Ambasadori ukrainas në Shqipëri: Ja çfarë i bëri përshtypje Zelensky nga vizita në Tiranë

3 Mars 2024, 10:03Politika TEMA
Ambasadori ukrainas në Shqipëri: Ja çfarë i bëri

Ambasadori i Ukrainës në Shqipëri, Volodymyr Shkurov ka treguar se presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky është larguar nga Shqipëria me përshtypjet më të mira.

Ai ka zbuluar se presidentit Zelensky i tërhoqi vëmendje mikëpritja shqiptare dhe se u kthye në Ukrainë nga kjo vizitë që zhvilloi në vendin tonë tepër i kënaqur.

Gjithashtu Shukrov theksoi se kryesia e Shqipërisë në Këshillin e Sigurisë në OKB ka qenë shumë e suksesshme nëse merret në konsideratë konteksti se ku ndodhet Ukraina.


“Deklarata e përbashkët e samitit tregon mbështetjen për Ukrainën dhe se ato e kuptojnë situatën. Presidenti Zelensky u kthye në Ukrainë i kënaqur nga vizita dhe me përshtypjet më të mira për Shqipërinë dhe mikpritjen shqiptare.

Në kuadër të vizitës ka qenë edhe takimi dy palësh dhe është nënshkruar edhe një traktat shumë i rëndësishëm për miqësinë dhe bashkëpunimin mes vendeve.

Kryesia e Shqipërisë në KS e OKB ka qenë shumë e suksesshme, nëse flasim për kontekstin ku ndodhet tani Ukraina. Në këtë mënyrë Shqipëria tregoi partneritetin dhe mbështetjen e saj ndaj Ukrainës dhe popullit që po i reziston agresionit rus.

Përgjatë kësaj periudhe Shqipëria ka qenë bashkautore e shumicës së rezolutave që kanë të bëjnë me Ukrainën”, u shpreh Shkurov në studion e emisionit “Kjo Javë” në News24.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky mbërriti në Aeroportin e Rinasit më 27 shkurt në orën 23:00, ashtu siç ishte parashikuar. Ai u prit nga ministri jashtëm Igli Hasani, ministrja e Shtetit Elisa Spiropali si edhe ambasadori i Ukrainës në Tiranë.

Gjatë Samitit të zhvilluar më 28 shkurt presidenti ukrainas u kërkoi vendeve të Ballkanit një bashkëpunim të mundshëm për prodhimin e municioneve, për të cilat Ukraina ka nevojë në përballjen e saj me agresionin rus.

 

15 Komente

 1. R
  RAIFI

  Pas përbuzjes dhe manopulimit që iu bë Zhelenskit nga Rama e Vuçiq,ai pretendon se do marri municione nga fabrikat shqiptare posa të njëjtat të.pastrohën nga shkallet dhe femrat që i kanë mbuluar.Të gjitha këto të pabëra që po i bënë Rama ,heret apo von do i paguan por ekziston frika se do i paguan edhe populli shqiptar.

  1. V
   Vranakonti

   Ti Raifo,vazhdo bjeri fyellit me nje vrime se i bje bukur. Edi Rama po ecen perpara dhe ka reputacion te madh neper bote,po nderon dhe po çon imazin e mire te shqiperise kudo,ti dhe idhulli yt ne kuvli i bini te njetit avaz. Vazhdoni se "mire" e kini.

   1. M
    Murrizi, etaloni i politikanit tonë.

    Si, nuk i paskan bërë përshtypje vizatimet në faqet e mureve të zyrës së Kryeministrit? Çudi! Sepse Zhelenski është dhe artist! Që nga koha kur shkruhej nëpër faqet e mureve te nevojtoreve publike, shfaqje më të bukur artistike se vizatimet nëpër muret e zyrës nga kryeministri ynë ky vënd nuk ka parë.

   2. R
    RAIFI

    Pas përbuzjes dhe manopulimit që iu bë Zhelenskit nga Rama e Vuçiq,ai pretendon se do marri municione nga fabrikat shqiptare posa të njëjtat të.pastrohën nga shkallet dhe femrat që i kanë mbuluar.Të gjitha këto të pabëra që po i bënë Rama ,heret apo von do i paguan por ekziston frika se do i paguan edhe populli shqiptar.

    1. T
     Tellalli

     Te kesh mendtë e Raifit , edhe nja 100 mijë euro borxh edhe , hidhu nga kati i shtatë i dritares së halesë të Saliut , që të shpetosh nga hallet .

     1. T
      Tellalli

      Te kesh mendtë e Raifit , edhe nja 100 mijë euro borxh edhe , hidhu nga kati i shtatë i dritares së halesë të Saliut , që të shpetosh nga hallet .

      1. T
       Tellalli

       Te kesh mendtë e Raifit , edhe nja 100 mijë euro borxh edhe , hidhu nga kati i shtatë i dritares së halesë të Saliut , që të shpetosh nga hallet .

       1. R
        RAIFI

        Je nivel i ultë nuk merrem me ty.Je pianec i rrugve që sherbehesh nga mbeturinat që ti nipin.

        1. R
         RAIFI

         Je nivel i ultë nuk merrem me ty.Je pianec i rrugve që sherbehesh nga mbeturinat që ti nipin.

         1. R
          RAIFI

          Je nivel i ultë nuk merrem me ty.Je pianec i rrugve që sherbehesh nga mbeturinat që ti nipin.

          1. M
           Mesuesi

           Dakod o Raif , po ç'do të thotë fjala " qe ti nipin" , se nuk lashë fjalor të gjuhës shqipe dhe nuk e ndesha gjëkundi .

         2. T
          Tellalli

          Të kesh mendjen e Raifit dhe nja 100 mijë euro borxh dhe , shko hidhu nga dritarja e halesë të Saliut , nga kati I shtatë .

          1. Roberto

           O Raif Karlloi pse ca e di Zelenskin ti qe ta manipuloje Rama debil si ty??

          2. R
           Real

           Cojini municionet ne Gerdec. Kryehajni i ripjelljes te kerkoje eksperiencen e vellait siamez qe e ka te ngujuar.

           1. D
            Disi

            Dy karagjoze te pa shpirt qe qeshin e zgerdhien. Nderkohe qe njerit po i vritet njerzit nga bombat dhe rraketat e rusve. Kurse tjetrit po i ç’popullohet vendi duke ja lene vendin ne meshire te fatit vetem me popullesi mbi 60 vjeç.

            Lini një Përgjigje