Pamje e panjohur e Skënderbeut, zbulohet gravura e 1619, ja ku ndodhet këtu heroi kombëtar

3 Mars 2024, 19:30Kulturë TEMA

Pamje e panjohur e Skënderbeut, zbulohet gravura e 1619, ja ku ndodhet

Kjo është një pamje e panjohur e heroit tonë kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeut.

Bëhet fjalë për një gravurë të vitit 1619, rreth 150 vjet pas vdekjes së Gjergj Kastriotit.

Ai paraqitet këtu, në bashin e Bucintoros, që ishte krye-anija e flotës së famshme Venedikase.

Ajo u dogj nga francezët në 1798 me urdhër të Bonapartit. Ishte simbolika e mposhtjes së Venedikut.

“Nëse ka njeri që na përket e që nuk resht së habituri botën, ky është SKËNDERBEU, “Domine d’Albania” – shkruan arkitekti dhe historiani Artan Shkreli që ka botuar grafikën.

Pamje e panjohur e Skënderbeut, zbulohet gravura e 1619, ja ku ndodhet

 

3 Komente

 1. S
  Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

  Mire Kastrioti legjendar por turkoshaku i qitapeve istorike Xhufka c'lidhje ka me te....!?

  1. j
   janullatos me metaqirizmeno kolo

   po ti clidhje ke o bythqir lulishtesh ? Ti qihesh me greke, cte duhet ty Kastrioti alvanos ????

  2. B
   Bucintoro

   Artan Shkreli “Zbulon” te Shkruarat dhe te Botuarat ketu e 17 Vite te shkuara nga Znj. Luçia Nadin qe nga 2007 . Duket ne Shqiperi u eshte fikur “Google” .

   Lini një Përgjigje