Veliaj pret legjendën hollivudiane Danny Glover: Figura të tilla ja rrisin reputacionin e qytetit

2 Maj 2023, 16:47Kulturë TEMA

Veliaj pret legjendën hollivudiane Danny Glover: Figura të tilla ja

Kryebashkiaku Erion Veliaj priti aktorin e famshëm hollivudian, Danny Glover, i cili ndodhet në Tiranë për xhirimin e filmit të tij më të fundit të titulluar The Prosecutor, që do të transmetohet në Netflix. Glover dhe skuadra e tij xhiruan disa nga skenat e serialit në kryeqytetin shqiptar, producent i të cilit është Ylli Ujka.

Veliaj tha se është një kënaqësi e jashtëzakonshme që Tirana pret një aktor kaq të madh si Danny Glover. “Jam shumë i lumtur që në Tiranë po xhirohet një serial i Netflix me titull ‘The Prosecutor’. Ne jemi rritur në ato vitet e vështira, kur nuk kishim akses në televizionin amerikan, ku me antenat e sajuara filmat amerikanë i shikonim të dubluar italisht, ndërsa kinemaja, arti, aktorët, kanë qenë një dritare për një botë ku Shqipëria aspironte të bëhej pjesë. Nuk do e kisha imagjinuar që aktorë si Danny Glover do të vinin në qytetin tonë për të xhiruar filma, dhe platforma prestigjioze si Netflix i ngrenë reputacionin e Tiranës. Ndonjëherë mrekullitë ndodhin dhe jam shumë i lumtur që jeni në qytetin tonë. Ky vend do të jetë gjithmonë shtëpia juaj dhe jeni gjithmonë i mirëpritur”, tha Veliaj.

Aktori Denny Glover u shpreh se është ndjerë shumë i mirëpritur në Tiranë dhe mezi pret vizitën e radhës. “Kam mundësinë të flas për vizitën e veçantë që pata këtu në Shqipëri, dhe gjithashtu sa i vlerësoj njerëzit me të cilët punoj këtu. Të jesh i njohur është një gjë, por të jesh i respektuar dhe i dashur është dicka tjetër, dhe unë jam një mik i popullit shqiptar. Kjo vizitë nuk do jetë e fundit e imja këtu në Shqipëri. Faleminderit shumë”, tha Glover.

Danny Glover është një nga aktorët më të njohur amerikanë, i cili ka luajtur në shumë role në kinemanë e Hollivudit, ku më i njohuri mbetet “Lethal Weapon”, krah Mel Gibson.

4 Komente

 1. e
  e ka sjell per Syt'keq me verbye syt te Mallkumit

  ky o vertet dicka kunder syrit te keq te bandes se Dreqit te Mallkum brrisha mutaj

  1. N
   NIku

   Danny Glover është një nga aktorët më të njohur amerikanë, i cili ka luajtur në shumë role në kinemanë e Hollivudit, ku më i njohuri mbetet “Lethal Weapon”, krah Mel Gibson. Roli quhet "Lethal Weapon"? Filmi ishte "Lethal Weapon", roli ishte Roger Murtaugh (Roxher Murto).

   1. e
    emigranti

    Sa para nga te popullit ju ke dhene lobisteve per daljen ne fotografi me aktorin ne fjale.

    1. T
     Tao Balla legjende e politikes shqiptare

     "Legjende" ??? Danny Glover legjende ???? Po qe ky "legjende", cfare duhet te jete Marlon Brando, Anthony Quinn, Pol Newman, Anthony Hopkins, Robert De Niro, Al Pachino, Brad Pitt, Johny Depp, Bruce Willis, dhe nja 100 te tjere perpara ktij Glover-it ??? Aman me keto legjenda se e keni lene timonin pa duar fare.....Pak nga pak do ne beni dhe Meron "legjende" e gazetarise ...

     Lini një Përgjigje