Me rastin e ditëlindjes, presidenti Begaj i shkon për vizitë Kadaresë: Ka nderuar emrin e Shqipërisë në botë

28 Janar 2023, 16:30Kulturë TEMA

 

Me rastin e ditëlindjes, presidenti Begaj i shkon për vizitë

Presidenti, Bajram Begaj ka uruar sot shkrimtarin e madh, Ismail Kadare me rastin e 87-vjetorit të lindjes. Ai i ka kryer një vizitë në shtëpi së bashku me bashkëshorten dhe ka ndarë disa momente në rrjetet sociale.

Begaj e ka konsideruar Kadarenë ambasadorin më të mirë të kulturës shqiptare, historisë dhe identitetit shqiptar.

Patëm kënaqësinë që së bashku me Armandën, t’i uronim sot ditëlindjen mjeshtrit të letërsisë shqipe, Ismail Kadare.

I përkthyer në mbi 45 gjuhë, ai është ambasadori më i mirë i kulturës shqiptare, historisë dhe identitetit tonë, shkrimtari dhe intelektuali që e ka rritur dhe nderuar emrin e Shqipërisë në botë./abcnews.al

16 Komente

 1. L
  Loni sionisti

  Si cdo krahinë, edhe Skrapari ka lolot e vet... Shkrimtari më i madh i Irakut kur ky vend ishte nën embargo të rreptë 1991-2003, shiste libra në trotuar në Bagdat... Transmetuar në kuadrin e një dokumentari njëoresh nga kanali francez FRANCE 2 aty nga viti 1995...

  1. I
   Ilir

   Kadate te jetoj dhe 100 vite te tjere por si shume po e vleresojne kete njeri qe ne sistemin e kaluar i bente fresk udheheqesit dhe sistemit ndersa ne demokraci ka pare rehatin e tij dhe nuk ka folur kur duhej te fliste dhe nuk kishte njeri qe mund ti degjohej fjala.Gjithe kete vleresime dhe te thone cfare ka bere per shqiperine ky njeri kur vendi digjej dhe shijonte Parisin dhe ndoshta fikte dhe tv kur flitej per shqiperine ne ato momente

   1. L
    Loni sionisti

    Thuhet, apo më saktë thuhej, nuk e di: Egjipti shkruan, Libani boton, Iraku lexon...

    1. L
     Loni sionisti

     Doja të theksoja se shkrimtari i madh irakian i nenshtrohej kufizimeve si pasojë e embargos si gjithë populli irakian, pa asnjë privilegj dhe pa zemërthyerje..

     1. L
      Li

      Respekte per kete gjeni të penes Na ben krenare ketu ku jemi se si duket ne Shqiperi nuk e njef kush Ne media nuk ka lajm tjeter vetem Berisha Meta Rama ja kan mpire trurin popullit Obura votoini

      1. a
       arnautistan

       A thua te kete lexuar ndonje liber nga Kadare, barua i jone,qe la dhite(ushtrine) dhe u be zabit (president). Edhe ky absurditet i mungonte arnautistanit tone.

       1. n
        nesho

        ne gjirokaster jkete ismailin e madh nuk e shohin dot me sy....sepse seshte njeri i mire

        1. P
         Per inat te sime vjerre

         Lerini pordhet "nesho" me shoke debila se shyqyr qe kemi nje legjende gjalle , nje qe na ben te njohur ne kete bote xhungel ne menyren me te larte, ....me letrat ...jo e lagu jo se lagu, keto jane "te mirat" e internetit, qe mund te flasin me kopetence edhe injorantet

         1. L
          Landi

          Edhe Z Ismail merrni neper goje or njerez.Po urojeni mo te shkrete per ditelindjen,se jo pak ,por 87,pastaj se cfare ka qene,cfare eshte,dhe cfare do jete ,lerjani Letersise Boterore ti jape vlerezimet per te.Ne Shqiptaret jemi shume te vegjel per te vleresuar Z Ismail.Lexo shkrimet e ketyre te mesipermeve dhe e kupton ku jemi si Popull.Hajde Tung dhe merruni me te gjithe si plakat kur shohin filgjan.

          1. A
           Adrian Zagori

           Kudo ku shkojmë ne shqiptarët,dy emra "na hapin rrugët" dhe na "mbulojnë" me vellon e respektit. Automatikisht: Nënë Tereza. Kadare. Aty ku ngulitemi shpalosim vetveten me sjelljen. E kemi vet në dorë. Shenjtorët që përmënda nuk na ndihmojnë dot më. Gjeni vetveten e shpaloseni atë. Kadare e bëri me gjenialitet. Çdo gjë tjetër është"lloqe Kavaje"

           1. V
            Vetetima

            Mendoj se arsyeja qe ky eshte lexuar, sic thuhet shume (kjo duhet vertetuar) eshte metamorfoza e tij, nga nje shkrimtar Stalinist (per te cilin u dergua te studjonte luften e klasave ne Institutin Gorky, ish BRSS per te cilin ruan edhe sot kujtime ,sidomos sexiste e nostalgji) ne nje kritizer shume te kujdeshem te rregjimit stalinist-enverist. Kujtojme ketu poezine e Stalinit... me pas per Rrenjet e Partise.... poema per kundershtaret e Enverit...... ne Pallati i Endrrave, qe e konsideron si kulmin e kritikave qe i "thyen brinjet rregjimit" e tjera e tjera. Nuk po ndalemi ketu ne te qenit komunist deri tek zevendes i gruas se diktatorit Hoxha...... Po permendim vetem disa nga favoret e rregjimeve nga shpenzimet per promovimin e tij ne France ne kohen e Diktatorit Hoxha, me pas restaurimin e shtepise ne Gjirokaster nga taksapaguesit mjerane shqiptar, dhurimi i nje vile midis pishave ne bregdet, blerjen e apartamentit ne Tirane per ta kthyer ne muze etj. etj. per te dale te posted e vajzes se tij ne UNESCO per te vijuar shefe misioni ne OKB per tu kthyer perseri ne Parisin e dashur, ne UNESCO e sa e sa te tjera qe si dime. Eshte pikerisht kjo force prej magjistari qe i habit njerzit qe e lexojne dhe mbi te gjitha, ne keto kohe te pragmatizmit mbizotrues, njerzit gjejne rrugen jo vetem si te fshijne mekatet por dhe te dalin fare pa lagur..... Mesa duket gardianet e Komitetit te Cmimit Nobel i dine/kuptuar keto fuqi magjike me kohe dhe idea e akordimit te Cmimit Nobel mbetet vetem nje ngushellim mjeran per gjithe ata qe kane deshire te genjehen. Alfons Dode shkruante: ne Taraskone ska genjeshtare, ka njerez qe genjehen. ..... Po presidenti qe eshte betuar mbi Kushtetuten e Shqiperise, pse pranon e pozon ne kembe pas kurrizit te Kadarese se shtrire dhe te shoqes ulur ne kanape. Nuk e kupton se Kadareja e perdor kete foto per te treguar se ai eshte ballori/frontisti e te tjeret ne rresht per nje nga mbrapa.....

            1. V
             Vullkani

             Ismaili ne Paris jetonte si zotni i nderuar dhe respektuar nga qarqet me te larta te kultures dhe artit, por ju doni kriminelet, drogaxhite ,llumin qe po qelbin Londren e gjithe Europen.

             1. V
              Vullkani

              Ismaili ne Paris jetonte si zotni i nderuar dhe respektuar nga qarqet me te larta te kultures dhe artit, por ju doni kriminelet, drogaxhite ,llumin qe po qelbin Londren e gjithe Europen.

              1. s
               sabrima_ehhhh

               Ismailin e do dhe e nderon nje bote e tere. Libra te botuar ne dhjetra e dhjetra gjuhe. E jo si me (paret)veprat e Dulles te botuar nga Zhoao Amazonas apo Kabila

              2. M
               Musli

               Jo mo? Paska shkuar Bajrami te Ismaili. Allah, Allah si rrotullohet kjo dynja

               Lini një Përgjigje