Piktori i njohur: Rama zuri karrigen time në Akademi, ishte student mjaft i talentuar

16 Shkurt 2023, 17:10Kulturë TEMA

Piktori i njohur: Rama zuri karrigen time në Akademi, ishte student mjaft i

Piktori i njohur shqiptar, Kujtim Buza ka bërë një rrëfim të rrallë për të gjithë krijimtarinë e tij artistike në “Pas Mesnatës” në ABC News.

Ai ka folur për gjithçka, nga trashëgimia e pikturës ndër breza në familje, nëna e tij që ishte modelja e parë nudo dhe deri te zhvillimi i këtij arti në ditët e sotme.

Ndër të tjera, Buza ka treguar se kur doli në pension në vitin ’93, ia pasoi vendin kryeministrit aktual Edi Ramës. Ai theksoi se kjo ka qene karrigia e parë e Ramës dhe ky i fundit ishte një student mjaft i talentuar.

“Kur unë dola në pension në ’93, ishte karrigia e parë e Edi Ramës, zuri karrigen time. Sigurisht i lashë karrigen skaletë.

Edi ka qenë një student mjaft i talentuar. Ai si asistent dhe pedagog, e rriti nivelin e tij dhe ishte një figurë e dashur si artist i ri”, u shpreh Buza.

 

25 Komente

 1. I
  Instituti I St. MarksisteLeniniste

  .....qen servil _ Një person që sakrifikon dinjitetin dhe pozicionin e tij shoqëror për vëmendjen e Vin Llapës. Zakonisht duke iu përmbajtur, me bindje, një sërë kërkesash të poshtëruese dhe përunjësie .

  1. K
   Kalec Dega

   Lol, sakte Vecse kete lajm e boton Zeri i Popullit

   1. K
    Kalec Dega

    Lol, sakte Vecse kete lajm e boton Zeri i Popullit

    1. M
     Mondi

     Po mor zagar bythqire se eshte niveli I llumit te hales ku jeton ti Rama.Ti me gjithe far e fis nuk I afroheni kollosit Rama as pas 500 vitesh.Shko kurve transicioni futi nji gojore dhe nji tas groshe se kto jane rutina jote e perditshme.

     1. V
      Vranakonti

      Ata qe ofendojne Edi Ramen jane bythelepiresit e nje njeriu te mbaruar e gjysem i kallur ne varr,Sali Berisha.

      1. R
       Realisti

       Ata që shajnë Ramën janë ata që djegin dhe shkatërrojnë Shqipërinë, hedhin shtyllat e tensionit të lartë në erë, fshijnë këpucët me flamurin e partisë së tyre dhe shqyejnë dyert dhe dritaret e partisë së tyre. Plehrat që mbajnë mbrapa vendin tonë dekada të tera.

    2. J
     Jugu

     Hahaha. Bythelepirje me te madhe nuk gjen ne dynja.

     1. d
      durrsak 24 karat

      Nuk ka nevoje per lepirje sume, pas Buza asht ke mosha 90 vjec. Ti nuk merr vesh nga piktura, je cpoa e mishit me dy sy, o trap.

     2. M
      Modelistja

      Leri shakate profesor se akoma nuk kemi vdekur dhe nese e ke per xhentilese mire bene qe e thua se mbase Edi do nenqeshi duke e marre si ironi deklaraten tuaj!Ne ç'kuptim ka qene i talentuar dhe pse nuk e percakton ,apo gjithkush qe e njeh le ta nenkuptoje.

      1. M
       Muhameti

       Me respekt per njerezit qe kane dhene artit ne Shqiperi.

       1. L
        Luani

        Po pse flisni keshtu po flitet per talentin nje piktori dhe jo talentin kryeministrit profesori esjhte figur kombetare me kujdes me ofendime

        1. M
         Modelistja

         Leone pikerisht se po flitet per talentin e nje piktori,eshte komplimet i çastit se po te ishte per kryeminster vertet e meriton e s'ja ha qeni shkopin.Merite ka qytetaria e tij se ka vene te gjithe "malot "ne rresht,qe tash kan zbritun me kuaj ne qender te Tiranes per te demonstruar qe nuk behen kurre njerez.O sa mir me ken shqiptar o he o hej o hej!

        2. T
         Tigri

         Lere lere ky eshte vetem deshtak

         1. I
          Ilir

          Sa here mortja qe u be “ artist “ kur u be KM ne hall ... aktivizohen bythe lepiresat e sorrollop..

          1. B
           Bumbum..bum

           Hahaha. Ke par që edhe në pleqëri prap servil mbete o i uruar !!!. Nejse piktor , basketbollist, mashtrus, arrogant , mëndjemadh... Etj . Edhe kto jan cilësi që rrall ti ket njeri tjetër.

           1. L
            LEON

            kUJTIM bUZA,ISHsekretar partie i Lidhjes,,Piktor mediokerr,.I derguari Partise ne Artet Figurative,Persekutor dhe Deshmitar me firme e me vule NE DISA PROCESE DENIMESH..Se sa i talentuar ka qene edvini e tregojne zhgarravinat qe ka lene prapa. Karrikja e Kujtim Buzes ka qene karrike Ideo-Politike,,jo karrike Artistike. KARRIKJA E KUJTIM BUZES KA QENE KARRIKE IDEO-POLITIKE,JO KARRIKE ARTISTIKE. kETE KA TRASHEGUAR EDVIN RAMA.

            1. Z
             Zot fali !

             leone ! paska kane shoqme Salen Sekretar Partie.

            2. D
             Dihet boterisht

             Spiun i sigurimit ky!

             1. T
              The social

              Idiotët kanë qënë një kontigjent i papërfillshëm, por kohët e fundit janë shtuar dhe po shtohen në një mënyrë të paparë. Një ndikim në këtë proces ka dhënë saligërdalla me racën e tij, që përbën sot fisin më të përdalë të pëdësë buzë Lanës, ish SHQUP-i, teritor i pushtuar dy herë: 1. Në kohën privatizimit të paligjshëm gjatë fushatës elektorale dhe 2. Në kohën e ndarjes së pronës midis gërdallës dhe "birit të shpirtit", lul bashiçi, i cilësuar nëpër foltoret gojore nga vet gërdalla si "djali plangprishës". Idiotizmi nuk është vetëm pasojë e genit të trashëguar, por edhe e kultivimit direkt sipas ushtrimeve të doktor mortjes së fëlliqur, veremliut sahale karaxhiç... Mundohuni ta kuptoni mesazhin e Piktorit të Popullit, Kujtim Buza, o idiotë! Nëse nuk arrini ta kuptoni, pyesni. U ka bërë sahalea njerëz me bisht dhe ashtu do të shkoni edhe në botën tjetër. Sa më parë më mirë...

              1. B
               Bilushi

               Profesori është figurë kombëtare? Pasi firmoste ekspertizat e Sigurimit të Shtetit për të çuar kolegët në plumb!??? Kujton ti se ju bë vonë Kujtimit për " talentin " e një dështaku? Po të mos e kishit bërë kryeministër ai as që do e kujtonte .... Mbajeni Ramën kryeministër,e meritoni!

               1. k
                kane ndodhur pa tregohen

                "Jepjani ate Diplome atij se nuk kam ku ta coj..." Keshtu i lutej kolegeve tek ILA i ndjeri Kristaq Rama per kete "te talentuarin" e Buzes.

                1. m
                 mos me keqkuptoni thjesht nje opinion

                 jepini nje grant nga fondi shqiptar i zhvillimit ketij njeriu

                 1. d
                  demo

                  mos,se do ngrini Max Velon dhe Edison Gjergon nga varri.

                  1. T
                   TIRONCJA

                   Romsi eshte figura me e keqe e ketij KOMBI!

                   1. P
                    PANXHARI

                    Respekt për profesorat!

                    Lini një Përgjigje