Te fundit

22:40

22:25

22:10

22:00

21:50

21:40

21:30

21:28

2023-02-09 17:34:00Kulturë Alisa VELAJ

11 Komente

 1. b
  boll na gerrvishet Bolet me kte Nastradin

  aheng ne Hanin e xhaferr berdafit knojn grate e stanit te dhim

  1. S
   Student në praktikë mësimore aktive

   Ti shkruan se "autobiografia përfshin rindërtimin e lëvizjes së një jete, ose të një pjese të saj, në rrethanat aktuale në të cilat është jetuar. Qendra e interesit është vetvetja, jo bota e jashtme." Pastaj, direkt dhe ngjitur me të shkruan të kundërtën përgënjeshtruese: "Kadare nuk bën gjë tjetër veçse ndërton veten e tij përmes trilleve rrëfimtare të baladave të rrëfyera e të parrëfyera apo këngëve të vajit, ndërsa ngjarjet ku mbetet një kronikan i akullt janë një tjetër trill i shkrimtarit që jetonte në vendin më të izoluar të Europës." Pyetja është: a bën “trillim” apo “autobiografi” Kadareja në një roman i cili patjetër duhet të jetë fiktion, por që ti e nxjerr në esencë si non-fiktion?! Dhe më tej: si mund të ndërtohet vetvetja reale (ende e pandërtuar?) me anë të lëndës së marrë prej baladave fantastike? Nga ana tjetër, baladat klasifikohen tek lloji epiko-lirik. Pra, kanë një substancë të domosdoshme narrative, që është ngjarja e treguar. Prandaj për to thuhet se “rrëfehen”, ndryshe nga lirika ose veprat dramatike. Si ka mundësi që njëra baladë, sipas teje, rrëfehet dhe tjetra nuk rrëfehet, gjersa të dyja janë të së njëjtës tipologji? Vepra letrare ka gjithmonë një strukturë të qëndrueshme, falë së cilës letërsia ka pasur fatin të zhvillohet si lëndë mësimore në shkollë, që nga Antikiteti? Ku gjendet në këtë punim kjo strukturë dhe terminologjia e domosdoshme teoriko-letrare?

   1. M
    Martini

    Shumë mjegull pa kthjellim...

    1. C
     Ce re Loni

     Koha, gjykatese e pagabiar...

     1. j
      jon

      E vetmja fjale qe ka pak kuptim ketu eshte vetem titulli “truk narratollogjik” qe as vete kete fjale se kuptoj mire, por mendoj se eshte e ngjashme me anglishten”nothingburger”. Pra nqs se dikush s’arriti ta lexoje komplet artikullin ka te drejte. Por e vetmja gje me vlere qe gjeta ketu eshte se disa fjali apo fragmente te shkeputura nga ky roman vertetojne ate qe kisha ne mendje per shkrimtarin Kadare. Kisha lexuar vetem Gjeneralin dhe mendova se nga ana intelektuale dhe artistike eshte si nje 16 vjecar ne Shqiperi qe merrte noten 10 nga mesuesi ne letersi, kurse ne vende te tjera me veshtiresi do merrte 6. Pra duke ditur se Gjenerali ishte kryevepra e tij( dhe s’kisha deshire te shpenzoja para dhe kohe me per vepra te tjera) mendova se smund ta gjykoja veten nga nje roman. Por fragmentet e mesiperme vertetojne se Kadareja eshte ‘’nothingburger’’ sepse eshte ‘’lindur’’ i tille. Edhe per kete si ve faj Kadarese sepse se kam degjuar asnjehere te spjegoj apo mbroje shkrimet e tij. Ai e di te verteten. Pra eshte media qe i perdreth te gjitha dhe ‘’emocionohen’’ imagjinaten e lexuesve. Shume duke degjuar shprehje si ; i madh , i famshen, i perkthyr ne shume gjuhe, analistet kane thene, letersia kaderiane, etj etj amplifikojne keto opinione qe jane pa asnje vlere, perpara opiniont personal te bazuar ne realitet( dmth te kete lexuar Kadarene) qe eshte shume hapur disa se kane. Para disa ditesh edhe KM i drejtoi nje leter me rrastin e ditlindjes se tij ku ai ishte shume '' i frymezuar'' nga personazhet e tij. O Zot ! cilet jane personazhet e Kadarese ? Te lutem me thoni 1.

      1. D
       DEA

       Një shkrim shumë i bukur… për fat ka ende njerëz që dinë të shprehen dhe që vazhdojnë ta pasurojnë shqipen tonë të vjetër… sa për Ismailin ai është pema plot fruta që pseudoshkrimtarët e qëllojnë me gurë! Ai vazhdon rrugën e rilindasve… këtë se luan gjë!

       1. d
        demo

        Kjo budallacka shkruan pallavra,qe as vete nuk i kupton. Truk Narratologjik. Fjala eshte marre nga italishtja,krejt e panevojshme,sepse Kemi fjalen Rrefim, I ka shtue dhe nje Logjik prapa qe ta beje fjale me shume zhurme. Oj katundare,,Oj fshatare. Shko moj shushke Fieri,lexo Jakov Xoxen,te mesoc tingellimen e gjuhes shqipe,. Me vjen keq per Bujar Hudhrin qe i boton keto sharabajgat!

        1. L
         LEON

         Nje shkrim i dhjere,

         1. L
          Lola 1

          Te lumte Alisa, Per analizen e thelluar,per sintaksen e lirshme , ku mendimi rrjedh si uje burimi; per fjalorin teknik metalinguistik nga poetika dhe ndihmen qe u jep lexuesve per te rrokur SEMANTIKEN e vepres. Per vete nje here e lexova dhe kuptova shumecka. Urime per punen, pasi puna e nje kritiku letrar eshte shume, po shume e mundimshme.

          1. A
           ALBAN DEGA

           NUK MUND TE KETE AS TREGIM, AS ANALIZE, AS QEMTIM, AS SHKRIM, AS LEXIM TE BUKUR NE GJUHEN SHQIPE ME FJALE TE HUAJA TE PANEVOJSHME QE NE TITULL NARRATOLOGJIK- Nuk eshte fjale e gjuhes shqipe dhe nuk tregon kulture por mosnjohje, padije te gjuhes shqipe, percmim te saj. Kemi me shume se dy fjale te pastra shqipe per NARRATOLOGJIK : 1- TREGIMTAR 2- RREFIMTAR 3- TREGUES… Po në titull perdoret fjala TRUK kur në shqip kemi fjalet KURTH, STERKEMBESH, PRITE, PUSI …. Nuk vazhdova me poshte titullit sepse behej fjale per gjeniut jo vetem te letersise por edhe gjuhes shqipe, Ismail Kadare, qe e ka pasuruar ate me kryeveprat e tij.

           1. X
            Xha Tasi

            Te lumte Profesoreshe Alisa , per kritiken mjaft absolute. Ndersa ndjese , por ?... " Kadare eshte nje Shkrimtar I madh , por nuk eshte kurre nje Shqiptar I madh " . Keqardhje pa fund.

            Lini një Përgjigje

            15:55 Kulturë 9 komente

            09:20 Kulturë 2 komente

            11:17 Kulturë 1 koment

            11:03 Kulturë 22 komente

            18:15 Kulturë 4 komente

            18:01 Kulturë 7 komente

            16:30 Kulturë 2 komente

            12:51 Kulturë 18 komente

            21:10 Kulturë

            17:37 Kulturë 2 komente

            Më të lexuarat

            15:40 Politika 88 komente

            14:11 Politika 31 komente

            10:18 Kronika 19 komente

            11:11 Kronika 35 komente

            14:00 Kronika 46 komente

            09:28 Politika 10 komente

            Blog Tema

            18:19 Blog 2 komente

            11:42 Blog 4 komente

            10:48 Blog 6 komente