Greqia qan ikjen e kompozitorit të “pashkollë”

20 Maj 2022, 19:48Kulturë TEMA

Greqia qan ikjen e kompozitorit të “pashkollë”

Vangelis, kompozitori grek më i njohur për muzikën fituese të Oskarit për filmin “The Chariots Fire”, ka vdekur në moshën 79-vjeçare, njoftoi Agjencia e Lajmeve të Athinës (ANA).

Duke cituar një deklaratë nga zyra e avokatit të tij, ANA raportoi se Vangelis ndërroi jetë të martën vonë mbrëma, pa treguar shkakun e vdekjes.

Evangelos Odysseas Papathanassiou, i njohur si Vangelis, lindi në Volos më 29 mars 1943 dhe është një nga kompozitorët grekë më të famshëm dhe më domethënës të të gjitha kohërave.

Ai përvetësoi tonet e këngëve popullore greke dhe muzikës korale ortodokse, por nuk kishte një arsim formal muzikor, i cili, siç tha më vonë, e ndihmoi të ruante ndjenjën e krijimtarisë.

Ai e filloi karrierën e tij profesionale muzikore në vitet 1960 duke bashkëpunuar me disa grupe të njohura rock si “The Forminx” dhe “Aphrodite’s Child”.

Gjatë viteve 1970, ai bashkëpunoi me këngëtarin kryesor të grupit progresiv rock “Yes”,Jon Andersen dhe publikoi disa albume me emrin e përbashkët artistik “Jon dhe Vangelis”.

Vepra e tij më e famshme është muzika për filmin “The Chariot of Fire”, i cili tregon për triumfin e një grupi vrapuesish britanikë në Lojërat Olimpike të vitit 1924.

Ritmet pulsuese të sintetizatorit dhe melodia e turbullt e bënë sekuencën fillestare të ngadaltë të një grupi atletësh që vrapojnë në plazh modelin në të cilin filmi përfaqëson sportin.

Ai përçmoi popullaritetin e jashtëzakonshëm

Vangelis dikur tha se muzika, e cila i solli atij një Oscar dhe ishte në krye të top-listave për javë të tëra, ishte pjesërisht një nderim për babain e tij, i cili ishte një vrapues i zjarrtë amator.

Por ai e përçmoi disi popullaritetin e madh që gëzonte.

Gjatë karrierës së tij, ai shkroi dhe kompozoi pothuajse 60 albume, dhe kritikët muzikorë e konsiderojnë atë një nga kompozitorët më të mëdhenj të muzikës elektronike të të gjitha kohërave.

Në vitin 1992, Franca i dha Vangelis Urdhrin e Kontributit në Art.

Që nga viti 2008 është doktor nderi i shkencave.

6 Komente

 1. N
  Nick_the_dick

  Ai ishte mjeshtër për muzikë elektronike o Mero. Ndoshta vepra më e arrirë nga Vangjeli është melodia (conquest of paradise) e filmit 1492, që përshkruan zbulimin e Amerikës nga Kolombi.

  1. k
   kot per informacion

   Ne Volos nuk ka asnje "grek". Volosi eshte qyteti-port i krahines se Thesalise. Kryeqendra e Thesalise eshte Larisa. Popullsia ne kete krahine eshte ne shumice derrmuese vllaho-arvanite (mix vlleh dhe arvanite). Popullsia vllahe eshte me shume e perqendruar ne zonat malore, ndersa popullsia arvanite me shume ne zonat fushore dhe ne ishuj (Skopelo, Aloniso, Jura, Skiatho). Ne qytete popullsia eshte krejtesisht e mixuar, nje mixim qe ka filluar qe ne shek e XII-te gjate kohes kur princat shqiptare te Epirit, Mihal Duka dhe Gjon Duka ishin sundimtare edhe te Vllahise se Madhe (sic quhej ne ate kohe Thesalia). Gjate gjithe historise mesjetare nga te gjithe historiografet, ne te gjitha shkrimet e kohes, popullsia e Thesalise quhet vllaho-arvanite. Thesaliotet e sotem ngjajne ne veshje dhe ne tradita, ne vallezime dhe ne kenge, me tosket dhe me camet. Veshja tradicionale kryesore edhte fustanella dhe jane njerez te beses. Vallezojne camce dhe kendojne toskce. Ne Thesali ka patur edhe popullsi turke, e cila eshte larguar qe aty pas vitit 1925. Me shume mundesi bashke me ta jane larguar edhe popullsi myslimane jo-turke (shqiptare dhe sllave). Pas vitit 1925 dhe pas vitit 1990 (te ardhur nga Bashkimi Sovjetik) ne kete krahine jane vendosur edhe popullsi me origjine nga Azia e Vogel, te quajtur prosfigies dmth ardhacake ( ponte, karamanlinj, kapadokinj ). Veshjet, traditat, kenget dhe vallet e popullsive prosfige jane krejtesisht te ndryshme nga ato te vendasve (ato duken krejtesisht si turke).

   1. B
    Balo

    Pirdh ore pirdh se lirohesh! Ti mbaj dokrrat historike,kurse bota bën përpara! A nuk e kupton o qyq se këto që thua na ulin më shumë,sesa të na lartësojnë!? Paskan qenë shqiptarë dhe bënë emër për botën,kurse vendin e tyre e lanë në dorë të halldupit!? Dhe vendi i tyre u bë me halldupin,prandaj sot halldupët si ti kujtohen për ata " shqiptarët" atje vetëm kur ndonjëri bëhet i njohur në botë,përndryshe ata janë "grekë muti"! Mjaft ore i panxënë,i pangrënë,i palarë dhe i paparë! Karagjozë që nuk e keni shokun,çdo gjë e hajrit në botë paska origjinë shqiptare, kurse Shqipëria vetë është fole' harabelash plot glasë.! "Bëje vendin tënd të denjë të jetosh në të ,dhe po të duhet edhe të vdesësh për të" thotë një i mënçur.. Vendi i atyre që ti quan " shqiptarë" është Greqia,atë vend veselitën dhe për atë vënd vdesin! Pranoje në mos do të vdesësh idiot!

    1. k
     kot per informacion

     C'pate qe kerceve si kacagjel o Balo Bolja? C'te pickoi o qenie inferiore? Ua ua ua, c'pate o torrollak trupeshk? C'lidhje ka informacioni per dicka, me "te na ulin apo te na ngrene ne si shqiptare"? O kokrra e budalles, o njeri me komplekse inferioriteti, ti paraprakisht je i ulur ne bythe, madje madje je zvarranik me turi ne mut, pa karakter dhe pa intelekt. Ndryshe nuk ka si shpjegohet reagimi yt prej gomari. C 'lidhje ka ky informacion nese dikush ka bere karriere, apo do beje ne te ardhmen, apo nuk do beje fare karriere? O teveqel, thirri mendjes! Me siper jepet nje informacion fare fare paraprak per historine mesjetare dhe perberjen e Thesalise e cila sot ndodhet ne shtetin e ri grek, nderkohe qe vetem para 110 vitesh nuk ishte aspak pjese e shtetit neogrek dhe askush nuk e di si do jete pas 110 vitesh te tjera. O Psikopat Balo, cdo gje eshte relative ne kete bote. Sa i trashe qenke o fshatar! Idiote te lindur si puna jote jane e keqja e ketij vendi, perndryshe ne do ishim shume me perpara ...

  2. T
   TURIEMIGR

   U SHTRUA NE NJE SPITAL NE PARIS I INFEKTUAR ME COVIT. NJE KOLOS, QE LA MBRAPA NJE VEPER QE DO I REZISTOJE KOHES , UDHE TE MBARE ,I PAHARUAR DO TE JETE EMRI YT , VANGJELIS !

   1. I
    Iliri

    Botimi eshte me se i sakte dhe i perpikte , shto dhe ti dicka nese di me teper se botimi dhe kjo nuk eshte gje e keqe te shkruash dicka qe te tjeret nuk e dine .Jo per cdo gje e ka fajin Merua , thuaje mendimin tend pa hedhur fajin dikujti ........

    Lini një Përgjigje