Lulzim Basha prezanton platformën me 3 shtylla kryesore

24 Maj 2023, 18:03Politika TEMA

Lulzim Basha prezanton platformën me 3 shtylla kryesore

Fushata për kryetar të Partisë Demokratike nuk është çelur zyrtarisht, mirëpo Lulzim Basha duket se ka nisur nga puna për t’u rikthyer jo vetëm aktiv në politik, por edhe për të marrë drejtimin e kësaj force politike.

Sinjalet e para i dha sot, vetëm 10 ditë pas përfundimit të zgjedhjeve vendore, ku prezantoi një platformë të bazuar në 3 shtylla kryesore, të cilat nuk janë të padëgjuara, pasi i ka artikuluar edhe më herët kur ka qenë në krye të partisë më të madhe opozitare në vend. Kjo platformë ka tre pika që nis me lista të hapura 100%, vetting i politikanëve dhe e fundit, kufizimi i pushtetit të kryeministrit në jo më shumë se 2 mandate.

“Të ndalim së besuari të politikanëve dhe ta marrim besimin në duart e tyre, ftesa ime ndaj çdo të riu është të nisim rrugëtimin për këtë ndryshim thelbësor demokratik, lista të hapura 100%. Sa prej jush kanë dëgjuar akuzat që politikanët kanë hedhur ndaj njëri tjetrit dhe sa prej jush i besojnë ato. 

Si mund të kemi konkurrencë në ekonomi, nëse nuk kemi një konkurrencë në politik. Në këtë platformë është hapja e garës në politikë, një vetting për politikanët. Ka më shumë se një vit që ndodhet një propozim në tryezë se dhe listat e hapura pa vetting ka rrezik që të mos sjellin nën tryezë më të aftët, por ato që kanë mekanizmin e blerjes së votës. 

Ndërkohë duhet jo më shumë se 2 mandate si presidenti i Amerikës, jo se nuk mundet, por sepse pushteti absolut është korruptues. Asnjë kryeministër, që nuk realizon objektivat e veta nuk mund të ketë një mandat të tretë”, tha Basha.

Basha dha dorëheqjen në 21 mars të 2022, si një mënyrë për të mundësuar bashkimin e demokratëve, mirëpo as largimi i tij nuk arriti që ky objektiv të realizohej. PD edhe sot vijon të jetë e përçarë dhe kjo u pa edhe në 14 maj, ku u futën të ndarë në zgjedhje.

7 Komente

 1. c
  cuf dabjoni

  Oooooo paska ardhur te vizitioj Shqiperine ky deshtaku, bashkepergjegjes me Baben e vet politik Saliun per katastrofen e PD.... Ky jo vetem qe ka dhene doreheqjen por duhet te hapi e te reformoj Paqrti e re e mbi te gjitha ajo duhet te reformohet sipas votimit te lire nje anetare nje vote dhe me Statut deermokratok jo Partia prone e Kryetarit dhe KRYETAR io me shume se dy here... Ndryshe mos prisni ndryshim..

  1. T
   Tiku

   Kush e njeh ky eshte njeri arrogant I pa afte kudo ku ka qene minister ka ndjekur interest e veta po ashtu dhe si kryetare I PD

   1. L
    Lule je lule ke emrin

    Lule e drejta jote te meresh me politike si qytetare po nuk ke te drejte morale te vazhdoshe ke qene klluni i Berrishes ke duart me gjak kur ke qene minister u vrane 4 protestues ke vjedhur te rruga kombit ke humbur zgjedhjet dhe ke korrupsione familjare uk kendone bukur hymnin mbas protestave per destabilizim te vendit . Vetem per dy gjera te rrespektoje . 1 -Qe ke palluar Argiden dhe babi te beri kryekar te PD. 2 - Qe budallain e paçe pilaf djalin e spiunit Fahri nuk e kandidove

    1. P
     Populli

     Shto edhe nje shtylle Lul: Ishe ne taracen e Kryeministrise kur 300 gardiste hapen zjarr luftarak kunder 100.000 protestuesve paqesore. Vrane 4, parimisht jane vrare 444. Me armet e Grades qe ishte nen varesine tende te drejtperdrejt. Dhe ti nuk ke folur kurre. Per cfare shtylle te te besoje populli shqiptar? Per cfare kontributi ne te djathten shqiptare? Se urdherove repartin elite te Shqiperise te vrasenje popull te tere? Per kete shtylle, populli shqiptar do te te coje Hage, por jo ne pushtet. Eshte KRIM KUNDER NJEREZIMIT Lul!

     1. B
      Bardha

      Hajde lesh se bere pershesh,po ti sa kohe done qe te rrish kryetar i nje partie deri sa te vdesesh

      1. O
       Oh sa kom qesh

       Pas nje viti mungese paska palestruar e shkerdhyer trupin shume mire, duket qe eshte tranvestit djali ilegal i Ilir Enver Hoxhes.

       1. A
        Arzt

        Kush i beson keto perralla me lista te hapura 100%? Ky ishte kunder listave te hapura sepse sipas tij kandidatet do sulmonin njeri-tjetrin duke i rrezuar votat partise...

        Lini një Përgjigje