Ronela, i ati i saj i neveritshëm Marashi dhe ne shqiptarët

18 Maj 2022, 18:41Kulturë TEMA

Ronela, i ati i saj i neveritshëm Marashi dhe ne shqiptarët

Nga Rezarta Reso

Nuk po reshtin të tëra llojet e mediave pa sharë Ronelën. Nuk mbeti shqiptar pa u turpëruar nga kënga dhe interpretimi i Ronelës në Eurovizion. Nuk mbeti burrë e grua shqiptare pa mbyllur sytë nga veshja e Ronelës, nuk mbeti gjë pa u thënë e pa ulëritur.

Ronela: njolla e zezë e artit shqiptar! Ronela, njolla e zezë e shqiptarisë! Tani askush nuk do e përfilli më Shqipërinë! Morëm fund! Na fundosi Ronela. Ronela e ka fajin se është e paturpshme… Janë ngritur tërë analistët e politikës, harruan Berishë, Ramë, e kompani dhe janë më seriozë e më të vendosur se kurrë për  t’ia prerë  shansin Ronelës të bëhet presidente e Shqipërisë.

Një tragji-komedi e vërtetë!

Po i lejoj vetes të  kthehem disa dekada prapa kur isha studente në vitin e fundit dhe shpresoja, madje isha e bindur, që pas një jete pune në televizion (kisha filluar që 7 vjeç) pasi të diplomohesha do të më mbanin aty.

Drejtori/ Bajraktari Marash Hajati, kishte rregulla të tjera punësimi. Unë nuk i avitesha asnjë radari të interesave të tij. Megjithatë, ime më vendosi t’i kërkonte një takim dhe t’ia paraqiste tërë aktivitetin tim në vite, bashkë me mesataren 9.8 se mbase ai e shihte të arsyeshme të më jepte një mundësi që kisha ëndërruar tërë jetën. Ndërkohë  punoja si e jashtme.

Një javë pasi mamaja ishte takuar me të, një mesditë na lajmëruan të mblidheshim në sallën e kontrollit për një mbledhje të rëndësishme me Marash Hajatin. Mbledhja filloi me parullat e tij bajate te rolit të televizionit si zëri i partisë dhe vazhdoi me një sharje të programit që kisha prezantuar dy ditë më parë. NGRIVA! Nuk po i besoja veshëve, nuk po kuptoja fare seç po bëhej. Ai vazhdoi, “Jo po na vjen dhe nana jote e na thotë je tan dhjeta”.

“Mamaja ka thënë të vërtetën”, pata guximin t’ia ktheja ndonëse me zë të mekur e me gjunjët që më dridheshin”.

E pra isha rritur në televizion! Por Marashi, vazhdoi, “emision të bukur ka bërë Albana Mëlyshi me Zana Celën!” Kjo e fundit kishte disa kohë që ishte angazhuar dhe si përfundim i duhej vendi im. Se si ia gjeti anën Marashit, punë e saj, por unë nuk arrita të realizoj ëndrrën time.

E pra, sa herë dëgjoja emrin e tij, më pështirosej e nakatosej dhe vazhdoj ta kem atë ndjesi ndonëse rrallëherë e kujtoj. Ishte lajmi që e bija e Marash Hajatit, do përfaqësonte Shqipërinë në Eurovizion, më zgjoi kureshtjen, të shihja se ç’do ishte vajza e Marashit.

Pashë disa klipe e foto të saj, dhe m’u qesh me veten kur në vesh më vinin fjalët e tij sikur të isha përsëri në atë mbledhje. Degjova dhe këngën, një herë, dy herë. Nuk m’u duk e bukur, nuk m’u duk as për të mbyllur veshët. Në fakt më pëlqeu zëri i saj, ndonëse jo shumë i përpunuar.

E pashë përsëri natën e Eurovizionit. M’u duk se përcillte dinamikë, hare, pak tallava, pak si çdo këngë shqip! Asgjë e veçantë asgjë e shëmtuar. Kërcimi, disi i kopjuar pak i çorientuar, por asgjë e turpshme më shumë seç kemi parë nga këngëtarë nga mbarë bota, Janis Joplin, Madonna, Lady Gaga, Michael Jackson, Katy Perry…Ahhh ata janë të famshëm, nuk janë shqiptarë, po e vërtetë!

Më pas, pashë disa këngë të shteteve të tjera. Çdo të kenë thënë spanjolët kur panë kostumet bythëjashtë të vajzave të tyre??? Gërmova nëpër internet po përveç tifozllëkut për grupin e tyre, s’pashë gjë tjetër.

Përsëri më doli nga mendja që ata s’janë shqiptarë.

Kush e lejon Ronelën të bëjë si ata, ajo e bija Marash Hajatit, ajo që e mori me hile vendin e parë, apo që ia dhanë për të nderuar të jatin, ajo që vetëm na turpëroi.

Por mua m’u dhimbs Ronela! Ashtu siç m’u dhimbs vetja kur i jati i saj më uli në sytë e të gjithë punonjësve të televizionit se ia kishte premtuar vendin tim Zana Çelës.

M’u dhimbs Ronela, sepse ashtu si unë dikur plot ëndrra për televizionin, ajo ka ëndrrën e artistes, ka pasionin për ta kënduar këngën e saj, për ta kënduar fort.

M’u dhimbs Ronela sepse i pëlqen të vallëzojë me këngën e saj, e t’i jape ritmit tërë shpirtin e saj.

M’u dhimbs Ronela e kryqëzuar sepse guxoi të kërcente pa turp, pa tabu!

Ndoshta Ronela nuk ka nevojë për keqardhjen time, dhe shpresoj që është një vajzë e fortë dhe nuk do të sprapset nga kjo histeri mbarëkombëtare. Shpresoj se kënga tjetër e saj do jetë më e bukur e kërcimi i saj akoma dhe më “wild”.

Më duket shumë e trishtueshme dhe e turpshme që NE, shqiptarët, të kemi kaq mllef e vrer për njeri-tjetrin. Të vrasim pa më të voglin hezitim atë që bie ndesh me “Moralin Shqiptar”. Me një moral slogan që në të vërtetë ekziston vetëm kur dikush guxon.

Ronela është vetëm maja e ajzbergut të mllefit dhe urrejtjes që ne shpalosim kundrejt çdo gjëje ndryshe. Lexoja komentet nëpër facebook dhe i krahasoja me ato kundër individëve homoseksualë, zezakëve, romëve, kundër të droguarve, etj. Asgjë nuk ndryshonte. Helm, tallje, përbuzje, fyerje.

Kanë kaluar disa dekada tashmë, të një shoqërie të hapur, të lirë e pa censure diktature, por sa pak jemi qytetëruar, sa pak!

66 Komente

 1. p
  pap

  Bravo, znj, fabula e bën punën, një gur, katër zogj, Marashin, Ronelën, “pak” për vehten, por pa harruar edhe konkurenten!!! Gjynah që sistemi/Marashi të paska lënë jashtë edhe pse me mesatare 9.8! Pak, shumë pak mbaronin shkollat atëhere me një rezultat të tillë!!! Nuk mund të pretendoj se kush e meritonte atë vend pune në atë kohë, ju apo shoqja që ju përmëndni, por që Marashi paska qënë “largpamës” dhe të ka bërë një “nder” (thua pa dashje/apo ta ketë ditur “kodoshi” se do të vinte një dite…), nuk besoj se është e vështirë të kuptohet…..

  1. L
   Laura Mandi

   Zonja/ushka Reso. Te lexova. Nuk Te kuptova. Gjithëçka shkruaje, je e vetmja qe flet keq për Marash Hajatin. Kontrollo vehten, mbase për difektet e tua, nuk të ka futur në punë, sepse për probleme morali, nuk e ka përgojuar njeri të ndjerin. Ti, je e para dhe e vetmja, që flet negativisht për Marash Hajatin, kështu që, mendoj se ke bërë autogol, e për ndonji kusur tëndin…..nuk je pranuar. Nuk ka lidhje, mllefi për Marashin, të shkruash me glasë pule, për Ronela Hajatin, Rininë që të iku, nuk ka ç’ti bëjë njeri. Prandaj, për moshën që ke, dhe reputacionin që ke krijuar, mos e shty më tutje këtë temë, mbasi do të këthehet kunder teje. Ky është sugjerim. Bëj si të ta marrë mëndja. Shendet e pension të mbarë.

   1. R
    Raimond vlonjati

    Ronela nuk ra ndesh me Moralin Shqiptar ajo ra ndesh edhe me Moralin Europian, sepse ajo ngeli duke ferkuar zogun , here pas here Nderakaq aty ajo po perfaqsonte Shqiperine, jo veten e sa, ndaj duhej teishte serioze dhe dinjitoze ne paraqitjen e saj

  2. S
   Sara

   E vertete! Te lumte per mesazhin!!

   1. S
    Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

    Turkish telesehir continue...... gezuar ramazonin. Po keta jane njethundraket turq,nuk behen njerez kurre, keshtu do te vazhdohet edhe per shume shekuj....kshq vari kkkkkkk....pis miliet.

    1. Z
     ZadomizojJanullën

     E sigurt eshte se ty turqit apo shqiptaret muslimane te kane shkerdhyer nusen dhe te kane thyer hunden

     1. o
      o he o he

      ahahahhahahaha telesehir !!! skemi çbejme, do rrime my m popull qe jemi. ne shqiperi, "rrezaton" harbutlleku dhe sjellja prej idioti ne cdo moment, ne tv, ne rruge, ne pune, ne pallat, ne familje, ne farefis......rrac kafshe. hajd.....valle te mbare...."o sa mire me qene shqiptar"

     2. S
      Shaqo

      Ti qenke femer loqeeeee.

      1. N
       Natasha

       Shaqir, Po te ishte ashtu sic thua ti, Marashqevia do ta emeronte redaktore qysh te nesermen...

       1. D
        Dibra modhe

        Ahahahahaaaa....MARASHAVIA... Ishte 14 vjeçe Parashqevia atehere dhe qelbesira e Masashit abuzoi me ate...nje femije vetem 14 vjeçe

        1. S
         Shaqo

         Tasha thashe nga trute, jo nga bukuria...

        2. A
         Anri

         ???????????????????????????????????????? me lot..

         1. E
          Emigranti

          Po Marashqivine e ke takuar ndonjehere ate kohe? Se tani ka humbur si kripa ne uje ne Amerike.

          1. T
           Tipi

           Krahason Janis Jopplin, Madonen dhe Michael Jackson ne Ronela Hajatin.... ???????????????????????????????????? Klm!

           1. T
            Titi

            Rezarta perpara se te jesh ekstravagante duhet te jesh kengetare e zonja kurse Ronela nuk mu duk e tille prandaj krahasimi me Madonen dhe Ledy gaga eshte qesharak. Ronela mund te jet yll per buzuqet greke por ne eurovizion duhet nivel i larte artistik i cili nuk eshte i paket ne kengetare te tjere qe mund ta perfaqsonin Shqiperine.

            1. H
             Hysa nga tirona

             nuk kuptova asgje, asnje mut nuk kuptova. kush eshte pisi ose pisja: Marashi, Ronela apo Ardi Gjebrea? apo ne shqiptaret? qe e ka qi arditi ronelen nuk dyshohet. Arditi eshe pillar i madh.

             1. O
              Operacioni Zjarri

              Dushoj ore çun se ai eshte i krahut tjeter

              1. t
               tarras

               hahahaha, s eshte pune dyshimi, eshte aksiome, jo i krahut tjeter, vrimes tjeter eshte arditi

              2. V
               Vera

               nuk fitohet gje me shpifje...

               1. V
                Vejeni mutin se nuk shkoni ne burg.

                E ke gabim plako, Arditi eshte i LGBT.

                1. V
                 Vejeni mutin se nuk shkoni ne burg.

                 E ke gabim, lako, Arditi nuk eshte PILLAR, eshte B*THAR.

                2. B
                 Boston

                 Artikull i shkruar me kulture qytetare dhe shume realiste.

                 1. p
                  ppa

                  Shkrim i padenje, aq me shume per dicka qe nuk mund te verifikohet; nuk me sjell ndonje gje emri Albana Melyshi, por ne se vendi i eshte dhene Zana Celes, koha e ka vertetuar qe e ka merituar plotesisht; sa i perket autores ndoshta ka lidhje me Ivoni Reso, emer qe brezi yne e mban mend se ...thjeshte shkruante ....por te perdoresh epitetin " i neveritshem" per nje burr qe - indirekt une kam patur njohje - e kane nderuar pothuaj te gjithe , dhe mbas me shume se 50 vite, tregon qe ke patur ligesi qe ne rini, kur aspiroje te beheshe dicka.

                  1. B
                   Balla T

                   E paska shly borxhin Zana Cela

                   1. B
                    Boston

                    Artikull i shkrojtur me kulture qytetare dhe teper realiste.

                    1. V
                     Vrana Konti

                     O TI RESO! NA HABITE FARE! PO NA HIQESH SI SHENJTORE?!?! I THE TE GJITHA, PO SI NUK THE GJE PER TEKSTIN E LLAHTARSHEM ?!?! SI KA MUNDESI, SE KE MBARUAR PER LETERSI, DHE ME MESATAREN 9,8 DHE VETEM ATY S'TE SHKOI GJUHA?!?! NUK TE TRONDITI TY LETRAREN E MADHE TEKSTI HORROR?!?!?! IDIOTE!!!!!

                     1. c
                      ceni, boston

                      Rezarta, po ngateron nje kenge dhe nje interpretim qe perfaqeson nje shtet me nje koncert apo nje show a video qe mund te kete bere Madona apo Mikel Xhekson apo ku di une. Duke qene qe si Shqiperi dhe si shqiptare jemi cope cope ne sy te botes apo nukk jemi cope fare atehere neper evenimente te tilla sic eshte nje festival ku perfaqesohen shtetet e ndryshme dhe ndiqet nga miliona shikues, do te jete e mira qe nepermjet artit te bejme dicka te mire dhe te vleresueshme per te ndihmuar sado pak ato qe i kemi humbur dhe po i humbim ne vite, vlerat tona. Nuk besoj se kjo kenge dhe ky interpretim shkon ne ate drejtim dhe kjo eshte ajo qe ne pergjithesi ajo cfaqe e Orneles apo qysh ne kualifimin ne RTSH eshte kritikuar vazhdimisht. Sa per Marashin eshte bere per ndjese paste dhe ska nevoje te degjojme historira me zhurmues.

                      1. F
                       Fjala

                       Zonja Rezarta! Duhet te jeshe e moshuar tani se Marashi ka punuar ne ate televizion nga vitet -70 e perpjete. Mund te jene te verteta per ty ato qe shkrove dhe permende me larta, ndoshta dhe ajo puna e Zana Celes, (bile te theme po ke pak turp, te te vije qe ze ne goje emrin e nje punojesi si Zana Celen) qe te ka zene vendin por u tregove fare e dobet menderisht kur permend nje rast te tille, se ku ta di une qe ti s'ke qene ajo qe thua, apo te te besoj verberisht se thua ti. Dhe analizen qe i ben kesaj vajzes se Marashit duke e krahasuar me shume ne bote; ky eshte mendimi yt qe patjeter duhet te kete dhe kufizimin e tij mendor dhe analitik te veshur me "ndjenjat" e tua qe s'lejojne moralin shqiptar apo e trajtojne ate sipas qejfit here si norme e here si nevoje bordellojare; varet si e preferon ti. E pra, Rezarta, ti je e veshur me llumin qe ka dale sot mbi trotuaret dhe ka mbuluar shume njerez qe kerkojne me shume se u takon. Merrua me pahir se nuk ta japin. Edhe per kulturen sot jemi keq se eshte ngrit flamuri antikultures, dhe mediokritetit qe ka mbuluar si nje ré e zeze gjithe mendjet e ndritura qe jane te deyruara te heshtin. Bie ere e keqe!

                       1. Z
                        Zana e Malësisë

                        Paska pasur të drejtë Marashi që nuk të ka përfillur për atë vend pune. Ke bërë një shkrim-çorbë, ke dashur të tregoheshe "e drejtë", duke bërë pis Marashin e duke "mëshiruar" të bijën, por ke treguar hipokrizinë tënde. Në fakt është e kundërta, nëse mund të krahasohen: Marashi ishte një kuadër i shquar i kohës, që punonte me gjoks dhe gëzonte simpati, ndërsa kjo e bija nuk është as hija e tij me këtë tallavanë që sajoi.

                        1. S
                         Shpati

                         Fiks fare. Ky ishte komenti me i goditur. Bravo Zana !

                        2. A
                         Artan

                         Artikull i qyteteruar kunder rrymes dhe urrejtjes se pergjithshme

                         1. B
                          Balsha

                          A doni më për Belulin, e kishte gje ky shkrim titullin?

                          1. €€€

                           Si the ,si the, Janis Joplin ? Duhet ti kesh trute ne bythe te perfshish Janis Joplin dhe Hajatin ne te njejten fjali. Pale pastaj te shtosh edhe Madonen. Me mbetet vec te them : paska qen burre i zgjuar Marashi.

                           1. R
                            Red

                            Shkrim i bukur, bravo.

                            1. D
                             Dasha

                             Ik moj mos u mer me te vdekur, mos pergjitheso ceshtjen tende individuale. Ronela duhet te jet vajza jote me moshe dhe s duhet ta besh, shume keq ke vepruar me kte shkrim medioker qe per cudi ta botojne.

                             1. L
                              Lame Duka

                              Rezarta, me sa me thote mendja jeton jashte prej kohesh. Nese je vajza e nje ingjinieri me mbiemrin Reso, nje nder anetaret e te parit Keshill Drejtues te Partise Demokratike, ke turperuar babain tend.

                              1. q
                               qytetar

                               PD- ja e ka per nder. llumi kerkon llumin ... ...qe te behen shumice dhe te perbaltin gjithcka te mire te krijuar me mund dhe djerse. rrofte pedeja!!!!!!!!!!!!!!

                              2. T
                               Tirana

                               Ketu nuk shtrohet ceshtja se si doli e veshur kjo kengetare, por si perfomoi ne teresine e saj. Edhe kengetaret e famshem qe cituat ne mesazh vertete dalin ashtu por duke qene profesioniste si ne ze dhe levizje jane kujdesur nga specialistet qe gjithcka te dale si orgjinale, ndersa kjo kengetare doli mese vulgare, e eger ne te dhunshme, si prostitute e rendomte dhe ne egersine e saj nuk pashe piken e feminitetit. Te mos flsim per tekstin qe ishte te ulurije......

                               1. Q
                                Qytetari

                                Kafshet duhen mbajtur ne kafaz, Ronela beri ate qe ndjehu si kengetare dhe mos e gjykoni o kafshe.Ne jemi I vetmi komb qe vetem dime te shajme ata qe Jane me te mire se ne.Te kafazexhinjve .

                                1. N
                                 N

                                 o njerez as e njoh e as kam interes ta njoh Hajatin.po kaq te veshtire jeni sa dhe qe nga 1965 kur underrua leku ju hala flisni me te vjetren ,Ronela ka ekip qe e e pergatit kengen ajo seshte producente po kengetare hala me biografi pas 30 vjetesh permbysje fatkeqesisht jeni konstante.Roneles i uroj suksese ne te tjera evente. mos e gjykoni per boiografine ajo duhet te jete krenare per periudhen qe babai ishte drejtor i nje instuticioni te rendesishem ne kohe,respekte per Ronelen.....ora ecen ne derjtimin nga e majta ne te djathte.per ju ora ecen me sens te kundert kurre sdo arrini ne kohe.

                                 1. S
                                  Shtriga

                                  Hartim i një nxënësi të dobët në 8 vjeçare… Ah se gabova: nxënësi i dobët mund të jetë por kjo ligësi…hmmm

                                  1. P
                                   Parruca

                                   Nje gje kuptova nga ky artikull i dobet, i cili me shume flet per padrejtesine qe i autorja pretendon ti jete bere dikur sesa per Ronelen; qe paska patur te drejte Marashi se akoma nuk e paske mesuar qe ne shqip thuhet « i ati » dhe jo « i jati ».

                                   1. S
                                    SHQIPTARI

                                    POR KUR FLASIN DHE KETO PABUKSET HALABAKET PER MARASH HAJATIN VAJ ME DET. MARASHIN E NJEF GJITH REPUBLIKA PER ZOTERI BURRE I ÇILTER I ME HUMORE ZEMER FLORI ME BOTE TE MADHE QE JA BEFTE ZOTI DRITE ATJE KU ESHTE. PER RONELEN NUK E NJOF DHE NUK DUA TE BEJ AVOKATIN

                                    1. p
                                     popull

                                     arti buron nga populli dhe i takon popullit

                                     1. H
                                      Histeri te Lajthiturish

                                      Nuk ka asgje per te befasuar nga e gjithe performanca e asaj shoqerie te marre neper kemb ,nga Plehrat e Shqiperise ,qe i kan hipur larte cdo Vlere . S'dua t'i referohem me ksaj teme ,qe s'e kuptoj perse duhet te diskutihet kaq gjate nga parazitizmi i zellshem i asaj shoqeri por , same shume shikoj fotot e ksaj histerike ,kjo arrogance lajthitese ,me godet bolet vertete !!!!!!!!! S Do ishte mir mos ta qisnbi mo kte surrat te neveritshem sepse thjeshte acaron ta ngre nervin me ja plas qurrat surratit .

                                      1. N
                                       Niko Shpiragu

                                       Sic shihet kjo me mesataren 9.8 eshte e te njejtit lloj me Rovenen. Marashi e paska injoruar kete dhe paska preferuar nje tjeter. Indirekt, del se edhe vet Marashi po te ishte gjalle do ta percmonte te bijen per nivelin dhe sjelljen e saj sic beri me kete atehere. Pothuajse te gjithe qytetaret e Shqiperise e percmojne kete Rovenen e famshme te kesaj me mesataren 9.8. Pra Marashi paska patur te njejtin opinion me qytetaret. Konkluzioni: kjo me Rovenen jane te dyja biba dhe nuk duhen mare ne konsiderate nga lexuesit,

                                       1. f
                                        franci

                                        Qe Marash Hajati ka qene nje plere dihet dhe njihet, skam fare respekt per te bijen por per kengen nuk e fajesoj sepse fajin e ka juria dhe konkretisht idjoti Agim Doci dhe grupi i menaxhimit te kenges. Kjo qe e ka shkruar ketu eshte nje baxhelle dhe ata qe nuk e njohin si person vetem duke e lexuar e kuptojne se cfar niveli ka....

                                        1. v
                                         vlonjati, vlore

                                         Bravo, vitin tjeter cojme stresin ti bjeri me dore ne skene. 1, 2 , 3, u prisha. E se mos guxon njeri ta kritikoj se pastaj jemi komuniste,skemi ec,jemi te prapambetur etj. Vaj me det, ckusur kam une te ndaj vendin me keto kurvat e televizjoneve qe e quajne vete gazetare. Kane bere karriere duke e thit ketej e andej e tani mbrojne njera tjetren demek jane njerez te ketij shekulli. Kenga eshte pa vlera e cdo njeri me kultur e me moralitet minimal ose te pakten me deshire per tu dukur dinjitoz nuk mund ti shkoj per shtat. Po ne shqiperine qe cdo gje blihet ndodhin dhe keto, kur ke te besh me dava baxhellash

                                         1. p
                                          ppa

                                          Vlonjati - i madh, sic i vene pikes gjithnje vlonjatet. 1,2,3 ...u prisha.

                                         2. L
                                          Labi

                                          Nuk mbeti Shqiptar etj etj thote z Reso, sa per kuriozitet un jam ai Shqiptar qe kam mbetur pa u marr me Ronelen,dhe jo vetem me te. Me sa pash paske problem personal duke u nisur nga i jati kesaj qe ne Tirone rendom e quanin Marashqevi,i gjehej kollaj ana atij,e dine mire ato qe kan punuar ne TV. Nuk mu duk cudi per da beri e bija Marashit doren para i jati e njesoj e bija,si duket justifikon origjinen,andej nga vjen ajo kane nje fjale,tana te mirat vine prej pi.....it,Ronela e ktheu ne kenge e perfaqsoj Shqiperine. Nuk me vjen cudi, Shqiperia ka kohe qe eshte ne nivelin d pjeses perpara e mbrapa te Roneles,kot iken rinia,kur i mbledh te gjitha behet nje arsye madhe.

                                          1. L
                                           Lesh lesh

                                           Goca e Ivoni Resos qenka merzit se e jëma nuk arriti ti futej mik tek Marashi. Dhe shan Zana Çelen ???? (të ciles ti haje ate qe s'thuhet). Po ik O goc bej ndonje lek pune në SHBA se po të vjen mosha pensionit (Rezarta eshte 59 vjec). Lëre Ronelën dhe të atin (ndjese paste).

                                           1. K
                                            Keti vila

                                            Yhuuuu. Helm dhe vetem helm. Une nuk do bej debat me shumicen tuaj, sepse: jeni fantazma, te vdekur, me profile fallco e minj deposh te fshehur Te pakten zonja Rezarta, ka topa dhe del me emrin e saje. Se dyti, me duhej te komentoja me nenat,baballaret,gjysherit tuaj qe kane edukuar njerez te mjere si ju. Po ju vjen keq??? E po kujdes me fjalen!!! Nuk eshte faji i zonjes Rezarta, qe ju jeni te mjere ne gen, te pershkelur e barke e shpirtbosh, ndersa kodin e saj genetik e ka vulosur i madhi zot me doren e tija!!! Dhe sot shkelqen ne maje te Amerikes aq sa ju vret syte. Ju gra gjuheneperka qe mezi prisni te vije ora serialeve turke, mos harxhoni kohen duke hedh helm, por dilni njeher rrotull e shifni ca bejne burrat tuaj??? Ca bejne femijet tuaj??? Ju meshkuj gjuhegjarper, kush nene ju ka pjelle?? Dilni dhe ju njehere rrotull e shihni cbejne grate tuaja??? Femijet tuaj. Mos masturboni duke pare te vrima celsit. Ne kohen e enverit nuk ka patur drejtore te mire. Ishin komunistet e thekur qe kane shkaterru jete njerezish. Jo te gjithe ishin spiune, dhe qe ngrofnin krevate drejtoresh Ndaj ketyre u tregohej dera dhe rruga.Ok ju o fantazma? Gjuha juaj vjen ere kerme!! Ju villni helm, ndersa zonja rezarta po mendon se cfare libri te radhes do perktheje, se ku do i kaloje pushimet. Une i ulem te kembet kesaj. Zonje qe percjell shqiperine ne kontinentin tjeter, me punen dhe penden e saje. Kam lexu nje shprehje te Cercill: nese gjate rruges tone do ndalojme te qellojme cdo zagar qe na leh rruges, nuk do arrime ne destinacjon!!! Keshtuqe ju zonja rezarta, ecni perpara me shkelqimin tuaj, zagaret pa emra le te lehin!!! Kush mendon se do me fyeje me noj koment, ka fyer nonen dhe baben e vet!!! selam!!

                                            1. H
                                             Hiç, po them

                                             Keti, edhe ti nuk paske pak helm, po nuk prish pune, si i thone helmi per te gjallet eshte. Nje gje ma nxiti repliken, se nuk kisha per t'u mare shume me ty dhe helmin tend per ata qe kane helm, nqs kjo Rezarta paska topa (ti ke dashur te thuash tope, po si duket nuk i ke pare ndonje here) atehere i bie te jete "she-male".

                                            2. s
                                             stefania

                                             ''Mos sillni nga e kaluara asgje qe nuk i sherben te tashmes- shkruan Marlon Brando. Zonja Rezarta me mire te mos e botoje shkrimin.Teper naiv per moshen dhe mesataren e fituar ne universitet.

                                              1. Q
                                               Qytetari

                                               Qe ne titull autorja ka zbuluar pengun e jetes. Sorry!

                                               1. a
                                                asd

                                                Kete shkrim e ke shkruar per tu hakmarre me Marashin. Gjoja ke shkruar edhe per Ronelen por nuk ka lidhje as ajo me shkrimin. Marashin e kane njohur me mijra qe kane punuar ne TV dhe Radio deri ne vitet 90'. Ka drejtuar me sukses dhe inovacion RTSH e atyre viteve. Mund te kete patur te meta te vockla personale edhe ndonje moment vrazhdesie, por ka qene nje drejtues i zoti, perzgjedhes i mire i bashkepunetoreve, i talenteve dhe personelit ne ate institucion. Edhe Zana Celen e njohim pak. Ty nuk te njohim. Marashi te ka permendur mamane dhe notat sepse nuk duronte nderhyrjet. Edhe nje punonjesi tjeter qe erdhi i komanduar nga KQ (1987), ia ka permendur te atin qe i rrinte para zyre deri sa me ne fund u emerua dhe i tha tekstualisht; "Bere si bere dhe erdhe ne TV (pauze). Perpiqu ta meritosh dhe te me bindesh qe emerimi yt ishte nje gje e mire per ne (institucionin)". Ka mundesi qe Ronela te jete ndihmuar nga juria e Festivalit pikerisht sepse Marashi eshte sjelle me aq dinjitet, dashamiresi dhe paanesi per institucionin sa te gjithe bashkepunetoret e djeshem jane ndjere miqte e tij duke dashur tia shperblejne sot edhe pse ka disa vite qe nuk jeton me.

                                                1. C
                                                 Cari

                                                 me vjen "ti vjelle surratit " te ksaj histerikeje ordinere

                                                 1. U
                                                  USA

                                                  mire thote vlonjati...vitin tjeter coni Stresin ti bjeri me dore ne skene se ndoshta ashtu fitohet eurovizioni

                                                  1. j
                                                   joel shkodra

                                                   Reso mund te shkruaje ç'te doje, por nje gazete "normale" nuk mund ta botonte kete paçavure.

                                                   1. L
                                                    Lili

                                                    Shume bukur e ke shkruar Bashkohem shume me ate qe thua per mllefin e sbqiptareve dhe mungesen e civilizimit

                                                    1. s
                                                     [email protected] yahoo. com.

                                                     Fort e nderuar Ms. Reso: Kam arsyet e mia, tè tè konsideroj tè tillè, tè nderuar, ndonèse nuk njihemi personalisht! Dukagjinasin Hajati e kam njohur, ka qenè mik i prindèrve tè mi, dhe e konsideroj arritje té sistemit té kaluar/mallkuar qè, arriti tè emancipojè njeréz me prejardhje thellèsisisht tè prapambetur! Njè qytetare e kultivuar e botès, qè punon me librin, them se s'duhet tè merret me tè vdekurit e t'i mallkojè (pa marrè kètu parasysh, konfliktin e interesit)! Miqèsisht, S. H.

                                                     1. N
                                                      Nje shok i vjeter, qe ti nuk e nderove as nje here

                                                      Bravo Sokolo, zotni si gjithmone. te kujtoj gjithmone me mall.

                                                     2. S
                                                      S. Braho

                                                      Kjo Rezo nuk eshte se ka ndonje talent, por policia e fshehte e ka perdorur se gjati dhe se gjeri!

                                                      Lini një Përgjigje