Zbulohet papirusi 52 metra i gjatë që përmban Librin e lashtë Egjiptian të të Vdekurve

23 Janar 2023, 16:35Lifestyle TEMA

Zbulohet papirusi 52 metra i gjatë që përmban Librin e

Arkeologët egjiptianë kanë zbuluar një papirus të lashtë të paprekur, në atë që ekspertët në vend po e quajnë zbulimi i parë i këtij lloji në një shekull.

Një papirus 52 metra i gjatë u gjet në zonën arkeologjike të Saqqara. Artifakti i lashtë përmban pjesë të Librit të lashtë Egjiptian të të Vdekurve për të ndihmuar të vdekurit në jetën e tyre të përtejme.

Papirusi u zbulua në një nga 250 sarkofagët prej druri të gjetur në vendin arkeologjik qershorin e kaluar. Studiuesit dhe arkeologët kanë punuar në vend për më shumë se dy vjet. Vetëm në vitin 2022, arkeologët zbuluan qindra mumie, një piramidë të një mbretëreshe të panjohur, pesë varre të pikturuara, varrin e një fisniku të lashtë dhe sarkofagun e arkëtarit të mbretit Ramses II.

Libri i të Vdekurve është një tekst funeral që besohet se daton që nga fillimi i epokës së Mbretërisë së Re në Egjipt, raporton The Jerusalem Post.

Pavarësisht emrit ogurzi, libri vështirë se është i tillë. Përkundrazi, ato janë thjesht udhëzime për varrosjen dhe mënyrën më të mirë për të ndihmuar egjiptianin e ndjerë të udhëtojë në botën e krimit dhe në jetën e përtejme.

Meqenëse nuk kishte asnjë Libër të vetëm të të Vdekurve, as një kanun të veçantë për të, detajet e sakta ndryshojnë, me “magji” të ndryshme të përfshira në versione.

 

4 Komente

 1. k
  kocaqja

  Këto papirë janë të shkruajtur shqip,kurse faraoni ishte me origjinë nga leskoviku dhe ishte i vetmi që i lexonte. Egjiptianët nuk arritën ta kuptonin nga vinin sepse ata ranë nën dominimin e mbreterisë Telemaiko dhe grekët manipuluan historine sepse kishin inat ngaqë ishin më të zgjuarit dhe më të lashtit.

  1. R
   Ringjallja pellazge

   Koha per te cilen flitet eshte me hershme. I takon dominimit te grekve te leshte. Periudha kur Enea Trojani iku nga greket e AQILEOSIT, u vendosen ne DHROPOLIS. Atje lane Panajotis VRAKAQIS shkuan ne PROGONAQIS qe te pillnin Alfredis BELLERAQIS me porosi qe te shkonte ne Qimaras per te lene deshmin e gjalle te 5000vjecarve helen te paster. Pa u dhene rendesi 300 evroshve, kush mund te sjelle ndonje shpjegim nga arabishtje per keto emertime; Saqqare apo mumje. Nga ajo greqishtja e lashte e Diogjenit(qe se kuptojne dot greket e sotem) te dyja kane lidhje me vdekjen apo vendvarrim, Sa(q)- qara, vend ku qahet(varreze) dhe m(e) - (h)um - je i humbur(i vdekur)

   1. S
    Sander

    Bej historine e pidhit te sateme njehere pastaj flasim greqisht po te duash

    1. R
     Ringjallja pellazge

     Te uroj per misionin qe ke mare.Gjynah qe ke lene emrin te pa formuar. Per kerkesen qe ke, si seksspert qe je, ne arqidhologji je, i lire ti gjesh fundin.

   Lini një Përgjigje