Lamtumirë Nasho Jorgaqi! Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur

25 Gusht 2022, 19:26Kulturë TEMA

Lamtumirë Nasho Jorgaqi! Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur

Është ndarë nga jeta sot pasdite në Tiranë, Nasho Jorgaqi.

Nasho Jorgaqi lindi në vitin 1931 në Fier. Ai ishte shkrimtar, skenarist, hulumtues dhe studiues shqiptar nga më të njohurit, doktor i shkencave, “Mjeshtër i Madh i Punës”.

Ai është autor botimesh letrare, skenarësh filmash, përkthimesh dhe botimesh shkencore.

Nga krijimtaria e tij e gjerë përmendim veprat: Dashuria e Mimozës, Ëndrra dhe plagë, Tomka, Antologji e mendimit estetik shqiptar, Udhëtim me Fan Nolin, Larg dhe afër, Mërgata e qyqeve, Estetika e fjalës shqipe, Portrete dhe gjurmime.

JavaNews u shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjes Jorgaqi, miqve dhe kolegëve.

Homazhet do mbahen nesër në Akademinë e Shkencave nga ora 12.00 në 14.00.

37 Komente

 1. S
  Shëndëlli

  R.I.P. frate

  1. d
   demokrati

   Ishte Shqiptar Safi

   1. S
    Sima Thonë

    M'a mornë o Limbe gojëtarnë. Ç"pikë bir'o Ç'faqiu Stelë Doranit... Kot'c"ka nuk'u àe kot'c'ka benet dermile shtiri M'Anastase .

  2. B
   Buda

   Ishte gazetar, shkrimtar, studiues dhe njeri i mire, i lehte i qofte dheu!

   1. S
    Shkodrani

    Ngushellimet me te sinqerta families. U rritem me veprat e mrekullueshme te nje shkrimtari te madh. Faleminderit Z. Nasho Jorgaqi!

    1. I
     I padiskutueshmi

     Thjesht nje shkrimtar i madh! Karakteristik shkrimet e tij! Elita e shkrimtareve te vertet me laps e leter!

     1. J
      Jorgo

      Jo vetem shkrimtar por edhe shqiptar i madh

      1. A
       ALBAN DEGA

       NASHO JORGAQI- NJE KORIFE I LETRAVE SHQIPE …. NE ALTARIN E PAVDEKESISE Do na ndricoje si nje yll i pashuar nga Panteoni i Kombit me kryeveprat e tij ! Mirupafshim Nasho Jorgaqi! Per ty nuk ka Lamtumire persa kohe do te jetojne veprat tua te pavdekshme !

       1. e
        eli-tiv

        Ngushellime familjes...cmoj vepren e tij..

        1. L
         Lala i Lushnjes

         Vdes Shqipëria, pak nga pak dhe vetëm vdes. Ngushëllime familjes dhe të afërme!

         1. D
          Durrsaku

          Qoft i leht dheu. Shkimtar i madh, do te vecoja "Mergaten e qyqeve"

          1. K
           Kita Sallabanda

           I paharuar kujtimi dhe vepra e ketij shkrimtari e njeriu me kulture dhe fisnikeri

           1. X
            Xhahil Bilbili

            Po ikin nje nga nje monikanet.Nuk jam pesimist po brumi qe po gatuhet veshtire te lindi njeres te tille. Ne keto fusha po ndjejme dimer te eger.Te shohim ku do perfundojme.Gjithesesi te ndjerit i qofte dheu i lehte.

            1. ¿?

             O Xhahil, sic e paske zgjedhur nickun, ashtu edhe na qenke. Po ç'jane keta "monikanet" o aman? Me jep ndonje sqarim te lutem.

            2. P
             Pena e thyer në mes!

             Udhë e mbarë sipun i disidencës shqiptare. Në ferr inshallah

             1. p
              populli

              Po cfare lesh shkrimtari qe ky aman. Ky, I mergates se qyqeve, i partishmi....u be qyqe vete tani po ta lere shen pjetri.....mjaf se late Nam me kete I madh per cdo sherbetor te dulles. Futi prapa dhe nje decorate meta dhe e rregulluat...

              1. l
               lexuesi

               ti mor bole injoranti, jo qyqe, po kerme per krimbat do behesh, i ke ditet e numeruara ... bstard!

              2. A
               ADHURUESI

               Ngushellimet me te sinqerta familjes se profesorit. Ndjej nje trishtim te thelle per largimin e tij. E kam pasur profesorin tim te Letersise Shqipe ne Fakultetin e Gjuheve te Huaja. Asnjehere nuk ja bera te ditur se vinim nga i njejti qytet dhe babai im ishte mik i ngushte me vellain e tij te ndjere, sepse ai rrezatonte miresi dhe dashuri njerezore me te gjithe, pavaresisht nga vije. E kam vleresua gjithmone si nje njeri shume paqesor, mendjendritur dhe shume dimensional. Madheshtia e tij si shkrimtar, studius dhe perkthyes do te mbetet e pakrahasueshme. Ndonese kisha si orientim gjuhet e haja, profesorin e adhuroja per mjeshterine qe perdorte ne latimin e fjales shqipe. Perkthimet e tij, harmonia, muzikaliteti dhe gjetja e fjales te linin pa fryme, zbulinin anen magjike te gjuhes sone, te cilen profesore e donte aq shume. Lexoni "Lulet e Molles" te nobelistit John Galsworthy, perkthyer nga profesori dhe atehere do te magjepseni me shqiperimin e tij. Profesori do te mbetet perhere si nje nga figurat me te ndritura te kultures dhe te letersise sone. Lamtumire profesori im i dashur dhe u pehesh ne paqe!

               1. l
                leefazo

                Rralle komentoj, por kete here e shikoj te aresyeshme te jem ne nje mendje me ju. Pershendetje!

               2. A
                Ana

                Ngushëllime familjes! Një shkrimtar i mirë,cstudiues i përkushtuar dhe pedagog model. Ish- studente

                1. S
                 Studenti

                 Shkrimtar, studjues dhe mbi te gjitha Njeri i mrekullueshem. Profesor Nasho Jorgaqi na la vepra te vyera, nje pene e rralle, me shpirt te madh atdhetari. Ngushellime familjes se tij. I paharruar, profesor i dashur, figure e nderuar dhe e respektuar! Dheu te qofte i lehte!

                 1. O
                  Operacioni Zjarri

                  Lamtumire gjigand. Prehu ne paqe.

                  1. ¿?

                   Kete fjalen "gjigand" ne RilinIDIOTET e kemi te rezervuar vetem per liderin tone global, prandaj mos e perdor vend e pavend, more vesh apo jo, se nuk merr PPP pastaj.

                  2. R
                   Rexhina

                   Shkrimtar i madh.Romanet e tij te mbanin ne emocion deri ne fund.Ngushellime familjes.Te qofte e lehte lendina.

                   1. A
                    Antikomunist

                    Ish spiun i sigurimit

                    1. T
                     Tropoja

                     Nje komunist me pak

                     1. L
                      Liri

                      Lamtumire i nderuar Prof. NASHO. R.I.P.

                      1. S
                       Spiro

                       Nderim për Profesor Nasho Jorgaqin Iku dhe “ Shtërgu i fundit” për të shkuar te qiejt e Lasgushit! Poet, romancier, studiues, shqipërues dhe profedor i letërsisë shqipe duke lënë vepra dinjitoze. U prehtë në paqe! Ngushëllime familjes

                       1. S
                        Spiro

                        Iku dhe “Shtërgu i fundit” për t’u prehur përjetësisht pranë Lasgushit dhe të tjerëve në qiellin e përjetshëm! Iku dhe njl penë e artë që i dha kulturës sonë shqiptare vepra dinjitoze! Nderim për jetën dhe veprën e Prof. Nasho Jorgaqit! U prehtë në paqe! Ngushëllime familjes dhe të afërmëve!

                        1. E
                         Erdogan

                         Athanasios Jorgaqis (Nashua) ishte nje Greke nga Vorio Epiri zoterinj. Dhe nuk ka lidhje me ish Epirotet qe u turqizuan nga Osmanet dhe sot perbejne shumicen e kesaj popullsie te vetequajture Skiptare. Ngushellime familjes.

                         1. T
                          Tironci

                          I qoft dheu i leht kti gjeniu te letrave shqiptare kti shkrimtari te madh qe la gjurm te mdha ne letrat shqiptare , nje e nga nje po shuhen korifenjt e kti kombi kjo esht fatkeqsia me e madhe komtare , ngushellime familjes dhe te afermve te zotit Nasho Jorgaqi , do ngelet i pa harruar per lexusin shqiptar .

                          1. Y
                           YLL

                           Nashua nje puthador i Sigurimit Shtetit qe ben te qajne vetem ish-Sigurimsat e konvertuar ne Patronazhiste.

                           1. M
                            Mina Naqo

                            Humbje e madhe per familjen dhe te afermit, per kulturen shqiptare dhe per gjithe Shqiperine. Ngushellime familjes. Qofte i lehte dheu, U prehte ne paqe!

                            1. N
                             Nevruzi pogr

                             Nugushellime familjes Njerzit e mire nuk vdesin kurre

                             1. m
                              mohikani

                              kuku kuku kuku

                              1. L
                               Limbe

                               Zborak rob i kafazit .

                              2. M
                               Mergata e qyqeve

                               Mergoj the ky qyqi i mergates se qyqeve!

                               Lini një Përgjigje