“Ricchi e Poveri” do të performojnë në Vlorë hitet e viteve ’80

27 Janar 2023, 17:33Kulturë TEMA

“Ricchi e Poveri” do të performojnë në Vlorë

Ricchi e Poveri, grupi pop italian vjen në Shqipëri. Është Sinan Idrizi sipërmarrësi vlonjat, ai që do të sjellë në Teatrin Petro Marko në Vlorë, grupin mitik. Gjatë një interviste Sinan Idrizi tregon se ka vetëm një synim të rizgjojë qasjen e vlonjatëve ndaj kulturës italiane.
Por nuk do të jetë vetëm ky grup i shumëpëlqyer për shqiptarët, që do të vijë në Shqipëri. Idrizi premton se do të sjellë çdo muaj në Vlorë, një personazh BIG, të viteve ’90. Ndër to Toto Cutugno, Fausto Leali, Gianni Morandi, Pupo, Claudio Baglioni e më vonë Eros Ramazzoti dhe Vasco Rossi.

Idrizi synon që kjo ngasje tërësisht personale e tij të përqafohet edhe nga Dhoma e Tregtisë dhe biznesmenë të tjerë, për ta parë Vlorën jo vetëm si terren ndërtimesh e tenderash, por si qytetin që meriton edhe nisma për altruizëm në emër të dashurisë për të.
Ricchi e Poveri mbërrijnë në Vlorë më 31 janar dhe do të ngjiten në skenën e Petro Markos mbrëmjen e së martës.

18 Komente

 1. B
  Budi

  Sinan …..italion,,,,,,allah allah u prish bota ……O Sinan nga Zbrite ne Vlore ti se te kerkojne Dhite

  1. H
   Homer

   Ha ha Budi djalli vet je.

   1. S
    SPEKTATORI VLONJAT

    Shume mire. Biles qe t'u bejme qejfin edhe disa kacidhjareve te grekezuar nga Janullatos dhe Shteti Grek me lefta e pensione, patjeter duhet te ftojme ne Vlore edhe ndonje ellinas tragudhistis qe te na kendoje live ne Kinoteater kengen e bukur dhe me fame boterore: GREKO MASKARA!

    1. A
     Albania

     Je komplet jashtë teme.

     1. S
      SPEKTATORI VLONJAT

      @ grekofonaqis me pseudonim Albania. E PARA: Çamet nuk jane turq, jane Shqiptar. E DYTA: Komenti im eshte plotesisht brenda temes.

   2. A
    Albania

    Për konvertimin nga turk në italian ke të drejtë,por për dhitë nuk e ke dretë Sinani nuk është fshatar me origjinë por çam.

   3. I
    Ide e Mrekullueshme .Rrofsh Sinan VL.

    Per te tilla bashkpunime Kulturore mes popujsh ka sot te nevojeshme shume jovetem shoqeria Shqiptare por edhe gjithe Bota . Rrespekt Biznesmenit Sinan Idrizi . Jane gjithe Grupet Italiane por edhe Kengetaret e shquar Italiane me te cilen jemi rritur qysh te vegjel ,te cilet na kthejne pas ne kohe , sepse kan stigmatizuar ate epoke Kulture qytetare shqiptare . Disa i kam par natyrishte edhe ne Europe ,por jo te gjithe ,do me pelqente te isha ne ato Koncerte ne Vlore ...

    1. K
     Komunisti

     Po sipas teje meqe u rrite e ke nostalgji,te kthejme dhe rradhat e vajgurit e tollonat .keta italianet nuk ju mbyten juve Vlonjateve gati 100 persona..si nuk kemi Turp o loqelepires.nostalgji per Dicka Shqiptare ,per muziken tone jo per ata qe ju lagnin me zorre uji e ju hidhnin buke me helikopter.edhe zezaket e afrikes jane pritur me mire se Shqiptaret ne itali,kjo quhet Sindroma e Stokholmit

     1. I
      Ide e Mekullueshme ...

      Komunisti , e shikon gjithcka nga nji Keńdveshtrim naiv e dashakeq .Mendoj (madje jam i sigurt ) te jesh noj zvarranik FiloGrek qe ushqeheni ktu ne kte Hale duke sulmuar gjithcka Shqiptare edhe pse , mundohesh te kamuflohesh ne kte Komnet . Ne qytetaret shqiptare s'i ngjame bythqimave Grek ,ata lepijne Loqe e Bole dhe se nuk lejopjme pederastet greke ,te na tregojne maredhenjet me shtetin Mik Italine . Zezaket te pelqejne shume per Te Gjatin e tyre e di ,sepse hanullatos nuk la gjatesi penisi te zi pa lepire e marr ne cdo vryme Afrikes . Shiko e bythen tende o bythqir i peshtire o zorraxhi rritur mes Bajgash ,qe kur shikonim ne Italianet ju zhgrryeshit ne bajga .

      1. j
       joel shkodra

       Mos u merr me "Komunistin" se akoma flasin keshtu "idealistet", por nga ana tjeter, duke filluar nga "Blloku" e deri poshte te "Komunisti", ne fshehtesi. e kane adhuruar dhe adhurojne Italine e, sidomos, artin italian. Ndryshe nuk do ia vinin emrin "Belinda" e lindur ne bllok, titullin e kenges se famshme te atyre viteve te Gianni Morandit (pavaresisht se ajo thote "Beqir Linda - Belinda - perralla). Vetem se ne foto te lajmit jane 4 pjesetare e, tani jane vetem dy: Angela e Angelo.

       1. R
        Raimond vlonjati

        Jo or aspak nuk e adhruojme Italine ne Vlore Vetem ca budallenj me natyre te prpaambetur mund ta adhurojne. Italia ka bere krime te perbindeshme kunder Vlornjateve, Ndaj Akujt nuk i ruhet ne Vlore per muziken italiane . E degjonim atehere ne kohe te Dulles, se nuk kishe ca degjoje , por tani qe degjojme muziken anglo-phone , muzika italiane eshte si musike e kopratives Plus qe tani ne kemi edhe kengetaret tona moderne , qe kendojne ne Anglisht dhe qe jane 100 here me te mira se Muzika e dhjere Italiane dhe keta kengetare italiane demode , RIchi e Poveri, Keta jane si kengetare fshati Kengetaret tona Dua Lipa, Rita Ora, bebe Rexha , Ava Max, i adhuron gjithe Bota moderne, ne dashkemi te degjojme ca kengetare fshati nprej italie qe kendojne sikur pjerdh ne uje Italia ka ca kengetare karagjoze fare ,qe askush nuk i degjon ne Europe e ne Bote Dhe nuk duhen pranuar te vijne ne Vlore, fare, se keta mbyten 100 veta emigrante, me nena me femije, gra te moshuara, te rinj e te reja Si nuk ju vjen turp qe i pranojne ne Vlore Italianet .Ata jane rrac muti, tu shkerdhesh motrat Edhe Historia jone me ta ka qene vetem lufte kunder Itallianeve se ata kishin synim Vloren. Edhe Ismail Qemalin italianet e helmuar, ne ate hotel atje , se atje nuk kishte te huaj. Edhe ne Luften e 1920. Italianet nuk donin te largoheshin nga Vlora, por i perzume me shkelma. Dhe erdhen prape ne 1939 , qe ngelen si legena ne Shqiperi kur kapiitulluan, dhe ishin 72 mij ushtare italiane, qe u strehuan dhe u mbrojten nga Populli Shqiptar qe te mos i vriste gjermani. Dhe nuk kemi degjuar asnjhere asnje lloj falendirimi nga Italia per ate veper gjigande humane qe beri populli jone Ndersa Izraeli na falenderon gjithmone , kur ne Izraelit nuk shpetuam as 4 mij veta. Ndersa Italianeve ju shpetuam nga vdekja e sigurte ,72 mije ushtare dhe nuk thone njehere Faleminderit , keta palaco italiane Eshte idiot ai Kryetari i Bashkise sone , ndaj i mireperet, se ata nuk duhen pranuar , sepse jo vetem qe jane muzike demode e prapambetur fare dhe karagjoze. Por ata , Marina Italiane vrau njerez te pa-fajshem , si mund te lejohen ata dhe te vijne te japin koncert ne Vlore. Ngrihuni ne protsta gjithe Vlora dhe mos i lejoni te vijne Eshte turp te vijne italianet e te japin koncert ne qytetin tone , se ata vrane njerez te pafajeshem Ftoni aty ne Vlore grupet Shqiptare, nga Tirana, Korca, Kosova , Shkupi etj qe jane shume me te mira se keta pepinot di merda ,

        1. A
         Albania

         Po ore jo në protestë po do " nxjerrë" nga sunduqet armët e fshehura të vjedhura në 97 dhe bombat dhe minat kundër tanke. O dritëshkurtër ngatërroni barin me... dollarin.

         1. P
          Patrioti

          Nuk ka pse te vije italiani aty ne Vlore . Se historikisht ka ardhur vetem per keq. Gjithashtu ajo muzike italiane eshte muzike e vjeterruar qe nuk ka lidhje fare me shpirtin muzikor te kohes se sotme Te vinte ndonje kengetar modern Amerikan apo Britanik , po ka lezet , Por jo italianet qe jane per muzeum

         2. s
          shqiptari

          "Raimond Vl" eshte nji Pederast Minoricare si gjithe ata qe zvarriten ktu ne Halene pederastit te katundit

          1. R
           Raimond vlonjati

           Ik o rot kari te dhejfsha ty dhe minorikaret ,me hengesh koken e qilloit

       2. A
        Albania

        Për sindromën e Helsinkit kisha dëgjuar por për të Stokholmit jo, nejse sa rron dëgjon. Ska lidhje fare grupi muzikor italian dhe mbytja e 97 mos hapni debate të kota.

        1. E
         Edi

         Ka or si nuk ka lidhje . Po na tregon perralla ti idiot Ata qe u vrane ne anijen vlonjate u vrane nga Shteti italian jo nga individe dhe duhej te kerkonin falje Nuk ka pse te na vijne italiiani aty te degjojme muziken e dhjere Italiane. Qe eshte mizike karagjize dhe gjuha e tyre na kujton krimet e Shtetit Italian

      2. t
       taso kume

       Pyll pa dera nuk ka , nje shprehje e vjeter ,pa çka se ne pyll veshtire te shikosh dera ,shikoj qe me komente po shpjegojne dhe sidromen e Stokolmit, qe ma do mendja eshte Tirons qe ne kohen e dulles ngordhnin per kenget Sllave , nga Tirana e larte,ne Vlonjatet na pelqejne te gjitha pa perjashtim SHqiptare ,Italjane,sllave ,greke,e Angleze se jetojme ne epoken e globalizmit ,dhe e urojme S.......djalin e KASEMIT dhe nipin e NENAVASE nga çerekçia e lagjes Varosh.per nismen .

       Lini një Përgjigje