nr. 117 te dates 05. 09. 1945 shoku Enver Mugosha e dekoroi antishqiptarin me te madh, Aleksandar Rankoviq me urdherin "Ylli Partizan" i kl.I.

                    1. k
                     kot me ta thon

                     E c'a pastaj mor trupeshk? Doren ne qafe e gishtin ne sume! Apo nuk kupton? Po ti je i trashe, se ke bo shoqni me Hamzain, ty te falet ...

                     1. H
                      Hamza kastrioti

                      keshtu ta kan fut edhe ty. Doren neqafe dhe rrocken ne by the.

               2. H
                Himarioti

                Eshtë interesant fakti që, të gjithë klerikët katolikë, që u denuan në kohën e diktaturës, nga trushplarët, po deklarohen të pafajshëm. Edhe ata që pritën favshizmin me lule, edhe ata që bashkëpunuan me nazi-fashizmin, edhe ata që strehuan kriminelët dhe terroristët e popullit. Kanë qënë keiminelë, o trushplarë. E kuptove ti Gjekmarkaj tani?

                1. ¿?

                 Ore Himariot, te paskan zene trute lesh me duket, apo je nga ato kurvat e vjetra te Enverit. Diktatura sic e quan ti, prandaj quhet diktature se denon e burgos e vret pa shkak, por vetem per hir te pushtetmbajtjes nga ana e diktatorit, qe ne rasti tone ishte Enver Pervers Bytheqiri, qe vriste edhe ata qe e qinin ne bythe duke i shpallur armiq, se kishte frike se i nxirrnin namin. Dmth Enverit i hante bytha per qamet dhe e kruante, po pastaj i vriste qtq qe e qinin. E more vesh? A po te duket interesant edhe ky fakt?

                 1. A
                  ANTIKOMUNIZMI-VIRTYT I MASKARENJVE E BUDALLENJVE

                  Kush ti ka treguar keto perralla o analfabet funksional, o TRUPESHK me te meta mendore! Paske ngrene corbe te prishur te propagandes "antikomuniste" te ketyre 30 viteteve, qenke dendur mire. Epo do vjellesh mut gjithe jeten nga goja, s'ke shpetim o i semure mendor.

                  1. ¿?

                   Me perralla ta ka mbushur ty koken Enver Bytha, e di ti, ai qe qihej ne bythe e pastaj i vriste ata qe e qinin qe mos t'i nxirrnin namin. Po nami doli s'ke c'i ben. Sa per antikomunizmin ke te drejte, gjithe bota keq e ka, vetem Koreja e Veriut dhe Kuba po vazhdojne te lulezojne. Kush eshte TRUPESHKU ketu?

                   1. A
                    ANTIKOMUNIZMI-VIRTYT I MASKARENJVE E BUDALLENJVE

                    O Budall, ti je palluar keq ne tru dhe ke inteligjencen e nivelit te gomarit. Ke te fala nga Kina ...

                    1. ¿?

                     Respekt per memorien tende. Si i mban mend gjithe ato nick-sa qe perdor? T'i mban mend laptopi, apo ke ndonje cope leter ku i shkruan. Mbaj nje o derezi se kuptohesh qe je po ai rrote kari qe me kthen pergjigje mua.

                     1. A
                      ANTIKOMUNIZMI-VIRTYT I MASKARENJVE E BUDALLENJVE

                      Po o Rrocke po ....

                      1. ¿?

                       Rocka e sat'eme.

                 2. A
                  Albert

                  Si shume te tjere, kam lexuar prej kohesh vepren madhore te Pader Zef Pllumit, pa e njohur ate personalisht. Ai ka operuar ne te me bisturine e nje kirurgu te pashoq, dhe ne respekt te vuajtjeve te tij si dhe te te gjithe klerit katolik shqiptar, kjo vetem meriton te studiohet edhe ne shkolla. Perkujtimi i tij, sic ben ne kete rast deputeti A. Gjekmarkaj, na nderon edhe ne, bashkohesve te Pader Zefit, pavaresisht se nuk kemi pesuar vuajtjet e tij e te shokeve te tij klerike.

                  1. q
                   qe ta dish

                   Zef Pllumi ishte nje kolaboracionist i fashizmit dhe pas luftes bashkepunoi me bandat kriminale qe benin krime! Ishte i lidhur edhe me jugosllavet dhe u denua per te gjitha keto krime! Ishte nje halabak i ndyre qe mori denimin e merituar!

                  2. M
                   Migjeni

                   E crendesi ka se cfare dore puth?! Mjafton te puthesh nje dore, po puthadore ngelesh. Besimtereve te politikes ju duket e shenjt dora e liderve politike qe lepijne po shohin si servile dhe bythlepires vetem kundershtaret. Katoliket puthin e lepijne doren e papes, kardinaleve etj, etj dhe ju duket shenjteri. Sipas oreksit te Vatikanit, here shpalli Republiken e pavarur te Mirdites, duke copertur Shqiperine, here behen fashiste te terbuar te gjithe pa perjashtim, Duke ja shitur Shqiperine Musolinit. Por tek myslimanet shohin llumin. Ortodoksit lepijne doren e janulles dhe vrimen e grekut, por puthadore ju duken vetem katoliket dhe "myslimanet e felliqur". Myslimanet, arabllek pa fund, nuk lane erdogan e Arab pa lepire, por shohin si llum e puthadore te tjeret. Gjithkujt i duket vetja me shqiptar se te tjeret.

                   1. P
                    Pokeristi

                    Padër Zef Pllumi është dhe do mbetet një nga dishepujt katolikë shqipëtar. Është unikal në tipin e vet.

                    1. y
                     yp Xhixh

                     Unikal ishte si pijanec, se per te tjerat ishte si gjithe priftushat e tjere, kolaboracionist fashist dhe mashtrues ordiner.

                    2. ¿?

                     Te gjithe juve ish-antareve te PPSHse se pjerdhur ju them vetem qe "Enveri qihej ne bythe" dhe ata qe e qinin ne bythe i vriste qe te mos i nxirrnin namin. Kur te shkruani e flisni per At Zef Pllumin shkoni lani gojen nga muti komunist dhe dokrrat e Zerit te Popullit dhe pastaj hani perseri mut deri sa t'ju mbyllet gryka.

                     1. P
                      Populli

                      Ti komentues me dy pikepyetje, me kembenguljen tende te i njejti fjalor, dukesh se je 100% b... q..., prandaj të duken të gjithë të tillë. Të paktën kurseja gazetes TEMA dhe ne të tjerëve afeksionin dhe orientimin tënd!

                      1. ¿?

                       Po pse or "Populli" hale qe ha te njejtin mut 5 here, a nuk ben mire te na i kursesh bordellon tende enveriste ne te tjereve qe na cate karin 50 vjet rresht e tani vazhdoni te hani mut, se s'keni me gje ne dore.

                       1. e
                        eh c'na gjeti

                        Sa klase shkolle ke ti HALABAK me pikepyetje mbi koke?

                        1. ¿?

                         Te pakten dyfishin tend or ti qe kishe humbur dhe me ne fund te gjeten.

                         1. e
                          eh c'na gjeti

                          Qe e ke dyfish kjo nuk diskutohet, por une mendoj se e ke 20 fish me te madh tynelin e Kalimashit ...

                          1. ¿?

                           Ti sikur pyte per shkolle, apo harron cfare pyet vete, jo per gjo po une kujtova se te kishin gjet, po ti qeke akoma ne pylle o bole gomari.

                           1. e
                            eh c'na gjeti

                            C'lidhje ke me shkollen ti mor torrollak?

                            1. ¿?

                             Kam pas zyshe mamin tat e ia shikonim picken per dite se vinte pa breke ne shkolle dhe hapte kembet poshte katedres. Kete lidhje kam une me shkollen.

                             1. e
                              eh c'na gjeti

                              Ti s'ke lidhje as me shkollen as me njeriun, ti je arratis nga kopshti zoologjik mor psikopat!

                              1. ¿?

                               Kush ta shpiegoi, mami, mbasi te gjeti ne pyll?

                     2. p
                      pirro

                      Perse prifterinjte katolike merreshin me politike dhe nderhyjne ne shoqerine dhe politiken shqiptare? Kjo eshte detyra e tyre/ Perse hoxhet dhe prifterinjte orthodokse nuk nderhyjne ne politiken shqiptare?

                      1. ¿?

                       pirro, kush ta tha ty qe prifterinjte katolike merreshin me politike? E sidomos kush ta tha ty qe hoxhallaret dhe prifterinjte ortodokse nuk nderhyjne ne politiken, po sidomos SHOQERINE shqiptare? Pak nderhyrje ben Janullatosi dhe ata muhezinet qe nisnin rekrute ne Siri per te luftuar per ISISin? Mos e shiko boten vetem me nje sy, dhe sidomos mos shiko vetem ato qe te interesojne ty dhe injoro te tjerat. Jeta eshte e larmishme, dhe feja cilado qofte ajo, prandaj eshte ne kete bote qe te nderhyje dhe te formesoje shoqerite. Nejse, po deshe te kuptosh se po nuk deshe te kuptosh, ke shume te drejte, ashtu eshte si thua ti.

                       1. k
                        kot me t'pyt

                        Mire mire, po ky Zef Pllumi ishte shef i kabinetit qeveritar te qeverise kuislinge gjate pushtimit fashist! Si i bohet halli?

                        1. ¿?

                         Or ti qe kot pyt e nuk ha pyk, edhe une kot po t'pyes, a e di ti qe Zef Pllumbi ka lindur ne vitin 1924? Pra i bie qe sipas teje ne 1939 kur u be shef kabineti qeveritar i kujslingeve ishte 15 vjeç. Tashti po te duash te tallesh, gjej ndonje rrene tjeter se kjo nuk shkon, apo qeveria kujslinge ishte mbush me kalamaj te genjyer nga fashizmi. Pra ti qe pyt kot, mos fol KOT.

                         1. k
                          kot me t'pyt

                          Ore qenke i mire ne matematike ti! 1944-1924 = 20 jo 15 o ngels. Zef Pllumaqi ka qene sekretar personal i Pater Anton Harapit, ketij kolaboracionisti me nam, anetar i Regjences Fashiste (keshill drejtues i qeverisjes kuislinge). Si i bie, shefi i kolaboracionistit fashist nuk eshte fashist? Zef Pllumka ka qene bashkepunetor i Gjon Markagjonit, ketij banditi dhe krimineli me nam te Mirdites, qe per interesat e veta te pushtetit bashkepunoi me ke i doli perpara (serbe, italiane, gjermane, angleze, greke ...) vetem per te ruajtur privilegjet e tij si bajraktar. Pastaj Zef Pllumci hyri edhe ne bashkepunim me UDB-ne jugosllave, per "te permbysur pushtetin komunist ne Shqiperi". Bashkepunoi me "komunistet" jugosllave qe te permbyste komunistet shqiptare!!! Pas clirimit u denua si kolaboracionist, por per pak vite (3-4 vite), pastaj doli nga burgu dhe vazhdoi jeten e tij si punonjes i fese. Por ujku qimen e nderron, zakonin e vjeter nuk e harron. Bashkepunonte me bandat kriminale te Markagjonit dhe me jugosllavet, qe te "rrezonte pushtetin" ne Shqiperi, u arrestua ne 1967-n dhe e cuan per pushime afatgjata pasta ...

                          1. ¿?

                           Ti kot se kot qeke , po nuk shifke as nga syte. A nuk e shef qe une hesapin e kam bere me 1939, dmth atehere kur QK filloi te qeveriste? Po edhe me 1944 ta besh hesapin se ashtu te intereson ty, i bie te jete 20 vjeç. TI qe u kape gafil paske harxhu kohe dhe paske zbuluar Pater Anton Harapin, e paske mesuar edhe gjera te tjera. Ti iha mut sa te duash me dokrrat e Enver Bythes, po At Zefit nuk i erresohet figura prej patrioti shqiptar nga morrat e kuq si puna jote.

                           1. k
                            kot me t'pyt

                            O injorant klasik, po keto jane dokumete historike te PADISKUTUESHME, do apo s'do ti. C'rendesi ka ti them une apo kushdo tjeter. O rob i trashe, as une as ti nuk i ndryshon dot faktet historike, nuk eshte ceshtje deshire. Thirri mendjes o kokgdhe, historia nuk behet sipas deshires, por me fakte dhe dokumente. Do apo s'do ti ky Zef Pllumbici ka qene sekretar personal i bashke-Kryetarit te Regjences Fashiste Anton Harapit. DO APO S'DO TI ky eshte FAKT HISTORIK absolut dhe i padyshueshem! Edhe pi ilacet ate bej, se qenke rende fare nga trute...

                            1. ¿?

                             Me verte qe qeke kot fare. Po hidhesh nga dega ne dege, nje here the qe Zefi ishte shef i kabinetit qeveritar te qeverise kuislinge, pastaj doli qe ishte sekretar i Pater Anton Harapit, pse nuk thua edhe qe desh t'i bente atentat Enver Hoxhes, po e shpetoi Sulo Gradeci. Ik or pirdhu keto fake faktet futi ne bythe e mos i nxirr me se na qelbe.

                             1. k
                              kot me t'pyt

                              Pirdh o gjynafqar pirdh, po s'ke per t'u liruar kurre nga idiotizmi i lindur dhe injoranca e mbarsur. Ilacet mos harro ...

                              1. ¿?

                               Po, po, une pjerdh e ti mban ere e kenaqesh.

                       2. E
                        Eu

                        Prifterinjte merreshin me politike se ishin truri i shqiperise. Qe t’i kundervihen asaje mizerje duhej se pari te kishe tru pastaj zemer dhe me ne fund bole qe hoxhet si kishin, si kane dhe s‘do ti ken kurre.

                        1. c
                         ca po thua

                         Truri i mashtrimit, deshe te thoshe mor analfabet?

                       3. P
                        Populli

                        Komentuesit me dy pikepyetje t'i jepet pasaportë si frymor që ha vetëm në hale, pak a shumë si mi halesh. Ndoshta mund të shërbejë vetëm si kavie per eksperimente mjekësore. Deri sa të kuptojë se njeriu është fjalori i tij.

                        1. ¿?

                         Popllo, ku je kryetar ti qe jep keshtu vendime me pasaporta e me hale? Dukesh sikur je shefi i Policise se Rajonit te Mutit, kurse gruaja te punon te laboratori i eksperimenteve me majmune. Une po e le vetem duke te thene :Ik e pirdhu o debil qe ke kurajon te flasesh ne emer te Popullit. Ne fakt nje Popull si ky i joni ka plot perfaqesues hajvaner qe qysh se kane lindur sherbejne si kavje.

                         1. T
                          Tanguli

                          Ti je nje nga hajvanet o ?, qe nuk perfaqeson dot as veten tende me ate nivel inteligjence, qe nuk ja kalon as gomarit!

                          1. ¿?

                           Mua me mjafton qe ta kaloj ty, po me vjen habi qe ju lejokan laptopa juve te azilit te te marreve.

                           1. T
                            Tanguli

                            Ty nuk te mjafton kurre MUTI, se je i lidhur shpirterisht dhe gjenetikisht me te, ndaj do vazhdosh te hash dhe te nxjerresh mut nga goja!

                            1. ¿?

                             Ouuuuu, ja ku shkoi ke muti, edhe ky bolja tjeter. Epo mire o teveqel vazhdo te hash.

                             1. T
                              Tanguli

                              Urgjent, ke nevoje per psikiater!

                              1. ¿?

                               E shof qe sapo qeke kthyer nga visita, dhe psikiatri te mbushi mendjen t'i besh reklame.

                        2. L
                         Loni pe Saigoni

                         Bandat kishin të drejte: Fronti nuk perfaqesonte gjithë popullin, por Nanen Parti... Mendoj se nuk është kurrkund krim as faj, as gabim te te mos pelqeje, më saktë të të mos pelqente Nana Parti... Ishte dhe është thjesht një e drejte t'améliorer e njeriut...

                         1. e
                          ec aty

                          Bandat kishin shume te drejte! Pse te shkonin femrat ne shkolle? Le po deshen me shku femrat edhe ne pune e aksion! Puuuu marreee .... Prandaj nuk duhej leju hapja e shkollave dhe msusit duheshin vra vallahi, se ishin kamunista. Nji kshu. Rrofshin bandat!

                         2. L
                          Loni pe Saigoni

                          Vetë s'arrij ta kuptoj se si nje komb qe është katandisur si mos më keq, si asnje popull tjetër mbi dhe, të nxjerrë një shkrimtar aq të madh... Burri lepin vetëm grua

                          1. A
                           Astrit

                           Poezi At Zef Pllumi. Historia e poezisë: Mark Miri pushkatuar në 26 gushti vitit 1946 bashkë me dhjetë burra nga fshati Gurëz rrethi i Kurbinit. Janë pushkatuar pa gjyq: Zef Miri, Ndue Miri, Ndue Frani, Gjon Vati, Nikoll Deda, Mark Staka, Nik Tom Prela, Matush Kola, Zef Nik Staka, Me 30 Tetor 1946 janë ekzekutuar edhe tre të tjerë: Dr.Llesh Gjergj Miri , Tom Nik Keqi, Ndue Gjon Uci. Zefi Pllumi në pohimet e tija para hetuesit pohon:Veprimet e pushtetit Komunist më kanë revoltue, kur ai ka ekzekutuar disa vetë. Kjo më ka bërë të shkruaj midis të tjerave një vjershë që i kushtohet ekzekutimit të dajës tim Mark Mirit nga Malësija: Pre i frot e ndyet (Pabesi e madhe e ndyrë) Dialekti gegë i krahinës së Shkrelit Jo ska burra ( s’ka trima me i dal zot terrorit komunist) Malësija hesht ( Malësia s’po rreagon ndaj terrorit) Pre i frot e ndyet e mbledhun prej kalmosit = (pabesi e madhe e ndyrë e ardhur nga njerëz të mallku Njerëz të gjithë pa rod = ( njerëz racë e keqe) Të gjithë të pa zot e të t’shitun = ( të gjithë s’besojnë në Zot e mercenar) Me rrena e tradhti kan shkelur votrën malsore Votrën Shqiptare E lidhe burrat e dheut = ( kanë lidhur burra e nderuar) Djemtë e malsis Kan var kan pushkatue = ( Kanë varë në litar e kanë pushkatuar) Malcia hesht me fut të zezë në krye ( Malsia hesht me shami të zesë në kokë, mban zi për vdekjet)

                           1. V
                            VFLP

                            Bashkepunetoret e fashizmit dhe te bandave kriminale te Gjon Markagjonit moren denimin e merituar!

                           2. ¿?

                            Banda e bytheshkerdhyerve perbehet nga: E verteta dhemb, por sheron, Tanguli, Populli, uhahahaaaaaa, kot me t'pyt, VFLP, ANTIKOMUNIZMI-VIRTYT I MASKARENJVE E BUDALLENJVE Nuk mund te kete kaq shume bytheshkerdhyer, eshte ose nje i vetem qe perdor gjithe keto nick-e idioteske, ose e shumta dy. Megjithate, si pjese e studimit psikoanalitik "Bytheshkerdhyerja dhe lidhja me Enver Bythen si shkak i demences ne moshe te re" pritet te grumbulloje fakte qe lidhen me sindromen Obsesive - Kompulsive qe shfaqet ne persistencen komentuese duke perdorur te njejtat koncepte deterioruese si trupeshk, katunar, idiot, mungese ilaçesh, po sidomos prapambetjen e rrezikshme mendore qe e kondicionon kete gjendje, pjestaret e kesaj liste behen kontribues te dobishem lidhur me kerkimin qe kryhet per te zbuluar ilaçin qe i shpeton keta te gjore nga semundja e rrezikshme mendore, viktime e te ciles kane rene qysh ne kohen e Enver Bastard Gjirokastres. Sa me shume te komentojne keta gjynahqare aq me shume te dhena mblidhen. Falemnderit, nga Instituti i Studimeve Psikanalitike.

                            1. p
                             psikologu

                             Neser ke takim me specialistin ne oren12.00!

                             1. ¿?

                              Une jam vete specialisti o loqe, po deshe hajde te ta korrigjojme pak trurin. Vizita e pare eshte falas. Adresa: Instituti i Studimeve psikanalitike, Rruga Jot'eme, Nr. 5

                            Lini një Përgjigje