Teknika kineze që po “çmend” doktorët, 5 truket e fshehura në trupin e njeriut

14 Mars 2023, 15:17Lifestyle TEMA

Teknika kineze që po “çmend” doktorët, 5 truket e

Teknikat kineze përdoren gjerësisht për të trajtuar sëmundje të tilla si nauze, dhimbje, dhimbje koke dhe stres. Shumë skeptikë thonë se kjo metodë është vetëm një efekt placebo. Megjithatë, shumë argumentojnë se kjo metodë trajtimi ka ndryshuar jetën e tyre.

Disa pika në trup janë të lidhura me stresin dhe tensionin. Rekomandohet presioni dhe masazhi i këtyre pikave dhe përsëritja e masazheve nëse është e nevojshme.

Këtu po ju rendisim 5 pikat e presionit që reduktojnë stresin:

Ai Gu

Masazhoni pikën e bashkimit të gishtit të madh dhe treguesit për 4-5 sekonda. Presioni i ushtruar në këtë pikë heq dhimbjet e kokës, dhëmbit si dhe lehtëson dhimbjen e qafës.

Jian Jing

Për të lehtësuar stresin dhe për të reduktuar dhimbjen e kokës, dhëmbëve dhe qafës, shtrydhni muskulin e shpatullës midis dy gishtave dhe masazhoni këtë pikë për 4-5 sekonda.

Tai Chong

Kjo pikë presioni masazhohet për të lehtësuar stresin, për të reduktuar dhimbjen e shpinës, për të ulur presionin e lartë të gjakut, për të lehtësuar dhimbjet menstruale dhe muskulare dhe për të reduktuar pagjumësinë dhe ankthin. Masazhoni pikën dy gishtat mbi kryqëzimin e gishtit të madh të këmbës dhe gishtit tjetër.

Feng Chi

Me gishtin e madh, zbrisni nga kocka e veshit në zverk dhe ushtroni presion deri në pikën ku muskujt e qafës takohen me kokën tuaj. Kjo teknikë e akupresurës rekomandohet për stresin, migrenën, shikimin e paqartë, lodhjen dhe simptomat e gripit ose të ftohjes.

Zu San Li

Masazhi në këtë pikë është i mirë për çrregullimet e sistemit të tretjes, të përzierat, të vjellat, stresin dhe lodhjen.

 

5 Komente

 1. G
  Greqia shkaterroj Boten me Pederastine !

  Ishte nji gabim Fatal per Njerzimin qe Bota shpiku FakeShtetin Grek i cili shpiku pederastine si gjasme model sherimi te dembelizmit apo qe i ben njerzit te Kulturuar e Fillozofe .Dhe kta Fillozofe , qe shpiku Bota per t'ja mbeshtetur ne bythe Greqise .ishin thjeshte Karagjoze ,ishin Shpikje e Europianeve ,sepse ju e dini cfar thoshte Sokrati (sipas Europianeve qe e pollen Follozofin grek ) : Tana t'mirat vijne nga i gjati ! Dhe plasi pederastia ,e bashke me te semundjet vdekjeprurese sis Sida ,ose janullatos , pra infeksione qe shkaterruan Njerzimin . Pra ,jo gjithmone i duhet besuar gishtit ku e ngul Kinezi apo ate qe s'thuhet qe e do as shume greku e cila i solli Botes vetem shkaterrime .

  1. J
   Jemi ketu ku jemi prej greqise

   Ata qe e kane thene kete, kane qene me lart se une dhe ti: njeher ta provosh, gjithmone ta kerkosh

   1. M
    Miku grekut

    po kari po

    1. P
     Pensionisti VD

     Ai Gu - e kemi provuar ne doren e djathte duke masazhuar me nje cope akulli . Rezultati eshte pozitiv. Jian Jing - gjithekush e ka perdorur tek pjestaret e failjes se tij Pas masazhimit , menjehere vendosni nje shall per te lehtesoje (permiresoje) qarkulliin e gjakut . Feng Chi - si pasoje e rritjes te mbetjeve metabolike aidifikuse nga ftohjet" e kesaj zone , te cilat shkaktojne dhimbje dhe "ngrirje" muskulare . Pas masazhimit vendosni dicka per te rruajtur dhe permiresuar temperaturen rajonale , pra rritje te qarkullimit te gjakut

     Lini një Përgjigje