Bujar Kapexhiu: Zgjodha të jem i varfër, por me shpirt të pasur. Kam vuajtur shumë në komunizëm, por i kam falur

23 Maj 2022, 19:05Kulturë TEMA

Bujar Kapexhiu: Zgjodha të jem i varfër, por me shpirt të pasur.

Bujar Kapexhiu këtë të hënë ishte në programin ‘Abc e Pasdites’. Gjatë intervistës, ai tha se ka qenë i përndjekur gjatë regjimit komunist.

“Zakonisht këtë pyetje ma bëjnë të huajt, kur marrin vesh që e kemi pësuar dhe thonë ‘po mirë me ata të tjerët që u ngritën kundër teje çfarë qëndrimi ke mbajtur?’

Edhe unë i kam thënë, i kam takuar, i kam përqfuar, kam thënë ashtu ishte ajo kohë, por ama nuk e quaj të pranueshme atë gjë që kanë qenë në atë kohë prokurë, gjykatës që kanë dënuar njerëz dhe sot vazhdojnë të jenë o në Parlament, o në krye të gjykatave dhe prokurorëve.

Kjo do ishte e papranueshme. Do të ishte fyese për secilin prej nesh, ata që kanë qenë në diktaturë, kanë firmosur, kanë dënuar, burgosur, kanë vrarë, ata duhet të largohen nga jeta publike, qendrat dhe institucionet shtetërore.

Nuk duhet të qëndrojë në kuvend, në gjykatë, KLP apo SPAK. Nëse ata nuk do të jenë, unë do të kem më besim tek drejtësia”, tha karikaturisti Kapexhiu, që së fundmi i është bashkuar lëvizjes së Sali Berishës, ish-sekretar komunist, periudhë për të cilën ai thotë se ka qenë i përndjekur.

Ai shtoi se:

“E kam kuptuar se ishte situata e tillë, ai ndoshta për të ruajtur vendin e punës, fëmijët… Unë nuk besoj ata artistë të dobët të cilët që sapo gjenin rastin kritikonin”.

Kapexhiu thotë se familja e tij donte që ai të bëhej inxhinier, jo artist.

“Kush e di sa ndërtime do kisha bërë. Por jo! Më mirë një shpirt të pasur dhe një xhep të varfër, se sa një xhep i pasur dhe një shpirt të varfër.

Pasioni im ishte gjithmonë te arti, në atë kohë ishte periudha që studionin për mjekësi, dhe ime më thoshte ‘po ja, kur më pyesin çfarë e ke djalin, inxhinier, doctor? Çfarë t’iu them? Palaço?’ Kalonte në ekstrem”, shprehet ai.

29 Komente

 1. A
  AX

  Plehurine ishe, je dhe do vazhdo sh te jesh sa kohe ben hije mbi toke. Si ste vjen turp. E keni bere me fjale te gjithe sigurimsat te thoni se keni qene te persekutuar.

  1. M
   Maturanti

   Ore Jari, po ti ishe tape ne shkolle te P.N.Luarasi, mezi kaloje. Vetem duke bere palacon fitoje notat kaluese. Suksesin ta dha arti, madje festivali i 11, se ndryshe do ishe nje madravello rrugeve te Tiranes.

   1. E
    Evi Kokacari

    Bujar Legeni Dibran ,pa Din e Iman

    1. k
     k

     Ke vuajtur ne komunizëm dhe i mban ison komunistit berisha ? Duhet të mbyllesh në një "zendo"japoneze dhe të reflektosh gjatë,zotëri.

     1. V
      Vranakonti

      O Kafexhiu ! Paske vuajtur ne komunizem? Pse? Sepse te beri artist dhe na ke çare bythen me ato servilizmat e tua. Vuajtja jote ne komunizem do ishte me mire sikur t'a kishin q... nene e babe do ishte me mire.

     2. q
      qeka bo si terrorist ilsamik qerrataj

      ky duket si kshilltari me i afert i islabullahut

      1. T
       Taras Bulba

       Or byth lepires ,sa te njeh mamaja nuk te nje tjeter kush ,ajo mir ta paska thene Palaco ,ashtu je qene ne rini e po Palaco je sot ne pleqeri,pse mor byth lepieres nuk thua edhe per sekretarin e partise se punes Sali Sheqere Ram Berisha ,po mut do ngelesh deri sa te japesh shpirt ,e ne ferre do shkosh

       1. V
        Vlonjati 12

        Ky palla ne cau b…. na merr poza si i persekutuar nga regjimi , e perse se ishte pjese e festivalit te 11 . Legen e paburreri mbeti ky njeri

        1. P
         Patrioti Verior

         Bujar, je nje shemtim i vertete. Nuk ia vlen te shkruaj me gjate per ty.

         1. T
          Tomi

          Ime me thote bajari kapemosekapxhia, qe eshte nga dibra modhe, kur duhet te thote nana jeme. Po dhe si tirons po deshi duhet me thane ija eme. O kapxhicatekapeshhajdekapktetimin o badole e komunizmit. Po ku te ka persekutu ty o deficent, ti karikatura ke bere ne ate kohe ke hosteni hosten e legen je prape. Ca po na thua ste kemi marre vesh asnjehere. Shko lepija atij loqes se shtremet vicidolase ate bej ti.

          1. D
           DEMOKRATI

           PO MORE QELBESIRE JU DHE SALI KOMUNISTI ME TESTE PARTIE QE VITI 1968 KENI VUAJTUR ME SHUME NE KOMUNIZEM SEPSE KENI NEPER INTERNIME JU QELBESIRA TE KISHE VUAJTUR TI NUK DO ISHE LEPIRES I SALI KOMUNISTIT QELBESIRE.

           1. F
            Fjala

            PO lereni mutin ; ai eshte i mbaruar, me keta muter do merremi tere jeten? Bojkotejeni keto lloj gjallesa bastarde. Paska qene i vuajtur me floket kaçurrela mbi veshe dhe aktor fashist e tradhetar tek "Dueli heshtur"! Te gjithe ata qe i bashkohen Sali Sheqeres jane shqiptar bastard.

            1. T
             Tualet Palla

             Tomor Alizoti-Ramës: Po të mos ishte Partia e Punës ti dhe Olsi do shpërndanit çadra në Dhërmi e Vuno Ky eshte KM pa Kristaqin qe futi ne burg artistet e vertete

             1. L
              Loni

              Po mire ata qe kane sherbyer ne diktature sipas teje i bie ti bejme te persekutuar te sistemit demokratik sic kane qene te tjeret te persekutuar te sistemit komunist.Ç'eshte kjo lufte klasash ne demokraci....une di qe ne demokraci kush ka merita punon e drejton aty ku duhet.Akoma do vazhdojme me teorite e saleut per bijte e eterve....ça logjike eshte kjo?

              1. L
               Lala i Myzeqesë, pa Myzeqe

               O Loni, na gënjyen o xhan na gënjyen. Demokrcia në kuptimin e vërtetë të fjalës është tjetër gjë. "Demokracia,, që jetojmë është mashtrim dhe më e ndyrë se Nazizmi. Hitleri të hiqte një plumb dhe mbaroi puna. Tani të vënë shqelmin në fyt e të marin frymën javash-javash. Cdo ditë jemi nën turturën e " pikës së ujit,,.

              2. k
               km

               Bujar,nenen e Ke patur zonje grua.Vellain tende,lulin e kam patur shok te rimise time te rruga e Elbasanit.Kam ardhe dhe ne shtepine tende,prapa ish muzeut lenin-stalin.Ti vete,lolo Ke qene e lolo Ke mbetur.Turpi eshte yti ,Jo i tyre

               1. M
                Miresia siedhe Ligesia eshte e stampuar surratit t

                Edhe pa fol fare i Miri ose i Ligu , fytyra e tij te flet shume qarte ,sa cfardo llafollogjie te perdoresh ti per t'i ndryshuar drejtim se Vertetes , vetem sa te ben qesharak e me te urryer

                1. S
                 Shefqet Çela

                 I NDRITË SHPIRTI SË ËMËS . Ajo paska shqiptuar e para fjalën p a l a ç o .

                 1. N
                  Niku

                  Edhe une kam vuajtur o Bujar, qe isha 12 vjec kur u nderrua sistemi, jo me ti. Ti beje karikatura te "Hosteni", filma me kapter Ramiun, Memo Kovacin dhe midhjet e Butrintit dhe ti paske qene i persekutuar e? A te qifte nai gjo e eger ishalla, ja rrasni te gjitha deshtimet tuaja komunizmit. Ne filma role dytesore, te Hosteni prape dytesor, Filipi ishte me i mire. Me teatrin prape deshtak. Tani qe po i lepihesh merhumit deshtak prape.Kur je deshtak, je deshtak, s'ta ka fajin komunizmi, ta ka koka jote.

                  1. 1
                   1

                   Ne rini ke qene aktoruc,ne pleqeri je palaco1

                   1. J
                    Jimi

                    O Jari na hengsh mune ! Kaq mjafton, se te replikosh me nje lengaraq si ty eshte e kote !

                    1. Çobani

                     z.Karexhiu! Të më falësh.Ngatërova p-në me rë-në,gjëra që ndodhin. Për herë të parë po thua një të vërtetë absolute.Dhe këtë nëpërmjet fjalëve të nënës tuaj të nderuar.Sa e njeh nëna evlatin ne moshê minorene,s’besoj se mund t’a njohë dikush tjetër. Asaj si nënë i ka ardhur keq të t’a thotë me seriozitet.Ju jini palaço i lindur.2 Peshën më të madhe si njeri e ke ne togfjalëshin e mbiemërit cilësor të profesjonit tënd.

                     1. z
                      zgalem

                      Nuk zgjodhe te jeshe i varfer , po zgjodhe te jeshe i poshter kongjenital < Zgalem

                      1. x
                       xheJ. eN. Bi.

                       Nënën e paska pasur të zgjuar Jar Kapexhiu. E paska ditur që djali i saj do bëhej një palaço dhe vërtet ashtu ndodhi si e kishte parashikuar nëna një PALAÇO.

                       1. f
                        fisniku

                        Cfar ka vuajtur ky bishti i qenit, per cfar varferie flet, sa i madh eshte lokali qe te fali Sali non grata...

                        1. a
                         anti25642654censurë

                         "Zgjodha të jem i varfër, por me shpirt të pasur" mos mor bepin,mos!! mos mor hajvan,mos u përpiq të na gënjesh!! ti je një copë hajvani që se ke shokun!!ti je budalla o bepin kapexhiu!! të ishe i mënçur!? atëherë do të thosha ke të drejtë!të ishe i mënçur dhe të ishe në këtë gjëndje që je,do të të thosha"bravo bujar,zgjodhe ndershmënrinë e varfër,përpara pasurisë mashtruese"!! por jo!! si je një snobist që dështimin tënd e quan si "zgjedhjen"tënde!! jo bepin kapexhiu,jo!! ti nuk munde të arrish atë që ke dashur,vetëm e vetëm falë trashësisë mendore,që zotëron!! ti je një budalla,dështak që as për të përfituar nuk je në gjëndje të veprosh!! për të përcaktuar fjalën "trimëri",dhe personin që ne e quajmë trim,duhen disa kushte!! nuk mund të quhet trim një person që nuk e ka aftësinë ta kuptojë,ta parashikojë,të njohë pasojat që sjell rreziku!! trim quhet ai që njeh frikën,njeh pasojat që sjell veprimi i tij dhe vepron në bazë të tërë këtyre llogarive!! pra një njeri që vepron pavarsisht se e di fare mirë që veprimi i tij,mund ti,do ti,sjellë pasoja të padëshirueshme!! duke e konvertuar në rastin tënd këtë shpjegim për trimërinë,ti nuk përmbush asnjë nga këto kritere!! e mbi të gjitha ti do të na mashtrosh!! dështimin tënd do të na i shesësh për vyrtyt!! IDIOT!!!!!!

                         1. B
                          Bisha NANO

                          O KAPEXHIU BUJAR, KUR NA DOLE I PERSEKUTUAR, KUR BEJE KARIKATURA PRO RREGJIMIT TE KOHES ??????

                         2. A
                          Arber iliri

                          Nuk ja vlen me u marr me këtë tip.Pa vlera.

                          1. a
                           american16al

                           Fukaralliku ne pergjithesi eshte pa aftesi dhe zgjedhje, zoteria mos beje llafollogji boshe por te thite se per mentalitetin e tij medioker eshte aty ku eshte tani..!!

                           Lini një Përgjigje