Arkeologët në Norvegji kanë gjetur shkrimin runik më të vjetër në botë 

17 Janar 2023, 21:50Kulturë TEMA

Arkeologët në Norvegji kanë gjetur shkrimin runik më të

Arkeologët në Norvegji njoftuan sot se kanë gjetur një mbishkrim runik që sipas tyre është më i vjetri në botë dhe ndoshta është deri në 2000 vjet.

Guri i sheshtë katror ka të gdhendura “shkarravitje” mbi të, të cilat mund të jenë shembulli më i hershëm i fjalëve të regjistruara në Skandinavi, tha Muzeu i Historisë Kulturore të Oslos, duke shtuar se bëhet fjalë për një nga mbishkrimet më të vjetra runike.

“Ky zbulim na jep një pasqyrë të përdorimit të runave në epokën e hershme të hekurit. Kjo mund të jetë një nga përpjekjet e para për të përdorur runat në Norvegji dhe Skandinavi në gur”, tha profesori i Universitetit të Oslos, Kristen Zillmer.

Runat janë zbuluar më parë në objekte të tjera, por jo në gur, dhe regjistrimi më i vjetër runik i gjetur në Danimarkë është në një krehër kockash.

Guri i runës u zbulua në vjeshtën e vitit 2021 gjatë gërmimit të një varri në Tirifjord, afër Oslos, në një rajon të njohur për vendet e tij monumentale arkeologjike.

Guri i gdhendur në rune do të ekspozohet për një muaj në Muzeun e Historisë Kulturore, i cili ka koleksionin më të madh të objekteve historike të Norvegjisë nga epoka e gurit deri në epokën moderne.

5 Komente

 1. D
  Detari

  Keto jan shkrime helene more kolotrypidas

  1. u
   uahahahahahahah

   si the si ? - shkrime halenesh kolopidhiaqis !

  2. m
   me Halenaqis e Lashte s'ka te bej

   kan me shku gjermanet dhe perkthy ne Haleqaqis - Gerrqisht hahahajahhahajajhjhaa

   1. K
    Klimax

    Zbulimi i këtij shkrimi vërteton plotësisht "historianin" Aurel Plasari. Ky shkrim është ilirik sepse edhe kontinenti që disa gjoja filozofër e quajtën Evropa, ishte tërësisht i banuar nga ilirët dhe patjetër që edhe kontinenti duhet të quhet Ilirik! Dhe ky është vetëm fillimi, historia e vërtetë po del në dritë! Ja prisni dhe pak kur njeriu do të shkojë në Mars. Gjurmët e deritanishme vërtetojnë se edhe atje ka patur jetë dhe sigurisht që përveç ilirëve askush tjetër nuk ka jetuar në atë Planet!

    1. E
     Erdogan

     Glosa (gluhe camce) Greke nuk eshte thjesht fjale por Terma Shkencore,Filo-Sofike,Mithollogjike,Istorike,Shkencore te Arithmitiqise (Aritmetike),Iatriqise Mjekesise,Arkitektonikise etj. Kush eshte ai Idiot qe mohon se ilyret nuk ishin Greke? Vetem bijte e Vezireve,Pashallareve,Bejlereve,Agallareve,Hoxhallareve,Muhipeve,Dervisheve etj te vetequajturit Skip-Tare. Te mohosh qe Perandori Ilyre Greke Megas Kostantinos dhe Polisin ne Nder te Tij ta quash Kostantinopoje pa kuptim apo Stamboll eshte tmerresisht Ignorance dhe Idiotesi. Te Ofendosh (ofend angl) Jeorgio Kastriotin dhe ta besh Katolike kur vete ishte krenare per Heronjte Ilyre dhe Epirote qe bota i njeh Greke eshte cmenduri. Dhe kete Iskander-Beu e beri per aresye politike tha Xhufi para disa diteve ne intervisten e dhene tek Ilir Yzeiri. Si mund te mashtroj popullin ky Ignorante apo me keq akoma Idiot. Ky popull dikur Epirote por i turqizuar ne shumice qe ndryshon Identitet cdo 50 vjet? 13 shekuj P.E.S luften e Troas (Ilyon) nga vjen dhe termi Ilyadha e Omiros (Ilyada e Homerit) ne dy Poemat e para dhe re famshme (fimi greq) te Politizmoit (Culture "shqip") Evropiane dhe boterore jane shkryar nga Greket. Jane rreth 30000 vargje. Glosa (Gluhe "camca") Greke ne ate kohe kishte rreth 200 mije fjale. Pa Glosan Greke mbaron Perendimi. Si do i thonte bota Tele-Fonit (Istrument i percjelljes se zerit nga larg "shqip"). Po Kozmo-Naftis (Kozmonaut "shqip") qe do te thote udhetare ne Univers "shqip"). Po Arxeo-lloge (Arkeolog "shqip") qe do te thote Shkencetare qe merret me zbulimin e kultures dhe jetes ne vendet historike te bnuara nga popujt e ndryshem. Po Metropolitan Po Astronaftis (Astronaut) qe greqisht do te thote Udhetim ne Yje. Astro-llogjia (Astrolog) Term qe shpjegon shkencen qe merret me Yjet. Astro-Nomi Term qe shpjegon Ligji i Yjeve. Dhimo-Kratia Term qe shpjegon nje system Njerezore ku Shteti i takon Te gjitheve. Farmaqio (Farmacy) Geo-Grafi (Shkenca qe Pershkruan token). Geo-Strate-Gia.Dicka e lidhur e politiken mbi hapesirat e tokes dhe popujve. Zoo-llogji nje zone e rrethuar per kafshet e Egra. Agrio greqisht. Agro-Nomos person i kualifikuar qe merret me ligjet e Bujqesise. Poli-Teknikos (politeknik) nje njeri me shume Zanate (zanat turqisht). Politeknikumi shkolla qe meson shume profesione (profession angl). Jane plot rreth 45mije Terma Greke ne Glosat Perendimore. Po te heqesh Ato nuk ka me Komunikim dhe Civilizim Perendimore.

     Lini një Përgjigje