Elton Deda kujton të atin e ndjerë: Me këtë kalbësirë shoqëri, je më mirë atje ku je babush

6 Shkurt 2023, 11:03Kulturë TEMA

Elton Deda kujton të atin e ndjerë: Me këtë

Kompozitori i madh Ferdinand Deda kishte dje ditën e lindjes. Ai është ndarë nga jeta para disa vitesh.

Djali i tij, këngëtari i njohur Elton Deda, e ka kujtuar atë me një status të shkurtër, por domethënës.

“Babi sot do bente 82!

Por me kete kalbesire shoqeri dhe morali ne kete bote, kam pershtypjen qe eshte shume me mire atje ku eshte.

Te duam fort babush”, shkruan Elton Deda.

22 Komente

 1. R
  Rrespekt per te Madhin Ferdinant Deda ...

  Eh mer Elton , sikur te mjaftohej kjo njerzimi me te tilla "ngushellime"_ psheretimash ,asgje s'do ndryshonte jeten tone . Ndoshta duhet levizur e dal nga ajo zone konforme ,nga te ambjentuarit e perditshem ,pa bere dicka per kte Shoqeri e kte jete ,duhet goditur me shkelm ajo Tavoline e Rehatise Dembelizmit Shqiptare dhe bashkuar e bere te ndryshojme gjithcka na rrethon ,me te gjitha mjetet ,duhet Organizim e Veprim kudo ndryshe Ndryshimi dhe ajo jete e Shoqeri qe kerkojme nuk na e sjell kush perkundrasi . Rrofshi dhe e kujtofshi Artistin e Madhe F.Deda

  1. L
   Lirie Berisha hajdutja ndyresire nongrata

   Tamam e the Ore pijanec qe ta beri alkooli koken dhjamosur e katrore. Ke pyetur veten si ja shkaterrove jeten vajzen te medhenjve Pirro e Pavlina Mani ? Le familjen për te kthyer ne Tirane për te pire e demur me Sander karin (Gjoken),si ordiner. Shikoje veten ne pasqyre si je deformuar, te jane shfaqur njollat e pjerrdhjes melçise… ngrihemi Edhe nje gote , Gezuar o prishes jete femijesh

  2. M
   Mira

   ...sidomos me kete cope m... qe ke lene pas..

   1. M
    Mos Qesh

    hahahahahaha...hajde hazexhevap i Mires.

   2. W
    Whitesnake

    https://youtu.be/2ibnlit6Do0 Te rroni e ta kujtoni Ton!

    1. Roberto

     Respekt dhe mirenjohje per mikun tim te dashur dhe te paharuar Ferd Deda nje dirigjent me nje vesh muzikor absolut qe rralle gjenden,kompozitor por mbi te gjitha njeri,i dashur me te gjithe. Ike perpara kohe dhe jam i bindur qe nese do ishe akoma ne jete festivalet dhe muzika shqiptare do kishin te njejtin shkelqim si dikur. Toni te pershendes. Te rroni e ta kujtoni babain tuaj te dashur.

     1. a
      adashi

      Respekt per Ferdinant Deden ,ne nje udhetium sebashku ne Kalabri ne 1980 i cmendi italianet me tarantelat qe luante ne piano sa vinin dhe i puthnin duart.

      1. P
       Pianisti

       Idiot komplet! Babai yt te prehet ne paqe po mos kerko paaftesine tende per t‘iu pershtatur kohes se shoqeria evolon dhe vetem nostalgjiket si ty nuk e pranojne.Ik rri ne rradhe per gjize dhe ullinj me mire.

       1. T
        T

        Tono je djal flori lere ca thon kta kurvat qe kan inat qe sjan askushi ne bot .

        1. F
         Fred

         kushi ne bote jane vetem T, Toni dhe Rakia rrushit ...

        2. A
         Ardian

         Rrezymeja e shqiptarit esht te te bej gjendjen civile me mir ti din problemet ata qe nuk te njohin sesa ti vet gjith jetrn llapaqener ngelen ,te rroni e ta kujtoni babain tuaj te madhin ferdinand deda , pjesa tjeter esht jeta jote pse u ndave dhe nuk ndenje ne amerik , ngushellime .

         1. O
          Opinion

          Po mire o njerez gjakprishur,ky eshte moment solemn,si mund te thuhen keto fjale dhe ndyresira!Nje personalitet i muzikes shqiptare qe i ben nder kultures shqiptare meriton jo vetem fjale te mira por piedestal per Ferdinand Deden.Nese ju mungon mendja dhe fjalet minimalisht duhet te mbyllni gojen per te mos ndotur kohezionin shpirteror dhe moral te shoqerise tone.I paharruar kujtimi i Ferdinand Dedes!

          1. f
           fatal division

           Ti qenke opinion I Fevzo’s Ore tru pjerdhur. Eltoni me turbullime personaliteti la femijen/nusen/familjen ne New York vetem e vetem te vinte te pinte e te behej tap me Sander Gjoken. Mori ne qafe dhe Redonin. Dite nate dehur. E kuptove Ore opinion?

           1. O
            Opinion

            Ti qenke fatal ne mendje! Nuk behet fjale per Eltonin dhe fjalet e tij te cilat jane normale si djali per babane Nderimi eshte per te madhin Ferdinand Deda! Nese ke dicka me djalin dil ne shesh te mejdanit dhe mos fol ne kulisa.Aq me teper per jeten e tij private! Je kokrra e debilit,injorantit Nuk jane komentet per te shfryre merite dhe deficiencat personale! Gjithsesi respekte per Pirro Manin,urimet me te mira dhe shendet per Pavlinen!

          2. N
           Nandi

           Kini kujdes ! Emri FERDINAND, nuk shkruhet me t ne fund, por me d, faleminderit! I perjetshem qofte kujtimi i te madhit Ferdinand.

           1. F
            Fatmiri

            Ferdinand Deda duhet ta kete bustin e madh ku ben prova orkestra filarmonike e tv shqiptare.

            1. A
             Andi

             Elton Deda eshte kryeqelbesire e shoqerise se sotme megjithe djalin e Zef Dedes dhe djalin e Luftar Pajës.

             1. V
              Veron Dibra

              Elton Deda! Babai yt,FERDINAND DEDA,vdiq në mënyrë të pa Merituar! Ndoshta për Fajin e Tij!!!! Ose për sjelljen e satëme! E BRAKTISËT NË FUND! Dhe,në pastë Zot,Do t'a paguani! Në FAMILJE,NË GJAK,ATJE KU DHEMB MË SHUMË! E braktise babain tënd,ti kokërr m..ti! Që je sa çereku i to..pes së tij!

              1. x
               xha Beqo

               Dava drogaxhiu...

              2. D
               Dede M Vladi

               Krijimtaria jote kaq e madhe ,sa atdheu plot me halle Ferdinand Deda ti su tunde shkembe si malet muzika jote krisi e gjemoje si zjarr gjithmone ndezur me shume per balle leshoji drite qe muk harrohet ky vigan

               1. c
                ceni

                Respekt per ikonen e muzikes Ferdinan Deda .Lum kush e ka njohur nga afer.Tani bene kenge edhe kllouni Luiz me tekst te Arbanes!

                1. T
                 Tani

                 Respekte per emrin e madh Ferdinand Deda. Qofsh perjete ne zemrat e Shqiptareve. . .

                 Lini një Përgjigje