Zhdukja e saj, një nga misteret më të mëdha: kush ishte Amelia Earhart?

24 Nëntor 2022, 16:50Lifestyle TEMA

 

Zhdukja e saj, një nga misteret më të mëdha: kush ishte

Zhdukja e avionit të Amelia Earhart është një nga misteret më të mëdha të shekullit të 20-të. Edhe pse zhdukja misterioze e avionit të saj lidhet më shpesh me emrin e saj, ajo bëri shumë më tepër për profesionin dhe për gratë gjatë jetës së saj.

Ajo ka lindur më 24 korrik 1897. Ajo ishte gruaja e parë që fluturoi përtej Oqeanit Atlantik dhe personi i parë që bëri një fluturim vetëm përtej Oqeanit Atlantik dhe Paqësor. Ajo gjithashtu vendosi disa rekorde për sa i përket lartësisë dhe shpejtësisë së arritur gjatë fluturimit, por kur njerëzit flasin për të, më e përfolura është zhdukja e saj misterioze që ndodhi më 2 korrik 1937, e cila u bë një nga misteret më të mëdha të shekullit të 20-të.

Amelia Earhart lindi më 24 korrik 1897 në Kansas. Babai i saj, Edwin Earhart, ishte avokat për një kompani hekurudhore dhe ai mbante një punë që kërkonte lëvizje të shpeshta. Nëna e Amelisë, Amy, shkonte gjithmonë me të, kështu që vajza dhe motra e saj jetuan me gjyshërit e tyre derisa Amelia u bë 12 vjeçe. Amelia ishte një vajzë plot energji dhe ajo u rrit në mënyrë jo të zakonshme, gjë që ishte veçanërisht e pazakontë në atë kohë.

Në vitet e adoleshencës, ajo filloi të lëvizte me prindërit, derisa babai i saj humbi punën për shkak të një problemi me pijen. E lodhur nga alkoolizmi i të shoqit dhe problemet financiare në rritje, Amy Earhart u transferua në Çikago me vajzat e saj.

Pas shkollës, Amelia filloi të punonte si infermiere për ata që ktheheshin nga Lufta e Parë Botërore dhe për viktimat e epidemisë së gripit të vitit 1918. Filloi disa herë të studionte mjekësi dhe punoi si punonjëse sociale, por kur zbuloi fluturimin, aviacioni u bë pasioni i saj i vetëm.

Ajo u interesua për aeroplanët në vitin 1920, kur ishte 23 vjeçe me të atin në një shfaqje ajrore në Kaliforni. Ajo vendosi të provonte të fluturonte vetë.

Vitin tjetër, në 1921, ajo mori mësimin e saj të parë të fluturimit. Ajo mori certifikatën e saj “Aviator Pilot” nga Federata Ndërkombëtare Aeronautike më 16 maj 1921.

Amelia punoi disa punë për të kursyer para për aeroplanin e saj të parë, një Kinner Airster të vogël që ajo e quajti “Canary”. Ajo theu rekordin e lartësisë së grave në “Canary” në vitin 1922, kur u bë gruaja e parë që arriti 14,000 këmbë në një aeroplan.

Në vitin 1932, ajo vendosi të bëhej gruaja e parë që fluturon e vetme përtej Atlantikut. Amelia kishte dy synime. Së pari, ajo donte të bëhej gruaja e parë që do të fluturonte e vetme nëpër botë. Së dyti, ajo dëshironte të fluturonte rreth botës në ose afër ekuatorit, domethënë me rrugën më të gjatë; fluturimet e mëparshme nëpër botë ishin shumë më afër Polit të Veriut, ku distanca ishte më e shkurtra.

Në vitin 1937, ajo u ngrit nga Miami, fluturoi mbi Oqeanin Atlantik, Afrikë, Indi, Azinë Juglindore dhe arriti në Oqeanin Paqësor. Asaj i kishin mbetur vetëm 11,000 kilometra deri në vijën e finishit (kishte kaluar 35,000), por avioni i saj u zhduk mbi Oqeanin Paqësor. Ajo po fluturonte me një Lockheed Electra 10E me dy motorë, i cili u pa për herë të fundit duke u nisur nga Papua Guinea e Re. Amelia komunikoi me radio me kontrollet e fluturimit. Ajo u raportua për herë të fundit pranë Howland Atoll në 8:43 të mëngjesit.

Pas kësaj, nuk u dëgjua asnjë komunikim më i artikuluar prej saj. Disa operatorë radio raportuan sinjale të pakuptueshme dhe të dobëta që nuk dihet se kanë origjinën nga Amelia. Zhdukja e saj bëri bujë të madhe në publik. Kërkimet për aeroplanin ishin të pasuksesshme.

Si të tilla, kjo e bën fatin e saj si një prej mistereve më të mëdha që vijon ende. /tesheshi.com/

2 Komente

 1. U
  Urani G.

  Urania ! Ngjan shumë , shikimkthjellëta .Qiellore . Veç se , Amelia et sons destin çante skajet , ajo , Çiçaia , u kthye të luftonin me djemtë , ishte leonë , deportimet....eh e këosi mbase vazhdon ... Seç i pret rrugën një zogu ...

  1. L
   Luci

   ehee, ok, hajd mos u merzit....

  Lini një Përgjigje