FOTO: Pa energji elektrike dhe ujë të rrjedhshëm, njihuni me gjermanin që ka 32 vite që jeton në pyll

22 Nëntor 2022, 14:28Lifestyle TEMA

FOTO: Pa energji elektrike dhe ujë të rrjedhshëm, njihuni me

Një 56-vjeçar ka kaluar 32 vitet e fundit duke jetuar në një pyll, pa ujë të rrjedhshëm ose energji elektrike. Ai ka këmbëngulur se nuk do të ndryshonte kurrë këtë stil jetese.

Duke jetuar në një kasolle prej balte në një pyll në Longkamp, ??Gjermania Perëndimore, jeta e Friedmunt Sonnemann, ka qenë çdo gjë tjetër veçse e zakonshme.

I njohur për mjekrën e tij të gjatë gri të dallueshme si Tolkien, Friedmunt është bërë një personazh i famshëm vendas në zonë dhe shpesh shihet duke u përkulur në pyll.

Të jetosh plotësisht jashtë rrjetit ka disavantazhet e veta, megjithatë gjatë krizës së paprecedentë energjetike ai ka mbetur i kënaqur me përfitimet.

Duke u mburrur për mediat lokale, Friedmunt tha: “Nuk më mungon asgjë. Kjo është mënyra e vetme që dua të jetoj”.

Çdo ditë, 56-vjeçari e merr ujin e pijshëm nga një burim aty pranë dhe kap ujë shiu për gatim dhe larje.

Ai ka vetëm një tualet, ngrohet me zjarr druri dhe kujdeset për rreth 100 specie të rralla bimore në katër hektarët e tokës që zotëron.

Për të fituar para, Friedmunt shet farat e tyre, duke thënë: “Ka edhe bimë nga koha e stërgjyshes sime që përndryshe do të ishin zhdukur”.

Dhe çuditërisht atij nuk i mungon shoqëria, pasi aktualisht po pret shokët e dhomës për të ndihmuar rreth fermës së tij të rrallë të bimëve nga vende të largëta si Tajvani dhe Meksika.

“Jemi tetë veta për momentin. Ne nuk jetojmë në një botë të veçantë këtu. Por ndikimi i asaj që po ndodh në botë është relativisht i vogël”, ka thënë 56-vjeçari.

Me një dietë të qëndrueshme dhe të ekuilibruar të bimëve, frutave dhe perimeve, Friedmunt tha se ka ende disa gjëra që ai blen nga bota e jashtme, si oriz ose petë.

 

6 Komente

 1. V
  Vilat ne Lazer dhe ne Bllok do tjua derezoje. Popu

  Ha mündet te jetonte keshtu Penecilina dhe Florriri i Kerrabes. ! Normal dhe ekipi Grupi Ciftelia. ! Mos te harojme dhe Lulushin qe sikurisht mund te perfundoje keshtu nga mallengjimi nese e LEXON kete Artikull .

  1. S
   Sociologu entuziast per jeten ne Natyre

   pse jo .mundet , sepse ata vijne nga nji jete e tille ,njeri ne shpella e tjetri ne pyje ,pra e kan tashme te memorizuar kte art jetese dhe Ne si shqiptare duhet t'ja mundesojme e rikthejme ne habitatin e tyre Dy egersirat e arratisur prej vendlindjes dhe qelbur qytetin . mosIntegrimi i dyshesh [ saleh mutaj ] edhe pas kaq shume Vitesh ne Shoqerine Qytetare siedhe misnjohja e asnji Ligji e Shteti duke vepruar ate stil jete ku ata jane rritur ,tregon qarte se ata nnuuuuuuk mundet te shkeputen dot nga rrenjet e tyre ,,nga shpella e lires dhe pilli i lirise

  2. V
   Vilat ne Lazer dhe ne Bllok do tjua derezoje. Popu

   Ha mündet te jetonte keshtu Penecilina dhe Florriri i Kerrabes. ! Normal dhe ekipi Grupi Ciftelia. ! Mos te harojme dhe Lulushin qe sikurisht mund te perfundoje keshtu nga mallengjimi nese e LEXON kete Artikull .

   1. V
    Vilat ne Lazer dhe ne Bllok do tjua derezoje. Popu

    Ha mündet te jetonte keshtu Penecilina dhe Florriri i Kerrabes. ! Normal dhe ekipi Grupi Ciftelia. ! Mos te harojme dhe Lulushin qe sikurisht mund te perfundoje keshtu nga mallengjimi nese e LEXON kete Artikull .

    1. s
     sabrima_ehhhh

     Ket tipin duhet ta marrim per shembull? Keshtu thote Partia?

     1. ☢️

      Se ç' me kujton ky tipi ate tipin tjeter qe u vet- izolua nga bota ( Ted Kaczynski) dhe qe perfundoi vrases. Keshtu fillojne te gjitha devijimet, te gjithe keto personazhe e kane nje histori frustrimi dhe urrejtje nga e kaluara e tyre e hershme.

      Lini një Përgjigje