Profesor Artan Fuga kërkon përgjigje: A kishte dashnore Skënderbeu, apo shkonte me shërbëtoret? Bënte ahengje në Kështjellë a jo, hante me duar a me lugë, kush e qethte dhe e rruante?

1 Shkurt 2023, 09:27Kulturë TEMA

Profesor Artan Fuga kërkon përgjigje: A kishte dashnore

Profesori dhe akademiku Artan Fuga është zgjuar këtë të mërkurë me disa pyetje të rëndësishme, për heroin kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu.

Ai pyet nëse Skënderbeu ka pasur dashnore, a bënte ahengje, kush e qethe, kush e rruante, dhe pyetje të tilla të rëndësishme, që veç një akademik mund t'i bëjë.

Postimi i Fugës

Kur do të kthehet historiografia nga mitologjia në rrëfim historik njerëzor?

Pa dyshim që Gjergj Kastrioti është burri i shtetit më i madh në historinë tonë. Themeluesi i të parit shtet kombëtar arbëror.

Por, ne njohim vetëm disa anë të tij si burrë shteti, po anët e tjera që nga miti e kthejnë në njeri të vërtetë?

Kështu edhe me historinë e epokave të tjera. 

Kur historiografia jonë do të zbrezë nga qielli i abstraksioneve ideologjike, mitologjike, në histori reale?

Kur albanologjia do të çlirohet nga etnocentrizmi?

Me një fjalë kur do shndërrohet nga propagandë, mitologji, në histori?

Përshembull kur do t'u japë përgjigje këtyre pyetjeve:

Si e thërrisnin në familje ndërkohë që ishte sundimtar i Krujës dhe prijës i Kuvendit? Gjergj? Skënderbe? Georg? Kishte një emër përkëdhelës?

Po bujqit që punonin në tokat e tij çfarë ishin? Fshatarë të lirë, bujkrobër, marrës me qera tokash, çfarë? Me çfarë e paguanin taksat, a detyrimet?

Cfarë shkollimi ka kryer, cfarë lëndësh bënte, në cfarë gjuhe, si i kishte rezultatet shkollore? 

A kishte pasur ndonjë mik a mikeshë në qendrën e Perandorisë gjatë viteve të rinisë që kaloi atje?

A shkonte në meshë të dielave, apo i bënte ritet fetare në kështjellë, në cilën Kishë shkonte, a lutej? Ku e kishte formimin fetar, kulturor?

Cfarë gjuhe fliste në familje? Arbërisht, latinisht, sllavisht, turqisht? Cfarë?

Po me ushtarët, me fshatarët, me banorët e kështjellës, çfarë gjuhe fliste? Cilët ishin banorët që jetonin në kështjellë? Të afërm, shërbëtorë, miq, komandantë?

Cilat ishin oraret e hapjes dhe mbylljes të portave të Kështjellës, a kishte ditë pazari, a kishte tregtarë, artizanë?

Ku i merrte robat? I blinte në Itali, ja bënin në familje shërbëtoret, i a dhuronin, i prodhonin artizanët vendas? Cfarë vishte si të brendshme, çorape, këpucë - opinga -?

Cilit Zot i besonte? Kulturën fetare e kishte verbale apo edhe lexonte? Cfarë lexonte? E pranonte natyrën hyjnore - njerëzore të Krishtit? C'mendonte për të shenjtën Mari?

Kush e vizitonte si mjek? Cfarë sëmundjesh ka kaluar, kush e mjekonte?

Cfarë ushqimesh hante ai dhe familja? Cfarë mishi, si e bënin bukën, ku e gatuanin, hanin perime, fruta?

Me çfarë hante? Me duar, me lugë, lugë druri, bronxi, hekuri, me çfarë lënde ishin bërë pjatat? hante vetëm, apo me familjen?

Kush e qethte dhe kush e rruante? Berberi? Vetë? Sa herë lahej në javë a muaj? Me çfarë solucioni?

Flinte vetëm? Apo me bashkëshorten? Cili ishte rregjimi i rojeve dhe i sigurisë në mjediset e brendshme ku ai jetonte në Kështjellë?

Ku i priste diplomatët e huaj? Në cfarë gjuhe u fliste? Ku strehoheshin ata? Sa kohë jetonin në Kështjellë?

A ka lënë kujtime diplomatë të huaj dhe misionarë për jetën e përditshme në Kështjellë, për mënyrat e sjelljes të tij, për fraza, apo për protokollin e pritjes së tyre?

Kafsha që përdorte për transport a beteja ishte mushkë, kalë, kishte stalla kuajsh, ishte majë kalit gjithë kohën, apo edhe udhëtonte me karrocë, qerre?

Me cfarë anijesh u hodh në Itali, ku e gjente ushqimin për ushtarët gjatë rrugës, po ushqimin për kuajt, sa orë udhëtim duhej për të kaluar Adriatikun, në çfarë porti mbërriti në Itali?

Ishte bërë synet?

Cilët ishin body guard-ët e tij? Si e ruanin? Ku jetonin këta?

A ushtronte edhe detyrën e gjykatësit për çështjet e përditshme të zonës nën sundim? A njihen gjykime të tij për grindje dhe konflikte civile?

Si ishte ndërtuar brenda kështjella dhe zona e habitatit ku jetonte? Dhoma e gjumit? Dhoma e Fronit? ËC? Me uturakë si mbretërit evropianë të kohës, apo me vrima që qarkullonin vertikalisht jashtëqitjet, si?

Siç ishte higjena trupore, përdorte parfume? Cilët?

Mirë vetë, kur rrethohej Kështjella nga osmanët rrinte jashtë, dhe mirë bënte, po familja ku rrinte? Ikte nga Kruja, rrinte atje? Cfarë ndodhte?

Cfarë shërbimi komunikimi kishte për t'u marrë vesh dhe shkëmbyer informacione me Muzakajt, Balshajt, Topiasit, etj. etj? Me korrierë si shërbim i veçantë? Si ishte rregulluar shërbimi i komunikimit dhe informimit?

Kishte luftëtarë që nuk donin të luftonin, kishte frikë mes popullsisë, kishte revolta?

Si funksiononte magazinimi i ushqimeve për kohë lufte a rrethimesh? Ku ushqeheshin luftëtarët brenda dhe jashtë kështjellës? Popullsia rrinte nëpër shtëpi apo largohej? Ku shkonte?

Cfarë ndodhi me popullsinë që mbeti rreth kështjellës kur ajo ra në duart e osmanëve? U zëvendësua? U shtua? Mbeti po ajo? Cfarë qendrimi mbajtën osmanët ndaj banorëve në vitet kur sapo kështjella u rimor prej tyre?

Kishte të dashura, konkubine, marrëdhënie me shërbyeset, apo sundonte çuditërisht poligamia e hekurt?

Kishte agjentë dhe spiunë në territor, në Stamboll, në Itali? Si i paguante? Cfarë raportesh i bënin? Kush? Si?

Cfarë monedhash përdoreshin atëherë në zonën ku sundonte? Aspra, denarë, ar, kacidhe, çfarë? Sa vlenin?

Në çfarë lojërash merrte pjesë, a i bënin aheng në kështjellë, me çfarë veglash, cilët ishin trupat artistike, si i paguante, çfarë kishte më shumë qejf?

Sa kuintalë ullinj, mblidhte në vit nga pronat e tij, po rrush? Sa litra verë? Po grurë? Cfarë dru frutore kishte dhe me çfarë prodhimi?

Kishte depo ushqimesh në Kêshtjellë? Si i ruanin ushqimet dhe produktet mos prisheshin, krimbeshin?

Cili ishte ekonomati i tij? Si e përmirësoi strukturën e Kështjellës, çfarë punimesh ka bërë?

Me çfarë ngrohej, me çfarë ndriçohej natën? Kandila, qirinj, vaj, dru, oxhaqe?

Dinte të shkruante, apo komunikonte me dorë, me çfarë ja komunikonte urdhërat dhe ligjet e veta popullsisë? Me kasnecë, me bërtitës publikë, gojë më gojë e portë më portë?

Bëri përpjekje të negocionte me sulltanët? Dërgoi ambasadorë atje? Ushtronte influencues në Stamboll?

Cili është piktori që bëri pikturën, portretin e parë të tij? Ku pozonte?

Kush e vërteton që shpata e tij në Vjenë është e tij? Po edhe sikur të jetë, çfarë dëshmish ka që ai luftonte direkt dhe trup më trup në betejë, duke lëvruar shpatën e tij mbi koka osmanësh?

Cfarë bënte me robërit? Kishte burg - biruca në kështjellë? Po hajdutë, kriminelë, vrasës kishte në zonën e tij? Si i dënonte?

134 Komente

 1. t
  tipidhecufo

  Ket Fugen do e morrim partizone! Jo per gjo po e ka gjithmon t'mbushme

  1. Q
   Që pase rilindaseve ne kemi mbarue si komb

   O nëne o nëne, një komb që ka nxrrej Gjergj Kastrijotin, nëne Terezen, Ismai Kderen, Gjergj Fishten dhe Naime Frashri me shoke, dhe ja Ku kemi përfundue... Tek Fuga, Rama, Meta, Saliu dhe Sazani Guri me shoke si Fatose Lubonaj.... Të Vjen turp, Kure shef ketu disa pytje ketu... Kush e qethte dhe kush e rrunte? dhe kë kishte dashnore?.. Që pase rilindaseve, ne kemi mbarue si komb.

   1. a
    armand

    Ai qe ja ruante Gjergjit e kishte emrin Tan Fugasa , per mjekren e kam fjalen.

    1. G
     Gjergj Kastrioti i cili u shit per nje titull Osma

     Deftesen e notave dhe gjuhet qe fliste mund te gjindet ne arkivat e Stambollit. Por historianet tane ose nuk kane deshire ose e dine dhe nuk kane deshire ta thone. Se mbase mund te kete qene ngels.Mbase dhe nuk e ka mbaruar as shkollen te gjithen. Por eshte gje shume e thjeshte per tu zbuluar. Kuptohet nese mund te gjendet dicka per te. Sepse Gjergji eshte kthyer me shume ne nje mit Dhe mbase neper arkiva nuk mund te gjendet gje per te.

    2. F
     Franz Kafka

     akademiku ka harruar te pyese: sa cm e kishte ate poshte? Sa tope kishte poshte: 2, 3 apo 4? Dhe mbi te gjitha: cila nga topet i varej me shume: e majta apo e djathta. Prandaj thellohu profesor, me vjen keq qe ke harruar keto pyetje themelore

     1. K
      KOSOVARI

      Të Lumt .Paramendo pyetje idoiteske n'ga një profesor imbicil per Gjergj Kastriotin.Për besë ai nuk din për trungun familjar të vetin e don përgjigje para 600 vjet të thukta.Paramendo ku e mbrojti familjen(Aj gjith shqiptarët i ka mbrojt e familjen ku e mbrojti) Debil bre debil.Kush e qethi.Kur e qethi ha ha ha.Kur është lar,Kur është dhije etj etj me fal per shprehje.Imbicil.Turp..Respekt juve.Ntm

     2. I
      Iliri

      Di qe nje dashnore qe kish I madhi Skenderbe, e qe prejardhja e saje vinte nga fisi FUGA, po nuk zgjati shume historia, pasi Ajo ishte e bukur por fycke nga trute, fatkeqesisht semundje e trasheguar brez pas brezi. Po dhe I shoqi I dashnores bente berberin e ja rruante lart e poshte te madhit Skenderbe. Di dhe shum gjera te tjera por besoj se kaq mjaftojne pe Zoterine rrjedhur nga trute.

      1. R
       Rusofil grek

       Asnje nga ata qe permend ti nuk jane shqiptare. Gjak serbi dhe turku kane.

      2. k
       k

       O debil ballkanik, për ato punë duhen kollosë si Mark Block, jo shkolla rrence me pagese që nxjerrin historiane per roje nate.

       1. A
        Albanian

        Qe ne fytyr duket ky qe esht fare turku. Kur permendet Gjergj Kastrioti duhet lare 100 her goja more maskara. Posht pushtuesit, rrofte kombi shqiptar.

        1. x
         xheJ. eN. Bi.

         Duket sa trap është Prof.Dr. Akademiku ARTAN FUGA .Hapa FB- te faqja e Profesorit dhe lexova komentet. Një Zonjë F.V.Gj...a ka përkthyer një libër për çka kërkon Profesori .Libri titullohet "SKANDERBEG Mbreti Epirit.1531 është botuar libri dhe përkthyer nga Zonja dhe bashkëshorti dhe na del se Profesori Akademiku fuugaa i pa lexuar përkon përgjigje. Mua më ka bllokuar se gjithmon kam qënë kritik me gomarllëqet që shkruan ,po ka ndonjeri faqe në FB le të komentojë.

         1. L
          Lani

          Dhe kur t’i jetë dhënë përgjigje këtyre pyetjeve te Fugës, shqiptarëve do t’u ngrihet niveli i jetesës. Për këtë mendon dhe punon Akademia me akademikë si Artani.

          1. H
           Hajde gallatë akademikesh hajde

           Desha të them diçka per kete kllufin gjoja akademik, por nuk ka nevojë. I keni thene ju të gjitha, duke kulmuar me komentin e xheJ eN Bi. Unë po të isha si ky, nuk do shkruaja me asgje, por do fshihesha diku, mbas këtyre komenteve.

           1. E
            Epo budallaji brire ska

            Nuk ka nevoje per komente, ky larg qofti eshte nje turp ... i familjes se tij, nqs ka nje te tille. Pty rrace e ndyre

            1. A
             Asmoni

             mire qe s'i paska shku ndermend te pyese se a i binte me dore apo jo ... karagjoz debil.

             1. A
              Artan a e mban mend stergjyshin tend

              Nese ti Artan Fuga di se si e perkedhelnin stergjyshin tend, sa dashnore kishte, cfare hante dhe nese vuante ng aprostata, dhe ku e blente rakine atehere mund te besh pyetje te tilla per Gjergj Kastriotin. Skenderbeu jetoj me shume se 500 vjet me pare. Ne ate kohe te shkruaje dhe te kishe letra dhe boje duhet te ishe i pasur. Nuk duhet harruar qe Shqiperia ngeli per 500 vjet nen Otomanet dhe ata shkaterruan gjithcka qe kishte te bente me Skenderbeun. Nuk duhet harruarc se fqinjet tane kane punuar me kembengulje qe te shkaterronin cdo gje shqiptare. Madje grekoidiotet jane bere kaq qesharak sa qe kane shpallur te gjithe heronjte shqiptare si heronj te tyre.

              1. G
               Gjergji

               Heroit tone turqit I moren dhe eshtrat…mire qe s’pyet c’marke cigaresh pinte

              2. B
               Bureto

               Mos ia vini re se ç'shkruan se është rëndë! Ajo për të cilën më vjen keq, nëse akoma është nëpër auditore, është se çfarë dhe si mund ta edukojë ky brezin e ri. Akademik, profesor, intelektual ky?!?!?

              3. A
               Arturi

               Paska pjerdhur dhe ky nga trute e kokes.

               1. I
                Illo

                Ka kohe keshtu…

                1. p
                 pirro

                 sakte. Ne se jane keshtu te gjithe anetaret e Akademise, atehere me mire te mos kemi Akademi qylaxhinjsh dhe te rrjedhurish.

                 1. B
                  Buda

                  Artan Fuga u be "akademik" me firmen e kryeagjentit serbo-rus, kryekriminelit dhe kryehajdutit Sali Sheqere Vuk Berisha, ne vitin 2008, pasi ky monster projektoi dhe realizoi shkaterrimin e instituteve te Akademise se Shkencave te Shqiperise. Tani, te mblidhen 100 intelektuale dhe burra te mencur nuk e shkulin dot nga Akademia. Por je vetem kete...

                  1. I
                   Irena

                   Eshte anetar i Akademisë Franceze.

                2. B
                 Baliu

                 Pas Schmutt-izimit tash gjoja edhe Fungi-zimi i historise, debil i dreqit me patent.

                 1. K
                  Kreshniku

                  Po qe ti flet percare a kuptohet ? Po qe ti nuk di cfare flet, a dihet arsyeja ? Po qe ti ke ndryshuar, a dihet arsyeja ?? Etj. Etj.

                  1. H
                   Historia

                   Dashnore ka pas stërgjyshen tënde o të sh...... rracën. Madje e shkepte dhe nga mbrapa. Prandaj keni dal ju pasardhës o B....Q...

                   1. S
                    Shkullaku Uturaku

                    Kishte dashnore katragjyshen e ketij palles. Per ta rrujt ja rrute katragjyshi i fugacit. Kembet ja ferkonte katragjyshja nga stergjyshja e gjyshit te nondajes se ketij palles. Ja u zgjidh dhe fabulla, u ndricu historia. Nuk do cof ignorant dhe Fugashi. Yrraaa

                    1. A
                     Anisa

                     ????????????????????te lumte goja me lot kam qesh .

                    2. S
                     Sulo Kapedani

                     profesor të lutem shko vizitohu tek Mira Rakacolli urgjentisht!

                     1. L
                      Lenci tekja

                      rrot kari me syze

                      1. T
                       Tironci

                       Edhe ne kerkojm pergjigje nga fuga , ka pas dashnor ,dhe sa her i ka ra me dor , kur i ka shku fara ne tru , presim pergjigje .

                       1. Z
                        Zot na fal cfare ke krijuar !

                        Zot fale se nuk Spitale ti shtrojme Profesoret si Fuga.

                        1. O
                         O Gomar Fuga

                         O mortja qe ste ha o idjot keni aritur deri ke heroi i madhi Skendebe per te bere korupsionin ai eshte nje figure kombetare dhe ti nje inorant me vule kombetare,shume mire beni se deklaroni vehten kush jeni ne te vertete

                         1. E
                          E verteta

                          Ah mor idiot qe nuk u çlirove kurre nga frustrimi per te qene njeri tjeter. Je nje idiot i vertete, nje medioker dhe nje njeri pa identitet. Ironia dhe cinizmi yt vetem sa e rendojne situaten tende. Ke nje problem psiqik qe lidhet me krizen tende identitare. Do te hiqesh si modern por del si karikature e nje palaçoje qe as per te qeshur nuk ben.

                          1. T
                           Tani

                           Po mamaja jote o Fug Vera kushurira e Enver Hoxha , sa deshnore kishte o plere i bllokut....

                           1. A
                            Agroni

                            I urojme te shkuara professor, Artanit

                            1. p
                             pirro

                             Artan ke rreshkit komplet. Nese jane dhe akademiket e tjere keshtu, atehere nuk eshte e nevojshme Akademia

                             1. X
                              Xhoi

                              ARTAN FUGA QE KUR KA LINDUR KA QENE NJE DEBIL. SI DJALE I ISH MINISTRIT TE ENVERIT BERI KARRIERE NE KOMUNIZEM E ME PAS ASHTU SI SALIU E META BERI KARRIERE SI ANTIKOMUNIST GJOJA I HEKURT. TANI SI PENSIONIST I THEKUR KANE FILLUAR TI SHFAQEN SHENJAT E MATUFERISE. NUK DI SE C'FLET, NUK DI SE C'KERKON PA DITUR SE ASNJE SE KUPTON. MJERE NE SI POPULL KUR KEMI "AKADEMIKE" TE TILLE.

                              1. D
                               Dymi

                               Ore, ç’bëni që ja botoni këto gomarllëqe këtij KOQES. Se e çmendët fare.

                               1. O
                                O ta qifshin gojen Qent e rruges o Rrospi

                                plehra si ky duen zhdukur nga ajo toke

                                1. B
                                 Beratasi i çelepiasit

                                 Prof ke ide shume te larta per ket raja mentalitet qe ekzisto tek ne. Kta dun buke pare hajdutnie dhe fuck. Kur Skendo Gjinushi dhe Vaso Tole permetari i greqizuar kapin Akademine mos prit te tilla zhvillimin e te tilla kendveshtrimeve. Respekt per idete novatore Prof. Fuga me gjak beratasi

                                 1. E
                                  E verteta

                                  Traplleqet per te bere protagonizem nuk kane lidhje me idete e "larta". Eshte e vertete ajo qe thua per Akademine e Shkencave, por se ku jane idete novatore ketu, kete nuk e di. Se kush eshte miti i Skenderbeut le te na e thote "filozofi" i madh Fuga. Nuk eshte mit qe Kastrioti, e ka mbetur strategu me i madh i kohes kur jetoi e deri ne ditet e sotme. Edhe kongresi amerikan ka votuar nje rezolute ku theksohet mjeshteria strategjike ushtarake dhe rendesia e figures qe zinte Gjergj Kastrioti ne Evropen e atehershme. Madje ne ate rezolute theksohet se Venediku kishte frike se mos Kastrioti pasi te thyente osmanet te pushtonte Venedikun dhe mbreteri te tjera. Thyerja e perandorise me te madhe e te fuqishme te kohes nuk eshte mit por fakt, realitet. Nese quhet kendveshtrim inovator pyetja se kush e qethte, e rruante, ç'fare brekesh vishte, si hante e te tjera si keto me fal per shprehjen por keto jane tallje mendereje nga ky qe per protagonizem shfaqet si nje klloun akademik. Keto muhabete e batuta behen neper kafe ku njerezit duan edhe te qeshin por jo te shfaqesh publikisht e te besh muhabete karagjozesh.

                                 2. L
                                  Lumo

                                  Idiot 24 karat ...

                                  1. M
                                   Mendimtari i Akademisë Shkencave

                                   Një pyetje për këtë karabushin Fuga: Pyes idiotin Fuga, ky Slënderbeu kishte bibilush dhe sa të madh e kishte, sepse thonë që bibilushi para 5 shekujsh ishte për marshalla.

                                   1. A
                                    Anisa

                                    ????????????????????????????????????????????????????????

                                    1. D
                                     Dali Tërshalla

                                     Kur pjerdh i zgjuari themi ne dibranët e dëgjon erën edhe Korabi.

                                    2. S
                                     Sa kamqesh

                                     ????????????????????????

                                    3. T
                                     Trotski

                                     Turp per Akademine e Shkencave qe mban ne gjirin e saj kete Prostitute mashkullec.!!! Ky herif duhet abandonuar dhe bojkotuar !!! Eshte i Roitur po dhe antishqiptar.

                                     1. A
                                      Arta

                                      Nuk kam besuar se ka në Shqipëri njerëz Akademikë me trurin Bosh sikur Artan Fuga. Po hiqeni atë trullan nga Akademia ju lutem!

                                      1. "
                                       "BOHOTINA"

                                       Si Akademik ky i njeh mire 25 betejat qe ka bere Heroi yne Kombetar. I kane mbetur keto gjera te vogla qe ta kompletoje figuren e Heroit Kombetar. Ku i dihet mbase ben ndonje studim a liber. Po ky nuk do te perserise Marin barletin, Naim Frasherin apo Fan S. Nolin qe flasin per betejat, patriotizmin...

                                       1. H
                                        Himarioti

                                        Kaq mjafton për të kuptuar se ky Fuga, është një mbetje varrezash, objekt studimi për arkeologët.

                                        1. T
                                         Taulant

                                         O Gomere, te gjithe ju me siper. Ju qe genjeheni me peralla qofte te lashtesise, qofte te politikaneve te sotem. Profesor Fuga e thote qarte qe ne fillim qe : kur do të kthehet historiografia nga mitologjia në rrëfim historik njerëzor?

                                         1. Q
                                          Qytetari

                                          Të lumtë! Je i veçuar nga tufa e injoranteve qe nuk dine dhe nuk kuptojne thelbin e shkrimit te Fuges. Fuga do qe te shkruhet e te njihet Skenderbeu si njeri dhe si mbret jashte mitizimit qe i ka bere historia.

                                          1. A
                                           Arti

                                           ORE JU NUK MBUSHNI PO DHE LLOGJIKA TE CON QE DHE HISTORIA QE ESJT SHKRUAJTUR ESHT BER PER LUFTEN , TRIMERIT DHE JO PER JETEN PRIVATE SE ATE NUK E KKA SHKRUJT ASNJE DHE NUK KA PSE TE SHKRUHET A KA PAS DASHNORE APO JO LEXONI CFAR KA THEN NOLI O INJORANT JO FUGA QEVE MORI EMRIN AKADEMIK NGA SHPELLARI ,PO KAQ KOQE TE JENI NJESOJ SI PROFESORI I ASHTQUAJTUR AKADEMIK FUGA IDJOTI.

                                           1. U
                                            Universi shprsa ime

                                            Hahahaha. Debilat gjithmon Jan me pakic se vaj halli të ish ndryshe reporti . E di ku dalloheni ? Nga syzet. Shiko syzet e Fugës duket si kallamar me syze. Ja u bët tre.

                                            1. V
                                             Viola

                                             Po vone jeni kujtuar o shkencetare se ku tja gjejme emrin berberit, dashnores, rrobaqepesit te Skenderbeut? Kyr nuk e di Fuge historiani, si ta dime ne qe presim informacion prej tij? Na I shunning dhe ne kuriozitetin kur ti gjeni.

                                            2. N
                                             Niko Shpiragu

                                             Nuk dua te perfshihem ne keto komente vulgare, por mendoj se historiografia jone nuk ka bere studim te plote per figuren e Skenderbeut. Dihet shume pak per te dhe ato tingellojne si tregime duke e mitizuar ate. Ka disa pikepyetje qe historianet tane duhet t'i sqarojne me kopetence dhe jo me patriotizem vulgar. Kane qene disa principata ne ate kohe ne Arberi por nu ka ekzistuaar ajo e kastrioteve. Thuhet qe ata erdhen nga Hasi ose nga ndonje zone tjeter por nuk thuhet kur dhe si e moren keshtjellen e Krujes. Emri i babait te tij del ne skene per here te pare gjate kohes se Stefan Dushanit dhe emrat e te gjitheve ishin emra sllave. Ne se ishin arber, atehere perse kishin te gjithe paperjashtim emra sllave dhe jo shqiptare. Ne te gjithe flasim se Sami Frasheri ishte ideologu me i madh i rilindjes, por ai ka shkruar se Skenderbeu erdhi nga Turqia per te rimare keshtjellen dhe patjeter qe ai me vone duhet te kete luftuar me turqit per kete. Ne themi qe ai krijoi shtetin e pare shqiptar, por ai kontrollonte vetem nje zone te vogel dhe nuk dime qe te kete patur shtet se do te kishte te pakten nje dokument te shkruar. Shume njerez si une kane pikepyetje dhe ndoshta jemi te gabuar, por historianet duhet te pergjigjen me fakte dhe argumente qe ne te jemi ne nje mendje. Ne te gjithe do te ishim te kenaqur dhe te lumtur qe te gjitha ato merita dhe levdata qe na jane thene per te te na tregohen ne menyre prfesionale dhe jo thjesht gojore per propogande patriote. Ne duam te verteten. Kjo eshte me duket edhe ideja e shkrimit te profesorit ne mos gabofsha. Edhe nje here, une shpreha mendimin tim dhe mendoj se historiografia jone duhet te kryej detyren e saj per ta qartesuar plotesisht figure e Skqnderbeut dhe ne s'kemi perse te zihemi e ofendojme njeri tjetri sic bejne disa komentues ketu.

                                            3. H
                                             Haletë e kombit,kunder heronjeve kombëtar!

                                             Dhe ky tipi idiot 24 karatesh Bën pjese tek elita e vendit! Rrufeja që s’ju bie në rrashtë! Kemi degjuar që Gjergj Kastrioti koqen e majtë e ka quajtur artan! Dhe kjo një pyetje që kerkon pergjigje!

                                             1. t
                                              tefiku

                                              Une do desha te dihej sa here ne dite pirdhte Skenderbeu. Keshtu eshte kur u bene profesore me kuc e me mac.Njehere e nje kohe profesoret numuroheshin me gishta tani jane me qindra ne mos me shume,

                                              1. P
                                               Pidhi Lirise

                                               Ky profesor kari ka pjerdh fare.Skenderbeu kishte dashnore dhe gruan tate profesore pyete nje here mbase te tregon sa here e bente me te.

                                               1. I
                                                ILIR

                                                O Fuga ti je KAR komplet.

                                                1. v
                                                 velo

                                                 Ja cfar thote ky muti i shokut Myqerem Fuga.....

                                                 1. T
                                                  Tani

                                                  Thote Velo mos u ngopesh me n@t shoku koqe.

                                                 2. N
                                                  Noci

                                                  Une kam lexuar se ne arkiva europiane ka dokumenta por jane pikerisht ato shtete qe krijuan Greqinë , jane miq me Sllavet kryesisht me Serbet dhe kane qene te interesuar qe Shqiperia te fshihet nga harta edhe pse ka qene Kristian para tyre dhe nje pjesë e tyre u kthyen ne musliman per t'u mbrojtur.Qe te gjithe rreth nesh bashke me Turqit nuk kane lejuar qe gjuha shqipe te levrohet.

                                                  1. D
                                                   Drilon

                                                   Ky artikull eshte nje tregues qe profesori eshte semure nga trute. Nuk i intereson njeriu a kishte dashnore Skenderbeu

                                                   1. a
                                                    anti25642654censurë

                                                    nëse nuk është humor!? lidheni të shkretin,ose çojeni të bëjë biografinë e saliut a të ramës!!këta janë gjallë dhe të shkojë e ti ngjitet pas bythe se një fugë në të ardhmen mund të hajë të njëjtin mut!!e që të mos vdesë i paditur si ky!! paska shku për lesh i shkreti!!

                                                    1. A
                                                     Anal-isti dhe historiani i foltoresi foltores.

                                                     Ky eshte pjelle,inkubatori,dhe ka probleme me shendetin mendor,prandaj mos u merzitni me te.Ky qysh i vogel thone se ka qene tip totaloshi,nuk orientohesh mire,kishte veshtersi ne percaktimin e ngjyrave,ka fillu te flase ne moshen 7 vjec,ka pas veshtersi ne ecje,ka lindur femije hibrid,as mashkull,as femer,vetem vrimen anale e ka pas te rregullt,dhe te te ka kryer funksionet seksuale,kohet e fundit ka patur shqetsime ne funksionimin e trurit te vogel,pasoje te cilat,dukshem reflektohen dhe ne personalitetin e tij,gjithsesi mbetet mje relike e Akademise,dhe shoqates se Anal-isteve te foltores,a nevoj-tores.Mos u cudisni,se ky eshte aq i kaumfluar,sa nuk kuptohet kollaj,se eshte zog kurve,te gjitha ato pytje qe ben per Skenderbeun,indirekt i drejtohen drejtusit te foltores

                                                     1. E
                                                      Edi

                                                      PO SI DUHET TA DIME EDHE SA HERE I ESHTE DHJERE KETE ALESE NE GOJEN HALE.

                                                      1. i
                                                       i shkaluari

                                                       ku ndryshon njeriu i mire me te keqin. i miri merret me te mira, i keqi (fuga) merret me te keqijat. ky fuga ngjane si me qene vella i petrit vasilit ose gjysh i monika kreymadhit e ina zhupes binjake e monikes, ne te semes fuga, monika, ina zhupja e pece vasiliasi. na shpifet

                                                       1. k
                                                        koment

                                                        '''Pa dyshim që Gjergj Kastrioti është burri i shtetit më i madh në historinë tonë. Themeluesi i të parit shtet kombëtar arbëror.'''Të tjerat nuk kanë vlerë për ti komentuar.......

                                                        1. E
                                                         ELISA SPIROLESHI - SKENDERBEU IM

                                                         Keto Pyetje konkrete dhe aktuale jane ne lidhje me Skenderbeun Tone, pra per Skenderbeun Tim.

                                                         1. A
                                                          Askushi

                                                          Z Artan ke te drejte po kujt i thua.Bota civilizuar per herenjte e tyre dhe figura te shquara ka biografine sociale deri ne detaje.Por vështire te gjenden dokumenta pet jetën sociale dhe ekonomike per Skënderbeun, sepse sa paten nevoje e përdoren,dhe mbas kësaj e shkatërruan Arberine bile edhe ta zhduknin mundësisht.Po studiuesve u takon te huluntojne.Ju uroj gjithe te mirat.

                                                          1. c
                                                           ce

                                                           Po si nuk arriti Skenderbeu te shtinte autoritetin e tij ne Durres qe per 25 vjet ishte ne doren e Venedikut nderkohe Skenderbeu luftonte kunder Sulltan Mehmetit

                                                           1. Roberto

                                                            O Artan ti i qan hallin Skenderbeut apo vetes tende?? Skenderbeu nuk eshte si puna jote,bythqire, keshtu qe edhe dashnore ka patur nga te kater anen e Shqiperise bile deri ne Turqi apo mos valle neser do thuash a i punonte "dyfeku" Skenderbeut apo jo. Hahahaha.Eshte interesant fakti qe te gjithe horrat e Sali Berishes kane qene besnike te partise qe nga nipi i Hysni Kapos,Andi Bushati nga ty o Tan Myqerem Fuga dhe deri tek Qim Peka i biri i amasadorit Maxhun Peka.

                                                            1. F
                                                             Fukar

                                                             Komplet rasat idjoti

                                                             1. X
                                                              XYZ

                                                              Pu te qifsha robte o pleh i bllokut...kushuria e Enver Hoxhes Vera mamaja e ketij byth qirit. Babaj Kryetar Kom.Ekz. Tiranes bllokmen byth qiri gjithe jeten trajtuar si Bej. Rrace kurvash mbron neobllkokmenet e sotem.

                                                              1. g
                                                               gjini

                                                               Fuga ,nji "profesoro-akademik" i bame synet ne krye !

                                                               1. K
                                                                Km

                                                                Nuk keni kuruar gje.Aka de Miku, kur flet per skenderbeun,e Ka fjalen tek vehtja .Vetem nj.e gje nuk thote:-a kushte syze skenderbeun,dmth Fuga?Cfare ngjyre i kushte?

                                                                1. V
                                                                 Vezhguesi

                                                                 Sa shume raki kumbulle paska pire ky mender profesori sot...

                                                                 1. q
                                                                  qin

                                                                  Or fug palla e sali pordhes.Institucionet zyrtare ne cdo vend te botes (akademi,institute etj)studiojne pjesen e veprimtarise publike ,politike,diplomatike te udheheqesve historike me cdo vend. Historia e jetes politike se figurave me ndikim kombetar dhe europian si Skenderbeu, nuk eshte Big Brother apo gazetari roze me muhabete @@erdhimesh apo anal -istash gjitholloge.Per kuriozitete te tilla nga jeta e perditshme cdo njeri I interesuar mund te investigoje vete.

                                                                  1. B
                                                                   Besmir shkurtaj

                                                                   Po ik ore karr-agjoz! Pi kush te ka bere ty akademik more i semure mendor! Ti je nje langua qe i shkon pas Sali Vdekjes! Po si te behet Shqiperia me brekdhjere si ouna jote! Se pari, meso shqip; se dyti permireso artin e te folurit; se treti perse ha mut kot, kur nuk te pyet njeri, rri aty ku je, vidh ato leke qe te jep qeveria, megjithese nuk i meriton kurre! Dhe se fundi, perpiqu te shkruash ne menyre te shkurtuar! Ja nje porosi nga une, o karr-agjoz i Akademise se Injoranteve: Njeriu, sa me shume qe shkruan dhe flet, aq me shume ben gabime

                                                                   1. A
                                                                    Artioni

                                                                    PROFESOR FUGA SI IDJOT I LINDUR QE JE DHE SI NJIHES I GJUHES FRENGE GJOJA QE FLET ME Y,Y,I BIE TE JESH GOMAR , E PARA ANALISA PER SKENDERBEUN NUK BEHET A KA PAS DASHNORE, I PUNONTE APO JO, ISHTE GEJ APO JO SE VETEM NJE IDJOT SI PUNA JOTE I PARASHTRON KETO GOMARLLIQE ,NJE AKADEMIK ME TRU QE TI SI KE TRUT BEN PYETJE TE TJERA , KUSH TE KA VEN TY AKADEMIK DOKTOR PROFESOR SALI SHEQERE B.Q TI JEP PROVAT SE SALIU KA ZHJEDH SEREN E VET , IDJOT I SHKUND MOS BEJ ME ARTIKULL TILL ,

                                                                    1. S
                                                                     Shqiptari nga Kosova

                                                                     Paska ik per lesh ky. Fuga kishte me kry nji pune te mire sikur t'kishte qen rrojtar i Skenderbeut . Por rrojtar i ati mikut te Gjergjit..!

                                                                     1. X
                                                                      XHH

                                                                      Nuk ka me mother fucker se sa ky njeri . Po perse nuk bene pyetje a dhiste Skenderbeu dhe si dhiste qe ti hash mutin me mire Une mendoj se nuk ka shtet fare dhe sic duket ne prizmin e demokracise dhe te lirise se fjales mund te nxjerresh mut nga goja sa here te duash dhe kur te duash dhe per ke te duash dhe pa ngrene nje dick ne bythe Njeri me te poshter se ky person nuk ka por nuk e kuptoj se ku eshte djaleria shqiptare qe banon atje dhe qe nuk ja dredhe koqet mire ne big

                                                                      1. T
                                                                       Tony

                                                                       Tamam "Kar" me syze.

                                                                       1. N
                                                                        Nyto

                                                                        Tani i ke rënë pikës me këtë shprehje

                                                                        1. g
                                                                         ganiu

                                                                         Nuk i vura re syzet fare, ndoshta ngaqë në plan të parë ishte kari?

                                                                        2. T
                                                                         Teme Teme

                                                                         Sa rende e jeni more sa rende. Sa te semure... lexojeni njehere tamam se dini te kendoni po jo te lexoni. A e kuptoni ku e ka fokusin? A e merrni vesh qe po ju thote se po na mbushin politikanet me propagande? O Tema po si lejoni komente te ketij kalibri?

                                                                         1. s
                                                                          shqip

                                                                          Ja që Marin Barleti, Gjon Gazulli, apo Lekë Zaharia , përfshi dhe nja 100 të tjerë që kanë shkruajtur për Skënderbeun , ( personazhin enigmatik të prof Tanit), nuk e kishin parashikuar këtë. Kuptohet që ky i marri do të bëhet objekt i rëndësishëm nga opinioni. Por edhe media i jep hapësirë. Fundja ç'të keqe ka ti japësh hapësirë Fugës, Gurit, Cakos apo Ilir Metajt ? Po pse vetëm kronikë të zezë do shohin njerëzit? Shkrime apo debate televizive me karikatura të prerjes së Fugës apo Cakos i bëjnë mirë lexuesit. E qeshura të zgjat jetën thotë mjekësia. Për mua ky le të pyesë nëse kishte ose jo në atë kohë psh, :BB, Përputhen, ose moderatorë si Qim Peka, Arjan Çani e Blendi Fevziu. Punë e tija, punë e të çmendurit. Problemin duhet ta kemi me titujt që këta mbajnë, me rrogat që marrin. Me të diplomuarit e rinj që dalin nga shkolla ku japin mësim ca debilë të certifikuar. Kjo është e rëndë. Jo ajo se çfarë pyetjesh prej deficenti bën ky avdalli.

                                                                          1. N
                                                                           Norga

                                                                           Prof. Shkrimi eshte cinik dhe se ke keq sepse ka doza te larta sarkazme. E para shqiptaret kane nevoje per modele si skenderbeu pa i kthyer ne njerezore modeste apo me “vese” si vdekataret e tjere. Ne lidhje me kete te fundit kemi nga keta politikanet e sotem qe ua dime edhe ngjyren e brekeve. E dyta shkalla e intelektualitetit ne shqiperi ka arritur deri aty sa kureshtja me e madhe akademike ka rene ne nivelin nese Kiara do tja jape apo jo Luisit dhe cfare dihet per dashnoret e Oltes. E treta fare miqesore, mos u vish me gjithe ngjyra se je burre plak e nuk te shkon.

                                                                           1. S
                                                                            Selamiu

                                                                            Ore Norga po cpune ke ti si vishet tjetri? Ti shif si vishes vete, me breke, pa breke apo me loqe jashte si Hamzai. Se Skenderbeu dilte me brekushe qe nuk linin pordhen te merrte fryme.

                                                                           2. T
                                                                            Tutu

                                                                            Shume e sakte zoti Fuga… shqiptaret jane popull i qorrollisur…ata quajne Azemin hero qe e njohin ne te gjalle rrenje e dhamballe… e jo me te pranojne normalitetin njerezor te Skenderbeut qe ka jetuar 6 shekuj me pare dhe imazhin fizik te tij e jemi te krijuar nga nje aktor rus… ndersa jeta e tij u shkrua nga nje prift i oborrit te tij…

                                                                            1. F
                                                                             Fugisti

                                                                             Bravo Fuga, shume e drejtë. Por kujt ja kerkon, keta as nuk dine me saktesi ku dhe kur ka lind, e jo me nese kishte dashnore apo i binte me dore.

                                                                             1. Ky fuga qe esht Pak i rrjedhur nuk do shum mend. (Mund te jet i zoti ne fushen e tij) mbase esht se nuk e kam ndjek Edhe aq. Po' fakti qe e kam par Duke ber gjithollogun kjo mjafton ti vesh _. Po' thelbi asaj qe ka dashur te thot ne rastin konkret e mbeshtes plotesisht ne parim. Se esht folur flitet e do vazhdoj te flitet aq shum per heroin ton kombetar. Po' Ca' esht folur??? Ca' dihet pervec se disa gjerave bazike!!! Beni nje pyetje vetes esht normale qe per cesarin e pasuesit e tij dihen shum e shum gjera ndersa per skenderbeun dihen shum e shum Pak. Kaq mjafto qe fuga ne kte rast ska pse te sulmohet.

                                                                              1. R
                                                                               Roland

                                                                               Çoç të dija!Qenke një koqe kandari,që shok veten paske!Iku edhe një!

                                                                               1. D
                                                                                Dauti ta fut......

                                                                                A E DINI QE KY AKADEMIK KARI KA TE DREJTE ........DUHET TE DIME EDHE NE TURQI A KA QIRE STERGJYSHEN E KETIJ FUGES..........

                                                                                1. A
                                                                                 Arben Uldedaj

                                                                                 Po zoti Fuga Skënderbeu ka pasur dashnore . 2 nga ato kane qene stër-stër-gjyshet e tua . Rrotë cari Mjerë nëna Shqipëri që ka vuajtur e do vuajë përherë nga fëmijët e saj

                                                                                 1. M
                                                                                  Mandi

                                                                                  ky profesori eshte nje idiot qe ka copa kari ne vend te trurit

                                                                                  1. E
                                                                                   Erdogan

                                                                                   Cfare lidhje Kombetare kini you bij te Vezireve,Pashallareve,Bejlereve,Agallareve,Hoxhallareve,Muhipeve,Dervisheve etj me Kaurin e Derrit ish Jeorgios Kastriotis. Mashtrime nga "historiane" si Xhufi qe Kastriotis (Kastro greqisht do te thote Castjelle,Castle) "shqip" o Fuga fukarai qe u convertua ne Katolike per "aresye politike apo strategjike) jane fatkeqesia e ketij Kombi te Lashte Greke te Ilyreve,Epiroteve,Maqedhonasve,Ioneve ku eshte sot Turqia,Magna Grecia etj. You jini thjesht nje popull (popola) qe nuk ka Identitetin me te paret tuaj Ilyre apo Epirote. Kombi eshte i Shenjte o Fuga dhe per kete nuk kane faj Fuqite e Medha qe ndane Epurin ne te Veriut Osmane dhe te Jugut Greke. Por you o Fuga. Njeriu duhet te shikoje veten ne pasqyre te shikoje gjendjen e tij. Per kete Pashallek turk me kufij deri ne Preveze luftoi Vorio Epiroti do thonim ish Jeorgios Kastriotis apo per te cliruar kryeytetin 1100 vjecare Kostantinopolin nga barbaret Osmane te Deputetit Ismail bej Vlores,Frashellinjve,Hasaneve,Tahsimeve etj. Eshte fatkeqesi qe nuk kini gjetur akoma shkakun perse you considerojne si nje popull Me Bisht.

                                                                                   1. M
                                                                                    Mbresa

                                                                                    KUNDER MALLKIMIT TE GJUHES SHQIPE (1865-1911) Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

                                                                                    1. S
                                                                                     Shqiptari

                                                                                     Pergjigje fantastike Mbresa, po mund te jete me e thelle sesa ia kap mendja ketij egocentristit qe ka komentuar me lart

                                                                                   2. e
                                                                                    emigranti

                                                                                    bejne artikuj per te marre leke duan leke

                                                                                    1. A
                                                                                     Aleko

                                                                                     O tema o akademik po a keni ndonje gjeme te rendesishme per te flour apo do merreni me dashnoret qe kishe heroi i shqipetareve.Oo akademik po vine serbet prape ne kosove ke per te thene ndonje gje a ja venc ferries.cpo behetekeshtu u shplane te gjithe elite jone …

                                                                                     1. Z
                                                                                      Zequa ne maje te thanes

                                                                                      Ore Loqe, e le Edi Ramen, dhe ju hodhe Skenderbeut tani. Jo vetem ti, por edhe te tjeret mos u merrni me figura te shquara, aq me teper me Krye - heroin e Kombit Shqiptar. Mos, se ju ben mire kjo gje. Pak me respekt. Mos u hiqni si filozof te medhenj. Je nje hic, shko lepij bythen Sali gerdalles, se ate di ta besh mire. Edhe zhvejku ta kalon nga mencuria ty, o profesor i cakerdisur.

                                                                                      1. N
                                                                                       Ne

                                                                                       Ky debili eshte dy llojesh njeheresh: dhe Artan edhe Fuge qe rrotullohet reth vehtes.

                                                                                       1. S
                                                                                        Same

                                                                                        Sa munœua . E ç'ka pas'para tinë , habitore !

                                                                                        1. Q
                                                                                         Q

                                                                                         Profesor, akademik , gomar Fuga ka shume te drejte qe ben keto pyetje se si duket eshte duke shkruar ndonje liber per te madhin Skenederbe dhe sigurish qe do te dije edhe hollesira e jetes te ketij personaliteti por pergjigjen me te sakte dhe shteruse mund t’ja japi: Duhet te ngrihet nje komsion me perberjen e Cim Peka kryetar dhe antare Sazan Guri, Tos Boleonja , Fred Cako , Jaran Cani ,Klvis e Faro Balinjte , kandidati per president Artan Hoxha , kryetari shoqates seAzem Hajdarit Bislim Ahmetaj po nuk duhet lene jashte komsionit edhe doktore e shkencave Monika Kokmadhja edhe si rrace e zgjuar gruaja e ish presidentit qe eshte shume afte se si mund ruhet dhe shpenzohet floriri se si i ka trajtuar mbeturinat i madhi Skenderbe . Populli shkrete pagun lek per keshtu soj akademikesh

                                                                                         1. s
                                                                                          shijaku

                                                                                          vetem nje pyetje ka lene pa bere fuga...a e gjeni cilen pyetje ?!!

                                                                                          1. L
                                                                                           Loni

                                                                                           Ne parim ka të drejte, por qellimin e ka të mbrapshte dhe nuk shpalos gjithë tabllone: Vërtet dihet më shumë për Qezarin, Sulltanet, mbreterit europiane deri në hollesi, por ne rastet më lart kemi të bëjmë me qendra qyteterimesh si Roma, Konstandinopoja më vonë Stamboll, Paris, Berlin etj., për të cilat ka dokumentacion të bollshem si nga rrethet fetare ashtu dhe mbreterore... Kurse Arberia ishte ne periferi te perandorive..

                                                                                           1. T
                                                                                            Tirona

                                                                                            Hahaha. Satirë e sarkazëm dhe tallje me atë ç'ka po ngjet sot. Shumë e fortë. E vërtetë është rrēnqethëse çfarë po kalojmë këto ditë. Kjo tymnaja e FBI-së dhe tallavaja shqiptare është për të qeshur. Të gjithë merren pas gjërave pa vlerë dhe harrojnë të rëndësishmen, punën e tyre. Më vjen keq që po e them por Shqipëria është katandisur si mos më keq, me një popullatë tmerrësisht injorante (mjafton të lexosh komentet më lart), dhe të pashpresë. Prof. Fuga e pasqyron më së miri këtë në shkrimin e tij brilant. Popull shumë fshatar në gen dhe traditë. Nuk bëhet shteti me katunarë si Sala me shokë. Dhe si ai janë mbi 80% e popullatës, me gjyshër me brekushe e gjyshe me shami në kokë. Mëshirë o Zot.

                                                                                            1. A
                                                                                             Adi

                                                                                             Cudi qe adhuron Fugen i cili adhuron Saliun por e konsideron Saliun dhe shqiptaret fshatare. Dhe sipas teje nese je i interesuar te dish per jeten seksuale, dhe cdo detaj intim e privat te dikujt (i famshem, hero, ose jo) je qytetar, i kulturuar dhe i largpames dhe i mencur, nese nuk merresh me keto dhe nuk te interesojne atehere je fshatar??1 Nuk e rezulton i vertete per pjesen tjeter te botes ky lloj kategorizimi. Po dihet me shume per personazhe te ndryshme sidomos mbreterit e britanise sepse kane mbajtur ditare, ata vete dhe njerez prane tyre, Gjergji nuk kishte kohe per keto gjera, dhe per mua mendoj qe eshte gje e mire. Duhet te merremi me jeten publike dhe kontributin ne te te personazheve publike dhe jo me jeten e tyre personale. Duhet ti japim fund kurioziteteve idiote qe kjo epoke i ka bere gjithnje e me trendi sepse cuditerisht mbahen mend me mire, mjaft me cektesira. Ndonjese bie dakord qe disa detaje me shume qe e sjellim Gjergj Kasrtiotin sa me njerezor duhen rithene, mendoj qe jane thene nga historianet me heret dhe disa mund te plotesohen me korrespodencen qe mund te gjendet nga burimet turke ne arkivat e tyre dhe ato te Venecias dhe Vatikanit. Nese ky pijaneci (kam qene student i tij dhe e di qe pi qe me mengjes) do te beje nje kerkim te mirefillte le te shkoje dhe te zbuloje dokumenta ne keto arkiva qe ndoshta nuk i kane zbuluar deri tani

                                                                                            2. N
                                                                                             Një emigrant i pa shpresë ta shohë Shqipërinë zonj

                                                                                             NJË SARKAZMË QË TË BËN TË DRIDHESH DHE TË MENDOSH GJATË... BRAVO PROFESOR

                                                                                             1. s
                                                                                              shqip...

                                                                                              Per cfar Sarkazme derdellit o Emigrante leshi ! Mir ky bir bushtre qe i duhet shkerdhy fara ,por ti zotrote se cdo te thot Sarkazem ? Qysh kur idiotizmat e ktij Sharlatani na i shikoni ju koktredhurit e klasifikoni me brockulla te tilla qesharake si sarkazem ? hik er koqe kandari . Gjate gjthe kohes ky Idiot i pafytyre e Sharlatan Fuga , na dukej si nji surratKokaKari me nji bole , por Ti e plotesove bolen tjeter ,ktij funderine njerezore

                                                                                             2. L
                                                                                              Loni

                                                                                              Arberia kaloi gati 5 shekuj nen perandorine ottomane e cila s'kishte interes të ruhej gjësend lidhur me Skenderbeun... Pra, informacioni është tepër i paktë dhe tepër i copëzuar cfare kerkon punë të madhe, kohë me bollek dhe shuma marramendase parash qe as individi dhe as shteti shqiptar nuk i ka... Profesori sulmon kesisoj akademiket historiane kundershtare të tij për presion apo kushedi c'tjeter... Edhe zoti Xhufi edhe zoti Fuga janë bij të Clirimtares Por ndersa Xhufi plak luftoi me arme në dorë duke rrezikuar koken, Fuga plak ka qenë ne prapavije si shoku Enver, rrethuar me femra e gjithë të mirat por të shitur tek Mugosha me shokë dhe pertej Mugoshes... Fuga i ri godet pas shpine cfare është normale sepse vjen sikurse Berisha, nga oborri i Enverit... Kemi të bëjmë me perfaqesues te dy rrymave brenda Clirimtares...

                                                                                              1. A
                                                                                               Asd

                                                                                               Ketij i duhet hequr rroga si profesor. Mund ti jepet nje asistence si njeri me aftesi mendore te kufizuara.

                                                                                               1. U
                                                                                                Une

                                                                                                Nese eshte sarkazem atehere e kuptoj shume mire, edhe pse disa pytje mund tia kishte kursyer vetes ne kete sarkazem, por nese nuk eshte profesori e paska kthyer shishen me fund qe ne mengjes dhe i paska hyre krimbi iBig Brother si nje pjese te madhe te popullsise, vetem se ky e do me figurat historike, jo me keta :vipat" e sotem BB-ne

                                                                                                1. t
                                                                                                 tetovari2

                                                                                                 Sot u zgjova disi i mërzitur me pa vullnet ndoshta pse koha ishte me shi, thjesht pa humor!Por pas nja dy -tre orësh vendosa ta shfletoj të shoh çka ka të re.Për fat lexoj "akademikun"dhe për çudi ma hoqi apatinë që më kishte kapluar.Kam qeshur me zë deri në lot. Por lexues dhe komentues nëse analizoni me kujdes do të vëreni se shkrimi i këtij sherbudallait ka prapavijë tjetër dhe çon ujë në mullirin e tjetërkujt.Dihet se çfar qëndrimi kanë disa historianë tanë e mos të flasim për akademitë e fqinjëve tanë që na duan shumë. KUJDES!???

                                                                                                 1. P
                                                                                                  POPULLI

                                                                                                  QELBESIRE SHKO PYET NANEN TANE KUSH JA RRUANTE KOQET SKENDERBEUT.

                                                                                                  1. J
                                                                                                   John Qelbashi

                                                                                                   Ne fakt nuk e ka keq. Skenderbeu ishte njeri si gjithe te tjeret, dhe si i tille ka bere gjera njerzore. Po te kete informacione nga jeta e zakonshme e tij historianet duhet te na i sjellin ne libra se ashtu e madherojne. Nuk thote njeri qe Skenderbeu bente cudira, por per kohen e vet e pati mendjen e kthjellet dhe luftoi per rrugen e duhur. Arberia faktikisht e pagoi shtrenjte pas vdekjes s e tij por ai nuk kishte rruge tjeter perves asaj te qendreses. Nuk dihet a ka pas' historian ne keshtjelle per tja dokumentuar jeten, por duke ditur se ai ishte nen trysni nga Turqit nuk e ka pas lluksin te paguante pertej nevojave jetike. Pra nuk besoj te kete informacion te detajuar.Me ka ngel ne mendje nje episod i treguar nga Plasari kur Skenderbeu vizitoi Italine, qe thoshte kishin dale njerzit ne rruget e Italise per ta pare cfare kishte veshur dhe cfare ornamemte dhe gjera te papara kishte me eskorten e tij dhe ngelen te zhgenjyer kur pane qe eskorta e Skenderbeut dhe Skenderbeu vete ishin veshur zakonshem si klasa e ulet. Ata nuk e kuptonin cdo te thoshte te ishe ne lufte!

                                                                                                   1. E
                                                                                                    Eno

                                                                                                    O shqiptare! O injorante te pashoq. Per figura historike si Gjergj Kastrioti duhet te kishte informacion te gjere e te plote e te gjithanshem qe ploteson figuren e tij. Aq sa dijme per te eshte me shume nje gojedhene e legjende a perralle po te mos ishin ruajtur mjetet e tij luftarake e mbrojtese ne muze. Nuk ju kuriozon sadopak jeta e tij? Pyetjet e Fuges jane legjitime. Te gjithe lideret historik te Botes kane nje histori specifike. Kleopatra e Egjiptit lahej me qumesht dhie, dihet rutina e saj, marrdheniet etj. Si te mos perbeje kuriozitet jeta e heroit tone? Kokekashte mbetet o shqiptare!

                                                                                                    1. m
                                                                                                     mir Gomari me Suze por s#te len as mizat rehat

                                                                                                     Eno ,cfar derdellit o pederastet e rrugeve ? Nga cila vrym paskeni dal o qelbsat e njerezimit . Per cfar Legjimiteti flet o te dhjefsha koken ,qe ta mbush ,se duket qe e paske Bosh . Ku je rritur ti mer ne hale ? e ku e ke mar kte shkolle .ne vrymen e janulles ,apo ne shpellat e injorances . Eshte skandaloze kur idiote e funderina te tilla si ty , komentojne e i japin mende Shqiptareve qe me trut e tu dhe ktij Pederasti Halesh nuk shkojne ne Hale

                                                                                                    2. A
                                                                                                     Adria

                                                                                                     Turp dhe zor me erdhi qe I lexova keto percartje, e pabesueshme qe dikujt mund ti shkojne ne mend te tilla budallalleqe!

                                                                                                     1. P
                                                                                                      Po mirë mo!

                                                                                                      Po mirë mo! E kuptoj qellimin e shkrimit tend per de-mistifikimin e figures edhe pse e konsideroj te nevojshme per kete popull nje figure mistike (te tille qe nuk arrin ta mendosh duke dhjerre - psh), por ti je bere si bejtexhi me menyren e te shprehurit! Qesharak dhe jo humorist

                                                                                                      1. S
                                                                                                       Skenderbegasi

                                                                                                       Profe pyetja mè me mend qe ke bere eshte:- A eshte bere synet Skenderbeu? Ketu e nderpreva leximin se s'mendoja se mund te gjeja pyetje me pikante. Artan njeriu lind apo behet budalla?Kush e di! Nje gje eshte e sigurte disa e nisin te avantazhuar.

                                                                                                       1. k
                                                                                                        ky eshte Pederaste pallohet me Ardian Vehbin

                                                                                                        jane dy pederastet "Akademike " qe paguhen nga taksapguesi shqiptare e qe kan vite qe sulmojne Fugurat Kombetare Shqiptare . Dhe ajo qe te rrevolton e marresh vehet mundimin ti besh duart pis me kto Qelbesira te Njerzimit , eshte se Shteti ,qeverria e te Gjatin ,aq qe krruhet fare .Sinqerishte te lind pyetja se Cilin popull e Komb perfaqsojne si kta FakeAkademike por edhe ky Shtet ,kjo Qeverri e cila nuk reagon ne asnji rast ,kur cenohen Figura te tilla Kombetare ! Si mundet te jet ky surrat pederasti me syze Akdamik (plehrash toksike )?

                                                                                                        1. A
                                                                                                         Asllan

                                                                                                         Shoqerite njerezore krijojne heronj per identitetin e tyre edhe kur nuk kane, kurse shqiptaret kane te tille. Kthimi i heronjve ne simbole kombetarei ben ata te pa vdekshem dhe te pacenueshem. Simbolet kombetare bashkojne njerezit per te ruajtur identitetin, kulturen e cdo gje te perbashket qe identifikohen si komb. Shkrimet qe behen ne adrese te simboleve tona, behen nga njerez me kulture te cunguar dhe pse jo dhe qellime te tjera antikombetare.

                                                                                                         1. S
                                                                                                          Shqiptar

                                                                                                          Duhet te shtosh dozen e ilaçeve psikotike Artan Fuga, se qenke goditur keq fare!

                                                                                                          1. o
                                                                                                           o

                                                                                                           Fuga nje injorat sharlatan me mbetje otomane sllave. Para se te njollosesh figuren e Gjergj Kastriotit !merru me familjen tende te degjeneruar.Gjergj Kastrioti renditet ke gjeneralet me te medhenje qe ka pare historia boterore dhe ata jane po i te njejtit gjaku apo rrenje, dhe ata jane Aleksandri i madh,jul cezari apo (Genz Lulia) dhePirro .Akademia shqiptare eshe shderruar ne nje han ku bajgetojne gomeret.Artikullshkrimi i ketij gomar nuk eshte pa qellim ,ai dhe bashkpuntoret e tije kan per qellim qe te zhveshin perfundimishte shqipetaret nga historia dhe krenarit e kombit.Mallkuar qofte dora e ketyre pseudo akademikeve qe shkruajn kunde heronjeve dhe histeris sone.Lavdi heroit kombetere te SHejtit GJergj Kastrioti.

                                                                                                           1. M
                                                                                                            Mos rri po duku skipetar

                                                                                                            Per te shkaterruar identitetin e nje kombi ,duhet me shkaterru figurat kombetare dhe historine e atij vendi, eshte plani I radhes si plani i shkombetarizimit te shqiptareve, i varferimit tw tyre etj etj, paguhen miliarda per kete pune, ky shkrim nuk eshte rastesor, eshte i planifikuar me kohe nga baba sorosi. Te fala bejini

                                                                                                            1. H
                                                                                                             H.Berisha

                                                                                                             Vertet veshtire te gjended edhe nje magar tjeter me emrin akademik!!!

                                                                                                             1. H
                                                                                                              H.Berisha

                                                                                                              Vertet veshtire te gjended edhe nje magar tjeter me emrin akademik!!!

                                                                                                              1. B
                                                                                                               Berti !

                                                                                                               Kam një pyetje naive:" A është e njëjtë sasia e budallenjve në bashkësinë e akademisë në relacion me popullin që i përkasin"?në botë është rreth 7%,këtu tek ne DYFISHIN,,,14%.!A bën pjesë FUGA.në këtë bashkësi..!?

                                                                                                               1. K
                                                                                                                Kastriot

                                                                                                                Tragjedia e shqiptarëve u programua kur u nda Perandoria Romake në dy pjesë e me këtë edhe krishterimi. Fakti se vija ndarëse kaloi mespërmes trupit etnik të popullit tonë, e vulosi përçarjen fetare në katolikë dhe ortodoksë qysh para ardhjes së osmanëve. Shkrirja apo asimilimi i popullit tonë në sllavë dhe grekë filloi para ardhjes së Perandorisë Osmane dhe vazhdoi deri sot për shkak se shqiptarët nuk kishin Kishë të vetën dhe konkretisht për shkak se në kishat ortodokse përdorej sllavishtja dhe greqishtja dhe asnjëherë gjuha shqipe! As në Kishën Katolike nuk përdorej gjuha shqipe. Kur erdhi Perandoria Osmane përçarja fetare u trefishua dhe kjo gjendje mbeti deri sot. Duhet thënë një fakt: SHQIPTARËT U ASIMILUAN MASOVIKISHT PËR SHKAK TË MOSKULTIVIMIT DHE TË MOSSHKRIMIT TË GJUHËS SHQIPE! Për vetëdijësim disa pyetje: 1. Kur u përdor për të parën herë gjuha shqipe në një kishë katolike? 2. Kur u përdor për herë të parë gjuha shqipe në një kishë ortodokse? 3. Kur u përdor për herë të parë gjuha shqipe në një xhami? Sqarim: Me shprehjen "përdorim të gjuhës shqipe" mendoj në predikimin fetar në këtë gjuhë

                                                                                                                1. Kjo është dëshmia ime e përparimit. Kam hasur në një dëshmi të një burri në internet, i cili dëshmoi se ai shiti një nga veshkat e tij te NA HEALTH CARE ( [email protected]  ) për të shpëtuar një pacient në spitalin e tij për ($600,000 USD), kështu që vendosa të kontaktoni NA HEALTH CARE tani nëse ata janë të interesuar të blejnë një veshkë timen dhe për fatin tim, ai tha se ata gjithmonë kanë nevojë për veshkë për të blerë në spitalin e tyre dhe se janë të gatshëm të blejnë sa më shumë që të jetë e mundur, kështu që ne negociuam dhe unë u më tha të regjistrohesha për një çertifikatë për 200$ dhe sot jam aq i lumtur pas shumë vitesh që jetoj në varfëri, saqë shita një nga veshkat e mia me çmimin 600,000 dollarë pa efekt anësor. Dëshironi të shesni një nga veshkat tuaja për të shpëtuar një shpirt apo do të blini një veshkë më pas kontaktoni NA HEALTH CARE me email: [email protected] Numri Whatsapp: 19099134258

                                                                                                                 Lini një Përgjigje

                                                                                                                 Blog Tema