Rrëfimi i Fatos Kongolit: Persekutorin tim e kam komshi, më del si derr përpara

17 Shkurt 2023, 18:59Kulturë TEMA

Rrëfimi i Fatos Kongolit: Persekutorin tim e kam komshi, më del si

Shkrimtari Fatos Kongoli ka bërë një rrëfim ndryshe në “Pas Mesnate”. Ai ka ndarë edhe detaje nga jeta e tij private, ku në një moment ka zbuluar se një nga persekutorët e tij aktualisht e ka fqinj dhe e shikon përditë me plot neveri.

“Letërsia është shprehje e dhimbjes njerëzore. Pa dhimbje nuk mund të shkruash, nuk mund të bëhet letërsi sipas meje. Unë kam pasur në jetën time dy persona, që kanë qenë persekutorët e mi me të gjithë kuptimin e plotë të fjalës.

Njërin e kam komshi dhe e shoh përditë. Nuk e duroj dot se është fytyrë që nuk e shoh dot, sikur më del një derr i egër përpara, më jep një ndjesi shumë të egër. Por marr shkas nga ajo çfarë unë përjetova”, u shpreh ai.

Më tej, është ndalur edhe te vepra “Bolero në vilën e pleqve”, frymëzimin për të cilën e ka marr nga prindërit e përkthyesit Edmond Tupja. Kongoli e ka cilësuar si librin më të veçantë dhe më të bukur të tij.

“’Bolero në vilën e pleqve’ është një libër shumë i veçantë, por frymëzimin e kam marrë nga një episode që ma tregoj Edmond Tupe, më goditi. Edhe i thash: “O Mondi a ma lejon ta përdor këtë episod?”.

‘Si jo’, më tha, ‘Përdore’. Është bërë edhe film dhe jo i keq. Unë e kam parë dhe është i mirë. Unë them që është libri im më i veçantë, më interesant, më i bukur”, tha shkrimtari.

32 Komente

 1. s
  shkrimtart e carit ,dava Pleq karagjoze

  i pershtaten sojit te berishes te dy jane identike ne gjithcka . si bo shpellari politike bejn kto dy nastradinat letersi vk

  1. K
   Katovica

   Berisha dhe injorantet si puna jote do ishin personazhet spiune ne ate kohe. Ndoshta edhe ke qene se duket nga komenti qe je zene me shurre mengjesi sigurimsash neper zyra kuadri. Zagar i vogel!

   1. s
    shkrimtart e carit , dava Pleq kara gjoze

    Katovica , un s'jam mosha juaj dhe e ktyre Nastradinave me BrekKokes . Une i dhjes te Dy mbi qylafet e zinje kta Karrnavale .Kaq do mjaftonte per ju Primitivet .

   2. R
    Roberto

    Nuk ka rendesi nese i pershtatet Berishes apo Rames. Une urrej kur keta shkrimtare apo kushdo tjeter qe ka vuajtur nje denim me te drejte apo jo ngrihen dhe viktimizohen perdite. E dime qe ke qene i persekutuar por nuk e di perse pasi dicka ka bere kundra rregullave dhe ligjeve te asaj kohe.C'do gje ka qene e qarte. Akoma edhe sot i perndjek vetja e tyre. te dhjefsha mu ne kapele.

    1. U
     U skandalizova ne nji Debat TV mbi Historine

     Roberto , jo mer jo ,nuk po i urrejme se jane ne njerin apo tjetrin krah ,as qe duam me dit per kte pune ,por jane identik si Karaktere me salih brrishin etj komuniste .lere pastaj qe cfar shrujn l kan vlere vetem per va idiote qe s'i lidh asgje me Letersine ose jane moshat e ktyre Nastradineve ,si kta ,njerez Perverse . Eshte Mentaliteti i Komunistit atyre qe u rriten me ate Mentalitet ,qe si Fantazem i ndjek pas ._________ Emri juaj Roberto me kujtoj nji Perkthyes te Gjermanishtes i cili bashke me Gruan e tij (jane nji Cift Intelektualesh e mjaft serioze e Patriote ) perkthejne Libra te Huaj qe gjejne ne Librarte e vendeve Europiane si Gjermani e Vjene (Aus) ne sherbim te Athdeut tone te perbashket Shqiperise ,duke e pasuruar e njikohesishte ndricuar erresirat e Historise tone Shekullore . _Ishte nji Emision ke i mirenjohuri A.Dudushi ku i ftuar ishte edhe nji Dijetare /Gjuhetare i njohur Xh. Lloshi , nji ish Komuniste ,qe tregohej shume arrogant me Ciftin Perkthyes , pa rrespektin e duhur , vs atyre qe afronin dicka me Vlere Historise Shqiperise .Ne vend qe te falenderonin Perkthyesit per ndihmen qe i japin ktij vendi . Pra dua te dal ke ai Mentalitet i ish Komunisteve ,qe i lejojne vetes gjithcka ,i duket vetja Dicka qe ne te vertete nuk jane per kte Realitet .

     1. R
      Roberto

      E tille ka qene koha. Kush me shume e kush me pak eshte perfshire ne ndonje bisede apo debat.Mos shko me larg se kaq sa thua. Vertet ka patur komuniste ne ate kohe por i tille ka qene sistemi.Berisha a ka qene komunist?? Sekretar Partie???Ky i paudhe e shan komunizmin me shume se kushdo tjeter dhe harron se sa bythe ka lepire qe te jete deri ketu ku eshte.Shikoni veprimet e tij qe kur u fut ne politike e deri me sot. Vertete ka patur persekutime ne ate kohe po pse neni 24/1 c'fare ishte??? A u hoqen nga puna me qindra mijra njerez me pretekstin se i paskan sherbyer pushtetit te vjeter??? Po keta qe erdhen ne pushtet dhe na sollen "demokracine"nga erdhen?? apo nga Hena????? Te gjithe kane qene te perfshire edhe Xhevat Lloshi edhe perkethyesi Robert Shvarc apo plot te tjere. Kane bere punen si ne c'do sistem. Edhe tani ka njerez qe e pelqejne kete rregjim por ka edhe kundra. Asnjehere nuk do behemi te gjithe ne nje mendje prandaj flisni sic duhet.

   3. s
    shtetas

    O rrusho po emer ska ai persekutori yt apo hidh nje fjaler ne ere dhe ta haje kush ta haje.Dhe per ty ka shume fjale se ke qene bashkepuntor i sigurimit te shtetit,ndaj fol me emra e jo fjalekryqe

    1. J
     Juli

     Ore BYTH @IRË kush ta tha ty këtë "bashkëpunëtor" !!! Mamaja ? Motra ? Mos i ka shkërdhyer të dyja dhe e thojnë nga inati se si ka dalur rrocka e tij !!!! E di pse po të shaj ? Se ju jetoni dhe mendoni si sali QENI, atë kulturë keni marrë. Ju jeni LLUMI i vendit. Ju nuk dini të respektoni asnjë. Sepse nuk dini se cfarë është Artisti,Shkrimtari,Profesori,..... Të gjithë i fusni ke thesi që fut familjen tënde(se ata të kanë edukuar). Thes që mban erë të keqe,erë anal-fabetësh,erë MUT E QEN. Kaq për tani. RESPEKT F.KONGOLIT.(kënaqem kur lexoj librat e tij)

     1. K
      Katovica

      Thashethemet e familjes se pali ku… se ata e kane zakon te mbulojne veten duke baltosur

      1. C
       Cna ka gjete

       ore jul deda,qofsha i gabuar por ky fatosi e ka pranuar vete qe ka qene bashkpuntor i sigurimit

       1. J
        Juli

        Nuk ka kërkuar falje që ka qenë bashkëpunëtor por që ka qenë dëshmitar në një gjyq dhe këtë e ka bërë libër. Në atë gjyq dëshmitë ishin aq të fota sa sdo kishte nevojë të ishte dhe ky aty. Por sistemi i atëhershëm të fuste në burg po mos dilje dëshmitar.

       2. L
        Luftuam bllokmenet dhe na erdhen salimenet

        ky juli e ca te tjere qe vijne me kale ne parlament,dine vetem qe ky eshte shkrimtar,dhe nuk kane lexuar asgje dhe nuk dine qe ky vete ka pranuar se ka qene bashkpuntor i sigurimit dhe ka raportuar shoket dhe ka bere edhe nje liber me kete teme.per kete i heq kapelen se ka pranuar spiumllekun,ky dhe prec zogaj jane te vetmit qe e kane pranuar,ndersa ky tupja gerdalla ka qene perkthyes e ka studjuar ne paris dhe me siguri ka qen spiun dhe mbron saliun si sekretar partije e krimet e tij

        1. p
         pedisti shkrimtar

         Julo ti i lexon me kenaqesi skenat erotike te Tosit se i ka bere ne syte e tu me mamin tende kurve e motren putane.O te qift kina e india fisin,po ai e ka pranuar vete qe ka qene deshmitar i sigurimit or loqe qelbur ere palarsi

       3. S
        Sing Tung Fang

        Prape ky spiuni i studenteve ne Kine. Prape ky djalka i shokut te xha Beqos, Ballukut mo. Ka shume qe te mbajne mend nga Kina, mos harro. Ky i dyti langaraq, fillimisht langaraq blloku, pastaj spiun I rendomte, tani goje hale I pjerdhur.

        1. A
         Ai tipi

         E mban mend ndonje spiun si puna jote se vetem kaq dini te beni ju morrat e kuq - hidhni fjale ne ere se dicka mbetet dhe era e nevojtores vazhdon..

        2. d
         dion

         Ke qene spiun i ndyre o Fatos o pioner qe mban ere.

         1. t
          tefiku

          Po mire qe paske persekutore. Po vete nuk ke qene persekutor sepse ke kerkuar falje publike paea ca vjetesh.

          1. S
           Shqiptari

           Baki Kongoli,babai i Fatosit,kompozitor studiuar per violine ne ItaliXhaferr Kongoli,chaxhai i Fatosit,mjek deshmor i Luftes te lidhur me Partine komuniste.Bakiu,babai i Fatosit,mik i Enver Hoxhes,sekretar i Lidhjes se Shkrimtareve,drejtues ne institutin e kultures deri sa doli ne pension ne mesin e viteve 70-te. Fatosi studioi ne Kine per matematike,Rolandi per matematike dhe Artani per ekonomi.Edhe tre femijet e Xhaferrit kryen studimet e larta.Engjelli mjek dhe dy te tjeret studiuan. Fatosi dhe dy vellezerit,grate e tyre kane bere pune intekektuale.Edhe gjysherit e tyre kane qene aksionere te kompanise se duhanit SAIDE Mund te ndihen te persekutuar dhe te perndjekur por askush nuk di gje qe keta te kene bere burg apo internim,largim nga puna apo debim.Si shume shqiptare te tjere mund te jene survejuar nga Sigurimi i Shtetit.Ndersa ai Tupja,edhe ky student ne France,ish komunist eshte kokrra e spiunit.Edhe kunati i tij Paloka,djali i nje komunisti,spiun i vjeter.Duhet te jemi tolerante me keta lloj te persekutuarish

           1. L
            Lidia

            Po SI nuk lexuam qoft nje koment serioz, pa hidh e prit. Fillojne , dhe mbarojne komentet vetem me frazat by ..or ...kur.... A ku di UN e shkreta

            1. P
             Persekutori imagjinar i fatos gogolit

             Persekutori imagjinar i kongolgogolit duhet të jetë ndonjë person, që shikon punën e tij, poë që gogol shkrimtarit nuk i pëlqen pamja e tij... I rrëgjuar nga letrat, fantazitë dhe tregimet e Tupes, nuk denoncon, por thotë se i del përpara komshiu persekutor! Ç'ti ketë bërë ky komshiu jo simpatik kongolit fatos?! Pas mesnatës, kur fliste kungoli në emision, ka qenë në ëndërr. S'ka faj i gjori! E kanë nxjerrë nga krevati dhe ka qenë përgjumësh, ose ka rrëkëllyer ndonjë dopje dhe i është ngritur tensioni...

             1. H
              Himarioti

              Aha, e paska gjetur tenxherja kapakun. Hajde Tupja, Tupe-Tupe.

              1. X
               XXXL

               Po llap ish spiuni i sigurimit Fatosi, me dosje si nder me te dalluarit per shpifje dhe baltosje te shokeve te tij. Dil Fatos e kerko falje per denoncimet qe ke bere duke internuar e marre ne qafe shume familje intelektuale. Ti vete je nje nga ata derrat e ndyre. Pis dhe legen.

               1. M
                Mos e beso po deshe, por eshte e vertete.

                Ky derri i ndyre Fatos e pranoj qe ishte bashkepunetor i ish sigurimit pasi i perplasen ne surrat dosjen. Nuk ja vlen te flasesh per kete derr te ndyre qe ka mare ne qafe me spiunlliqet e tij shoket dhe koleget, me deshmite e tij jane plasur ne burg dhe jane internuar familjarisht.

                1. T
                 Tironsi

                 Ooo Tosi ! Meqe e paske komshi ate spiunin edhe sheh perdite na e trego dhe emrin, se do jesh me i besuar, apo ngaqe keni qene te dy ne ate bordero, nuk do ta konspiderosh kolegun.

                 1. l
                  labi

                  Ai komshiu di shume per ty,ai te shikon me neveri se e di mire se kush ke qene,zagari plak nuk ndryshon zagar ngelet.

                  1. Ke stadiumi Dinamo

                   Kto njerëz as mutin nuk e lënë rehat do ta gërvishtin harrojnë që e barazojnë me veten

                   1. Q
                    Qytetari 19 shkurt 2023

                    Paski qënë një dorë debila, psikopatë, qe villni vrer ndaj njeri tjetrit....Unë po ju bëj një pyetje o debila : A keni lek sot per te pire nje kafe? A jeni në punë? A keni lek per te blerë bukë per ta nxjerë muajin ?...

                    1. @
                     @ Qyqari 19 shkurt...

                     @ Qyqari 19 shkurt 2023: Po ti, qe s'ke leke per te lepire ndonje kafe,..per te blere buke..., si dhe pse paske kohe te shkruash ketu, ku qenkan ''nje dore debila...''!? Sepse ti je ai, debili i debilave, psikopati dhe shkuar psikopateve, qe nuk rri dot, pa hedhur balte dhe plehera sipas shembullit te sali rrangalles, qe na çan prapanicen pa pushim.

                     1. S
                      SHPATARAKU I ELBASANIT

                      Komshiu eshte Typja .

                      1. D
                       Dielo

                       Jo banalitete, por argumenta

                      2. D
                       Dielo

                       Plo të vërteta ose pak...por pse me gojë banaliteti ? Argumentat...prej tyre besojmë gjithçka.

                       1. D
                        Dielo

                        Jo me banalitete por argumenta për t'u besuar.

                        Lini një Përgjigje