VIDEO/ Regjisori i “Kumbarit” përshëndet gazetarin në shqip: Mengjesi, kështu thoshte gjyshi im!

20 Janar 2023, 12:20Kulturë TEMA

 

VIDEO/ Regjisori i “Kumbarit” përshëndet gazetarin në

Francis Ford Coppola është një nga regjisorët më të mëdhenj të botës. Ai është bërë i famshëm për triologjinë “Kumbari”, filmin me temë nga lufta e Vietnamit- “Apokalips Now”, “Drakula”, e shumë e shumë filma të tjerë, të cilët thuajse të gjithë kanë marrë çmimet Oscar.

Mbrëmë, Coppola ka qenë pjesë e emisionit shumë të famshëm në “Jay Leno's Garage” të gazetarit Jay Leno në tv CNBS. Bie në sy, se sa Leno zbret nga makina dhe afrohet tek veranda e vilës së Coppola-s vendosur në një supër fermë me hardhi në Kaliforni, regjizori i madh i thotë: “Mëngjezi.” “Mëngjezi” - ia kthen edhe Jay Leno, duke shtuar - “Por nuk e di se çka do të thotë thanë kjo?”

- “Domethënë se nuk ka njeri këtu…kështu thoshte gjyshi im kur ia uronte kujt mireseardhjen” - sqaron Francis Coppola…

- A ishte shqip kjo “Mëngjesi”? 

Kërkimi ne origjinën e familjes Coppola nxori se ata kanë emigruar në SHBA nga Bernalda, Basilicata, Itali. Zonë ku dihet se ka pasur, komunitete të mëdha arbëreshe, madje edhe sot, por më pak. Fraza “Mëngjezi” gjendet midis sekondave 20 dhe 30 të videos, pra në fillim fare.

TemA

35 Komente

 1. K
  Klodi

  Nuk qe shqip! Por jeni qe jeni, nxirrini te gjithe shqiptare.

  1. A
   ABC

   Pse shqetesohesh bre klloun?

   1. .
    .

    Turqit shqip foles, ose islamiket edhe pse kane lindur, në Shqiprie, thone ne vallahi jemi Turq, dhe Arabe. Ose ate në Turqie jane tjetersue komplet, në një kohe shume të shkurter. Turpe për islamiket, jane njësoje si Edi Rama, Sali Berisha dhe ilir Meta tradhtare dhe anit komtare.

    1. R
     Raimond vlonjati

     Nuk flet shqip,, jo. . Ai po flet me dialekt sicilian " Non ce sini" qe eshte " non ce nesuno" -. Dmth "Nuk ka njeri"

    2. I
     Ilirjan

     Or djem, e vertete qe greket fallso nuk durohen, por sinqerisht po them se ai thote :non c'è simmè... qe do te thote Non ci siamo... Nuk jemi, s'ka njeri. Ndersa De Niro po, e thoshte qarte qe ishte sicilian me gjak shqiptar. Po s'kemi pse merzitemi, kemi shume yje me gjak shqiptar, per kaq popull i vogel ne numer sa jemi.John e Jim Belushi, Stan Dragoti etj etj

     1. S
      Shqipetar i Jugut - Jo vorioepirot.

      Respekte, Ilirjan. Per nje popull të vogel siç jemi, ne kemi shumë figura me të cilët mund të mburremi. Por të kerkosh me qiri dhe xham zmadhues shqipetarë, edhe aty ku s'ka është shenjë e madhe inferioriteti. Nuk kemi nevojë ta bejme kete. Sepse behemi njesoj si këta grekët tanë fallco, qe flasin greqisht nga qejfi i madh per t'u bere grekër, por nuk i pranojne ne Gërqi. Dhe vijne e lexojne gazetën Tema pastaj. Unë e kuptova se "Non ce nessuno" ne dialekt të rende dhe të perçudnuar nga koha, por ti e shpjegove më mire. Por kjo deshire e semure per të pare shqipetare kudo të bën per të vjellë. Ne edhe vetëm Gjergj Kastrioti na mjafton, si mbrojtesi i Europes dhe Krishterimit nga rreziku Osman, qe Papa e dekoroi si Atleti i Krishtit. Jim Belushi dhe De Niro e kane pohuar vete prejardhjen shqipetare. Nuk kemi nevojë te bejme biografine e Kopolës per diçka që edhe ai.vetë nuk e di.

    3. e
     ed

     cfare idiotesie

     1. T
      Tulla

      Pse nuk e dallon ti i palare nuk ta ka fajin njeri.

      1. L
       Llapaqeni Sa-Hale Breshkani

       O Tulla po t'i hapesh veshet mire, Copola thot shume qart ne dialekt italian "Non c'i sim", qe do te thot nuk jemi (ketu)... dhe s'ka asnje perafersi me mengjez... Prandaj ti dhe ai shkrimtaruc qe shkruan te tilla idiotsira shkoni e pastroni veshet qe te degjoni me mire ose meso ca Italishten, se tullishten tende s'e kupton njeri

     2. B
      Bato

      Idem si me Roberto de Niro

      1. A
       Asmoni

       De Niro e ka deklaruar vete boterisht qe eshte arberesh edhe ne Sanremo ...

      2. D
       Drilon

       Shqiptaret e shkrete. Jane shperndare me keq se hebrenjt, por te pakten keta te fundit po rikthehen ne vendin e tyre.

       1. M
        Martin

        Po u futur ne burg kryehajdutet dhe kryekrimenelet Sali Berisha dhe Ilir Meta, harrojeni kthimin tone ne Shqiperi!

       2. A
        Ajo

        Ore Tema lat nam prape, ai thote "Non Ce Si" qe do te thote nuk ka njeri dhe jo "Mengjezi". meqenese truri nuk punon te pakten vini ne pune veshet per te degjuar.

        1. E
         Enea

         Non ce si nuk do thote nuk ka njeri. As mengjesi nuk do te thote nuk ka njeri, por megjithate ndoshta Coppola nuk ia di kuptimin e vertete.

         1. F
          Francis

          Thote: "Non ce simm" ne dialekt, qe ne italishten zyrtare eshte: "Non ci siamo". Coppola ne anglisht e perkthen shume mire, sepse me shaka e mirepret Duke thene se s'ka njeri.

          1. k
           kur s’kupton, mos hap gojen kot

           Ekzakt, kjo eshte ????

        2. B
         Bora

         Ku e gjete mëngjesin or ti shoq?! Latë nam. Ku jemi katandisur. Nuk mban më ujë pilafi.

         1. b
          ben

          a ji keni ik te gjith per lesh , ju ka kap budalliku o ca idiotave qe kujtojn se çdo gje rrotullohet rreth shqiperise e shqiptaret.jeni ber me keq se serbet e greket qe shani

          1. P
           Per komentuesit e zellshem dhe te paduruar.

           Ben ! Une dhe Sala jemi me mendimin tan.

          2. I
           ILIRET

           Thote, Non gen zui. Non xhen qui, non gente qui, nuk ka njerez ketu............ Nuk ka lidhje fare me gjuhen shqipe.......

           1. G
            Goni

            Esther italish o idioter: Non ci diamonds. Shkurt me dialect : nun ci si

            1. K
             Klimax

             Edhe Marina Amerikane mbas 50 vjet përgjimesh ka raportuar në Kongres mbi UFO-t. Në mes të tjerash edhe regjistrime tinguj e fjalë si mgjesi, mgjesi. Jemi tu ardh! Hahahaha.

             1. D
              Dorian

              non ci simm o gazetar pall

              1. C
               Cajupi

               Mengjezime, ????????????

               1. B
                Beni

                obobo ku ka shkuar rrotkarizimi ne albani , çdo gje e lidhin me gjuhen shqipe .O sazan guri sa rrota kari si puna jote paska pas more!

                1. T
                 Tropoja

                 T'i jipet pashaporte shqiptare e meriton

                 1. A
                  Aron

                  Nuk thote 'Mengjesi', por 'Non ce sima'. Degjojeni me mire, dhe mos ia fusni kot per te bere kikime.

                  1. L
                   Lomy

                   Po…ka nxjerre dhe dy kokat e shkabes ne krye te deres. Edhe pushken e ka mbrapa karriges… Ndersa mes vreshtave rrit hashash

                   1. T
                    Turp e mekat te genjesh

                    Falemnderit komentuesve. U habita kur e degjova. Manipulim i shentuar dhe i neveritshem gazetarucesh.

                    1. S
                     Shqiptari

                     Injoranca nuk ka brire. Po ka nje emer!!! GAZETA TEMA!!!!! Qartesisht Coppola tha NUN CI SEMU qe ne dialekzin sicilian do te thote nuk jemi ketu ose sic e oerktheu coppola THERE IS NO BODY HOME -NUK KA NJERI NE SHTEPI.

                     1. A
                      Adi

                      Hiqeni kete artikull se eshte idiotesi, nese do thoshte ai vete qe do te thote "good morning" atehere po do kishte kuptim, por ai thote qe eshte :nobody is here" qe do te thote :nuk jemi ketu", ose "nuk ka njeri ketu" keshtu qe i nje forme dialektore e "non ci siamo" dhe tingellon "non ci simm/si/sim, keshtu qe ka kuptim. Beni pak me shume kerkim para se te publikoni dicka se i bie vertet sic thote ben-i me lart. Le te mos biem ne vetemashtrime te tilla.

                      1. P
                       Pidhazgu

                       Thot jam iliro pidhazg, korrak nga mongolia

                       1. M
                        Momqirsi grekofoneve

                        Thote jam graqir nga mbreteria e pare graqise themeluar nga gjermani Otto qe solli gabele nga truku dhe arabet per te krijuar mbreterine e graqise. Kuptove ti pidhimotrigrekofanaqis?

                       2. E
                        Edion

                        More, ai po thotë Non c'è simmë! Non ci siamo (italisht: nuk ka njeri këtu). Kështu është kur gazeta Tema ia fut p****ës kot!

                        Lini një Përgjigje