Sanremo 2023, fjalimi i aktorit të madh prek zemrat e italianëve

8 Shkurt 2023, 15:55Kulturë TEMA

Sanremo 2023, fjalimi i aktorit të madh prek zemrat e italianëve

Aktori i njohur dhe me vlera Roberto Benigni, 70 vjeç, ishte i ftuari i parë i mbrëmjes së parë të Sanremo 2023, i ftuar për të festuar 75 vjetorin e Kushtetutës italiane. 

Dhe disa fjalë që nga fjalimi i tij janë:

"Muzika pop ka një vend të jashtëzakonshëm në historinë sentimentale të njerëzimit”, nis Roberto Benigni duke prezantuar Festivalin. “Ky edicion është shumë i rëndësishëm sepse ne festojmë 75-vjetorin e Kushtetutës sonë. Tani do më thoni çfarë lidhje ka Kushtetuta me Saremon?

Kushtetuta është e lidhur ngushtë me artin, është një vepër arti që këndon. Këndoni lirinë dhe dinjitetin e njeriut. Çdo fjalë lëshon një forcë ndjellëse dhe revolucionare ashtu si veprat e dhëna, sepse është një shuplakë përballë çdo pushteti. Na bën të ndiejmë se mund të jetojmë në një botë të drejtë dhe të bukur, na bën të ëndërrojmë se është e mundur”, vijon ai.

“Kushtetuta është një ëndërr e sajuar nga burrat e zgjuar. Dhe kjo mund të ndodhë vetëm një herë në historinë e një populli.” të përballemi me gëzim të ardhmen, kështu na mësuan baballarët themelues”.

"Të gjithë kanë të drejtë të shprehin mendimin e tyre lirisht. Duket sikur të gjithë kanë pasur nevojë të marrin frymë. I liroi njerëzit nga detyrimi për të pasur frikë.

Artikulli më i rëndësishëm i Kushtetutës Italiane, shprehja mendimit , themeli më i rëndësishëm.

Në fashizëm s'mendohej lirisht. Nuk do të kishim sot as Sanremo as muzikë.

Jetojmë në një tokë ku të gjithë manifestojnë lirisht mendimin e tyre përmes fjalës, muzikës, vallëzimit, artit.

Në çdo lloj arti ka muzikë!

Gjithçka që kemi mund të na hiqet, mund të mos e kemi më...

Faqja e fundit është e bardhë...për të shkruar ne përmes mënyrës se si jetojmë

Kushtetuta nuk duhet lexuar, por duhet ndjerë, kuptuar, shkruar sipas kohës që jetojmë!"

 

9 Komente

 1. N
  Ne Itali populli gezon ato Te Drejta # Shqiperi

  Begnini ,ky Orator i fjales se lire por dhe shoqerise dhe kohes ne te cilen jetojme ,na rifreskon memorien se jetojme ne liri .L i b e r t a . _ Kjo merr kuptim natyrishte per Shtete me shoqeri te zhvilluar ,qe karakterizohet nga ai Qyteterim Italian . Ndryshe ndodh ne shoqerit e shtete ku i mungon ajo eksperienca e lidhje me Lirine / Demokracine , si psh ke ne ,ne Shqiperi . Jo te gjithe popujt kan te drejten e Lirise . Bosat e Demkracise e shesin Shtrenjt Licensat e Demkracise per vende si Shqiperia . Ne Shqiperi kemi nji FakeDemokraci , ku Lirine e Vertete e gezojn vetem Politika ,ose me Kriminelet .Gjithcka eshte e cunguar ,nga Arti ke Kushtetuta e cila eshte nji Karte Simbolike pet popuj si ne shqiptaret ,qe Politika e perdor shpesh si Leter Higjenike ,gjithcka eshte e deformuar ne sensin e Lirise ,gjithcka eshte nen Kontroll ,qe nga Mediet deri ne lirine e shprehjjes . _ / I shtrita duart e mia dridhur nga malli asaj Endre shterp ,zgjuar mes dallgesh te hidhura ne nji toke te vdekur ,ku Liria renkonte per vdekje e Helmuar /_ _ ________ Te jesh kaq afer Kultures se Botes e kaq larg atij Emocioni Lirie...

  1. V
   Virusi

   Dhe shqiperia eshte e lire, mund te flasesh e te levizesh lirisht si ne itali. Atje liria filloi para 500 vjetesh me veprat e Leonardo da Vincit e Mikelanxhelos, per te arritur ku jane sot. Eshte dashur kohe, pune dhe durim, veti kjo e kombeve te medhenj. Ne sapo kemi nisur nje rruge qe se kemi shkelur me pare. Eshte e lehte te qahesh dhe konstatosh, po e veshtire te krijosh. Shqiperia do behet. ????????

   1. f
    fillova te enderroj nga Burgu !

    patjeter qe do behet .???????????

    1. R
     Raimond vlonjati

     Karrlleqet e Beninjit, per gjera qe i dijne dhe femijet, e shkolles fillore, ju bejne pershtypje vetem deficenteve dhe papagalleve te cdo gjeje te huaj

     1. h
      hahah.injoranca gjithmon e pranishme ktu

      R.V , ja okay , dihet se kush eshte Bignini , nji fjalim pak a shume identik mbajti dikur edhe para dhenjeve te Cmimeve Oscar te Hollivood -it dhe la Nam . _ Ty s'te afrohet dot kurr Ai .Ti je i nji Bote tjeter .

      1. k
       kanadezi

       Edhe miut para pasqyres i dukej vetja i madh dhe i krahasueshem me luanin. Keshtu jeni edhe juve para Roberto Benigni-t. Ky eshte njeri nga aktoret me te medhenj qe ka jo Italia, por e gjithe bota. Kur kerkoni te krahasoheni me figuren e Benigni-t, beheni thjesht qesharake. Si cdo person normal, edhe Benigni ka limitet e veta. Ai beson ne demokracine e sotme, pamvarasisht se ajo liri per te cilen ai flet, eshte duke dhene shpirt, nen tutelen e politikaneve te sotem liberale ne boten e ashtuquajtur te perparuar. Liria e fjales, qe ka qene baza mbi te cilen u ndertua sistemi demokratik, po zhduket. Te thuash mendimin tend p.sh. se je kunder stilit te jetes te homoseksualeve, jo se je kunder tyre si qenie njerezore, quhet "hate speech" (gjuhe e urrejtjes) dhe ke pasoja deri edhe ne humbjen e vendit te punes. Pseudo-demokracia i ka lene vendin diktatures se bute, qe vertet nuk te fut ne burg apo nuk te dergon para skuadres se pushkatimit, si ne te ashtuquajturat vende diktatoriale, por perseri te shkaterron jeten duke ta bere te pamundur ekzistencen normale. Liberalizmi ekstrem, apo cmenduria liberale, sic me pelqen ta quaj, po shkaterron nje sistem qe u ngrit me mund e sakrifica te panumerta per te pasur lirine e aspiruar prej qindra e mijera brezash te njerezimit. E ardhmja e botes kercenohet jo vetem nga ngrohja globale, por edhe nga politikat e sotme idjote qe predikohen qe nga institucionet e edukimit te gjendura nen tutelen e kesaj politike te cmendur. Cfare mundet te shpresosh nga e ardhmja, kur femijeve, qe jane e ardhmja e botes, u mesohet neper shkolla se burrat mundet te mbeten shtazene, apo qe cdo person mundet te zgjedhe gjinine e tij?

  2. k
   k

   Nuk thuhet artikulli i kushtetutes por neni i kushtetutës. Apo varja se eshte per shqiptaret qe sdinë gjë.Bëhet fjalë për nenin 21.

   1. R
    Robi

    Sigurisht qe Begnini ka vetem nje stil dhe nje gjuhe ne humorin e tij ,te cilen jo te gjithe do t’a kuptojne,apo pelqejne,por ai ne cdo rast ne mesazhet e tij ka qene unik dhe i pakopjueshem. Ai mund te duket perserites,por ne humorin e tij ai eshte sarkastik ndaj politikes,ndaj veseve negative te shoqerise ku jeton,por dhe shqetesimet e problemet e botes ne pergjithsi. Ai nenkupton se “liria”nuk eshte kuptuar si duhet dhe mos kuptimi si duhet e mban peng ose e kthen mbrapa shoqerine. Ne zerin e tij dhe gjuhen e trupit,ai ka zhgenjim,keqardhje,ka dhimbje,revolte,proteste,por edhe lodhje,qe eshte dhe vet qendrimi i shumices se njerzve. Ai nenkupton,se te gjithe ata qe punojne cdo dite me perkushtim dhe ndeshen me padrejtesite e kesaj bote dhe qe jane kritik ,nuk gjejne perkrahje,nuk mbeshteten ,nuk kane zë edhe pse perfaqesojne njerzit e vlerave te shoqerise qe predikojme . Prandaj ai shkon me tej dhe per kete thote se “Kushtetuta” duhet te pesoje ndryshime ne raport me kohen,ne menyre qe te permirsoje shoqerine ne lirite e saj ,shkurt ,do te permirsonte standartin dhe cilesine e jetes.

    1. G
     Gole

     Nuk shajmë kalorësin meqë i varen këmbët! Benigni flet atë gjuhë që njerëzit pëlqejnë t'a dëgjojnë,prandaj është i pranueshëm dhe i këndshëm në ato mjedise; nuk besoj se "naiviteti i tij demokratik" dëmton njeri. Nga ana tjetër ai është artist,dhe arti është fiction apo jo? Sidoqoftë,i drejtohet shoqërisë italiane,jo ne! Ne dështuam të krijojmë shtet dhe shoqëri, gjatë gjithë ekzistencës tonë. Gjithmonë jemi kapur si i mbyturi pas kashtës te konjukturat e kohës dhe vetëm plluskojmë në detin e historisë... Na rrofshin përrallat me pellazgë e ilirë ne!

     Lini një Përgjigje