Ndahet nga jeta në New York, gazetari shqiptar Dalip Greca

17 Maj 2022, 19:16Kulturë TEMA

 

Ndahet nga jeta në New York, gazetari shqiptar Dalip Greca

Dalip Greca, gazetar I njohur shqiptar I viteve 90, ështyë ndarë nga jeta më datë 16 Maj 2022, në Neë York, pas një goditje në zemër.Greca u nda nga jeta në moshën 72-vjeçare duke lënë pas dhimbje për familjen e tij, dy vajzat, djalin dhe gjithë miqtë.

Dalip Greca e ka nisur karrierën si gazetar lokal pranë gazetës lokale “Traktori” në Lushnjë, duke vazhduar më pas tek gazeta Republika në Tiranë. Pas viteve 2000 Greca emigroi në SHBA ku filloi punë fillimishtë pranë gazetës shqipyaro amerikane Ylyria e më pas drejtoi gazetën oeriodike “Dielli” organ I federatës “Vatra”.

Në një mesazh ngusëllimi pë rikjen e tij kryetari I Federatës “Vatra” Ilmi Berisha shkruan se “ikja e Dalip Grecës largon brenda nesh një copë të rëndësishme jete të kthyer në përkujtim të përjetshëm.Sot, të gjithë kemi humbur shumë. Miqtë një mik special, shok, vatran, patriot, familjar e veprimtar të pa zëvendësueshëm në kauzat ku Dalip Greca bëhej pjesë.”

 

 

 

5 Komente

 1. S
  Shkenca dhe Jeta

  Ngushellime per familjen e te ndjerit! Per "TemA"-n: gazeta lokale e qytetit te Lushnjes ka qene "Shkendija" dhe jo "Traktori", emer te cilin ka patur ekipi i futbollit te qytetit.

  1. "
   "BOHOTINA"

   I sakt "Shkenca dhe Jeta". E kishte Skendia. U preht ne paqe.

   1. M
    Martin

    Ngushellime familjes dhe gjithe zogisteve shqiptare!

    1. B
     Baton Gostivari

     Ndristë për jetë shpirti i tij. Pjesë e kështjellës kombëtre shqiptare. Me nderime të përjetshme. Shëndoshë familja dhe farefisi e shokët e tij !

     1. t
      tironci

      Ngavashni se e bete hero te ndjerin shokun Dalip, por ai ne jeten e tij "prapa kuintave" e perdorte gazeten Dielli per sharje, ofendime personale deri ne fjale banale ndaj dikujt qe si shkonte pas isos se tij.

      Lini një Përgjigje