Çlirim Peka: Lulzim Basha, i dënuar të jetë kryeministri i ardhshëm i Shqipërisë

24 Maj 2023, 19:14Politika TEMA

Çlirim Peka: Lulzim Basha, i dënuar të jetë kryeministri i

Ky është një shkrim i botuar më 5 korrik 2019. Po e rikthejmë me rastin e rikthimit të Lulzim Bashës, që duket se do garojë sërish për kreun e PD, ndoshta edhe për të çuar në vend amanetin e Çlirim Pekës.

Çlirim Peka thotë se Lulzim Basha do të jetë kryeministri i ardhshëm i Shqipërisë.

Sipas tij, ai është i paracaktuar për këtë post.

“Nëse ka dy persona në politikën shqiptare që vijnë nga dy planete të ndryshme, ata janë Lulzim Basha dhe Edi Rama. Janë të ndryshëm në gjithçka. Të ndryshëm në origjinë; të ndryshëm në fëmijëri; të ndryshëm në shkollim; të ndryshëm në formim; të ndryshëm në karrierë profesionale; të ndryshëm në politikë.

Basha vjen nga një familje tipike tiranase dhe shqiptare, ndërsa Edi i nipi i baba Pilos, i biri i anëtarit të komisionit të ekzekutimeve, nip i llastuar i Bllokut.  Basha një jurist i shkolluar në një nga shkollat më të mira të drejtësisë në Europë; ndërsa Edi një piktor dështak i kthyer në zhgarravinist.  Basha hyri në politikë duke ardhur nga zyra e Drejtorit amerikan të drejtësisë (së UNMIK) në Kosovë, ndërsa Rama u mor nga ghettot e Parisit. Të dy jetuan për një kohë jashtë: Basha studioi e punoi ne Hollandë, ndërsa Rama si emigrant në Francë.

Lulzim Basha si ministër transportesh mbikqyri ndërtimin e dy veprave më të mëdha infrastrukturore në historinë e Shqipërisë, rrugën e kombit, dhe autostradën Tiranë – Elbasan, ndërsa Rama si Kryeministër njihet si përsoni që u vuri taksën.  Basha si Ministër i Jashtëm njihet si personi që drejtoi procesin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO, ndërsa Rama si Kryeminstri që infiltroi në nivelet më të larta të institucioneve të sigurisë kombëtare individë të lidhur më shërbime sekrete lindore dhe kontigjent kriminal.

Basha si Ministër i Brendshëm që drejtoi procesin e vështirë të liberalizimit të vizave, ndërsa Rama si Kryeminsitri që rrezikon të ktheje vizat. Basha si Ministër që uli kultivimin e kanabisit gjatë periudhës së tij në nivelet më të ulta historike, ndërsa Rama Kryeminsitri që ktheu Shqipërinë në narko-shtet.  Basha si kryetar i opozitës që udhëhoqi procesin më të vështirë të dekriminalizimit të politikës, ndërsa Rama si kryetar i partisë që bëri njësh mafian me qeverinë.

A ka vend për të kritikuar e kundërshtuar Lulzim Bashën? Sa të duash. Jam unë, autori i këtij shkrimi që kam qenë një ndër kritikët më të ashpër ndaj tij, veçanërisht për marrëveshjen e majit 2017 dhe ngjarjet që pasuan në Partinë Demokratike.  A ka vend për ta kritikuar dhe tani? Patjetër që ka, secili sipas mendjes së vet.

Por, asnjëra nga kritikat tona, apo gabimet e tij, nuk mund të hedhin poshtë ato çfarë shkruajta më lart. Dallimi i tij me kundërshtarin e tij politik janë si nata me ditën.

A do të jetë Lulzim Basha Kryeministri i ardhshëm? Pa diskutim. A është i dënuar në të bërit kryeministër. Po, pa tjetër. Sepse duhet një kurajo e fortë, për dikë që të marrë përsipër të drejtojë vendin pas katrahurës dhe greminës ku e ka hedhur dhe vazhdon ta hedhë Edi Rama, në ekonomi, në shëndetësi, në arsim, në rend e siguri, në institucione, në procesin e integrimit europian. Në gjithçka”, shkruan ai.

22 Komente

 1. h
  hik mer car me syze

  hamut mut mutis

  1. k
   k

   Magjarit të peqinit do i rrinin më mirë këto syzet.

   1. D
    Durresi

    Hahahaaaa

   2. Çim kari

    Çlirimi I Partise Salehut babit nongrata te Gites e Xenit nongrata me mami Lilin hajdute signifikative nongrata

    1. e
     elmaz bufi

     Lulashi eshte djali i Ilir Enver Hoxhes prandaj e morri saliu.,

    2. N
     Nici

     Ky eshte koqe kanari, bashk me lulashin. Ky peka e kam fjalen.

     1. A
      Aron

      Kurre nuk vjen Basha ne pushtet, por te marr PD'ne e ta ripertrije te pakten.

      1. V
       Vlora

       Njeri mut e tjetri kak vella

       1. D
        Durresi

        Boboboooo Qim Peka. Me ate fytyre prej iraniani fshatar. Boboboooo Zoti na falte, por eshte i frikshem.

        1. K
         Koli

         Cim Peka,Ha Mutin e Berishes deri ne vdekje,se pa Salen dhe Adriatikun e Lalles,do ishe te pakten per 20 vjet ne Burg.Ne asnje vend te Botes,as ne Afrike,nuk shpeton njeri nga Burgu,kur e Arrestojne mbas Aksidentit;I Pire(Bente sikur ishte Tape),sepse nuk mbante mend fare qe si ne Makinen e tij nje Vajze 23 vjecare Ishte e Vdekur.As nuk doli asnje te sqaronte me vone nga pse kishte Vdek Vajza,pse ishte ne Makinen e ketij te bere Tap,Nga vinin,Ne cfare Hoteli kishin qene perpara,Dhe me kryesorja cfare lidhje kishin,dhe kush e Vrau vajzen(sepse ajo ishte e Vdekur).Kjo ishtevShqiperia e 2013,e sapo dale nga Sali Berisha,dhe e sapo marre nga Edi Rama,qe si gjithmone ai nuk Fut Hundet ne Drejtesi.Prandaj Cime vazhdo me Saliun se ai te shpetoji Koken.

         1. Çimka ri

          Boo sa car që eshte Qimi mor aman, neveri kur lexon dhe degjon analizen e tij si nxenes i 9 vjeçares.

          1. r
           robi

           Nuk e kuptoni qe ky mjekercjapi Cim pordha qenefi tv nuk meriton asnje vemendje. Shpirti i tij naziskin eshte i denje vetem per te punuar prane nje kampi perqendrimi si ne kohen e luftes dyte boterore. Ai do ishte i denje per te mbushur dhomat e gazit me njerez te pafajshem vetem pse ishin komuniste apo partizane e ato ndeshkoheshin ne menyre makabre. Kjo funderrine e medias shqiptare ne ate kohe mund ta bente me kenaqesi hapjen e gazit ne kampet e perqendrimit , aq i zi eshte kjo monster e perbuzur me neveri nga gjithe shqiptaret brenda dhe jashte atdheut.

           1. F
            Fat man

            Rrofte Z/Kryeministri ardheshem Qim Peka.

            1. S
             Sazani

             A ka njeri qe lexon mbroçkullat qe shkruan ky idioti , qe deri dje i fshinte qurret me mengen e xhaketes ?

             1. S
              Surrat Cakall me syza ne neverit gazeten .

              O zot i madh a kane din e iman keta njerez a jo , ky zarba e ke thene vertet ket fjale ne kohen kur Saliu e konsideronte djale , pastaj me ta dredhur Saliu ky zarba ishte razi ta hante te gjalle Lulin dhe ja hengri mutin aq sa Luli i humbi figura fare , tani na doli Luli ky na e solli prap ne vemendje Luli kryeminister e harroi tere ate mut qe ka ngrene . Po le e le po na e paraqet Lulin sikur populli nuk e njeh c’fare marke eshte se edhe sikur te mos i dinim ne na i sollen ne vemendje keta me liderin shpirteror Sali nongraden . Luli nuk i vjen te madhit EDI RAMA as deri tek ai e merr vesh tine tek ai miku qe ti e ke shume qef t’ja marresh ne goje .

              1. B
               Bato

               Kishim nje qen te zgjebosur ne fshat.Po sa i ngja ký Çimi,origjinal sidomos ne þe ngrënit e mutit.

               1. Z
                Zyko

                Luli injorant e Rama maskara, hajdut, e i lidhur me parate e krimit; zgjidhni te zgjuar shqiptare.

                1. Z
                 Zot fale !

                 Zyko ! Do zgjedhim Zykon !!!!!!!!!

                2. q
                 qyfyre rilindjote

                 Per te permbushur kete profeci te Pekes, eshte ingranuar fort i gjithe Uturaku mediatik i Rames me Meron ne balle per ti bere hosana Bashes qe te rikthehet.

                 1. S
                  Sula

                  Ky koqe, si te gjithe idjotet e dobishem te PD, ka nevoje per syze per larg.

                  1. L
                   Lola vaqarr

                   O njerez te mire qe ju rujt Zoti inshallah. E kuptoni ne dore te kujt kemi Rene. Kush na qeverise... Ai thote Luli Kryeminister.. mortja ju hengert

                   1. V
                    Veleciku

                    Cim Peka, cfare burri! Nje gnjeshtar dhe inatcor, e sidomos ndaj Rames. Rrena eshte e tij, kur thot, se Basha erdhi nga Umnik. Ata e mori me vehte Argita e cila ka qene me Bashen ne pune ne Prishtine. Berishes iu deshte, te emroj Bashen ne cdo pozite me direktiven e Argites. Peka eshte nje bythelepires i Berishes, por se shpejti do e trathtoje.

                    Lini një Përgjigje