Andi Bushati: Ju tregoj si e ka shantazhuar Ramën presidenti Erdogan. Xhamia e Namazgjasë si varrezë, nga kushti që Erdogan i ka vënë Ramës

25 Maj 2023, 09:42Politika TEMA

Andi Bushati: Ju tregoj si e ka shantazhuar Ramën presidenti Erdogan.

Andi Bushati thotë se presidenti i Turqisë Erdogan e ka shantazhuar në mënyrë të vazhdueshme vendin tonë.

Ai shprehet se qeverisja Rama ka rrezikuar prishjen e marrëdhënieve me vendet e Bashkimit Europian vetëm e vetëm sepse Erdogan i ka kërkuar Ramës që t’i dorëzonte ata, që vendet perëndimore i kanë cilësuar si të dënuar politik në Turqi, pavarësisht se kjo përbente një shkelje të konventës së të drejtave të njeriut.

“Ku është shantazhi? Vjen ministri i Jashtëm turk në vitin 2018, takohet me homologun e tij Ditmir Bushatin dhe i thotë që të mbyllin shkollat guleniste.

Ne jemi shtet laik dhe nuk pranojmë këtë diskurs, i tha ai. Përshkallëzohet shantazhi. Në rastin e Osman Kavalis, të burgosurit politik e quan Bashkimi Europian, Shqipëria absetenoi, pra Shqipëria shkeli aksin e vendeve perëndimore.

Më tej kryeministri Rama, ka deklaruar, diçka që nuk e ka bërë asnjë vend i Bashkimit Europian, që 15 korrikun e cilëson grusht shteti nga gulenistët, madje ka thënë se i njeh si organizatë terroriste dhe po i mban në vazhdim, kjo është ndarje nga gjithë ç’është dëgjuar nga Berlini apo nga Franca.

Është edhe çështja e ekstradimeve, që në fakt janë rrëmbime, sepse ke reagime nga OKB-ja. Ulëritje nga shoqatat e të drejtave të njeriut, vërejtje nga Këshilli i Europës.

Pse? Sepse Shqipëria ka nënshrkuar me Këshillin e Evropës traktat që të mos dorëzojë në shtetet ku rrezikohet burgosja e aq më keq dënimi me vdekje, njerëz që kërkojnë azil politik në vend.

Ne kemi dy raste ku shteti shqiptar ëhstë sjellë në mënyrë bashibozuke, nuk u ka pranuar qytetarëve që kanë kërkuar azil në Shqipëri, pse sepse i ka kërkuar Erdogani ‘më dorëzo gulenistët’,”- tha Andi Bushati.

Bushati: Xhamia e Namazgjasë si varrezë, kushti që i ka vënë Erdogan Ramës për KMSH

Andi Bushati thotë se, presidenti turk  Rexhep Taip Erdogan i ka vënë kusht Ramës për Komunitetin Mysliman Shqiptar që të inaugurojë Xhaminë e Namazgjasë në Tiranë të ndërtuar prej tij.

Sipas Bushatit, deklarata e Erdogan në parlamentin shqiptar 1 vit më parë ku kërkoi mbylljen e shkollave të Gylenit është shantazh, por problemi më i madh sipas tij është vasalizimi i qeverisë shqiptare përballë këtyre direktivave.

“Kemi në mes të Tiranës një xhamin që rri si varrezë dhe nuk përurohet se Erdogan i vë kushte shtetit shqiptar që po nuk hoqët dikë që s’më pëlqen në KMSH nuk vij ta pres shirin e xhamisë.

Fakti që ai ka vasalizuar qeverinë shqiptare është problemi i shqiptarëve”, tha Bushati.

55 Komente

 1. B
  Bato

  Investimi anadollak turk i xhamise nuk ishte vendim i qeverise Rama, por i shpellarit.

  1. Z
   Zagali

   Ha mut o Bushati ha se te bene mire.

   1. a
    anti25642654censurë

    tashti ja hudhëm bato!! e paska bo shpellai!?qiji tëmën se si e kapin për koqe ramën!! se për pak harrova,dhe hidroçentralet i ka ndërtuar enveri,si duhet me ja bo,me i prish a me e dhon rrymën falas??

    1. H
     Hera pare që jame dakort me Bushatin

     Kjo që thotë Bushati, në kët rast ështe shume e vertet. Prandaj mua për Ramen më ka humbur çdo lloje rrespekti, dhe prandaj Rama, ështe bër një lloje si Saliu dhe Meta.. I korruptumi shkone Tek të korruptumit, Rama ështe njeri pa shtyll korrizore dhe pa parime, dhe Rama për të marre votat e besimtarve Muslimane , a po të filo Turqve, a po të Turqve, shqip foles, quajeni si të doni, ështe gati që bëhet lecke e Erdoganit dhe e Turqise. Njësoj si ështe bër Fredi Beleri, një leck për Greqine dhe për shovonista Grek në Himare, veq për të marre votat e komuniteti Grek, dhe të disa Grekve shqip foles. Leckat lecke ngeli pa atdhe pa dinjitet. Si Grek shqip foles si Turqit shqip foles, jane veq disa lecka në tokat Arbnore, dhe kaçe..

     1. e
      e pa durueshme !

      Ti s'e ke heren e pare qe je dakort me Bushatin por nderron emrin si mbreti grate apo kameleoni ngjyren, megjithese je bytha e mbretit apo jashteqitja e kameleonit. U bete komentuesa bajate se s'keni çfare beni tere diten dhe shkruani ne tastjere, kercikuq! Pa lere qe bastarduat dhe shqipen fare...çdo te thote kaçe? E pastaj me hiqi patriot...

      1. P
       Pilo Lala

       O prite, o prite Azem Galicen.... Krahina juaj eshte e helmuar me dozat e forta te zbrazjes trurit qe ju beri Sali Berisha. Nuk ka psikollog qe ju merr persiper juve, jeni te destinuar te vdisni per Saliun.

      2. B
       Bureto

       Mire, ta zeme se per xhamine e Namazgjase ka investuar Erdogan, pavaresisht se edhe kjo nuk eshte e vertetesepse kjo eshte se ka investuar Komuniteti Musliman turk, si vellezerit e atij shqiptar me donacione te mbledhura nga muslimanet turq. gjithsesi le te pranojme çdo variant sipas oreksit te gjithsecilit. Po kush na thote se investimet per Katedralen Katolike dhe ate Ortodokse cilet i kane financuar? Rama, Berisha apo Likja?!....

      3. k
       klodjan

       ca muhabeti bejne keta qe me pike te mgjesit , ikni o ju qr

       1. Y
        Ylberi ( ish piramida)

        Ja fut kot Andi

        1. R
         Remo

         Dylber, eshte kush eshte Andi, sot ka plotesisht te drejte!

        2. S
         Sorry

         Ti o surrat miu, ishe aty ku ata firmosèn per xhaminè dhe dègjove pet kushtet...o tè shkerdhefshin ty dhe robt qente e bathores...?!.

         1. E
          Erla Mehili moderatore dikur sekretare Berrishes

          Nipi Hysniut ka qene prezent ne takimin Rama- Erdogan haaa cfare mithomani nese nuk vendosen ligje per mediat kuptohet jo te ndalohen çensurohen por per gazetar shpifes denimi duhet te exemplaire ndryshe me njerez te tille te semure menderisht media do humbi crédibilité sic ka humbur media visive televisionet me emisionet ne kazanet cdo mbremje ku njerzit tallen dhe askush nuk i mer seriozishte

          1. A
           Andi bushati kryetar i te persekutuarve te bllokut

           Si nuk u ngop me m...ky fundrin e bllokut me baba sadist

           1. E
            Edi

            Ky bushati i binte edhe berishes kur qe ne pushtet

            1. a
             anti25642654censurë

             ore ky nuk ngopet,por dhe ju shkërdhatat e ramës nuk është se i lini radhë!! a janë të vërteta ato që thotë!?nëse janë,dhe janë të vërteta,atëherë mos ha mut duke mbrojtur shkërdhatën tënde!!nuk je ndryshe nga ata që mbrojnë shkërdhatën sali e bqirin meta!!

             1. Y
              Ylli

              Xhamia eshte miratuar nga Sala or shkedhate gazetar.ajo nuk duhet ndertuar fare por si bythlepires qe eshte Sala jot e aprovoji

              1. Z
               Zhvejku

               Censozhelja gjalle akoma qenke nuk ti ngriten patkojne nga dielli bashke me Ganimete pederastin atje ne Bakhmut.

             2. t
              titi

              bushati i ka te vetat kto shkrime vetem shpik nga mendja vet

              1. t
               tosi

               oho prap ky andi po si nuk flet njeher ne te miren e shqiperis vetem shpik

               1. B
                Bato

                Gazeta Tema.Perse i jepni hapesir nje sharlatani,nje kelyshi te Saleh kriminelit,nje palaçoje,nje mashtruesi,nje gjobaxhiu si Buthati.Mos e peshtini te vetmen gazet që e lexojmë me kenaqesi.

                1. P
                 Populli

                 I gjithendodhuri mysliman 24 karatesh, qe nuk kupton qe edhe feja ka pjesen e vet ne politike, ky idiot vecse ndyn personalitetin te gazetes se nderuar TEMA.

                 1. I
                  Ina

                  po kte bushatin nongrada e ka mesuar ti thote keto budalliqe

                  1. J
                   Jona

                   Turp per kete gazetar qe thote keto genjeshtra. Dhe njehere tjeter e tregove qe nuk je per kete pune

                   1. R
                    Redi

                    Cfare jan keto budalliqe more si i thoni keto gjera ju te hiqni trurin nje turp i madh

                    1. L
                     Loku

                     Ju jeni turp me keto qe thoni vetem per te shpifur turp

                     1. L
                      Loku

                      Ju jeni turp me keto qe thoni vetem per te shpifur turp

                      1. S
                       Sula

                       O Bushati, o Lubonja, o Peka, o ti koqja tjeter i rradhes, po ku pjerdh Rama per shkrimet tuaja mjerane. A e keni pare qe nuk ju permend asgjekundi, njesoj sikur te mos egzistoni fare. Tashme dihet qe ju gryeni neper skuta per te justifikuar borderone e rradhes.

                       1. R
                        Remo

                        Sulo, edhe ti e justifikove sufllaqen, te befte mire mishi i kalbur.

                       2. J
                        Joel

                        Keni fillu dhe flisni lloj lloj gjerash per Ramen qe as vete ju si besoni

                        1. F
                         Festim

                         Ky Andi a flet me ndonje prove apo ia fut kot nga mendja e vet

                         1. S
                          Sindi

                          Po si mund te jeni kaq te trashe o zot i madh

                          1. N
                           Nensi

                           Ja keni fut kot sic beni gjithmone

                           1. E
                            Edvin Berisha

                            Keto sharje dhe komente kondra Bushatit jane nje lloj si ato qe benin berishistet kur ju ishit ne opozite. Ky te pakten nuk i lepihet pushtetit

                            1. q
                             qenefistan

                             Ne jemi de facto shtet islamik,ne territor europian,nje vilajet i rikthyer,nga ata qe kane sunduar dhe sundojne kete vend mbas viteve 90, nen pushtimin osman.:Saliu rendi si i marrre,pa pyetur dhe mexhelisin(parlamentin) kur shkoi,sapo morri karrigen dhe e beri pjestar vendin tone ne konferencen islamike,qe vazhdon dhe sot te jete e tille, ne kohen e sundimit te dylberit rama,marrosur mbas sulltan diktatorit turk.Rame dylberi vec kesaj vazhdon ta mbyt kete vend me investime dhe xhami arabo-turke.Quo vadis Shqiperia ime?

                             1. P
                              Psikologu

                              Gazetar kurve.njeriu me negativ i mendjes.

                              1. T
                               Tërbaç-Viçidoli.

                               O Andush bllokmeni mos e kruj me Erdoganë se ai të çi mamanë....o zabërhanë o putahnë ku ke gjishin vajç sa më parë...boll shqiptarë keni vrarë ti me salhe hajvanë...Gjishi me Enver aganë... jeni plehra në të gjallë dhe të vdekur plehra jeni... Zoti ju ndëshkoftë prej GENI !

                               1. L
                                Labi Lekdushi.

                                Je një shpifës ordiner që po mbush dynjanë me jashtëqitjet ectua. Mos spekullimet me disa norma demokratike ku përfshihet edhe liria e shtypit. Ti gënjen në mes të ditës, kur gjithë Tirana tashmë e di që, megjithë pengesat e financimeve të Erdogan për xhaminë e Namazgjasë, -siç shantazhon ti, - Rama e përfundon tashmë atë vepër edhe duke shitur pantallonat e tua. Urrejtja nuk të bën aspak interesant, por të zhyt në injorancë. Liria, përfshirë edhe lirinë e shtypit, - është e drejtë e qenieve të ndërgjegjshme e jo pisllëqeve të njerëzimit.

                                1. R
                                 Remo

                                 Labi turkoshak i Lek Dushit me emer fisnik Arberor,, ajo "veper"(xhami e stilit otoman qe do te thote nenshtrim), eshte pjelle e perkuljes kundrejte se keqes , asaj te keqje qe zhduku ate Arberi te Lavdishme, eshte nje turp dhe damke e rende qe i ben hije institucionit me te larte te shtetit, pra, parlamentit. Erdoqeni jo me kot zgjodhi ate vend dhe ate stil qe i perkon me ambiciet e tij neo-otomane,, eunuket nga Salehu tek corapekuqi Edvin, bene ate qe ben vasali i bindur. Me keq akoma per ju shkerdhatat e tyre, po ju jeni ata qe sot beni pordhiotin me Karabeleresin e Micos, kerma te pa identitet. Te shkerdhier nga greku e turku, kokeulur te nismave serbe Open Ass, nuk ngopeni me hajdare o varkare.

                                2. L
                                 Luani

                                 Pinjplli komunist është më i dhjere dhe vete komunisti.. dhe i poshter.., shetë prinderit femijet e tijë si bënë non grata ..!!

                                 1. G
                                  Gurabardhi

                                  O injorant Bushati, ti e din se nuk të lexon dhe as nuk të dëgjon njeri. Vetëm ndonjë që mund të jetë më i marrë se ti, mund të të dëgjojë dhe lexojë ty. Të tillë vështirë se gjen në trojet shqiptare.

                                  1. N
                                   Noci

                                   E para xhamia ka filluar ne kohen e mikut te tij ekjo ishte e arsyeshme se afer qendrës u ndertuan dy kisha dhe u detyruan te lene vend edhe nje xhamija.Sa i takon shantazhit qe thote ky Rama se ka ngrene ,vetem KOSOVA e beri kurse per komunitetin musliman Rama nuk ka nderhyrje siç thote Andi se nuk eshte si miku i tij Berisha qe fut hundet kudo.Nuk e kuptoj pse i eshte thekur ketij per te bere kete artikull te deshtuara se Rama nuk i pranon askujt shantazhe kur ka te drejte

                                   1. G
                                    Gopi Zina Sallaskses

                                    Nuk flas per problemin po flas per Bushatin ( Andin) Eshte nje llapaqen i felliqur? Te gjitha gjerat i i ben per leke. MUT MUTI i vertete

                                    1. O
                                     Ok

                                     Nga i di te gjitha ky more,sa i zgjut or Bushati i Biri i Hetuesit te Kohes se Enver Mutit.Po mire mo Bushati,tani qe kemi Problem me Greket ti i fryn me shume zjarrit.Jepi Intervista Grekve si bejne Zheji,Lubonja,bej dhe ti tani.Jeni te Tre te Siperpermendurit Putanela te Shqipnise.Po pse mo Nipi Hyses dhe Vitos,pse nuk permend me Qindra Apartamente,Spitali Fierit,Xhamia Madhe,tani Xhamia Blu ne Shkoder,dhe Miliona Dollare Armatime,Rrobet per Ushtrine,Dronet dhe Dhjetra te Mira qe Turqit i kane dhene dhe i japin Shqipnise.As me behet vone fare per Gulenin dhe Veglat e Gulenit,dhe sa per Pucin ne Turqi,ai ishte Puc qe te gjithe e dine,dhe qe ishte dhe Anerika brenda,se Guleni ne Amerike jeton,ato e mbajne.Bushat,Politika eshte shume e thelle dhe do Bythe,Por jo Bythet e tuja Bushat.

                                     1. R
                                      Remo

                                      Ok-ej jot vjen e vjen thelle e me thelle,shekuj me radhe kur, hajdari turk ka depertuar ne p....e te parave te tua, kete ndjenje ekstaze qe perjeton edhe vete ti sumeperpjete sot kur ke Erdoqenin siper, je i pa sherueshem, vazhdo rrugen o qenie e deformuar.

                                     2. S
                                      Skenderbegasi

                                      Bushat me kujton nje shprehje te Servatesit, :-Personazhi me i veshtire ne komedi eshte i budallait, dhe ai qe e luan nuk duhet te jete leshko. Andi dhe pse nuk e ploteson krejtesishte kushtin e te dytit e luan aq bukur rolin e te parit.

                                      1. F
                                       Fisniku i Freskut

                                       Vasalizimi i qeverive shqiptare ndaj qeverive turke ka nisur qysh me privatizimin e Bankes Tregtare te Shqiperise, duke ua dhene turqve finanacat e Shqiperise. Vasalizimi i qeverive shqiptare ndaj qeverive turke i ka rrenjet e thella ne dhenien e prodhimit te industrive elektrike, te perpunimit te metaleve, shfrytezimit te minierave, perpunimit te produkteve bujqesore e bimeve mjekesore e aromatike ne duart e firmave turke; ne vartesine e tregtareve shqiptare nga tregu turk etj. Shitja e Shqiperise filloi me Fatos Nanon dhe perfundoi me Sali Berishen; Edi Rama tani ka celesat e kashtes ne dore.

                                       1. A
                                        Ana

                                        Lan nam me keto budallalleqe qe shkruajne

                                        1. A
                                         Aris

                                         Sa endrra sheh ky Bushati ,me vjen keq per keto sa poshte bien duke folur vetem pallavra

                                         1. D
                                          Drini

                                          O Bushat, Bushat , o Bushut xhu ma xhuxhi nuk zure mend ?????! Je i deshtuar thuaj vetem brockulla ……,,,,,qenke zgjuar keq …. Paske pare enderr, hajt per hajer pra …,,…

                                          1. B
                                           Bushati me Dosje !

                                           Vito kapo tregonte se si ja Elmuan Hysniun ne France ! Ne France ishte Penecilia Sali Kryekrimineli ! Bushati ndenji ne preherin e atij Krimineli qe i Elmoni Gjyshin e tije ! por sna dhe ndonje Interviste se si eshte e verteta ! mese e sigurte qe do te kete Dosje ky Mbeturine ! se ska mundesi ,se vetem keshtu e mban peng Kryekrimineli Sali...

                                           1. B
                                            Bushati me Dosje !

                                            Vito kapo tregonte se si ja Elmuan Hysniun ne France ! Ne France ishte Penecilia Sali Kryekrimineli ! Bushati ndenji ne preherin e atij Krimineli qe i Elmoni Gjyshin e tije ! por sna dhe ndonje Interviste se si eshte e verteta ! mese e sigurte qe do te kete Dosje ky Mbeturine ! se ska mundesi ,se vetem keshtu e mban peng Kryekrimineli Sali...

                                            1. V
                                             Vlora

                                             O Bushat djali Mediut nipi Hysni eVito Kapos Djali tezes Agim Neshos I perplas krahet si kokoshi para kenges Ik pirdhu!

                                             1. L
                                              Leshi

                                              Mund ta kritikosh Edi Ramen per cdo gje. Mirepo, per politiken e jashtme ske se cka i thua se vetem kot flet !!!! Per 30 vite, kurre Shqiperia nuk ka qene me mire me SHBA-ne dhe BE-ne si dhe me vendet e tjera te rajonit. Sali Berisha dhe Edi Rama jan vasal te Greqise dhe flasin mire vetem per Greqi. Shqiperia ka rrezik nga shteti fqinj dhe aspak nga Turqia si eshte aleat strategjik me apo pa Erdogan-in.

                                              1. m
                                               myftiu

                                               kujt i thua varrez ti o pler xhamis se namazgjase ,,,qe eshte shtepia e zotit tende allahut dhe e 80% e shqiptarve ,,,turku ua ringriti xhamit ,,,,si ua ringriti kishat katolikve vatikani ,,,si ua ringriti kishat orthodhokseve greqia dhe patriakana....epo kur na hiqet evropjan nipi hysniut ,,,,apo se ka emer evropjan ...qe ja vuri dai hasani ,,,,,,

                                               1. h
                                                hila

                                                Andi a po na tregon si babi e mami jote iken ne Iibi tek Kadafi permes Jugosllavise, ne kohe e Sali Serbit e u kthyen kur ra Sala.

                                                Lini një Përgjigje