FOTOT/ Zbulim i madh arkeologjik gjatë ndërtimit të një shkolle në Durrës

19 Shkurt 2023, 21:00Kulturë TEMA

FOTOT/ Zbulim i madh arkeologjik gjatë ndërtimit të një

Delegacioni Europian në Tiranë ka shpërndarë fotot dhe një tekst, për një zbulim arkeologjik, gjatë ndërtimit të një shkolle të re në Durrës.

Zbulime të mahnitshme në kantierin e shkollës 9-vjeçare "Eftali Koçi" në Durrës, pjesë e programit #EU4Schools.

Arkeologët zbuluan struktura dhe artefakte të lashta, duke i shtuar njohuri të vlefshme historisë së qytetit.

Kjo shërben si rikujtesë e rëndësisë së ruajtjes së trashëgimisë kulturore të Shqipërisë”, shkruan delegacioni i BE në Tiranë.

37 Komente

 1. J
  Jorgo

  Durresi ashtu eshte ne cdo pellembe te germosh,... e varrosen kafshet nen beton

  1. H
   Hoxh Armandi

   Mund te therrisni profesor xhufken dhe gazetarin marin mumi, te na shpjegojne lidhjen e ketyre vendbanimeve me iliret, pellazget dhe alienet e lashte? Jazek se na tregoni shkronjat nqs del ndonje gje e shkruar. Nqs ka shkronja greke, e kane mesuar nga facebooku aty.

   1. j
    janullatos arxidoglyftis

    bythqir i janulles ste rri goja pa ngrene mut

    1. A
     Al

     O hoxh papuja. Alfabeti helen eshte vjedhur nga greket e sotem. Greke irta kane qene thjesht nje fis atehere mos I perzje me helenet. Prano kete njehere pastaj flasim se te kujt jane shkronjat.

     1. S
      Shkodrani

      Po ashtu si thua ti eshte. Ka vetem nje problem se gjuha e shkruar me ato shkronja nuk eshte ajo qe shpreson ti por ajo qe flasim ne. Kjo eshte e vertete si ne Durres ashtu edhe ne A-thene.

      1. T
       Toni

       Ta thote Plutarku qarte kush ishin iliret o injorant: https://philamuseum.org/collection/object/4828

       1. L
        Lefter

        O pusht grek

       2. -
        ----------------------------------

        Jo vetem durresi po e gjithe shqiperia eshte thesar i pazbuluar

       3. J
        Jimi

        Ku qendron "Zbulimi i madhe" !? Vetem te paditurit mund te cuditen ! Kush nuk e di qe i gjithe Durresi eshte eshte nje qytet me histori te lashte? Ne e dim shum mire qe qyteti i sotem "modern" eshte ndertuar mbi rrenojat e qytetit historik te Dyrrahut. Nese do te kishim mindesi qe kete qytet "Modern" ta rrafshonim, ne siperfaqe do te dilte qyteti i vjeter i Durresit. Ne cdo hap qe do te germosh ne Durres, pa tjeter qe do te ndeshesh me gjetje historike.

        1. A
         Aron

         Nuk duhet harruar qe qyteti i Durresit para permbytjes se madhe eshte nen uje. Ky tjetri eshte nen toke.

         1. D
          Dakord

          Jimi i ditur, artikulli nuk thote se ne jemi te paditur, nuk thote as çudituni ju te diturit. Thjesht u zbulua nje copez historie nga ajo qe ti e dije. Pike e zeze çfare njerez negative!!!

         2. P
          Preshi I lushnjes

          cvlere kane keto renoja kur ajo kohe ka vdekur ?

          1. D
           Detari

           Ne nentoke ndodhen rrenojat e qytetit antik por skiptaret musliman e betonizuan, ato qe dolen mbi siperfaqe i prishen ose i shiten te greko-turket.

           1. T
            Tajari

            Ndertoni nje kullë aty,mos u vononi.

            1. ¿?

             A gjeten noi televizor te vjeter romak?

             1. D
              Duhet të thëne faliminderit Ed Ram Turk hajdut Erd

              Ne kurre nuke kemi pasur shtet, as nuke kemi. Që ta nxjerr në drite, historin tone, dhe ta shkruajm ashtue siqe ka qëne e verteta, dhe siqe ështe e verteta.Të gjith Udheheqesit tane na kane thëne, një her jemi vllezer, me Rust, Kinezt dhe Jugusllave, Tani na thone se jemi vllezer me Turqit e Anadollit dhe me Arabet e shkretetirave dhe Ed Rama thotë veq si të ndertojme sa më shume Xhamija. Dhe me kaq, shumica e besimtarve mysliman, jane dakort dhe jane të kënaçur qofet edhe elita e tyre. Se pse shumica e tyre nuke e done historine e vertet. Prandaj Ed Ram Turk hajdut Erdogani, bashke me klyshin e ti hajdut Vangjush Dakon e shkatrrune Durrsin historik për jet. Vdekje tradhtareve bolshovikve dhe hajdutve.

              1. D
               Detari

               bythqir i janulles

              2. P
               Pirdhni se liroheni.

               Durresit ka 32 vjet qe trashegimnise kulturore dhe historike i eshte vene rruspa, ju na cani trapi sot se bashku me ata GAY-t e BE.

               1. S
                Shtriga

                Durrësi është një perlë në historinë e qytetërimit europian! Durrësi i ka të paktë shokët në këtë drejtim pasi pak qytete të rëndësushme sot vijnë nga një rrugëtim historik kaq i gjatë sa Durrësi. Por fatkeqësisht këta 30 vjet Durrësi u përdhos, u shqye nga babëzia dhe tani ngrihen ta bëjnë si Dubain. Dubai ishte një shkretëtirë boshe, ndërsa Durrësi një OAZ qytetërimi mijëravjeçar! Mbrojtja dhe promovimi i pasurisë kulturore dhe historike të Durrësit ishte një mision e detyrim më shumë se kombëtar! Ishte detyrim ndaj historisë europiane! Shit tani pashaporta arabëve….Neronë

                1. B
                 Brunilda

                 Po ju lutem , hiqni njehere ato pallate ndertuar ngjitur me amfiteatrin antik të qytetit. Është turp si për pushtetaret dhe per qytetaret!

                 1. g
                  greku nga anadolli anastas

                  Ju jane grekqirat si turkoFAGGOT anastas??? Kur ne kishim qyteterim ata ishin neper shpellat e Azise

                  1. A
                   Adi

                   kush ne o koqe .po ça civilizimi ka qene ? o grek o romak prandaj mos ha mut kot.

                   1. A
                    Alex

                    Po Romën e lashtë kush e themeloj mor Ari?

                    1. O
                     Olsi

                     Civilizimi ilir o gomar: Shiko edhe meso o injorant: https://philamuseum.org/collection/object/4828

                   2. B
                    Beni

                    Durresi eshte njosoj si Roma plus ka(kishte) dhe detin E shkateruan

                    1. C
                     Cen Durim molli

                     Bejini ndonje foto atyre germadhave se pallati ka per tu perfunduar! “Historia vlen zero perpara zhvillimit” - citim nga “Shkelqesia e tij Hajvin Gjatoshi”

                     1. B
                      Bato

                      Uaaa...na cuditet!

                      1. A
                       Agron Luka

                       Është si është, ky është realiteti faktik! Paskeni gjetur artefakte, një nuk mundët ta botonit me foto?! Apo, hajde futja lajmit all shqiptarce...

                       1. a
                        animas

                        I gjithe Durresi eshte nje vend me histori e arkitekture te mahniteshme kudo ku te germosh, por e betonizuan siper cdo vlere historike te qytetit dhe askush nuk mban pergjgegjesi. Nje qytet me shume histori e kulture, tani eshte i betonizuar dhe ato pak gjera qe kane mbetur po i zhduk malokeria e zbritur nga shpellat.

                        1. @
                         @animas

                         @animas, po Vangjush Dako dhe Edi Rama nga shpellat kane zbritur, apo jo? Për këta maloke hajdute e ke fljalen? Ed Rama bashke me Vangjush Dako jane njerzit krysor që kane shkatrrue Durrsin. Kët nuke e kane bër se pse jane maloke. Por Kët e kane bër se pse jane hajdute, dhe islamike. Hajdutve dhe islamikve, kombi, historija, dhe lashes nuke u interesone, se pse islamiket nuke kane të bëne me komb as me lashtesi, se feja islame ka shume bone.në shekullin e 7.

                         1. a
                          animas

                          Nese do dije te lexoje me mire do kuptoje dhe cfare kam shkruar, po mesa duket se kupton gjuhen time

                        2. s
                         shqip

                         poshte ndonje kulle do groposet dhe ai nga te pangopurit

                         1. L
                          Lekuresioti

                          Eh ,sa i vjetër është ky komb e kio tokë...

                          1. R
                           Reply to Lekuresioti

                           Ashtu eshte or ti, aq i vjeter eshte ky komb saqe tashti nuk mban dot as surren.

                          2. D
                           DikManJaku

                           Ashtu ee i gjeten poshte shkolles dhe tani sdo ndertojne me shkollen e ? Po qe ngjit me zbulimin jane ndertu 3 pallate pse mos ti prishim e ato pallatet? Po kur u be zbulimi te lulishtja nje maji pse nuk dolen keta arkeologet e famshem.te thonin qe kete do ta ruajme?? E dhjene durresin tani duan ta pastrojne me shurre.

                           1. T
                            Taulant

                            Dakoja 'non grata' arriti qe ne kohe rrekord (12 vjet si kryetar bashkie) te shkaterronte Durresin 3000 vjecar. Keta jane plehrat e Rilindjes qe drejtohen prej shkollepakut piktor.

                            1. D
                             Dakord

                             Pikerisht aty ku artan shkreli projektoi velieren dhe dakoja leshoi bomben e tij se pas 3000 vjetesh do vleresohej puna e tij, keni te groposur qytetin e lashte te Durahium. Plehrat e ripjelljes e groposen qyteterimin e lashte sic groposen cdo shenje te historive te qyteteve shqiptare me investimet kallpe, kitch dhe pa vlere te ripjelljes se artan agollit. Po, kur per ministren pa kulture te ministrise qe duhet te mbroje trashegimine kulturore kjo e fundit i duket vjetersi pasi eshte nje nga ushtaret e bindur te kokboshit, hajdut, keqberes Ramovic, mos prisni qe gazetareve te Temes mos i duken habi dhe surpriza gjetjet e artifakteve ne durres

                             Lini një Përgjigje