FOTO: Përse nuk po fiton këngëtarja shqiptare?

6 Shkurt 2023, 11:22Lifestyle TEMA

FOTO: Përse nuk po fiton këngëtarja shqiptare?

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare Bebe Rexha, është diskriminuar sërish pas eventit vjetor të ndarjes së çmimeve “Grammy Awards 2023”.

Artistja nuk arrit të fitonte çmimin për të cilin kishte arritur të nominohej për këtë vit.

Kënga “I’m Good”( Blue) në bashkëpunimme Dje e njohur Davd Guetta-n ishte e nominuar për kategorinë “Kënga më e mirë ritmike/elektronike”.

Në nominim ishin edhe këngët: “Rosewood” nga Bonobo, “Don’t Forget My Love’ nga Diplo dhe Miguel, “Intimidated” nga Kaytranada dhe HER, “On My Knees” nga Rufus du sol, dhe “Break my soul” nga Beyonce – ku kjo e fundit u shpall fituese së bashku me dy çmime të tjera duke u kthyer si artistja e cila ka thyer rekord  në historinë e “Grammy”-t.

Fansat e Bebes kanë mbetur të zhgënjyer pas kësaj pasi hiti ishte një ndër pretendentet më të forta për të rrëmbyer çmmin këtë vit pasi kënga numëron plot 110milionë klikime në kanalim e “YouTube” kurse Beyonce 36 milion.

“I’m Good (Blue)” ka gjithashtu mbi 666 milionë dëgjime në Spotify, ndryshe nga Beyonce  e cila numëron vetëm 280 milionë.

Kujtojmë se kjo nuk është hera e parë që këngëtarja shqiptare diskriminohet në eventet e mëdha muzikore pasi një gjë e tillë ka ndodhur në 2019 ku Bebe arriti të merrte dy nomiime në karrierën e saj.

Bebe nuk arriti të fitonte çmimin si “Performanca më e mirë duo/grup e zhanrit country” me këngën e saj “Meant To Be”e cila ka rreth 1 milianrd klikime në “YouTube”.

 

6 Komente

 1. T
  Taulant

  Po mire i blejne keto klikime? Se kjo edhe te me japesh leke nuk klikohet dmth nuk shihet se ta shpif!

  1. L
   Loni pe betoni

   Taulant loqja, duhet ta pranosh qe disa gjera jan te paarritshme per intelektin tend

  2. A
   Amy

   C'ti degjosh a shikosh kesaj bythderes!

   1. g
    gaz

    Po normal qe s'fitohet gje me kenge remix (apo të ribërë)! Kta kujtojne qe cdo gje varet nga publiku qe bie pre lehte e marketingut te by*ëve te Bebes!

    1. Y
     Ylli

     Asnje nuk fiton dot ne Amerike,ka disa kushte duhet te jesh e zezak ose zezake,lezbike ose gay,ose tu kendosh atyre,ne qofte se jo emri jot shkon ne fund te listes.Hollywood ben politike thellesisht liberale.

     1. L
      Lenci

      Tema, pse shkruani shqiptare? Shkruani kosovare, do ishte me e ndershme. Artistet kosovare jane me te mire se tanet. Nuk bejne muzike tallava dhe tekste si ti nuk di as me ma lyp...etj. jane edhe serioze. Tema e di kete dhe perpiqet te fitoje klikime te pamerituara.

      Lini një Përgjigje