Ermonela Jaho shpallet artistja botërore e vitit

19 Janar 2023, 08:26Kulturë TEMA

Ermonela Jaho shpallet artistja botërore e vitit

Sopranoja shqiptare me famë botërore është nderuar me një nga çmimet më prestigjoze ndërkombëtare. Përkatësisht çmimin e “Artises së Vitit” dhënë nga ICMA, që është praktikisht EMY i muzikës lirike.

Ky kompeticion botëror, në motivacionin e nderimit të sopranos shqiptare shkruan: 

"Me bukurinë unike të zërit të saj të lavdishëm, të udhëhequr në mënyrë të sigurt dhe shkëlqyes vezullues, Ermonela Jaho magjeps me estetikën e saj të pastër vokale. Por kjo është vetëm njëra anë e artit të madh të këngëtares, tjetra është prania e saj teatrale elektrizuese. 

Pak këngëtarë e arrijnë një të tillë shkallë e lartë identifikimi me rolet e tyre, një vërtetësi kaq totale dhe emocion thellësisht prekës. Pasi në skenë, Ermonela Jaho hedh si një mantel personalitetin e saj dhe mishëron plotësisht personazhin që duhet të interpretojë."

Vetë sopranoja shqiptare me famë ndërkombëtare, ka shkruar për çmimin: 

“Shumë e nderuar”. 

Kurse këngëtarja Hersi Matmuja, e cila e ka shpërndarë menjëherë postin e Ermonela Jahos në rrjetet sociale, bën një paralelizim me situatën aktuale ku “të famshëm” në Shqipëri shpallen jo vlerat reale port ë kundërtat e tyre. 

“Këto lajme duhet të bëhen virale.

Uragani Ermonela Jaho, çfarë krenarie!!!, shkruan Hersi Matmuja.

TemA

 

27 Komente

 1. "
  "BOHOTINA"

  Krenari per te. Suksese te tjera per vete dhe kombin.

  1. a
   aaaaaa

   Ca eshte ky cmimi koti,,,,nqs se nuk eshte pjestare ne Big Brothers athere nuk ka vlere.

   1. C
    Celo Mezani

    Kengetare magjike. Grua vezulluese.

   2. B
    Bureto

    E mrekullueshmja Eromela Jaho përveç gjithë superlativave që meriton si artiste, e vlerësuar për këto ndërkombëtarisht, është dhe një zonjë që rezaton thjeshtësi dhe mirësi. Respekte pa fund!

   3. O
    Orik

    Krenari e madhe per gjithe kombin shqiptar. Bravo!

    1. F
     Fray

     me famë kombëtare hahahahaa

     1. t
      tetovari2

      O Fray,o mut,lexoje edhe njëherë tekstin por me syze. Smirëziu......

     2. L
      LORA

      Gjithcka e merituar nga Ermonela Jaho;me talent ,shume pune dhe djerse. Mirenjohje Ermonela , per nderin qe i jep Shqiperise tone.

      1. a
       arna-mut

       Trandafilat,rralle shume rralle,por bijne dhe ne mut. Te falem,o yll boteror vezullues

       1. D
        Dalina, goca qe s'behen gra...

        Shpallet artistja boterore Ermonela....? E kush eshte kjo? ....... Cfare eshte kjo para Kejvines, Efit apo Oltes ......? Keto jane VIP.... Ermonela lesht, asgje seshte.....

        1. E
         Era

         ERMONELA,ju jeni Vip që nderoni Shqipërinë,jo kazani putanave që ka mbledhur Top chanel,në BBV.

         1. q
          qamili11

          E kane gabim. Personazhet e vitit jane vipat e BBV2, Luisi, Kejvina, Olta........ Suksese zerit te bukur.

          1. r
           reti11

           Super goca! Lart e më lart!

           1. J
            Ja dhe Ylli radhes Shqiptare E.Jaho

            Nji yll tjeter Shqiptare i bashkohet Yjeve te Artit Boterore ,Soprania e shquar Ermonela Jaho . Nji shkelqim qe duhet te motivoje shqiptaret . Ermonela duhet te jet shembulli i rinise shqiptare .Puna e saj ,arritja ne kte shkelqim Boterore ,suksesi i ngjitjes ne kto lartesi ,qe i tregon cdo qytetari shqiptare ,se nqs do te arrish dicka ,ajo eshte e mundur ,me kembengulje e pune e vetem pune ,jo demoralizim ,jo dorezim ,jo largim ,por te Luftoshe per ate qe do te arrishe ne jete ,sepse nji dite jeta ta shperblen . Flm Soprania e shquar ,shendet e suksese ne jete ne vazhdim

            1. A
             ALBAN

             KRENARI,RESPEKTE ERMONELA !

             1. M
              Mirashi

              Historia e jetes se saj qe arriti keto maja te artit elitar eshte shume prekese. Ne nje nga intervistat e saj, thoshte qe ka pas raste qe flinte edhe pa darke. Dhe kjo skish t'bente me djeten. Urime kesaj artisteje te madhe.

              1. S
               Shkodrani

               "JO JO JO", absolutisht "JO" sjam dakord, cmimi duhet tu jepet femrave te bbvip2, ato e meritojne, a nuk e shikoni, ka lezet gjith shale, gjoks e p.th jane, na nderojne televizionin. URIME ! Ermonela lart e me lart.

               1. e
                ermiri

                Kjo me te vertete ka care me forcen e saj e jo Ivna Mula qe blente role me eurot e atij plakushit....

                1. l
                 like ( jo floriri )

                 Te them qe ke dicka personale me Inva Mulen nuk mund ta them, sepse dukesh nga mendimi qe mbart. Si i tille, ate nuk e lidh asgje me ty. Suksesi i Inva Mules ka qene ne France dhe jo ne Shqiperi ore dallkauk. Ne France nuk blihet rroli me euro por me talent. Perndryshe Franca nuk do ishte per artin ajo qe eshte. Si duket ti ben pjese ne armaten e atyre sorrave qe i duket vetja shqipe qe s'lene kembe shqiptari pa poshteruar.

                 1. t
                  tony

                  O miri pse flet si budalli çmimi kurre nuk blehet me para sidomos Inva ka debutuar ne te skenat prestigjoze te botes o Ametike france Itali etj dhe interpretove me nivel te larte artistik nuk te miraton njeri programin ok, pra dhe Emonrla ka nje arritje super te larte sii interpretuese dhe eshte vleresuar me kete tiull te larte nderi, prandaj i dashur mori kur nuk merr vesh mos llap kot

                  1. .
                   ........

                   Ti më mirë t'a kishe emrin Ermut.

                  2. !
                   !!!

                   E perulur, gjithe sharme, virtuoze! Bravo e respekte kesaj ZONJE!

                   1. M
                    Miranda

                    Te lumte Ermonela. Ti me artin tend na ben krenare. urime dhe suksese me tej

                    1. P
                     Pukjani

                     Ndihemi te gjithe shume krenar per vleresimin e saj dhe perfaqesimin qe na ben te gjithe shqiptareve, faleminderit shume

                     1. b
                      ben

                      Bravo Ermonela. Shqiptare si juve na bejne krenare kudo ku jetojme. Faleminderit

                      1. T
                       Tura

                       Ylli është dukur qysh në "mëngjes", kur la Vlorën (që e do shumë!!!) dhe çau Adriatikun për shkollë e këngë. T'i përulet me nderim gjithë gjithë Arti e Kultura jonë! Larg bojaxhinjtë që duan të bëjnë shoqëri!

                       1. d
                        denis

                        Sa shum shpellare perkrahe paska Mula... Arti ne gjith boten blihet me monedha apo me seks dhe rastet jane te shumta kur akuzohen regjizor, producent e plot mekanizma kompromentuse ne te gjitha fushat. Akoma dhe sot Polanski etj jane te akuzuar penalisht.

                        Lini një Përgjigje