FOTO: Gjashtë ditë i humbur në parkun natyror plot egërsira, shpëton 4-vjeçari

8 Dhjetor 2022, 17:02Lifestyle TEMA

FOTO: Gjashtë ditë i humbur në parkun natyror plot egërsira,

“Fëmijët i ruan Zoti!”, është një thënie popullore që në rastin e një vogëlushi 4-vjeçar rezulton më se e vërtetë. Ai për 5 ditë e 5 netë ka ecur i vetëm në një territor të banuar nga disa nga grabitqarët më gjakatarë të planetit.

Pothuajse një mrekulli, në fakt. Është kjo historia e këtij fëmije plot kurajë që u zhduk në afërsi të fshatit të tij Asa, teksa mundohej të ndihmonte vëllezërit e tij me bagëtinë.  

Zhdukja e tij alarmoi fisin që banon në afërsi të parkut kombëtar Tsavo, që me mjetet e tyre rrethanore filluan kërkimet me ditë të tëra. Shpresa e tyre dobësohej çdo ditë e më shumë, sepse në park jetojnë luanë dhe leopardë, rinocerontë agresivë, ndërkohë që natën dominojnë turmat e hienave.

Për këtë arsyeje, ditën e gjashtë u duk e pabeshueshme kur piloti i një helikopteri të një organizate që mbikëqyr kafshët e egra në park, pa figurën e imët të vogëlushit. I shokuar dhe plot pickime insektesh, ai ishte i dehidratuar, por në gjendje shëndetësore jo kritike, dhe me një histori që mund t’ia tregojë edhe nipërve, tani që do të ketë fatin të plaket.

 

1 Komente

  1. N
    Nonan

    Afisha e Ballë për ballë , ishte magji blu marinë kur e pashë e , ha ,arratia , si t'Ia bëja t'a shihja filmin . Tërë natën sa më zuri gjumi bëja planin si . Zgjohem pasi e pashë veten në ënder - ulur në llozhë poshtë dritateve të projektorit dritat e kinemssë ndezur dhe person në sallë , kaq . E bluajta ëndrën të kuptoja , hiç . Si ëpërfundin , shkoj në kinema pa i thënë asnjërit , thashë , do ngatërohem në rresht e do hy , Portieri më dallon e më thotë - po ti ku shkon , - të shikoj filmin i them , - i kujt je më thotë ,- i Fillian Filsekut i them , më thotë ky portieri - një babaxhan si Luis Armstrong , apo Mentor Xhemali - mi trego pak dhëmbët , dhe un ja zbardh , - i Fistekut qënke më thotë , më jep një shpullë dhe më lë të hyj . Ngjitem atje ku kisha parë në ëndër ....surpriza . Kë shoh të ulur në llozhë , të dy po ti un po ti ai....tim ungj...I madh e i vogël alarm , im gjysh s'la vënd pa kërkuar në 20 000 banorë kush nuk e njihte atë njëri që rrallë lindin . Fund , i kam shpëtuar një druri të mirë nga im atë...nga im ungj , engjelli gardian për çdo "prarësi", që bëja.. me kaq sa shkojtz u ishte kallur data . Atëherë ishte vërtet ndryshe . Filmi kishte filluar si kët orë dimri .Tani që e mendoj , ishte një perlë ai filëm , por edhe ajo që bëra ...nuk di , për mua ishte një ..ns , mbresë ...

    Lini një Përgjigje