"Kandidatët nuk ishin të duhurit", Shehi tregon arsyet pse humbi opozita në zgjedhjet e 14 majit

24 Maj 2023, 15:10Politika TEMA

"Kandidatët nuk ishin të duhurit", Shehi tregon arsyet pse

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi komentoi zgjedhjet lokale ku PS mori 53 bashki. I ftuar në Euronews Albania, ai theksoi se humbja duhet pranuar ndërsa shpjegoi dhe arsyet pse opozita humbi thellë në këto zgjedhjet.

Sipas tij, kjo e fundit ishte e përçarë, kandidatët për bashkitë nuk ishin të duhur, ndërsa shtoi se nuk kishte një projekt të qartë politik se çfarë do u ofronin qytetarëve nëse do merrnin bashkitë.

“ Procesi I blerjes së votës ka qenë më i madh  se herët tjera dhe këtë e tregojnë disa parti që janë rritur shumë shpejt gjatë kësaj periudhe. Përtej kësaj zgjedhjet janë humbur.

Është e kot të fshihemi, të vërtetës duhet ti shkojmë deri në fund. Në ato bashki që po bëhen blerje votash, sigurisht që duhen riparë. Ato njerëz që kanë blerë dhe kanë paguar për vota duhet të jenë para drejtësisë.


Opozita ka humbur për arsye se nuk pati një bashkim për kandidatët, e dyta mënyra se si u përzgjodhën kandidatët bëri që të priviligjohet një grup kundrejt një tjetri dhe jo të zgjidheshin ato njerëz që do të përfaqësonin një lloj uniteti për të gjithë. E treta nuk pati një projekt politik.

Një pjesë e opozitës i përdori zgjedhjet për të treguar se kush është më I forti. Në fakt ne duhet të tregonim të gjithë bashkë se jemi kundër Ramës të gjithë. Kjo duhet të ishte esenca. Edhe pas zgjedhjeve vazhdoi po e njëjta gjuhë, me sherre e problem. Këto janë faktorët që humbën zgjedhjet”- tha ai.

11 Komente

 1. X
  XYZ

  Ka 33 vjet Dash magazinjeri , Dsah Rakis Dsah Spiuni i i Sigurimit qe merr rroge si Deputet , sa mire te ishe Spiun si Dash Rrangalla behej deputet i perjetshe. Futi i Dopio Dash Noflla Shtremburi ene nje thuaj....

  1. J
   Juristi

   Cfare thu mer Dash pijedashsi?Ti dy dite para zgjedhjeve thoje qe kete rradhe opzita do fitoje.Si ka mundesi?Tani i njohe kandidatet?Ty qe te rre menia qe je i zoti,si bicim politikani pijanec- popullor,dhe te do mileti,pse nuk kandidove n'Tirone?

   1. I
    Idrizi

    Akoma me Dashin dhe Saliun.Vazhdoni, se jeni tull fare me keto xhakete te kthyme.Dashi ka 32 vjet qe ha buke kot.

    1. T
     Tani

     Dash bej labidare Berishes qe te ka mbajte 32 vejt , se o Dash po te mos ishe Spiun Sigurimi as Roje Pulash s'te conte njeri.....Shko futi ndonje plene , gabzerr ..dhe Raki....

     1. T
      Tani

      Dash bej labidare Berishes qe te ka mbajte 32 vejt , se o Dash po te mos ishe Spiun Sigurimi as Roje Pulash s'te conte njeri.....Shko futi ndonje plene , gabzerr ..dhe Raki....

      1. T
       Tironsi i Vorrit Bomit

       Kete klirren e ze gjumi neper studio u sa Turp.

       1. T
        Tironsi i Vorrit Bomit

        Kete klirren e ze gjumi neper studio u sa Turp.

        1. I
         Ilir

         Pse nuk i bini drejt.Votimet u humben nga Berisha dhe Meta.Nuk po kuptojne akoma qe shqiptaret nuk duan ti shohin me sy keto 2figura jo me tu japin voten.Keta i bien nga Kina jo u vidhen jo u blen as njera as tjetra nuk jane thjesht njerzit jane lodhur me ato 2 figura kaq e thjeshte eshte.

         1. P
          Poseidon

          KUSHDO QE DREJTON OPOZITEN U NUK E MUND DOT RAMEN.,....... VETEM PO DESHI VETE TJA LE OPOZITES.........EDHE KUR DO TE DONTE VETEM KUR TE JENE NJEREZ PER SE MBARI............FITON VETEM SE AI ESHTE NJERI QE E DON SHQIPERINE DHE MUND TA BEJE NJE VEND TE BUKUR E TE DENJE PER EUROPEN.............PROJEKTIN E KA NE MENDJE DHE AI I KA KUSHTUAR PJESEN ME TE MADHE TE JETES......GATI 25 VJET........QE JEP GJTHECKA QE MUNDET......VETEM ATE QE BERI PER TE LYPUR PER SHQIPERINE DHE NDRYSHIMI I PAMJEVE TE QYTETEVE E FSHATRAVE POR EDHE NE POLITIKEN E JASHTME KA BERE ATE QE NUK KA ARRITUR NJERI TA BEJE.......SOT SHQIPERIA ESHTE BERE KRENARIA E SHQIPERAREVE KUDO KU JETOJNE ..........TANI SHUME SHQIPETARE QE I VINTE TURP TE QUHESHIN TE TILLE JANE ME KRENARE PER PREJARDHJEN E TYRE...........CDO DITE QE KALON DO JETE ME E LAVDISHME DHE SHQIPERIA DO RRITET EDHE ME SHUME...... .....

          1. R
           Rrnofte LEXHENDA ! dhe zagaret DASH SHEHU

           Jooooo. Rakia nuk ishte e duhura. Ju jeni per te ju. .....ENVER HOXHA e din.

           1. V
            Votuesi imagjinar

            U bere 32 vjec si politikan dhe hala s'ke marre vesh me te dukshmen:Fitoi Edi,jo te paaftet qe ka per rreth. Po te mos jete Edi,te gjithe keta qe fituan,do perfundonin .....te pa pune.

            Lini një Përgjigje