Aurel Plasari: Skënderbeu nuk u konvertua në mysliman, emrin “Ballkan” e ka shpikur një budalla

16 Janar 2023, 20:19Kulturë TEMA

Aurel Plasari: Skënderbeu nuk u konvertua në mysliman, emrin

Në vigjilje të 555-vjetorit të heroit tonë kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu, kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një bisedë të veçantë me studiuesin e njohur Aurel Plasari dhe gjimnazistë.

Ndërkohë që Edi Rama tha se për heroin tonë Skënderbeun thuhet se ka ndërruar fenë jo një herë por dy herë, dhe për këtë duhen kërkuar përgjigjet te libri i Fan Nolit, kërkoi përgjigje nga Plasari.

Aurel Palasari tha se Skënderbeu nuk ka ndëruar fenë dhe se argumentet jepen duke lexuar Nolin

Mes të tjerash ai tha se nuk ka një datë të saktë të ditës se kur ka lindur, apo dhe vendit. Mes të tjerash, Plasari pohoi se ka dyshime, por pa fakte, se Skëndërbeu mund të ketë lindur në Prizren.

“Agrementet duhen lexuar te Noli. Ai niset se nga e kemi këtë të dhënë. E kemi nga të dhënat legjendare. Noli në pleqëri, pasi shkroi tre veprat, jep argumentet dhe kundër marrjes peng. Ai thotë; ‘jo’. Por është bërë me status të vasalitetit. Kur kishte nevojë sulltani, ai, Gjoni është detyruar që të çonte të birin në ushtri. Është studim që është dhe shqip. Kur shkrova unë, ata thanë; Plasari përmbysi historinë. Por ça historie përmbysa unë?! Unë citova Nolin. Një nga faktet është; marrëdhënia e Gjon Kastriotit në Malin e Shenjtë. 

Të drejtat e Adelfatit janë të drejta të një vëllazërie. Këtë princat në Ballkan, e përdornin si mundësi për t’u strehuar në një situatë ekstreme. Gjoni ka 4 djem, aty mungonte emri i një vëllai, që thuhet se u bë turk, i ati i Hamzait. Pse?! Se në një manastir të Malit të Zi s’mund të blinte të drejtë vëllazërie një mysliman. Ndaj dhe ky është një dokument që Skënderbeu nuk është mysliman. Ai është rritur dhe stërritur katolik.

Nga ana tjetër, blerja nga ana e të atit te një Pirgu, që është Pirgu shqiptar, që ishte katolik. dhe më pas i ka dhuruar dy tre fshatra manastirit. është marrëdhënie e qartë e dokumentuar, ku Gjergj Kastrioti nuk figuron i konvertuar.

Dokumentet e Ilandarit, tregojnë se një nga vëllezërit e Skënderbeut është varrosur aty, në një manastir. Për mua është dhe varri i një Kastrioti tjetër, që ka mundësi që të jetë varri i babait të Skënderbeut. Ne nuk kemi lindje, pra datës së Skënderbeut. Noli dhe të tjerët kanë rënë dakord që viti i tij i lindjes është 1404-1405. Tani kanë shpikur një datë, edhe zonja ambasadore.

Datat e lindjes në Mesjetë mbaheshin në librat e Kishës, për pagëzime. Këto regjistra nuk ekzistojnë se nuk e dimë se ku ka lindur. Unë kam idenë se ka lindur diku në Prizren, por s’kam asnjë fakt. Datën e vdekjes e dimë shumë mirë se vdiq një njeri i rëndësishëm për Europën. Kemi një gabim te Barleti që e vdes një vit më parë. Ne e kemi korrigjuar nga burimi bizantin. Barleti gabon se është qytetar venedikas. Viti në Venedikti ndërrohet në 1 mars. Për Barletin data e vdekjes është 1467”-tha Plasari.

Plasari më pas duke u ndalur te libri i tij, “Skënderbeu një histori politike”, tha se: “Libri është një punë njerëzore, që s’do të arrijë kurrë të shfrytëzojë këto rezultate. Pasi ato janë rezultate që vijnë duke u kompletuar. Shpresoj se do të ketë të tjerë, që do të zbulojnë. Unë nuk mendoj se dalin çdo vit libra të rinj plotësues.”.

Mes të tjerash, Plasari shtoi se emri Ballkan është vënë nga një studiues gjerman, që e cilësoi budalla.

“Emri ‘Ballkan’ është emër i vënë nga një budalla. Gadishulli quhej gadishulli ilirik. Gadishulli riprodhohej nga hartat që dilnin nga tekstet e Ptolemeut. Ai jepte një vargmal që përshkruante gadishullin ilirik. Edhe kur filluan Hartat e rilindjes Europiane imitonin këto harta. Arbëria ishte një nga ato vende të studiuara. Në mesin e shekullit XVIII, në kohën e Turqisë, një studiues gjerman Xonjën e pyesnin dhe i thotë se si quhet dhe ai tha; Ballkan. 

Ishte budallallëk i atij momenti. Sot është çështja që mund të na thonë Ballkani dhe Europa. Ai rajon që thonë Ballkan, është Europa juglindore. Është një term i rremë për mua. Kur vjen puna në konceptin shkencor do them se ky gadishull është Europa Juglindore”,theksoi Plasari.

106 Komente

 1. B
  Boll me prostituta

  Nje i droguar "bisedon" me nje budalla. Emri Skenderbej sipas Haxhi Plases eshte emer katolik.

  1. a
   aaaaaa

   Qe i ri nuk me ka palqyer emri Skenderbej(jo po eshte titull i lart,etj),,,per mua ai eshte Gjergj Kastrioti dhe mjafton kjo.Biles sheshi kryesor i Tiranes te quhet Sheshi Gjergj Kastrioti. Pse duhet te dukemi si Turqi e vogel,,

   1. T
    Tani

    E lexova edh eketu: www.gazetatema.net/2020/03/30/piri-epiri-gjergj-kastrioti-prijesi-i-albanias-dhe-epirit/

    1. A
     Alex

     Skenderbeu ska pas fe. Feja e Skenderbeut ka qene paraja. Ai i sherbente atij e qe paguante me shume.

    2. .
     .

     O Debil emrin Skender-Bej (Iskander = Aleksander) ja vune Islamiket Ottoman dhe sot u ringjall u perdor nga Islamiket Arnaut kopilat e Sulltanit. $$$$$$$$$ Jeorgj Kastiori Skenderbeu asnjeher (sipas letrave, korespodences) nuk e ka perdorur asnjehet termin Skenderbe dhe as termin Gjergj (Gerg), por Georg (Gjeorgj) Kastrioti. $$$$$$$$$ Dhe nje pyetje per Plasarin, .... si ka mundesi Skenderbeu te ishte Katolik dhe te bente dhurata Pirgun ... (pasuri maramendese dhe imobilare) nje Manastiru Orthodhoks qe gjendet ne Greqi, ai i Hilandritit ne Agio Oros. $$$$$$$$ Si ka mundesi Skenderbeu te ishte Katolik dhe vellai i Skenderbeut, Reposh Kastrioti te ishte murg Orthodhoks, ku akoma edhe sot varri i tij gjender ne Agion Oros ne Greqi. $$$$$$$$ Si ka mundesi gruaja e Skenderbeut Androniqi Komninu (Donika) te ishte 100% Orthodhokse (motra e se ciles Angjelina Komninu, grua e princi Serb) te jete Shenjtore, Shen Angjelina e Serbis. $$$$$$$$ Perse hipokriti Plasari e citon 4 her rresht termin manastir dhe nuk e cileson qe ishte Orthodhoks ??? $$$$$$$$ Per gjatoshin budalla Ramut kisha 1 pyetje, si ka mundesi Skenderbeu te konvertohej ne Islamik, kur historia tregon qe pas kthimit te Skenderbeut ne Kruj, Ai therri te gjithe Arbet e konvertuar ne Musulman (lexo "Skenderbeun e Kristo Frasherit).

     1. S
      Semi

      E quanin Turqit keshtu o koqe...e sa per Katolik kjo as qe diskutohet...emri I te jetzt Gjon nuk ekziston ke orthodoksik...Shqiptaret kane pasur fe Kristian te ritit kaloliko bizantin si Arbereshett sot

      1. B
       Benet Beci

       Edhe Edvinin, Erdogani e thërret Mustafa. Pra Edvin Rama Mustafa. Po Edvini thote qe jam budist. Sikur Edvini te kish 10mlg nga truri I Plasarit do te ishim sot ne epoken cyborgs. Po jemi akoma ne Tanzimat ku Vin Mustai me mesimet e partise ndan pronat ne nje pjese. Te tijën vetëm.

       1. J
        Jam pro komentit te Semi

        Semi ka te drejt . Kjo eshte e verteta .S'ka asgje me per te diskutuar me gjate .

        1. D
         Denis

         Semi. Emri i Skenderbeut ka qene Gjuriç emri i babait Jovan. E katoliciziuan austrohungarezet. Pasi moren trojet shqiptare si placke lufte nga perandoria Osmane. Sepse mendonin qe me nje hero kombetare katolik te gjithe shqiptaret do te ktheheshin ne katolik.Ashtu sic ishin dhe vete austrohungarezet. Familja Skenderbeut kane qene ortodoks. Jo pa shkak e gjithe familja e Skenderbeut eshte varrosur ne manastirin serb te Hilindarit.

        2. .
         .

         Ne kohen e Gjergj Kasteriotit (Skender-bej) nuk ka pasur Arber te kthyer ne islam

         1. J
          John Qelbashi

          Hamzai katolik ishte?

         2. T
          Taulant

          Skenderbeu ka deklaruar qe eshte Princ i Shqiptareve ne letren qe i dergon Princit te Tarantos. Edhe per kullat ne Hilandrin shumica jane Shqiptare dhe serbe ... greke nuk ka . Jane fakte historike keto. Ju plehra halere-helenike duhet te pranoni qe gjysma e ballkanit jane popullsi Shqiptare. Si thote edhe vete kryeministri i Maqedonis qe ne maqedonasit jemi Shqiptar ortodoks.

          1. .
           .

           O Tallat ... pa kliko ne internet "gjuha e Perandoris Bizantine", perse thone qe ishte Greqishtja gjuha popullore dhe zyrtare. $$$$$$$$$ Perse Greqisht, kur "nuk ekzistonik Grek" sipas teje?

           1. T
            Tega i Gostivarit

            O Janullas, nëse aborigjinët e Perusë p.sh flasin spanjollishtdo të thotë kjo se ata janë matadorë. Gjuha që ti e unë e quajmë greke, nuk do thotë se ka kuptim imanent (që vjen nga "brendësia" e gjuhës) sic është shqipja, ose suedishtja etj Emërtimi i jashtëm i një të folme është si puna e emërtimit të firmave p.sh Tarzan, Eldorado, Paradiso. Kjo ndodh me "greqishten", "serbishten" ngaqë nuk gjen dot një shpjegim etimologjik. Shqipja në këtë aspekt ngërthen një argument betonarme, si rralë gjuhë në botë. Kur të thotë dikush fol shqip, nuk të detyron ta flasësh shqipen, ai e di se ti je, ose jo shqiptar, por kërkom nga ti që të jeshë i qartë, i prerë. Kur të thotë dikush tjetër - bjerri mor shqip, ai të thotë - flit prerazi etj Greqishtja e sotme është gjuhë fabrikate, nuk buron nga goja e etnisë që e kafolë, por nga mësimi nëpër kisha i kësaj gjuhe ESPERANTO. Me kalimin e kohës, cdo gjë krijohet, na shoqëron në shekuj dhe vdjerret dikur. Në një stad zhvillimi, gjuha fabrikate bëhet gjuhë etnie, pjesë identiteti, por karakteri historik i asaj gjuhe përfshi një periudhë dhe, jashta atij kufiri kohor, gjuha tjetër "elenishtja" ta quajmë kushtimisht, sipas fuqisë kuptimore të fjalëve shqipe (të një numri, jo të gjitha se do dalim të jemi edhe persë) zbulohet edhe ndërlidhja me shqipen e 1200, ose 1800 fjalëve nga ILIADA. Qofsha i gabuar më rikujto miqësisht.

            1. s
             shqip

             Varet se ku klikon ne internet, pasi interneti ka shume te dhena te sakta, por edhe shume genjeshtra. Nje nga keto genjeshtra eshte aji qe thua zotrote, pasi gjuha zyrtare e Perandorise Romane te lindjes ka qene latinishtja dhe jo greqishtja qe ishte e perdorur vetem nga Kisha ortodokse. Nga ana tjeter, gjuha e vjeter greke eshte totalisht e ndryshme nga ajo e greqishtes moderne.

            2. S
             Sokol

             Ore ti arab i ardhur ne trojet arbërore lexo nje here historinë pastaj perdor emrat,sepse Gjergji dhe Donika jan emra shqiptar dhe kure Arbrit jetonin ne keto troje Serbia dhe sllavet nuk ekzistonin perse vazhdoni akoma dhe sot te ndryshoni historinë.mundeshe te me thuash ne çfare shekulli ndolli mësymja sllave ne trojet tona pa sa per ortotogsin mos u mundo kot sepse ne trojet tona ekzistojnë kisha 2000 vjeçare qe tregon se ne ate kohe nuk ekzistonte ase Serbia dhe as Greqia

             1. .
              .

              O So-Kollo, ... lexova (sic me the) per "Donika Kastrioti" dhe te gjitha infornacionet ne Internet (ne te gjitha gjuhet, madje edhe ne Shqip) e etiketojn si Androninque = Andro-Niqi Kastrioti. $$$$$$$$$ Qe kur emri Andhro-Niqi eshte Skipetar ???

              1. s
               shqip

               Po ne cfare interneti e paske pare, apo ate qe te ka thene prifti i fshatit andej nga Gerrqia? Greket i thone Androniqi, ne i themi Donika. Nuk na hyn ne pune se si na quani juve, por si quhemi ne shqip, ne gjuhen e nenes. Po keshtu, greket i thone George, Georgis, Anglezet Xhorxh, ne i themi Gjergj. Jam i sigurte se kaq gje mundet me e kuptu edhe nje individ me "Low IQ" si puna jote.

              2. T
               Tega i Gostivarit

               SOKOL, ti ke dëgjuar, ose e dëgjon me kënaqësi vallen e SHPALIT, në realitet të Shën Palit, përhapësit të krishtenizmit në Iliri. Aq të lashtë jemi saqë emrat e disa shenjtorëve, nga përdorimi i ngjeshur, janë ngjizur më njësh dhe në këtë proces shkaktohet rënia e disa tingujve. Shën Mitri - Shmitri; nga Shën Mihilli - Shmili; nga Shën Andreu - Shndau. Jetojmë kohën e ringjalljes së "shëndellave" ilire - arbnore.

              3. M
               Momqirsi grekofoneve

               Juve graqiret, pisoglenti mou, nuk keni egzistuar si popull aso kohe. Greqiret jane turkoarabe te sjelle nga mbreti i pare i Graqise, qe quhej Otto, ne vitin 1830. Lexo vete historianet graqire se cfare shkruajne per flamurin si bizhame vija vija, per pyetjet e Ottos kur vizitoi Athënë-n ne 1830 dhe degjonte vetem shqip. Hajde pisoglendi koproskile thyej qafen qe ketu, se do te te bejme edhe ty ushqim per derrat sic beme Kacifen. Ante gamisou apo edw palio poutana grekofon.

               1. G
                Gjergji

                Gjer Kastrioti ishte ortodoks dhe jo katolik. Mbase ka qenë Katolik sepse priste nga Vatikani të bëhej mbret. Gjergji priste t'a nominonte PAPA dhe t'a bente mbret të shqiptarëve

                1. T
                 Tirona

                 Po e vertete qe ishte orthodhoks. Priste qe te behej mbret i kurorezuar i Epirit dhe Maqedonise. Termin shqiptar do ta hasim shume vone.

                2. R
                 Raimond vlonjati

                 Qe Skenderbeu eshte Katolik, eshte letra e shkruar nga vete Skenderbeu ne shtratin e vdekjes kur po i linte Testamentin te birit Dhe ne kete leter Skenderbeu thote " Une jam katolik, por ti , i thote te birit duhet te dish si te sillesh me Papen ....etj etj " Edhe Plasari ndaj thtoe qe Skenderbeu eshte katolik, sepse e ka lexuar ate leter te shkruar nga vete Skenderbeu Ndaj nuk ka asnje dyshim kjo gje , aq me teper qe Plasari vete eshte Ortodox ,dhe megjithate thote tamam te verteten se eshte historian i vertete

                 1. .
                  .

                  O Raj-Mut, pa na trego, ku ne pidhin e hanëmes gjendet ajo letër, kur dihet qe gjithcka gjendet ne internet, pa na thuaj ...

                  1. E
                   Elidon

                   Rajmond Vlonjati ne cfar gjuhe e shkruajti Skenderbeu letren?

                  2. N
                   New York

                   A grek i mutit ...sot ke gjysem miloni shqiptar ne Gerqi qe kane ndruar emrat dhe neser do thote kopili jot apo dobici i dobicit tend se keta jane grek. A kurva burra qe jetoni me mashtrime

                   1. A
                    Alex

                    Arjan Çani, ti je mo të qifsha Androniqin?!

                   2. E
                    Ed Rama ështe Turke

                    Ed Rame Turke hajdut Erdoganit, Sali Gerdecit, dhe ilir spiuint, duhet që të ju ndalohet që të ja permendin Emrin Gjergj Kastrijotit. Se pse keta të tre, jane horra, hajdute Turqe azjatike.

                    1. K
                     Kalec Dega

                     Nuk jane vetem turqit shqipfoles qe duan te ri-vleresojne Gjergj Kastriotin, mes tyre dhe Edvin Erdogani.... = Ishte nje shkrim ne Tema dje qe Rama do te "vlersoje "Skenderberun, ri-vleresoje sipas Erdoganit...ku e coj Mero banditi kete shkrim?

                     1. G
                      Gazetari

                      O idjot, emri i tij eshte Gjergj Kastrioti-Georgius Castriota

                      1. v
                       vezhguesi

                       Skenderbej eshte shtremberimi i nofkes qe osmanet i vune Gjergj Kastriotit kur e quajten "Iskander" qe nga gjuha osmane perkthehet ne shqip si "Aleksander". Ketu osmanet aludojne me Gjergj Kastriotin si pas-ardhes te Aleksandrit te Madh te Maqedonise. Pra emri Gjergj, eshte emer i krishtere, prandaj komenti juaj eshte i pasakte.

                       1. T
                        Tani

                        Vezhgues po Gjergji pse e pranoj titullin Skenderbej Apo ishte bytheshitur

                       2. M
                        Malësori

                        Po kari po

                       3. O
                        Orhan Pamuk: birazere tourkalvani,mos luani shqipt

                        Muslimon brother's: fatale,na hoqen iskanderin si hero!!! Po ne je varim bayrakun e tij ne cdo dere shptepie a xhamije si do ja bejme!? Erdogan/sullton yne na ndihmo.....

                        1. Q
                         Qirje Jorgua

                         O pamuk vajti ora e supes

                        2. "
                         "BOHOTINA"

                         Po. E vertete. Nje budalla gjerman e ka perdorur kete emer dhe mbeti. U zvendesua emri i vjeter Gadishulli Ilirik. Konices duhet drejtuar per kete fakt. Ai pohon se ka lexuar Enciklopedite Angleze. Nja tre vellime syresh. "Ne asnje vend nuk e lexova-thote ai- gadishulli Ballkanik, poe vetem Ilirian". "Per here te pare-pohon Konica- del e perdorue nga nje gjerman ne vitin 1908".

                         1. a
                          astrit

                          Plasari eshte letrare e letrareve u ka lezet panargjiku ne shkrimet e tyre. Nje Historian nuk guxon te thote qe Skenderbeu ka lindur ne Tetove por une nuk e dokumentoj!!!, gjithsesi mire ben qe po i perkushtohet historise.

                          1. B
                           Buda

                           Keni shume te drejte. Si Noli edhe Aurel Plasari i perkasin fushes se Letersise, por ia kane futur Historise si kau peles dhe piktori rri e degjon brockulla te nje te rjedhuri. Historiani i kesaj periudhe -Pellumb Xhufi-eshte ne Akademine e Shkencave dhe mund te organizoje nje simpozium me urdher te kryeministrit te Shqiperise. Po Plasari meqe qenka mbeshtetur tek Noli, pse nuk i krerkon kryeminsitrit te sjelle eshtart e Nolit dhe t'i varrosin ne lulishten perpara salles se Kuvendit dhe selise se Akademise se Shkencave. Me rastin e 80-vjetorit eshte ne nderin e Republikes se Shqiperise qe mbi varr t'i ngrihet nje shtatore jo si peshkop i kombit.

                          2. E
                           Erdogan

                           1054 A.D Krishterimi u nda ne ate te Romes Lindore Orthodhokse dhe ate Perendimore Katolike. Epiri ishte pjese e Kostantinopolit qendres se Perandorise se Romes Lindore e ashtuquara e Bizantit. Si mund te convertohej Katolike kur edhe flamurin (fllug angl) e Bizantit e mori nga Kostantinopoli? Perse "historiani" i famshem Xhufi thote qe u be Katolike per aresye politike! Ka ndonje Njeri me pak tru ne koke te besoje keto brockulla. Edhe sikur Kastrioti te kishte pire shume Raki dhe ta bente ate do ta peshtynin Te Gjithe. Mashtrimi i pare eshte se Kastrioti ishte "Atleti i Krishterimit". Mashtrimi i dyte qe Kastrioti e kishte Emrin Gjergj kur qe nga 1054A.D ky vend ishte Orthodhokse d.m.th Greke. Marin Barletti thoshte sipas te dhenave tuaja qe Kastrioti ishte Prijes i Epirit dhe krenare per Origjinen Epirote. Si mund te mashtroni sot kaq hapur?

                           1. s
                            shqip

                            Erdogan-ne historikun e gazetes TEMA, zotrote do hyje si idjoti me i madh, qe historine e shpik duke e nxjerre nga prapanice, sipas interesave te afendikonjve neo-greke qe te paguajne 300 evrot e qelbura. E para, termi "Bizant" eshte term i perdorur ne shekullin e 19 e deri me sot. Dikur quhej Perandoria Romake e lindjes" dhe qytetaret e saj quheshin romane (ose romanoi). Gjuha zyrtare ishte latinishtja, ndersa greqishtja ishte gjuhe e perdorur nga kisha. Keto jane fakte dhe jo brockullat qe derdellis ti. Gjergj Kastrioti ka qene katolik dhe po keshtu eshte e vertete se ai eshte shpallur, jo nje here, por dy here "Athleta Christi" nga dy pape te ndryshem. E fundit, Marin Barleti thote nje te vertete se Gjergj Kastrioti ka qene prijes i te tere shqiptareve, perfshi edhe Epirin, qe eshte truall shqiptar, packa se Fuqite e Medha ja dhuruan ate shtetit Grek te krijuar nga hici ne vitin 1831. E thene ndryshe, je zotrote qe po mashtron, duke u nisur nga kufinjte e sotem, por duke harruar ato te mesjetes, ku ne Epir, sic i thua zotrote, qe ne te vertete quhej Arberia e Postme, keto troje i perkisnin princave shqiptare. Mbase zotrote nuk e di, se ai qe e ndau Perandorine Romake ne dy pjese dhe pranoi si fe zyrtare te te dyja pjeseve fene e krishtere ka qene Kostandini i Madh, Perandori i famshem ilir, i lindur ne Nish-in e sotem, qe ndodhet sot nen Serbine. Sipas llogjikes tende, m.q.s. ky qytet sot ndodhet ne Serbi, Kostandini i madh duhet me qene serb kur dihet se kur serbi i pare qe vuri kemben ne ato troje, Kostandini me te tijet kishte shekuj qe kishte vdekur. Kaq gje duhet ta kuptosh edhe zotrote, packa se ke IQ shume te ulet

                           2. E
                            Epo

                            O zot edhe ketu u lejmeruan “te gjithditurit” .

                            1. I
                             I Derguari I KQ

                             I gjithedituri kokebosh I Rripjelljes eshte konsultuar me Pëllumb-bej Milon, dhe Paskal-bej Xhufin. Prandaj ngaterrohet me shumezimin e numrave me 3

                            2. A
                             Arben

                             Historia e Skenderbeut mund te shkruhet nga kushdo edhe pas 400 apo1000 vjetesh.Pas Barletit apo kronikane te shkurter pas tij, liber te plote ka shkruar Noli, K.Frashri dhe Plasari. Noli thoshte se Skenderbeu ka lindur ne Diber, etj interpreton nje shprehje sikur Gjon Kastrioti ushtronte autoritetin deri ne Diber, e per kete arsye e bene Skenderbeun Dibrane. Ka mundesi te perkonte me krahasimin qe i bente gjeniut Enver dhe bashkeshortes se tij Nexhmije me gjeniun Skenderbe dhe bashkeshorten e tij Donika. Teoria Plasarit eshte sikur Skenderbeu ka lindur ne Prizren.Dikush tjeter thote ne Kruje apo Lezhe. Por nga te gjitha librat une i besoj librit te pare,i cili eshte shkruar nga nje bashkohes i Skenderbeut,Marin Barleti, rreth 30 vjet pas vdekjes se tij dhe ai petmend si vendlinfje zonen e Matit,qe oer hir te se vertetes eshte shume e madhe. Duhet nje dokument te vertetosh te kunderten e M.Barletit. Barleti duke qene prift dinte shkrim e kendim,kjo qofte edhe latinisht. Pothuajse ne te gjithe permbajtje perveç ne raste te veçanta ku pershkruan ne menyre gjeniale Skenderbeun, ( dmth ka hiperbolizime) te gjitha ato qe ai ka pershkruar jane vertetuar edhe nga dokumenta te tjera, psh betejat dhe letrat e Skenderbeut per mbreterit Italiane, Papen dhe Sulltanet. Shume pak ka per te sqaruar nga ato qe pershkruan Barleti, pse duhet te hamendesojne keto shkrimtaret pas 400 apo 500 vjetesh per historine.

                             1. N
                              Një qytetar

                              Thotë Plasari:"Unë kam idenë se ka lindur diku në Prizren, por s’kam asnjë fakt." Kjo është brilante. Kur dikush që e ka për profesion historinë lexon këtë marrëzi mbreslënëse, atij vërtetë nga habija do t'i dilnin sytë përjashta si topa pingpongu. Por nuk mjaftohet me kaq zoti Plasari, ai propozon, pa vënë në dukje asnjë arsye dhe element shkencor ku mbështetet, që Ballkani, emërtimi i një budallai, të zëvendësohet me emërtimin e një të mënçuri, në "Europa Juglindore". Dhe thuaj pastaj që një histori e shkruar nga një individ i tillë të merret për bazë dhe ti referohesh si një dokument shkencor!!!!

                              1. M
                               Moisi Golemi

                               Një tufë komentuesish idiotë. Edhe vetë Skënderbeu në letrat e tij, firmën e hidhte GEORGIUS CASTRIOTA SKANDERBEG (Dominus Albaniae). Dhe këta gomerë na thonë se s'duhet përdorur emri Skënderbej. Me atë emër u bë i famshëm ai, ashtu e njihte populli, prandaj ai e mbante me krenari, krahas emrit të lindjes. Ikni hani fasule tani.

                               1. j
                                joel shkodra

                                "Firmen e hidhte ...". Nje pyetje per ju z. Moisi dhe per Plasarin: A dinte shkrim e kendim Skenderbeu, apo mbante shkrues mbas vetes si te gjithe princat e mesjetes?

                               2. G
                                Gole

                                Plasari është studiues i thekur! Sigurisht ka shumë subjektivitet kur flet për lindjen e Kastriotit në Prizren,por vetëm fakti që me studimet e tij vë njëfarësoj në diskutim tabunë kombëtare për Skënderbeun,ka një vlerë... Skënderbeu ishte një udhëheqës ushtarak mesjetar, që u lartësua nëpërmjet arbërve,pa arbërit Skënderbeu nuk është asgjë. Origjina e tij është nga ky vend, po le t'i lemë definicionet kombëtare që në ato kohë nuk kishin asnjë vlerë. Ka qenë ushtarak dhe politikan i zoti,që dinte të gjente gjuhën edhe me turqit edhe me Raguzën,edhe me Napolin,edhe me Papatin...udhëhoqi në fitore arbërit dhe mori famë në Europë. Është krenaria jonë kombëtare! Sa për vijimësinë e pretenduar pellazgë,ilirë,arbër,shqiptarë unë nuk i besoj...nuk ka dokumentim të vijimësisë ilire në kombin tonë,sepse ndërgjegjia kombëtare lindi vonë,arbërit përqafuan fenë përpara vendit dhe themeluan kombin grek,kurse shqiptarët janë në shumicë muslimanë.. Në gjithë këto shekuj histori,me gjithë ndryshimet kolosale të ndodhura,për një popullatë mjaft të vogël me shumë lëvizje migratore,të këmbëngulësh për vijimësinë është më tepër se sharlatanizëm! Pse paska kaq rëndësi për ne të jemi pasardhës të ilirëve,çfarë i kanë dhënë njerëzimit këta ilirë,çfarë duam të tregojmë dhe me kë e kemi,me helenët apo me romakët!??? Qenkemi stërnipa ilirësh, por "paraardhësit "tanë përpara Hellasit të Vjetër dhe Romës kanë qenë barbarë; atëhere ç'më intereson mua kjo????Të dal pasardhës barbarësh!?? Jo ,falemnderit! Jemi pasardhës të familjeve tona,se ç'ka ngjarë para 2500 vjetësh nuk na takon! Historia duhet të çlirohet nga nacionalizmi,se po bëhemi qesharakë në sytë e Botës! Kur i kemi njerëzit e mençur këtu,i linçojmë,dënojmë dhe përzemë; kur këta të dëbuar bëjnë emër të madh me zotësinë e tyre në shërbim të të tjerëve nëpër Botë,ne fillojmë e mburremi se ata na nderojnë ne si Shqiptarë që janë... Moç moleeee! Mjaft më me idiotizma....

                                1. K
                                 Kastriot

                                 Agroni, Teuta, Bardhyli ishin prijës Ilirë. Kjo ka rëndësi për shkak se serbët pretendojnë se janë vendas në Kosovë kurse ne jemi të ardhur.

                                 1. G
                                  Gole

                                  Serbët kanë ardhur shumë vonë poshtë

                                 2. e
                                  emigranti

                                  Vijimesia e shqiptareve te sotem nga Iliret dhe me vone arberit eshte vertetuar me kohe. Keshtu albanologu i famshem kroat Milan Shuflaj, duke studjuar kulturen etruske dhe shkrimet qe ata kane lene deri me sot ne muret e qyteteve ne Toskanen e sotme ne Itali, arriti ne perfundimin se ajo kulture ka si trashegimtare shqiptaret e sotem. Ka shume fjale etruske qe mundet me i gjet ne internet dhe disa prej tyre ne i perdorim edhe sot ne gjuhen moderne shqipe. Pikerisht per keto studime, qe vertetoi autincitetin e kombit shqiptar dhe prejardhje e tij nga iliret Milan Shuflaj u vra nga shteti serb. Ajo qe eshte totalisht e pranuar prej te gjithe historianeve te cdo kohe eshte vazhdimesia nga Arberit tek shqiptaret. Mjafton qe te shkosh ne provincen e Kozences ne Kalabri, apo ne Sicili e gjetke, per te folur me arbereshet atje dhe me siguri do merresh vesh perbukuri duke folur shqip. Kete e kam nga eksperienca personale kur jetoja ne Itali.

                                  1. G
                                   Gole

                                   Domethënë e paska vërtetuar me kohë Milan Shuflaj!? Anipse asnjë enciklopedi e rëndësishme në botë nuk e njeh këtë fakt!? Po a e di ti zotëri sa punime e studime ka për këto tema? Po etruskët ku hyjnë këtu? I ke pak lëmsh njohuritë amico...

                                   1. e
                                    emigranti

                                    Gole-problemi nuk eshte tek njohurite e mija, qe sipas jush "jane lemsh", por tek mos interesimi i te huajve, por per te investuar ne studimin e etruskeve si nje kulture para romake. Edhe vete arkeologet italiane e pranojne kete gje. Sa i perket qeverive shqiptare, dihen mundesite financiare te vendit tone, kur shume site teper te rendesishme arkeologjike ne Shqiperi as qe jane germuar ndonjehere. Per fat te keq, germimet arkeologjike zgjasin me vite te tera dhe kerkojne fonde te medha. Urojme qe ne te ardhmen, qeverite tona te kene mundesi qe te investojne edhe ne germimet ne lokalitete te shumta ku Etrusket kane jetuar dikur ne shekujt XIII-III para eres sone (Apo sic thuhet ne gjuhen e historigrafise boterore Para Krishtit) Nje tjeter kulture e antikitetit ne Itali eshte ajo e Messapeve, zonat e te cileve shtrihen ne thembren e Italise se sotme. Messapet ishin bashkekohes te grekeve antike, te cilet kishin nje ngulim ne Taranton e sotme, me te cilen Messapet kane zhvilluar vazhdimisht luftera. Sipas arkeologeve italiane, Messapet ishin ilire te emigruar ne gadishullin e Italise se sotme nga zonat e Devollit. Po keshtu, jane po arkeologet dhe historianet italiane qe kane bere studime mbi Messapet, dhe jane po ata qe njezeri pranojne se Messapet jane para-ardhesit e shqiptareve te sotem. Keto argumentohen me nje ngjashmeri te madhe midis gjuhes Messape te lena ne germadhat e ndertimeve te tyre dhe dialekteve te shqipes se sotme. Deklarata juaj se "Etrusket nuk permenden ne asnje enciklopedi te rendesishme ne bote", eshte teresisht e gabuar. Mjafton nje kerkim i thjeshte ne internet dhe do te shikoni se Etrusket permenden ne njeren nga enciklopedite me te famshme te botes, sic eshte ajo britanike. (https://www.britannica.com/topic/Etruscan) Une nuk jam historian, por nje i apasionuar pas historise qe ne moshen me te re, prandaj di shume nga ato pak studime qe jane bere ne kete lende. Ne fakt, mesa duket juve i perkisni asaj pjese te shoqerise shqiptare qe "kercejne" ne cdo diskutim ne cdo fushe pamvaresisht se ne cfare niveli i kane njohurite. Te me falni i dashur "amico", pasi nuk dua aspak tu fyej, por e shikoj se keni shkruar nje te pavertete, qe me siper une e hodha poshte shume lehte. Po te kishit patur durimin qe te beni kerkimin qe bera edhe une, me siguri nuk do shkruanit komentin sic e keni shkruar. Fakt eshte se shume individe ne keto tema fillojne e shtjellojne teori nga me fantastiket, por pa patur fare njohuri ne ato fusha. Kur kam patur mundesine, kam udhetuar ne keto treva ku dikur kane jetuar Etrusket, per te cilet nuk ka asnje dyshim se jane emigrante ilire nga Gadishulli Ilirik dhe ky eshte nje gje e pranuar nga te gjithe ata historiane dhe arkeologet e huaj qe kane prekur sadopak Etrusket ne punimet e tyre. Ai qe vertet ka punuar shume ne kete drejtim ka qene pikerisht Milan Shuflaj qe beri lidhjen midis gjuhes etruske dhe asaj shqipe. Se fundi, dua tu falenderoj per nisjen e ketij debati, packa se nuk kam as kohe dhe as deshire qe ta vazhdoj ne faqet e TEMAs, por per ate qe me komentin tuaj me bete qe te ndaj me juve dhe me lexuesit e tjere ato njohuri modeste qe une kam ne lidhje me kete teme historike. Duke ju pershendetur, ju uroj gjithe te mirat juve dhe te gjithe shqiptareve kudo ku jetojne.

                                 3. S
                                  Suliot

                                  Peralla shkruajne dhe tregojne te gjithe historians. Historia eshte mjet propagand dhe sherben per te ngritur ndjenjen Nacionale budalleqe academies qe thjesht Jane prifterinj te nacionalizmit

                                  1. M
                                   MALRUX

                                   Nuk ka lindur Skenderbeu ne Prizren, por ka lindur gjyshi i tij, i cili thuhet se jane nga Hasi i Prizrenit te cilet kane mbajtur edhe mbiemrin Mazreku, pervec Kastrioti. Gjyshi i Skenderbeut mori pjese edhe ne betejen e pare te Kosoves ne 1389, ndersa Skenderbeu mori pjese ne betejen e dyte te Kosoves ku edhe iu hyri Serbve te cilet nuk e lane te shkonte te ndihmonte Huniadin. Te dyja betejat e Kosoves u sabotuan nga Serbet, ndaj edhe nuk i kuptoj cfare kerkojne atje. Ndersa Skenderbeu ka lindur ose ne Diber ku kane pasur pronat e tjera Kastriotet, ose tek pronat e nenes, Voisava, ne Pollog(Diber te Madhe ne Maqedoni), ose ne Mat ku kishin prona te tjera te shtrira.

                                   1. S
                                    Shefik Ormëni

                                    I vetmi fakt historik për vendlindjen e Skënderbeut është ky: Skënderbeu ka dalë nga pidhi i të jëmës.

                                    1. R
                                     Remo

                                     Ndersa ti Shefik ke dalur nga pidhi i kurves te shkerdhyer rende ne haremin turk.

                                     1. G
                                      Gole

                                      Kjo po ..kjo bie erë tamam

                                    2. I
                                     Idjoti

                                     Rama, Plasari apo fan Noli me ngjajne mua. Une mendoj se fjala Ballkan, vjen nga fjala ball. Pra eshte fjale e paster shqiptare qe shpreh se shqiptaret kane jetuar ne Ballkan dhe e e konsideronin Ballkanin si ball ne kuader te vargmaleve...Rama ka lexuar Nolin dhe Noli ishte armik me Ahmet Zogun. Pra ajo qe dua te them eshte se ne jemi idjote qe per te mesuar per rrenjet tona, nisemi nga nje liber aponga nje person. Kjo pune ka nevoje per dokumenta dhe politikanet si puna e Rames te rrine larg perkufizimeve. Me siguri ka dokumenta authentike ne arrshivat e Vatikanit apo Turqise, qe duhet te hulumtohen dhe jo te politizohen. Si gjithmone neve nuk na intereson e verteta, por interesi. Ja pershembull ka thashetheme qe Sali Berisha eshte djali i Karaxhiqit, por e verteta mund te jete ndryshe. Per kete nuk duhet te besohet Saliu, sepse atij nuk i ieterson te jete serb, por i duhen bere analiza e DNS dhe te krahasohen ato me te Karaxhiqit sa me shpejt sepse sa me shume kalon koha aq me e veshtire do behet te dale e verteta ne se Saliu eshte shqiptar apo serb.. Asnje nuk mendon per kete sot dhe mbas 500 vjetesh, Saliun do e mbajme si shqiptar nga Vicidoli. Kjo ka ndodhur edhe me Skenderbeun apo Ghergjin apo Georgin. Sidomos qesharake eshte qe nuk dime ishte katolik, ortodoks apo myslyman sepse jemi te percare si zoqte e kllockes dhe kemi frike nga e verteta.

                                     1. G
                                      Gole

                                      Po fjala Viçidol mos ka lidhje me fjalën viç? Qenke thelbësisht idiot...

                                     2. a
                                      alphade

                                      Shenim: Ne faqet e fundit te Bibles : “Drshmitaret e Jeovas” , Shen Pavlli ne pelegrinazhin e tij per ne ROME thote tekstualisht: “KALOVA NEPER GADISHULLIN ILIRIK” , ku flet edhe per mik pritjen e vendalive, ndryshe nga pritjet qe iu bene ne trevat greke….!

                                      1. H
                                       Hoxha i fshatit bubullime

                                       Ky Kanebeu ishte me PD apo PS apo komunist. Medta thote se iooshte me LSI nga gungat e Skrparit.

                                       1. H
                                        Hoxha i fshatit bubullime

                                        Ky Kanebeu ishte me PD apo PS apo komunist. Medta thote se iooshte me LSI nga gungat e Skrparit.

                                        1. H
                                         Hoxha i fshatit bubullime

                                         Ky Kanebeu ishte me PD apo PS apo komunist. Medta thote se iooshte me LSI nga gungat e Skrparit.

                                         1. H
                                          Hoxha i fshatit bubullime

                                          Ky Kanebeu ishte me PD apo PS apo komunist. Medta thote se iooshte me LSI nga gungat e Skrparit.

                                          1. H
                                           Hoxha i fshatit bubullime

                                           Ky Kanebeu ishte me PD apo PS apo komunist. Medta thote se iooshte me LSI nga gungat e Skrparit.

                                           1. H
                                            Hoxha i fshatit bubullime

                                            Ky Kanebeu ishte me PD apo PS apo komunist. Medta thote se iooshte me LSI nga gungat e Skrparit.

                                            1. E
                                             Erdogan

                                             Jo Evrope Juglindore o Plasari por Arnautia Juglindore. Ketu per you bijte e Deputetit Osman Ismail bej Vlores,Frashellinjve,Hasaneve,Tahsimeve etj Termi Epir nuk egzistoka! Kurse sipas yoush Arxigoi (Princ "shqip") i Epirit Kastrioi sipas Marin Barlettit dhe Dhespoteve Orthodhokse Greke ne ate kohe declaronin se ishin Epirote. Kombi eshte Vetem e Verteta zoti Plasari. Eshte si Babai apo Nena. You ne emer te nje Pashalleku turk te quajture Albania ndryshuat Agios Saranden ne Sarande. Moskopolis ne Voskopoje. Tripolis ne Tropoje. Kostantinopolis,Polis kjo ne Nder te Perandorit Ilyre Greke Megas Kostantinos ne Kostantinopoje! Edhe ne SH.B.A te sklleverve game Afrika ka Indiano-Polis. Adhriano-polis Polis kjo ne Nder te Perandorit Ilyre Greke Adrianos Veziret,Pashallaret,Bejleret etj e Emetojne Ederne! Eshte Fakt Historike i Padiskutueshem (Este Fact Istori Discusses) qe Ilyret i thonin Polis dhe jo Qitet nga Cita italisht. Agia Sofia e ndertuar nga Perandori Ilyre Greke Iustinianos ne 532A.D gje qe tregon fare qarte (certo ital) qe Ilyret dhe Epirotet i thonin Agios. You-ve you ka denuar (denied ang) Zoti o Plasari. Me Mashtrime se Kastrioti lindi Orthodhokse d.m.th Greke Epirote dhe u "Convertua ne Katolike per aresye politike" sipas "historianit" te famshem Xhufit nuk zgjidhet E Verteta (Vero ital) dhe Kombesia tuaj.

                                             1. s
                                              shqip

                                              Ha mut ha se e paske qejf.

                                             2. S
                                              Skenderbeu

                                              Unë nuk e di ku kam lindur por mbiemri im është "Kastriot" duket sikur rrënja e mbiemrit vjenë nga Greqishtja "Kastro-Kala"...mbase e kam gabim....Nuk e di pse kam këtë mbiemër..di ndonjëri t'a shpjegoj..?

                                              1. @
                                               @@@@

                                               Nga kush greqishte...."greqishtja e vjeter" nuk ka fjale ....Kastro....kurse kjo e sotmja (greqishtja) ka brenda nje tufe fjalesh te huaja....shqiptare...turke...latine...e sllave....shume gjera ja "veshin" greqishtes...megjithese nuk jane te tilla...(sidomos sharlatanet europiane).....per interesa te ngushta....sot te gjitha disiplinat(gjuhesia...arkeologjia...historia) jane kthyer ne instrumenta politik....ky eshte edhe problemi....Kastro mund te jete shume mire nje fjale latine qe ka depertuar ne ate greqishten kishtare nga koha e Bizantit...por qe "shitet" sot per '"greke".....

                                              2. D
                                               Dibra modhe

                                               Skenderbeu eshte nga Dibra e vogel...nga fushe Çidhna....ndersa e ema e Gjergjit eshte Vojsava dardania nga Totova e Ilirides

                                               1. T
                                                Tirona

                                                Merruni me aktualen, me varferine dhe mospasjen e shpreses qe po boshatis vendin. Keta jane fantastike per te çorientuar miletin ne menyre qe ta largojne vemendjen e tij nga halli kryesor.

                                                1. J
                                                 Junanistan

                                                 Pty ,ty “Tironc” :ty je pjelle e keqe e burdellos se janulles,,,ty je gojore Mongogreek

                                                 1. T
                                                  Tirona

                                                  Rrote kari.

                                                2. Aqifi nga Himara

                                                 Me budallai ketu dukeshbti o Plasar qe ngre hipoteza mbas600 vjetesh sipas llogjikes tende dhe i merr hipotezat si te mirqena dhe gjithe ato shkrime e studime te deritanishme qenkan koti.Hajde trap me zile hajde.

                                                 1. Aqifi nga Himara

                                                  Me budallai ketu dukeshbti o Plasar qe ngre hipoteza mbas600 vjetesh sipas llogjikes tende dhe i merr hipotezat si te mirqena dhe gjithe ato shkrime e studime te deritanishme qenkan koti.Hajde trap me zile hajde.

                                                  1. $
                                                   $antiago-@-Chil€

                                                   Paska qenë pijanec rakie gjermani...Ballka(za)n .

                                                   1. G
                                                    G

                                                    O Aurel....qe lexon shume....por asgje nuk sjell...

                                                    1. A
                                                     Aqifi

                                                     skenderbeu ka lindur ne kastoria, here pas here e greket e thone me gjysem zeri qe eshte edhe grek por nuk mund te bejne te ditur kurre sipas dokumentave qe ato kane dhe kuptohet pse, fakt eshte qe skenderbeu u shpall mbret i epirit dhe vellai i tij kaloi ditet e fundit tij ne monte Athos, historianet tane nqs duan ta gjejne duhet te ngulmojne ne preardhjen e mbiemrit castrioti.

                                                     1. b
                                                      ben

                                                      Aqifi-duket se ke zero njohuri nga historia. Kete e verteton kur thua se Skenderbeu "u shpall mbret i Epirit", gje qe nuk eshte aspak e vertete. Deri ne fund te jetes, ai mbeti "Zot i Krujes"

                                                     2. a
                                                      aqifi

                                                      skenderbeu ka lindur ne kastoria, here pas here greket e permendin qe eshte edhe heroi i tyre, por nuk mund ti publikojne dokumentat qe ato kane dhe kuptohet pse, fakt eshte qe u shpall mbret i epirit ku ben pjese dhe kastoria dhe vellai i tij kaloi ditet e fundit te jetes ne monte athos, nqs historianet tane duan ta zbulojne duhet te ngulmojne ne preardhjen e mbiemrit castrioti.

                                                      1. E
                                                       Enea

                                                       I gjithe rajoni duhet te quhej Iliri, nje te vertete ka thene. Se kush Ka... shkoi e i vendosi emrin Ballkan?

                                                       1. s
                                                        shqip

                                                        Fare e thejshte. Kur u shpik kombi grek, dhe nga legjendat e Homerit (qe per hir te se vertetes nuk i permendin fare greket, por Akejte qe pa asnje fakt sot i dedikohen grekeve), u shpik edhe "historia e Greqise". Po keshtu, duhej ndryshuar edhe emri i gadishullit tone, ndryshe do ngrinte shume pikepyetje po te vazhdonte te quhej Gadishulli Ilirik. Mjafton te shikosh se nga kush doli se pari ky termi "Ballkan". Paska qene nje gjerman ai qe e paska thene i pari dhe kjo ne perputhje me politiken e kohes te mbretit te Bavarise, i cili ishte autori i kesaj perralle qe sot besohet nga te gjithe, pasi ishte i biri i tij, Otto qe u shpall mbreti i pare i Greqise.

                                                        1. B
                                                         Bilushi

                                                         Ti shqip qenke rëndë... U shpik kombi grek? Jo more fik,nuk u shpik u përvetësua,nga arbërit që donin fe dhe besë,dhe u larguan nga gjyshi yt bythëqirë,duke përvetësuar një emër tjetër. Ti dhe nipat e tjerë të bythëqirëve nga turku,nuk e pranoni dot këtë..nuk ka komb grek ka arbër të vetëquajtur grekë por ju nuk keni lidhje gjaku me ta, jeni shkërdhime osmanësh....

                                                         1. s
                                                          shqip

                                                          Bilushi-se pari askush nuk te ka fyer ty, nene apo babain tend, packa se ata kane pjesen e tyre te pergjegjesise per edukaten qe ju kane dhene. Sa i perket te pareve te mi, duke filluar nga stergjyshi, gjyshi e te tjere, ata kane qene nga ata patriote intelektuale (te shkolluar ne shkollat me prestigjoze te Europes se asaj kohe) qe tere jeten luftuan per pamvaresine e Shqiperise dhe per promovimin e gjuhes shqipe, ne menyre qe sot, nje bastard si puna juaj, te kete mundesine qe ta felliqe kete gjuhe duke e perdorur per ti fyer ata. Jane pikerrisht individe si puna juaj, qe me sjelljen e tyre prej rrugacesh, kane bere qe shume europiane te na perbuzin. Ofendimet qe zotrote beni, nuk me cenojne aspak mua, por tregon batakun intelektual ku juve jetoni. Personalisht, per individe si puna juaj, nuk ndjej urrejtje, por meshire sipas asaj shprehjes se vjeter te klerikeve qe thoshte: "fali zot se nuk dine se 'c'bejne"

                                                       2. s
                                                        shoku Ramiz Boshnjaku

                                                        Tyrlilloj kurvash po tentojne te shkaterrojne historine e kombit tone.Po ata mender akademiket cfare m..tin bejne,pse nuk studjojne arkivat e perandorise Osmane, te Venediktit dhe Austro -Hungareze.Ju ift Kina e india robt e shpise dhe fisin o legena.

                                                        1. A
                                                         Asd

                                                         Ne nuk na quajne Ballkan per arsye te nje "budallai" por sepse Europa, nuk donte te na quante "Europe juglindore" per arsye te ndryshimeve te medha kulturore, gjuhesore dhe te mentalitetit midis popullsive. Edhe vete Shqiperia eshte e ndare ne gege e toske. Mos valle edhe per keto ndarje dhe emra ka patur nje "budalla" tjeter? Emrat jane vendosur per arsye te ndasive. Po te mos ishte emri Ballkan, do te ishte dicka tjeter. E sigurte eshte qe nuk do te ishte Europe.

                                                         1. M
                                                          Marko Polo

                                                          Pse quhet Ballkan nuk do të thotë se nuk është Europë. Edhe Skandinavia është Europë, edhe Pirinej, Apenine, etj. Ose shembull tjetër: a është Shqipëri Mirdita, a është Shqipëri Labëria etj.?

                                                         2. p
                                                          pirro

                                                          LEXONI KETE SHKRIM - kur te keni kohe https://www.botasot.info/opinione/509275/religjioni-orthodoks-i-heroit-tone-kombetar-gjergj-kastrioti-skenderbeu/ https://www.forumishqiptar.com/threads/160831-Religjioni-Orthodoks-i-Heroit-Kombetar-Gjergj-Kastrioti-Skenderbeu

                                                          1. b
                                                           ben

                                                           Po pirro po-merru me opinjonet e forumeve qe na dalin edhe ketu tek TEMA, se e gjete te verteten. Fakt eshte se Veriu i Arberise kontrollohej nga Kisha Romane dhe banoret e ketyre trevave kane qene te tere katolike, perfshi edhe Gjergjin. Ne jug ka patur me shume ndikim Kisha ortodokse, prandaj banoret ishin ne me te shumten ortodokse. Njihet lufta qe benin Kishat ndermjet tyre per te terhequr besimtare ne anen e vet dhe Arberia ka qene mu ne kufi midis dy besimeve te krishtera.

                                                          2. V
                                                           Vetetima

                                                           Fjalen BALKAN Nuk e ka shpikur "nje budalla Gjerman", as do te thote MAL (qe pastaj te thone Mal i Hapur). Per here te pare ma ka spjeguar nje Profesor Turk ne nje Symposium ballkanik, per ceshtje teknike. Kur me pyeti a ja dija kuptimin kesaj fjale. Jo i thashe. Fjala BALKAN tha, vjen nga fjalet: BALL- MJALTE dhe KAN- GJAK, qe per here te pare e ka thene Sulltan... Sulltanit tha i pelqente shume Ballkani, se kish shume ujra dhe begati natyrore..... Merrni mundimin dhe futuni ne Google para se ti beni gjermanet (aq me teper shkenctaret gjerman) budallenj, se nuk ka te tille.

                                                           1. P
                                                            Pashai Turk

                                                            Te lumte Vetetima. Je krejtesisht i sakte! Plasari ngaqe lexon shume eshte bere lemsh. Ceshtje kapaciteti. Here pas here truri do shplodhur se ngaterron malin me mjaltin.

                                                           2. P
                                                            Pukjani

                                                            Shtepia e Kastrioteve ishte me te vertete nje shtepi madheshtore qe gezonte respekt te madh nga feudalet europiane dhe Venediku, mund te themi pa hezitim qe kishte force dhe ndikim te barabarte me feudalet e fuqishem shqiptare si Topiajt, Muzakajt, Dukagjinet dhe Balshajt dhe ne kohen e lidhjes se Lezhes faktori shqiptar u be me i rendesishmi ne Ballkan madje duke erresuar edhe hungarezet rumunet apo polaket te cilet nuk arriten pavarsisht avantazheve gjeostrategjike te ngriheshin mbi figuren trimerore te Skenderbeut dhe trimave te lidhjes se Lezhes e , kemi nje moment kur lidhja e forte mes zotereve te Arbrit dhe feudaleve te Italise jugore dhe feudaleve franceze perben nje shkelqim elitar kur arberit dhe perendimoret u unifikuan dhe kenget mbi trimerine e Kastrioteve Muzakajve Dukagjineve etj kendoheshin ne Napoli ne Paris e ne qytetet ku sapo kishte filluar rilindja europiane...

                                                            1. p
                                                             pirro

                                                             Ja ke fut kot Aurel kur thua qe Arbanaski Pirg ishte katolik. Je ne metro mor njeri i mire? Si mund te jete nje pirg katolik ne nje Manastir Orthodoks? Se dyti Gjon Kastrioti neneshkroi Adelfatet me Murgun Afanasie (Athanas) i cili ishte murg orthodoks. ME KETE BUDALLALLEK TE HKRUAR- DUHET TE MOS SHKRUASH ME PER gJERGJ kASTRIOTI-skenderbeu

                                                             1. x
                                                              xzy

                                                              Akademia shqiptare nëse do të bëjë një punë të mirë le të grumbullojë fakte nga bibliotekat e kohës në Vatikan, Venedik apo Stamboll. Vetëm fakte. Nuk kanë rëndësi komentet apo romanet e shkruara tani vonë. Duhen faktet dhe provat e viteve 1400 - 1500. Çfarë ka shkruar Skënderbeu për veten e tij, Papa i Romës, arkivat e sulltanëve etj etj. Deri më tani duket se është Barleti që i afrohet më shumë të vërtetës. Kur ai ka shkruajtur librin e tij, bashkëkombas dhe bashkëkohës të Skënderbeut ishin gjallë. Ndryshe nga emri si Argjirokastra, Skënderbeu duket si ortodoks. Edhe arbëreshët dhe arvanitasit ishin të gjithë ortodoksë. Por nuk ka rêndësi fare nëse ishte ortodoks, katolik apo u konvertua nga halli në mysliman. Ai është heroi ynë kombëtar. Nuk e di se përse paguhen ata "shkencêtarët" e Akademisë! Pse nuk grumbullojnë fakte dhe jo thashetheme se : "mendoj se ka lindur në Prizren, por nuk kam fakte"! Ndërsa unë mendoj se ai ka lindur në Hënë, por nuk e vërtetoj dot! Një temë tjetër është se si u kthyen arbërorët në shqiptarë, pse dhe kur?!

                                                              1. B
                                                               Bashkimi

                                                               Çka rëndësi o ju fanatikë fetar, nëse je shqitar me komb dhe ke gjeni, gjuhën shqipe gjakun arbëror traditën Yllire dhe simbolet kombëtare.Të gjitha tjerat janë ideologji.Shqiptarët luftërat i bënë me një flamur kombëtar e jo fetar harrojeni këto budallëqe që na i servirin slllvo - ortodoksët që janë të qëllimshme të shkatojnë ndasi.

                                                               1. .
                                                                .

                                                                Shkrimi i z plasari i bazuar nga mbishkrimet e hershme hitorike verteton te shkuaren historike Ilire, Arberore.Iliri quhej dhe njihej nga europa e lashte,qe nga Hallshtat e gjeri ne Poloponez.Faktet historik rreth Kombit tone flasin qart nga letraret antik Keltik,romak e me tej.Gjergj Kastrioti Arberor e sternip Arberoresh te faktuara nga letraret e asaj peridhe.Lug ngrensit e diarres se jonulles jan rreshtuar te tymosin vertetsin e historis se kombit tone por e kan kot ,brenga,deshperimi dhe urrejtja qe kan per shqiperine i shderrohet çdo dite ne farmak.

                                                                1. T
                                                                 Tega i Pollogut

                                                                 Nuk ishte fort budalla ai nuni i emrit BALLKAN, por budallenj të trashë jemi ne që thesarin -toponiminë autoktone e shndërrojmë në mocalishte. Kush nuk na MBA THIKËN në FYT (së paku jo shtetit Shqipëri) që të vëmë në jetë emërtimet tona ILIRI, DARDANI, emrat e principatave, qyteteve etj

                                                                 1. D
                                                                  DRENICA E KUQE

                                                                  Per lexuesit shqiptar, ne 555-Vjetorin e Vdekjes se Gjergj Kastriotit-Skenderbeut (por, Gjergji ka vetëm Lindje dhe vetëm Rilindet e përjetësohet ne mote), po e sjellim kete poezi te poetit tone shqiptar, me shifrën: “Rrap Lisi” EPOKË GJERGJËRIE* vertikalisht në këmbët e mia rri në furtuna e shoh përpara vitin tënd madhështor gjergjisht mbuluar sa përrallore hapësira horizonti në tre kohë gjergj eh aj krahëve tuaj grafeni po lindë shqip e po hapëron Shqipëria eh aj me Gjergjin në krye lidhur me fije ari simote shekujsh Shqipërie eh aj gjergj nuk ka epokë pa kokë as trup të gjallë mbi tokë eh aj vit Gjergji epokë epokë gjergjërie Shifra: “Rrap Lisi” DRENICA E KUQE

                                                                  1. S
                                                                   Shahin Luci

                                                                   Skenderbeg (Delbeg, Gjylbeg, Beg)gjenden kudo dhe neper Europ. emra me mbaresen beg dhe ai nuk ka qene asnjeher bej? Ai qe gjenerali qe humbi luften. Populli pa Skenderbegun, megjithse e la te mundur, u ba shume me i zoti se me kryetrimin. Nderroi fe, diti te lidhe aleanca, dhe ashtu xhele me xhele dhe i roberuar, arriti te trazhgoi atedheun dhe ruaj gjuhen. Skenderbegu ka qene gjithmone katolik. Ato ndrrime fesh qe i kane veshur kryetrimit , jane ndrrimet qe kemi bere ne, populli i tij dhe historianet kane deshur te justifikojne sjelljen oportuniste te popullit per mbijetese ose te perputhin popullin e trasformuar me kryetrimin. Lufta kundra myslimaneve u fitua ne Spanje, Ne France, ne Itali jo plotsisht(mbeti nje pjese e vogel e jugut te Italise) dhe ne Shqiperi u humbe totalisht sepse Shqiperia ishte shume larg me Spanjen nga vinte organizimi dhe ndihma e luftes dhe balle per balle me turkun qe ishte si nje superfuqi ne kete rajon. Pra Skederbeg ka qene Pseudonimi i tij kurse emri Gjergj(xhorxhe) Kastrijoti. Mbiemri Kastri-jot formohet nga gjuha e folme shqipe dhe do te thot trazhgimia jote. Skenderbegu nuk asht varros ne Kishen e Shen Nikollit se ai asht ndertim i shume me vonshem. Skenderbegu asht hedhur ne det, midis Shen-Gjinit dhe Kepit te Rodonit i lidhur (kryqezuar) ne nje gure mulliri. Te huajt dhe Roma kane shkruar per Kryetrimin por kane pak te dhena dhe ne shqiptaret duke lexuar ata pak te dhena e kemi ngopur me perralla bajate duke justifikuar ndrrimin e fese dhe tradicionin turk qe zhvillojme ne dasma e varrime. E rendesishme asht se ne jemi populli i tij dhe ai udheheqesi i paraardhesve tane. Diferenca midis paraardhesve tane dhe nesh nuk asht gja tjeter veçse nje pasuri historike.

                                                                   1. G
                                                                    Gentile ...

                                                                    Mendimi im do ishte ky rreferuar Llogjikes ne lidhje me Skenderbeun / Gjergjin e Madhe te Shqiptareve . Do ishte naivitet te mendoje se Skenderbeu i cili u mor ne nji moshe shume te vogel dhe urrit nen kujdesin e Oborrin e Sulltanit ,u shkollua ne Akademine Zsjtarake Turke etj ,mos te ket qen konvertuar ne Musliman ,kur kuptohet lehte qe ne moishen 7 -vjecare femija s'ka asnji lloj ndjesie Mentale mbi Fene edhe pse ajo eshte e trasmetuar ke njeriu genetikishte . Pra ti lem dokrrart Fetare dhe refrohemi Llogjikes Njerezore . Skenderbeu u rrit e u shkollua si "Princ" Musliman ,prane Sulltanit dhe edhe nqs do kishte ate bindje te Forte ne ate Moshe si i Krishtere ,perseeri do ishte e pamundur te gezonte gjithe ato perkudesje e vemendje nga Sulltani . Sigurishte me von kur ai u rrit , dhe arriti te kuptoje se ishte nder me te Fuqishmit e Kohes ne Fushbeteje dhe ne kontakte te vazhdueshme me Shqiptare te Krishtere qe jetonin ne Turqi prane Sulltanatit ndikoj ke ai , ti rikthehej ndjenja e Atdheut e besimit ,gje e cila eshte e pranishme ke cdo njeri ,qe ka nji prejardhje Familjare te theksuar Atdhetare dhe Fatare , dhe kjo ndjenj mendoj siedhe Forca e tij i cili ndihej si Zot mbi cilindo ,berti ate qe ndodhi ne Histori qe e dijme te gjithe u kthye ne Shqiperi duke krijuar Mbreterine e tij te Shtetit Arberor . _Pra cdo thashetheme Historik ,apo intepretim - s'mundet ti shmanget dot asnjiher Llogjikes Njerzore ,pa te cilen eshte e pamundur te shpjegoshe Fenomenet Historike e Njerzore . _ Merruni me zbulime te tjera qe i Vlejn Historise tone mbi Heroin Kombetare e Shqiperise si ben ai Atdhetari qe shkon ne Vatikan e mbledh Fakte Historike mbi Shqiperine qe dle shpesh ke Dritan Hila ,qe per mua eshte nji Atdhetare i Vertete ,nji Shqiptare i vertet Shembull i Akademikut Atdhetare ne mos gaboj quhet Mark dhe nga Tropoja .Nji shqiptare i Paster i Kulluar dhe Idhull si duhet te jet Atdhetari .

                                                                    1. G
                                                                     Gole

                                                                     Nuk ka qenë kurrë peng Skënderbeu! O qorr, mbete te filmi sovjetik i 1953....

                                                                    2. p
                                                                     pirro

                                                                     Ja fut kot. Nuk e shpiku nje budalla, madje ishte i zgjuar sepse me kete menyre zhduku identitetin ilir. Sigurisht u be me urdher ose te Patrikanes se Stambollit ose nga vete Sulltani

                                                                     1. B
                                                                      Bilushi

                                                                      Identiteti ilir Piçko? Ku e ke lexuar këtë term?

                                                                     2. p
                                                                      pirro

                                                                      Pikerisht nuk behet me deshira dhe me hamendje, si ky budallallek i ish Drejtorit te Bibliotekes Kombetare. Historia e emrimit Ballkan eshte Histori se si sunduesit osmane dhe te portes se larte kerkuan te zhdukin gjurmet e qyteterimit ilirik. Kjo u perkrah edhe nga perendimoret te cilet nuk reaguan.

                                                                      Lini një Përgjigje